PROEFTUIN VOOR DEMOCRATISERING J eugdsociëteiten al actief in eerste uren van het nieuwe jaar fsraf Ruilbeurs Expositie collages padvinders Nieuw jaarsbal door Lodewijk Bronsdijk INSTUIF DE VONK ENG AANDELEN door Andries Ratsma TENZIJ JEUGDIG PERSONEEL OP PAPIER IPM in de industriewijk op de derde etage, Gaardingen In het groepshuis Van de Marnix van St. Aldegon- degroep VII, de „schuur" op het padvinderscentrum aan de Broekpolderweg, zal op nieuw jaarsdag van 10 tot 14 uur een tentoonstelling worden gehou den van enkele collages, die Jijn gemaakt door de kabou ters, welpen, padvindsters en Verkenners met het thema .,Wat vind jij van Kerst?". Te vens houdt de groep dezelfde 'ijd haar nieuwjaarsinstuif. 'oh de andere groepen hebben dan hun nieuwjaarsinstuiven. te weten de Willem de Zwijger- Eroep I van 13 tot 14 uur en de Prinses Irenegroep V eveneens Van 13 tot 14 uur. De instuif van de Maassluise groep Karei Boorman is van 12 tot 13 uur in het groepshuis aan het Booner- vliet Eassluis Het nieuwjaarsbai van sociëteit „De Klos", Zuid- Jj'et 98, zal niet 's middags, ntaar 's avonds worden gehou- W?' aanvanS is half acht. dereen vanaf zestien jaar kan i°h op de dansvloer wagen en dan niet stijldansen op de to- van drive-in discotheek «ffte Bottle". Schiedam Voor verscheidene Schiedamse jeugdsociëteiten begin nen de activiteiten in het nieuwe jaar reeds als het luiden van de klokken op Oudejaarsavond nog maar nauwelijks is verstomd en als de eerste vuurpijlen het luchtruim kiezen. De leden van socië teit De Waag kunnen zich al om één minuut over twaalf tussen de kerstboombranden door naar hun sociëteit spoeden, want die opent om die tyd reeds de deuren van het oude Waaaggebouw aan de Nieuwstraat 36. De Nieuwjaarsreceptie van de Waag zal duren tot omstreeks vier uur in de morgen van Nieuwjaarsdag. Het jongerenpraatcafé „Quous que Tandem" gaat om half één open. De leden van „Q.T." kun nen daar eveneens terecht tot dat de eerste vier uur van het nieuwe jaar verstreken zijn. Op 2 januari volgt dan het Nieuw jaarsbal van „Q.T.". De muzi kale vormgeving daarvan is in handen van de „Esitrellos del ritmo", die verwarmende Zuid- amerikaanse klanken in dit koude jaargetijde ten gehore zullen brengen. Verder tijdens het Nieuwjaarsbal folk-muziek en blues door de groep „Maf". De leden van „Q.T." hebben van hun bestuur al een uitnodiging voor het Nieuwjaarsbal ontvangen, hun introducees betalen een rijks daalder entree. Het Nieuwjaarsbal van sociëteit Instuif Schiedam wordt gehou den op Nieuwjaarsdag ih zaal Arcade aan de faasge Haven 71. Sociëteit „Quousque Tandem (waarvan op de foto de discohoek) houdt een Nieuwjaars receptie en een Nieuwjaarsbal. Daarbij zal optreden de groep „Beautiful Garden" die enkele maanden geleden reeds met veel succes voor de Instuif op trad. Het is een zes-mans for matie die muziek in de stijl van Buffoons en Cats brengt. En tree drie gulden. Zondagavond 3 januari is er voor de leden eveneens in Arcade een discobal, waarbij als gast- disk-jockey zal optreden Joop Adriaanse van sociëteit De Waag. Entree twee gulden. Y MC A-sociëteit „De Vonk" in CJV-gebouw „Jeugdhaven" aan de Lange Haven 129 is open vanaf een half uur na de jaar wisseling om de leden de ge legenheid te geven elkaar de beste wensen te doen toeko men. Het, Nieuwjaarsbai van „De Vonk" wordt gehouden op Nieuwjaarsdag 's avonds vanaf acht uur. Op zal treden de «roep ..Victim of electric wire". Ook zaterdag- en zon dagavond is De Vonk geopend. Dan is er discotheekdansen on der leiding van d.j. „Dolluffie" Entree voor het Nieuwjaarsbai een rijksdaalder, voor de dis coavonden één gulden. Binnen kort zal het nieuwe programma voor De Vonk verschijnen. Sociëteit 't Vundexke, de mini-so ciëteit in CJV-gebouw Jeugdha ven is geopend van dinsdag avond tot en met vrijdagavond. Martin Green's Bluesville '69 Club presenteert op Nieuw jaarsdag een non-stop show van twee uur 's middags tot twaalf uur 's avonds. In dit program ma onder meer de groep Big Wheel en de Mailer Mackenzie Band. Een en ander speelt zich af in zaal Tivoli aan de Nieuwe Ha ven 237. De toegangsprijs voor de hele dag bedraagt 5,50 wie alleen 's avonds wil komen be taalt 4,50. Zaterdagavond vanaf half acht speelt in zaal Arcade aan de Lange Haven 71 voor Green's Bluesville de Group 1850. En tree 4 gulden. Zondagavond ten slotte in Tivoli discoclub „Red Hokse". Een „eng" punt noemt zij tenslot te dat de democratisering nog zo mooi op papier geregeld kan zijn. maar toch volledig mis lukt als ze niet tot uitdrukking- komt in het dagelijkse werko verleg. „Je kunt als typiste nóg van je chef een stukje papier op een onhebbelijke wijze op je bureau krijgen. Ook in die si tuatie moet de democratise ringsgedachte doorwerken". Voorlopig is het echter zo dat de bekende f 400 mentaliteit nog bestaat. Nieuw is inmid dels dat opmerkingen over reservering van geld niet meer uitsluitend uit de rich ting van de directie komen. De directie heeft nog steeds een grote persoonlijke in breng in het bédrijfsgebeu- ren, maar nu voor een groot deel doordat men haar be paalde werkzaamheden en oriënteringen gedelegeerd heeft. Het overwicht in aan- déling zal geleidelijk aan te rug gebracht worden, door dat het echtpaar Zeldenrust een deel van de eigen aan delen aan het bedrijf over draagt. IMBER 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Directie IPM wil v ophangen I Instuif, receptie. receptie Schiet! ceptie Handbal- L Westhuis. ie les. Ned. Ver. Meyers en de rsbureau. Dudhoek Spaland, t Studievrienden, ■pheus- lam West. nkring. oudhoek Spaland, Ons Genoegen. astel, Aanwinsten askia Koenraads, en op Nieuwjaars- Jaap Ravelli- ag kleurhoog- .30—14.00, 19.00- uur; kraamafde- uur en 1919.30 .3014.30 uur en s 13.30—14.30 uur, -14 uur, binder sdag, woensdag, 3.30—14 uur en 18—18.30 uur- A T z.v. A. J, M. Hogenboom: J. van Beek en M. Betty d.v. M. G, en E. J. M. Dob- n M A z.v. .W M. en A. .W van der :r d.v. J. H. Ros- K. van den Berg; H. Rosmolen en i Berg: Julie d.v 5. Albrecht. rE SCHIEDAM r; J. Schippers. 73 ink. 83 jr. wed H Schiedam Het is erg moeilijk om de werknemer werkelijk geheel onafhankelijk te maken van het humeur van zijn di rectie. Dat is een stelling die het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek te Schiedam proefondervindelijk aan het be wijzen is. Niet voor een opdrachtgever uit het bedrijfsleven, jnaar voor zichzelf. Drie jaar van taai volhouden van de direc tie hebben niet alleen dit vrij negatieve resultaat opgeleverd, maar ook veel positieve dingen. Over drie maanden zal een ondernemingsraad met zijn werkzaamheden starten. Een raad die wettelijk niet verplicht is omdat het bedrijf te wei nig werknemers telt, maar die ook met een statuut zal wer ken waarin amendementen zijn verwerkt die de Tweede Ka mer niet in de wet op de ondernemingsraden wilde opnemen. De directie van het Instituut ziet de democratiseringspogin gen als een „proeftuin voor andere bedrijven". Jevrouw dr. M. Zeldenrust-Noor- danus, directrice en groot-aan deelhoudster, over de voorge schiedenis: „Die kwestie van Van Heijst in Den Haag heeft ons eigenlijk erg aan het schrikken gebracht. We dach ten wel dat het ons nooit zou overkomen, maar het personeel heeft daar geen epkele zeker heid over. Na tien jaar van ons bestaan wilden we een omscha keling van het eenmansbedrijf naar de NV-vorm aangrijpen om ook de werknemer volko men onafhankelijk van het hu meur van de directie te maken. Hij zou inzicht moeten krijgen in alle papieren. Hij zou de ge legenheid moeten krijgen om zijn zegje te zeggen. Bovendien wilden wij niet dat bijvoorbeeld onze zoon vroeg of laat de macht over het bedrijf zou krij gen uitsluitend doordat hij de aandelen heeft geërfd en zon der dat hij zich tegenover het personeel waar heeft gemaakt. Het personeel moet niet plotse ling een nieuwe man op de di- recteursstoel zien zitten zonder dat het daar zelf invloed op heeft kunnen uitoefenen". 'ooral dit laatste werd revolutio nair gevonden door de mensen met wie mevrouw Zeldenrust de zaken besprak. De reacties waren vaak zeer negatief, zelfs ook bij het personeel. Duidelijk kwam naar voren dat niemand in de richting van een democra- tiering is opgevoed. Lang zaam maar zeker is er in de af gelopen drie jaar iets van de grond gekomen dat binnenkort, al of niet op papieren poten staand, kan functioneren. ,We hebben elk personeelslid dat hier langer dan twee jaar werkt een aandeeltje gegeven", vertelt mevrouw Zeldenrust. „Daardoor heeft elk perso neelslid het recht stukken in ta zien en zijn mening te geven. Alleen reeds met die stap wek ten we zeer negatieve reacties op bij onze accountant, notaris en juridisch adviseur. Ze zeiden dat we gek waren om de macht uit handen te geven. En van onze adviseurs zei: Realiseert u zich dat de jongste bediende nu kan zeggen dat u in een te dure auto rijdt? Dat was wel even een punt om over ca ie denken. Ik rijd gelukkig in twen auto die goedkoper is darf die van de meeste perso neelsleden. maar overigens realiseerde ik me, dat ik het liever wèl had dat die jongste bediende zijn mening zegt. In het gunstigste geval kan ik hem Mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noordanus ichiedam De wijkvereniging „Nieuwland" houdt op woens dagavond 6 januari in een lo kaal van de Prins Bemhard- school aan de Burgemeester vain Haarenlaan 1155 een ruil beurs die begint om 6 uur (voor de kinderen) en om 8 uur. (voor volwassenen). De kosten zijn 25 cent per persoon. Tussen heit ruilen door is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken. uitleggen dat. hij ongelijk hèeft, In het ongunstigste moet ik werkelijk op mijn vingers ge tikt worden. Ik heb liever dat hij zijn opmerkingen maakt waar ik bij ben. Anders maakt hij ze toch. Maar dan op de he rentoiletten. En daar kom ik nooit". Mevrouw Zeldenrust vond het een hele toer om tegen de onwil van haar adviseurs in te gaan. Het was een probleem om advi seurs-medestanders te vinden. Bij het NVV was men domweg verbaasd dat zij als directielid advies aan de bonden kwam vragen. Toen ze er eenmaal binnen was. werd aüe tijd aan haar problemen besteed. Toen ze vroeg om met een delegatie van het personeel de zaken door te spreken zonder haar aanwezigheid, werd hieraan medewerking verleend. Het heeft mevrouw Zeldenrust ech ter een beetje verbaasd dat de bond niet harder tegen deze kwestie aangeduwd heeft. „Het zou voor hen een mooie proef tuin geweest zijn om een aantal reeds lang levende ideeën uit te proberen. Ze leven vermoede lijk echter nog te sterk in de sfeer van tegenstellingen tus sen kapitaal en arbeid. Als een directie zélf al iets wil, dan hoeven zij niet meer zo erg. Bo vendien zijn wij maar een klein bedrijf, terwijl zij de handen vol zullen hebben aan de grote re ondernemingen". Mevrouw Zeldenrust vindt dat de wettelijke voorschriften voor bedrijven die wel een onderne mingsraad in het leven moeten roepen, lang niet ver genoeg gaan. Er staat een regel in die de grond onder het geheel weg' graaft: De ondernemingsraad moet gehoord worden door de directie, tenzij er zwaarwegen de belangen zijn die dit minder wenselijk maken ,Wij gaan er van uit dat de on derneming er niet in de eerste plaats Is om winst te maken. Dat is een middel. Hoofddoel is een'aantal mensen hier zo ge lukkig mogelijk te laten wer ken", aldus mevrouw Zelden rust. Ze is er wel van overtuigd dat prettige werkomstandighe den „nut" hebben, maar ze vraagt zich af of dit ooit in een economisch cijfer uitgedrukt kan worden. Het „nut" moet in de eerste plaats gezocht wor den in het geluk van de werkne mer. Een opmerking die daar mischien bij hoort, maakt ze tijdens een latere fase van het gesprek: „Het democratiseren kost zeer veel tijd. Niemand is in deze geest opgevoed. Als je daarvan uitgaat, dan neem je elkaar ook niets meer kwalijk. De aandeelhoudersvergaderin gen zijn voor een groot deel cursus voor mensen die nóg nooit een aandeelhoudersverga- dering hebben bijgewoond. Je moet elke post ter discussie stellen om zeker te weten dat men begrijpt waar het over gaat. Een grappig voorbeeld was de post afschrijving good will. Toen werd uitgelegd wat dit betekende, maakte iemand de opmerking dat hij altijd ge dacht had dat de directie f25000 extra in zijn zak stak", Een ander probleem is, volgens mevrouw Zeldenrust dat jeug dig personeel dat weldra weg gaat er moeilijk toe te krijgen is aan de planning op lange ter mijn deel te nemen. Ze willen niet reserveren, maar contant geld op tafel hebben. Het feit dat een bedrijf bij niet-reserve- ren over vijf jaar kapot is, doet hen weinig. Het gaat ook hier om een mentaliteitsverandering. Mevrouw Zeldenrust: „In spraak kan nooit alleen voor persoonlijke belangenbeharti ging dienen, maar voor de tota liteit. Ik was dan ook enigszins teleurgesteld toen er op een ze ker moment het verzoek kwam om een groep voor belangenbe hartiging in het leven te roe pen. Daarbij heb ik echter er varen dat ik niét teveel met mijn hoofd in de idealistische wolken moet lopen. Het bleek doodgewoon heel prettig te wer ken. Het was weer een stukje afwenteling en spreiding van de kopzorg van de directie". Een belangrijk probleem, dat nog niet opgelost is en waar ook de bonden geen afdoende oplossing voor wisten, wordt gevormd door de onmogelijkheid om de democratiseringsgedachte zo afdoende op papier te veranke ren dat de directie er niet meer aan kan komen. Op dit moment ziet het er naar uit dat men steeds opnieuw met elk nieuw personeelslid een apart contract moet afsluiten. Ook daarbij is het echter moge lijk dat de directie daar vroeg of laat mee stopt. Het zoeken is naar iets, waarvan de notaris heeft gezégd: „U probeert zich zelf op te hangen". Diezelfde notaris heeft zich later min of meer bij de gang van zaken neergelegd. Hij heeft beloofd te doen wat zijn cliënte hem vraagt. En daarmee heeft hij zich geschaard bij de grote groep die met gemengde gevoe lens het experiment gadeslaat. Mevrouw Zeldenrust heeft de mensen met wie zij over de de mocratisering praat, ingedeeld in drie groepen. De eerste groep deelt mee dat zij in het eigen bedrijf reeds eerder een democratie heeft ingevoerd. „Deze groep is maar zéér zéér klein", aldus mevrouw Zelden rust. De tweede groep en daar rekent ze ook de vakbon den bij is erg benieuwd hoe het afloopt. Deze groep vraagt om op de hoogte gehouden te worden. En de derde groep reageert met de opmerking: „Blijf jij maar uit de buurt van mijn perso neel". Dat is volgens mevrouw Zeldenrust de grootste groep. Ze vermeldt daarbij wel dat haar contacten zich op dit ge bied voornamelijk beperken tot bedrijven van vergelijkbare grootte. Het Instituut voor' Psychologisch Marktonderzoek heeft 35 man vast personeel in de twee bedrijven in Schiedam en Amsterdam. Mevrouw Zel denrust is er van overtuigd dat er in het IPM iets gebeurt dat niet alleen voor de kleinere be drijven belangrijk is, maar ook voor de grote. „Hoogovens zou dit kunnen doorvoeren. Daar moeten ze dan wel betaalde krachten de dingen laten doen die wij hier zelf naast ons ge wone werk doen. Ik denk echter dat zij er wel het geld voor hebben en dat het vroeg of laat lonend is". Mevrouw Zelden rust is ervan overtuigd dat wat er bij het IPM bereikt wordt, door gaat werken in andere be drijven. „De jongste bediende die hier gewerkt heeft, zal het niet meer pikken dat er elders nog toiletten zijn voor heren en' mannen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3