Jubilerend C.C.C. is een huis vol hoogwaardige verrassingen Bijzondere dienst in Kerstnacht Turken vieren nieuwjaar 33; Struikelen over de voorschriften Openbaarheid r|HRR FEUILLETON A. J. ZOETMULDER Krediet voor aanpassing werkplaats Gemeente werken r STAD Kettingrokers Jongens breken in Esperanto-agendo W ij kv er eniging Singelkwartier in 1971 40 jaar oud Via geparkeerde auto de tuin in SCHIEDAMSCKE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 197q SCHIEDAMSCHE COURANT rqrg de achtergrond van rara HET ANTWOORD van bur- jlfl gemeester en wethouders aan de raadsleden Kaptein, En gelsman en Van Overveld inzake 'de openbaarheid van raadscom missies, zal deze raadsleden waarschijnlijk niet geheel hebben bevredigd. Op hun vraag wan neer het college met een datum denkt te komen, wordt geen ant woord gegeven. Nadat een advies van de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken is uitge bracht, wordt volgens b. en w. nu een advies ingewacht over de openbaarheid van de commissies, waarin ook niet-raadsleden zit ten. KINGMA Mig É&lJJ I —mm: jj s 9 Litho van Le Corbusier. Een «bronzen beeldje van Paul Kingma. BURGERLIJKE STAND i IDE FIRMANTEN van de I 'Schiedamse Auto Reparatie Dienst zullen na het besluit van de raad hen een bouwvergunning te weigeren voor het pand Lelie straat 32, waar zij een autorepa ratiebedrijf wilden vestigen, on getwijfeld teleurgesteld zijn. Im mers, hun vergevorderde plannen inzake de opzet van een soort Schiedamse wegenwacht zijn nu de grond ingeboord. Zij hebben als particuliere ondernemers moeten wijken voor het algemeen belang: het behoud van Schie- dam-Zuid als woonwijk. Ongetwijfeld heeft de PvdA- fractie gelijk als zij stelt dat deze stadswijk niet verder als woon' wijk aangetast mag worden. Daar staat tegenover, dat het be drijf de omwonenden nauwelijks last zou hebben veroorzaakt, zoals woordvoerders van D'66 en VVD dit opmerkten. Van lawaai en overlast zou nauwelijks sprake zijn geweest. 2^9 het raadsbesluit lijkt echter duidelijker een geval van een communicatiestoornis tussen de eigenaren van het bedrijf en de gemeentelijke instanties. De aan vraag om een bouwvergunning is vermoedelijk niet volgens voor schrift aangevraagd en dat is na tuurlijk de fout van de firmanten. Erger is het, dat zij redelijker wijs niet konden weten hoe inge wikkeld het aanvragen van zo'n vergunning in elkaar zit. Er zijn ambtenaren bij hen ge weest die hen geen uitsluitsel konden geven over het al dan niet verbouwen van het pand. Dat was andermaal correct, zoals van ge meentewege alles aan deze zaak wel correct zal zijn geweest. De eigenaars van het reparatiebe drijf kenden alléén de weg niet en dat is hun ondergang geworden. Voorschrift is voorschrift, daar valt niet aan te tornen. Uit de mond van de voorzitter van de beroepscommissie klonk dit ech ter weinig geloofwaardig, vooral als een geschoold jurist als mr. Van Kinderen het advies van de commissie „juridisch aanvecht baar" noemde. PJ2 NOG STEEDS blijkt het £9 voor velen niet eenvoudig, de juiste weg te vinden in een ambtelijk doolhof. Ondanks een enquête van D'66 .ondanks plei dooien in de raad, zijn die voor schriften toch weer precies ge volgd. Formeel is het allemaal juist, maar voor het overige zal weer een aantal mensen teleurge steld zijn in een beslissing, die niet het belang van de betrok kene centraal stelde en die bo vendien wel zeer aanvechtbaar bleek. In de toekomst is het dan ook te hopen, dat de gang van zaken bij het aanvragen van bouwver gunningen iets duidelijker zal worden gemaakt. Het opstellen van richtlijnen die, zoals wethou der Collée gisteravond voorstel de, per stencil zouden moeten worden verspreid, lijkt beslist niet overbodig. Daarmee zou een beslissing als die van gisteravond kunnen worden voorkomen. Het is dan ook te hopen, dat in het nieuwe jaar in de eerste ver gadering van de raad na de be grotingsbehandeling reeds uit sluitsel over de openbaarheid van commissies kan worden gegeven. Met andere woorden het wach ten is dan op een voorstel van b. en w., waarin de vereiste wijzi ging van het Reglement van Orde is vervat. WELLICHT ZAL dan in zo'n voorstel ook kunnen worden meegedeeld hoe het met de open baarheid van de commissies zit, waarin niet-raadsleden zitting hebben. Dit is bij vorbeeld het geval bij die van het Stedelijk Museum en de Schiedamse Ge meenschap. Juist bij deze twee, waar het in beide gevallen zo dui delijk een openbaar belang betreft (Museum én Schiedamse Ge meenschap) lijkt het vanzelfspre kend, dat de in deze commissies te behandelen zaken in de toe komst voor iedere Schiedammer openbaar zullen zijn. Waarschijnlijk kan je nergens anders in Nederland terecht om een prent te kopen van Le Corbusier dan juist in Vlaardin- gen. Het is algemeen bekend, dat Le Corbusier een groot ar chitect was. Ook weet men wel, dat architecten meubelen hebben ontworpen, die tientallen jaren later nog zeer modern zijn. De vier die de jubilerende Galerie C.C.C. toont zijn uit 1928 en 1929. Minder bekend is, dat de architect ook als schil der werk van betekenis heeft gemaakt. Het Stedelijk in Am sterdam heeft er eens een expositie van gehad. C.C.C. biedt nu grote litho's aan uit de eigen verzameling. Met die verzameling loopt Hans van Dijk overigens niet te koop. Het zou met zijn zaak in grote re .steden beter zitten. In Mün- chen of Londen gevestigd, zon hij met zijn assortiment een „must" voor toonaangevende kringen zijn geworden. Want hij is een door kwaliteitsgevoel gedrevene. Hij had een ver maarde „consumptiepionier" kunnen zijn. Maar eigenlijk is hij toch vooral een verzame laar. Het zaken doen si hem al tijd in de eerste plaats een mid del geweest om „ja" te kunnen zeggen tegen wat hij uitstekend bevond. Hij kon op die manier meer kopen dan zijn eigen mid delen hem toestonden. De .scha duwzijde is, dat hij dus ook moet verkopen en dat doet hij voorzover het noodzakelijk is. Blijkbaar is dat precies zo veel als hij in Vlaardingen kwijt kan aan klanten overi gens, die hem soms van verre komen opzoeken. Tot 3 januari heeft hij voorts «en verkoop-expositie met beeld houwwerk van Paul Kingma en email-objecten van Loek La- feber. Kingma pakt onderwer pen aan, die in de klassieke beeldhouwkunst alleen ails re liëf denkbaar waren. Hij vindt bondige, expressieve vormen voor groepen: een orkest met dirigent als één samenhangen de vorm bijvoorbeeld. De greep die hij op zo'n onderwerp heeft doet denken aan de Barok. Kingma is een afzonderlijke, zeer markante figuur in de he dendaagse beeldhouwkunst. Bij het woord „objecten" kan de liefhebber van mooie dingen te- "J.:- genwoordig de schrik om het hart slaan. Maar de vlakke of geplooide metalen wandversie ringen van Loek Lafeber zullen zo'n hart verwarmen. Het emailwerk heeft een beperkte beeldende waarde, maar is ver fijnd mooi en steekt stukken uit boven het gebroddel dat in deze techniek gebruikelijk is. Dolf Welling Schiedam In het afgelopen weekend is ingebroken bij de N.V. Combi aan de 's Grave- landseweg. De daders hebben een kelderdeur opengebroken en zich toegant verschaft tot de winkel en het kantoor. Er wor den een bedrag van 30 en si garetten ter waarde van onge veer 1.000 vermist. Schiedam Zondagmiddag om 17.30 uur is op het terrein van de machinefabriek Holland aan de Van Cleeffstraat een groep jongens aangetroffen. Onder deze jongens bevonden zich twee broers, resp. 8 en 9 jaar. In de loop van het onderzoek bleek dat zij reeds in het begin van dit jaar 42 inbraken heb ben gepleegd. Zij hebben o.a ingebroken in schepen, wonin gen, in het sportpark Thurlede. in een kerk en op een begraaf plaats. De totale schade wordt op ruim 6000.geschat. Ni deziras al vi ciuj gajajn Krist- nasko-tagojn kaj prosperan novjaron. Ni esperu, ke la intencoj por regule viziti la klubvespero efektivigos. 175 „O, is u dat meneer?" zei ze ver rast en wou zich tegelijk uit bed laten glippen. Maar Laurens voorkwam haar; hij had tegenover dit eenzame, zielige wezentje opeens zijn kalmte terug, vond een gemoe delijke, schertsende zorgtoon. „Nee zus", vermaande hij nade rend, „blijf jij maar rustig lig gen hoor, vermoei je maar niet Hoe gaat 't er mee?" „Ik had vandaag nog al 'n goeien dag maar nou voel ik me weer erg moe ik ben weer motte gaan legge „En ben je nou zo maar alleen thuis?" verwonderde zich Lau rens. Hij zag: ze lag gekleed te bed. Haar zwarte haren met diepe blauwe glanzingen waren, hoe wel achteloos, opgemaakt; een ontsnapte krullok slierde onge wild coquet langs haar bleke slaap, raakte de magere wang, waar de koortsblos gloeide. Groot-open keken haar zwarte ogen hem aan, schitterend als van intens leven. Ze hoestte even voor ze hem antwoord gaf en die korte, droge kuch was ei genlijk het enige, dat hem her innerde tegenover een zwaar zieke te staan. Hij wierp ter stond zijn sigaret op de vloer, trapte ze uit, enigszins be schaamd over zijn onachtzaam heid. Moeder was uit werken vandaag en d'r broer was sinds maan dag op de glasblazerij die bracht nou gelukkig weer wat in, vertelde ze. „Enne hij aarzelde een mo ment om de pijnlijke vraag te doen, wist niet zo gauw, hoe hij die zo zacht mogelijk zou inkle den. „Wat is er nou weer met je vader gebeurd?" Haar gezicht kreeg een harde uit drukking en schroomloos met iets triomfantelijks zelfs ver haalde ze in enkele woorden: hij was stom-dronken voor de deur gekomen, doch zij, ge waarschuwd, had de knip erop geschoven, had hem razend en tierend buiten laten staan. Hij had gedreigd en gevloekt; ten slotte had-ie een ruit ingesla gen, toen-ie met trappen en beuken tegen de deur niets be reikt had. Bang en op van emo tie was ze toen in bed gekro pen, had 't hoofd onder de de kens verstopt, de oren met de handen toegedrukt om het af grijselijk geweld en gerammel niet te horen. Eindelijk, door de buren er bij gehaald, was de politie gekomen, had hem weg gesleeptZe hadden 't sa men afgesproken, d'r moeder en zij, om 'm niet meer binnen te laten, wanneer-ie weer dron ken thuis kwam most-ie z'n fortuin maar ergens ander.» gaan zoeken, 't beest „En als-t-ie nou terug komt, nuchter ben je dan niet bang „Dan is moeder d'r die ken 'm best an die slaat 'm, as- tie veel drukte durft te maken, met d'r klomp op z'n ziel". „Ja, maar dat is toch 'n onhoud bare toestand kind daar moet toch iets aan gedaan wor den", zei Laurens meer voor zich zelf dan tegen 't meisje. Ze haalde met iets berustends d» schouders op. „Als je 'm 't zuipen af kon leren 'n Wereld van rauwe, wel gewe ten maar nooit zo van nabij ge ziene levensellende ging voor Laurens open. Een koude hui ver rilde langs zijn rug. Dit leek hem erger dan hij had ver wacht. Hij had zich twee jam merende vrouwen gefantaseerd temidden van vernield, in dron- kemans-razernij vertrapt huis raad, maar deze berustende haat van een bijna stervende trof hem als uiting van een door misère verkankerde jeugd veel heviger en dieper. Nu voel de hij deernis en afschuw des ondanks, een afschuw van de harteloze manier van vertellen, alsof alle meelij, ook met zich zelf, in dit jonge schepseltje was gedood en ze op niets an ders meer verdacht was dan op zelfverweer en wraak. Zwijgend legde hij de inhoud van het tasje op tafel, gaf haar de bonnetjes voor vlees en melk, beloofde spoedig terug te zullen komen, wanneer haar moeder thuis zou zijn en met een paar tamelijk banale woorden van opbeuring haastte hij zich weg. Voor de poortachtige slopingang drentelde Nathalie op en neer „Heb ik 't lang gemaakt?" vroeg hij zo monter mogelijk om haar maar aanstonds gerust te stel len; doch hij schrok opnieuw van haar vale bleekheid. „Lie ve hemel, .Nathalie, wat heb je toch? Je trekt je toch, hoop ik, die geschiedenis niet al te erg aan? „Ja", antwoorde ze toonloos, „dat doe ik misschien wel 'n beetje te veel Gek, ik voel me vandaag niet zo flink in die dingen als anders 'n beetje aan de sentimentele kant Ik geloof, dat ik zou zijn gaan hui len, als ik mee naar binnen was gegaan Ik heb nu ook we zenlijk 'n gevoel, alsof ik ziek zal worden," zei ze nog als 'n verklaring. Doch Laurens trachtte opgewekt tegen die gedachte in te gaan. Kom, kom, wat een pessimisme was dat nou ineens Ziek, wie werd er nou ziek met alle dag zulk mooi weer En daarop vertelde hij tamelijk rooskleurig zijn bevindingen in het gezin Meetman en van de kordaatheid van het meisje, doch hij vertelde het met een door vage onrust als dicht ge snoerde keel En die bezorgde onrust bleef die dag het bij hem alles overheer sende gevoel. Hij zag aldoor Nathalie, bleek en schijnbaar zonder belangstelling voor zijn relaas, naast hem voortlopen op hun wandeling naar huis, haar lage blik, die langs hem gleed naar verre verten, wan neer zij al een enkele maal naar hem opkeek met een moeë als pijnlijke beweging van haar hoofd, voelde nog haar klamme hand, die ze hem had gereikt bij het afscheid. Lang had hij het tere handje toen in zijn bei de, warme, sterke handen ge houden en als een angstkreet was hem ontsnapt: „kindje, in Godsnaam niet ziek worden, hoor". Hij besefte ook vaag, dat hij in dit enkele middaguur van hun samenzijn zijn zo lang schroomvol verborgen liefde voor haar indirect en onvrijwil lig had bloot gelegd, maar zijn gemijmer over de mogelijke gevolgen daarvan werd over- duisterd door een bang voorge- voeld. En het werd een smarte lijk overdenken in de avondeen zaamheid vain z'n studeerka mer, wat het leven voor hem worden zou, wanneer, wat God mocht verhoeden, Nathalie nu eens werkelijk ernstig ziek werd en stierf Toch weerhield hem de volgende ochtend z'n gewone bleuheid om haar te gaan bezoeken, of schoon hij een martelnacht had doorgebracht, vol bezorgde ver moedens en voorgevoelens in duldeloze waken -en koortsige angstdromen in de uren van verkwikkingloze sluimer tegen de morgen. Al het gebeurde van de vorige dag was toen in schrikwekkende verwarring voor zijn geest voorbij getrok ken. Hij liep met Nathalie gearmd ergens iin een vreemde stad. Zij leunde zwaar en druk te zich dicht tegen hem aan, zo dat hem bij de beroering van haar lichaam een zalige ver rukking doorvoer. Doch naast haar, aan de andere kant, liep Reinier Harms al maar pra tend en lachend en druk gestikulerend maar het was een onverstaanbare, klank loze taal, die hij sprak En opeens was het niet meer Harms, maar de razende dron ken Meetman, die hen bedreigde en ze stonden te midden van -een -drom volks, waar boven uit de stalen helm kammen van de politie-agentein flikkerden en ze hoorden de doffe beuking van hun vuisten op de ruggen van de mensenToen, Nathalie meerukkend, vluchtte hij Hij liep liep met aldoor moeier wordende benen en zwoegende, naar adem snak kende borst en steeds ver der trok hij haar met zich voort en ze werd een zware last Ze kwamen voorbij een siga renwinkeltje, waar schuine prentbriefkaarten voor het raam hingen en op de drempel stond Harms te lachen en, ach ter de toonbank, zat grootvader Mencke, de voeten in zijn ge bloemde pantoffels. Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamse)! Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtcndienst: telefoon 26.08.30 van 1820 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sjjthoff Pers N.V. ARCADE WIJKVER. GROENOORD WOENSDAG ARCADE, GROTE KERK, TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM. 19.30 uur: St. Eloy. 19.30 uur: Bijeenkomst Studievrienden 20 uur: Rep. Orpheus. 20 uur: Verg. Metaal Bedrijfsbond. 20 uur: St. Martinuskerk Volkskerst zangavond met koren en muzika|( solisten. 20 uur: Klaverjasver. Ons Genoegen 2" uur: Dansavond Stedelijk Museum 20.15 uur: Volkskerstzang. FILM PASSAGE THEATER, Leo Gestel, Aanwinsten 1970, Kunst klassen, Saskia Koenraads. Sjef Hen derickx. le Kerstdag en nieuwjaarsdag is he museum gesloten. Kuifje en de zonnetempel, dag. 2 8.15 uur, zat. 2, 7, 9.15 uur, zo. 4.15 7, 9.15 uur. Zondagmiddag om 2 uur; „Zorro kruist de degens". Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, 19.00- 19.30 uur; klas: 13.30—15.00 uur, 19.00—20.30 uur; kraamuide ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN NOLETSTICHTING: Derde klas 13.3014 uur en 19—:. uur, tweede klas 13.30—14.30 uur ei 1920 uur, eerste klas 13.30—14.30 uur 19—20 uur en 13.30—14 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur maandag, donderdag 18—18.30 uur- Schiedam De gemeenteraad heeft gisteravond besloten een krediet van 5.775 te verlenen voor de omschakeling van de electrische installatie van de technische werkplaats van de dienst gemeentewerken van 200 naar 380 volt. Deze aanpassing is nodig mede als gevolg van de bouw van het nieuwe stadskan toor. De omschakeling van de stroom voorziening vindt thans plaats De elektrische installaties in de gebouwen van de brandweer, de afdeling bevolking c.a. in de oude rijks h.b.s. en van de af deling onderhoud van de Wo- ningdienst zijn al aangepast. Nu zal ook de technische werk plaats van Gemeentewerken bij de ingang van de brand weerkazerne kunnen worden aangepast. Schiedam De wijkvereniging Singelkwartier bestaat volgend jaar 40 jaar. Op 1 oktober 1931 vond de oprichting plaats. Het is de bedoeling, dat de viering van dit jubileum in 1971 niet on opgemerkt voorbij zal gaan, schrijft voorzitter J. H. F. Fre- deriks in het orgaan van de vereniging. Ook de kinderen zullen in de feestvreugde delen. Op het ogenblik worden plannen uitgewerkt voor de komende festiviteiten. Blijkens het ver enigingsblad kan de vereniging in 1970 terugzien op een goed geslaagd jaar, omdat allerlei activiteiten een groot succes werden, zoals het weekkamp, dat volgend jaar weer zal wor den herhaald en al is vastge steld in de week van 10 tot en met 17 juli. GEBOREN Teunis CzvLC Rietdijk en A M Kop; Onno D L z v R J 't Hooft en M A Kieven; Sven z v H S Stoutenburg en H J Eijken- broek; Johannes z v J J van Lankeren en A J de Jel; Robin z v D C Tielenburg en C Riet veld. OVERLEDEN J Lolkus, 57 jr; M Mak, 68 jh; J Snijders, 68 jr; JH van Put, wed den Dunnen, 68 jr. Schiedam In de Grote Kerk Schiedam wordt op 24 decern ber om 8 uur een dienst var Schrift en Tafel gehouden. Di deelnemers aan de dienst zal len daarna te voet van de ker! naar de Wereldwinkel in he Proveniershuis trekken. Zij wil len zo dan een vergelijking ma ken met de tocht van de Jodei naar het Beloofde Land. In he Proveniershuis is koffie ei brood verkrijgbaar. Bovendien kan men daar kennis nemen van de verschillende ac tie-modellen, die erop gericii zijn „het welzijn van de mens heid te verbeteren". De kinde ren kunnen in het Proveniers huis verven en tekenen. Ook kan men brood en wijn kopen tegen -een vastgestelde mini mum-prijs. De opbrengst bestemd zijn voor Amnesty In ternational. Het geheel wordt georganiseerd door -de Vredes werkgroep Schiedam. Vlaardingen Zaterdag, 2 ja nuari, zullen de gezinnen va» Turkse gastarbeiders in Harmoniezaal de jaarwisseling vieren. Het is de bedoeling van de Stichting Buitenlandss Werknemers om dit soort zinsbijeenkomsten vaker te or ganiseren. „Wij willen de Turk se gezinnen wat meer bij el kaar brengen. Hopelijk gaan zj) zich een beetje thuis voelen'' zegt de heer K. Uludag, éen van de begeleidingsfunctiona- rissen van de Stichting. Verscheidene musici, zowel Turk se als Nederlandse, verlenen aan de bijeenkomst hun mede werking. Behalve van veel mu ziek en dans kunnen de bezoe kers ook genieten van de h®1' denact van Grace Maddy. Schiedam De 47-jarige restau rateur J. R. is zaterdagavond kennelijk onder invloed me' zijn personenauto tegen een voor hem links geparkeerde auto van de 53-jarige chauffe^ V.A.H. op de Van de Brugghen; laan gereden. Vervolgens reeo de restaurateur een voortuin aan de Coppeyne van de CoP' peliolaan in en zakte daar me' zijn wagen weg in de aar-de. HP is op het politiebureau in Schie dam ingesloten. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2