a in ;ebruik gesteld Lijfsbehoud van eigen dier erg belangrijk 2 kranten voor één prijs! U bob noemen w Apotheekhulp voor spoedrecepten: voortaan telefonisch W. VAN PELT Illlili 1» IJ T S P E C I A I* S II Nieuwjaarsbal in „de Doele" Raad vergadert over begroting op 11, 13, 15 en 18 januari N.V. Schildersbedrijf ponderdag 31 december 1970 Schiedam De leden van de Gereformeerde Kerk in Kethel hebben een eerste bespreking ge voerd over de bouw van een nieuwe kerk. Een maquette en tekeningen werden getoond. De fi nanciering van de bouw die iets minder dan een miljoen zal moeten kosten, werd besproken. VOOR AL UW SCHILDERWERK OPBOUW LIJFSBEHOUD SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL 6 pagina's 98sfe jaargang no. 23991 Gereformeerden in Kethel hikken tegen bouw van meuwe kerk aan De algemene indruk was dat de tot nu toe bijeengebrachte som van 206.000 lang niet voldoende ondergrond geeft voor ver dere stappen. Er zullen extra bijdrage en acties moeten ko men De kerkebouw is nodig omdat de wijken rond Kethel (Groenoord en later Spaland) steeds verder gerealiseerd wor den. De huidige noodkerk De Ark moet verdwijnen voor een winkelcentrum. De grondaanvraag voor de nieuwe kerk zal volgende maand bij de gemeenteraad op tafel komen. Als peildatum voor de start van de bouw heeft men 30 maart ge nomen. Tot die datum is het na melijk nog zeker dat men 30 procent van de bouwkosten vam de overheid terugkrijgt. Daar om heeft de onderhandse aan besteding ook reeds plaatsge vonden. Het wachten is op een beter inzicht in de financiën en de financieringsmoglijkheden die er voor deze kerkgemeente zijn en afhankelijk daarvan op het al of niet doorgaan van de vergunning. )e wijkpredikant ds K H. Schu- ring vertelde dat ,,de gemeente nog wel erg tegen die hoge bouwkosten aan zit te hikken". lis architect voor de kerk treedt op A. Cooyman uit Rotterdam. De kerk zal gaan nlijken op di>e van Krimpen aan de Lek, wel ke ook door hem ontworpen is. De kerk zal naast een grote zaal ook twee behoorlijk grote lokalen omvatten en twee ver gaderzaaltjes. De grote kerk ruimte zal zitplaats moeten ge ven aan 500 personen en bij een samenvoeging met de ont vangsthal aan 570. Voorlopig zal men dan geen dubbele dien ste behoeven te houden. Bij verdere stadsuitbreidng zit dat er wel in. De vergaderruimte zal in een behoefte voorzien, getuige het feit dat de andere ruimten van de hervormde en rooms katholieke kerken even eens druk in gebruik zijn. Aan een zaal met uitvoerings- of cencertmogelijkheden was geen behoefte, omdat de Magnalia- kerk in Schiedam hier ruim in voorziet. Ds. Schuring deelde mee dat men doordeweeks ook de grote kerkzaal voor andere activiteiten wil gebruiken. Hij dacht daarbij aan lichte zaal sporten, spreekbeurten en poli tieke vergaderingen. De stoelen zullen verwijderd en anders ge groepeerd kunnen worden. Of er behoefte bestaat aan ruim ten voor consultatiebureaus, wist ds. Schuring nog niet. Ook de behoeften aan ruimte moe ten nog beter geïnventariseerd worden. Bij een cadeautje horen toch geen tranen! Katja huilde wel. Ze vond het maar wat „eng". De Schiedamse disc-jockey Bob Noomen zal als het nieuwe jaar een half uur oud is plaats nemen achter de draaitafels van sociëteit De Put aan de Pinkstraat 10 (hoek Franselaan) om het niéuwe jaar in te lui den. De toegang tot dit ge beuren is geheel gratis. De kerkgemeente in dit stadsdeel is ongeveer twee jaar met de voorbereiding van de bouw plannen bezig. Er moet niet al leen haast gemaakt wordenvan- wege de subsidiekwestie, maar ook doordat het aantal bewo ners en dus kerkleden zeer snel toeneemt. Schiedam In het clubhuis „de Doele" zal op 2 januari een nieuwjaarsbal gehouden wor den. Medewerking wordt ver leend door de bekende band „Galaxis". De aanvang is vast gesteld om 8 uur. Het bal zal omstreeks half twaalf afgelo pen zijn. De toegangsprijs be- draagd 1,50. Schiedam Aan de Lange Haven is het kinderdagverblijf „Katja" door burgemeester Roelfsema officieel in gebruik gesteld. De opening ging gepaard met een toespraak van de burgemeester, het doorprikken van ballonnen, en het aanbie den van een geschenkje. Door middel van het doorprikken van enkele ballon netjes opende 'de burgemeester het kinderdagverblijf officieel. Burgemeester Roelfsema haalde in zijn toespraak de naamgeving van het ge bouwtje aan. Katja is het eerste kindje geweest dat in geschreven stond bij het kin derdagverblijf. Verder me moreerde de heer Roelfsema het feit dat eigenlijk pas na 1945 de verzorging voor peu ters en kleuters op gang is gekomen. Voor de oorlog be. stonden er ook wel kleuter scholen maar niet op een zo grote schaal. Bovendien was een en ander niet duidelijk georganiseerd. ,,De ene soort zorg ging in het andere soort over", aldus de burge meester. Hoewel de kleine Katja, die ook een van de „genodig den" was luidkeels van haar aanwezigheid blijk gaf, ging de heer Roelfsema onver stoorbaar verder. Hij wees er op, hoewel het kleuter onderwijs tegenwoordig goed georganiseerd is er categorieën zijn die tussen vallen. „Door krapte op de arbeidsmarkt Is het noodzakelijk dat vrou wen ook werken. Ook de ge huwde vrouw met kinde- ren". In verband hiermee stipte de burgemeester de emancipatie van toch er de nog de vrouw In de maatschappij aan. Burgemeester Roelfsema wees tevens op de noodzakelijk heid van kindercrèches en kinderdagverblijven. Het voordeel van deze twee insti tuten zag hij wel. Vooral ook voor Schiedam. „De burge meester gaf aan kinderdag verblijven de voorkeur, om dat de kinderdagverblijven een grotere actieradius heb ben. Er kunnen kinderen van meer verschillende leef tijdsgroepen komen. Daar het gebouw van half acht 's tnorgens tot 's avonds 5 uur open is kunnen moeders er de hele dag met kinderen terecht. „Heel veel moeders zullen u van harte dankbaar zijn", sprak Roelfsema tot het bestuur. Over de toekomst was de bur gemeester zeer optimistisch. „Het zal wel goed gaan", voegde hij de aanwezigen vertrouwensvol toe. Als goe de burgervader gaf hij Katja nog een armbandje, maar het meisje vond het doosje veel mooier. Het enige wat ze niet op de grond gooide was de verpakking. Met veel gekraai en geklets liet ze dingetje aan iedereen zien. Schiedam De apotheekhulp voor spoed-recepten in Schie dam gaat veranderen. Men zal niet meer uit de dagbladen ver nemen welke apotheken open zijn, in de weekends en 's avonds. De bedoeling is dat men een telefoonnummer draait waar men te horen krijgt waar men zich moet ver voegen voor spoed-recepten. Het telefoonnummer is 264918. De apothekers vinden dit nieuwe systeem practischer en gemak kelijker. Bij de oude opzet kwa men nogal eens fouten voor. In terne verschuivingen op het laatste moment, die niet meer in de krant gepubliceerd kun nen worden, zullen telefonisch kunnen worden doorgegeven. Misverstanden behoeven dan niet meer voor te komen. In verschillende andere steden van Nederland is dit systeem ook al van kracht. In Schiedam zal de nieuwe opzet met ingang van 1 januari in werking tre den. Schiedam De jaarlijkse begro tingsvergaderingen van de ge meenteraad worden gehouden op maandag 11, woensdag 13, vrijdag 15 en maandag 18 ja nuari. Het college van B en W houdt rekening met een uitloop op woensdag 20 januari. De vergaderingen beginnen steeds om 20 uur. De aganda omvat twintig rubrie ken die achtereenvolgens afge werkt worden. Ze worden aan de orde gesteld met de daarbij behorende antwoorden en vra gen die deze begrotingsbehan deling vooraf zijn gegaan. De hoofdstukken 1 t.e.m 3 bevatten o.a. de zaken van po"tie„ brandweer en openbare veilig heid. Hoofdstuk 4 de volksge zondheid, het waterleidingbe drijf, slachthuis, gemeentezie kenhuis en de zwembaden. Het woningbedrijf wordt aan de orde gesteld bij hoofdstuk 5: volkshuisvesting. Openbare werken, havendienst en be graafplaatsen bij hoofdstuk 6. Het onderwijs in al zijn schake ringen komt aan de orde bij hoofdstuk 8, evenals cultuur, re creatie, openbare bibliotheek. De sociale dienst, de sociale zorg en het maatschappelijk werk vallen onder hoofdstuk 9; economische aangelegenheden en de begrotingen van het gas bedrijf, elektriciteitsbedrijf en algemeen handels-entrepot on der hoofdstuk 10 en de be lastingen en algemene uitkerin gen en bijdragen onder, 11. Da andere hoofdstukken bèhande- len een aantal restposten, kas-" voorzieningen en verrekenin gen, ST. LIDUINAPLEIN 8 SCHIEDAM TEL. 26.95.45 I nii Vln het un!eke Mnbod 2 krinten te ontvanjen voor de prijs van één- de I N;;drhe CoUr,nt m" nicuws uit uw "ld «n omgrving, en het Rotterdamsch I iilld met het la,me binnen-en buitenlandse nieuws. Geefons nu opdracht ook bij I alt/1*'" gr"i!* l°niler eniie verplichtini' de SC RN te bezorgen en ontdek I ae vele pluspunten. «Deïe bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam SlUur de SC -J- RN 14 dagen gratis naar: naam straat woonpl. telefoon Schiedam Voor de cursus E.H.B.O. voor dieren, die in februari begint en wordt ge houden in de wachtkamer van de Schiedamse dieren arts J. J. de Kaper aan de Jan Steenstraat, bestaat nog al wat belangstelling. Het maximum aantal deelne mers is 15 personen, maar tot nu toe (eerder werd de cursus in 1967 en 1969 ge houden) is het aantal aan meldingen altijd hoger ge weest. De kans dat er meer dan één cur sus tegelijk wordt gehouden is erg klein. De heer De Kaper, die in Schiedam docent van de cursus is, heeft er geen tijd voor; meer artsen voor kleine huisdieren zijn er niet in Schie dam. Hier geldt dus voor de deelnemers; wie het eerst komt, het eerst maalt. Men moet voor deelneming wel aan -een aantal eisen voldoen: wie zich aanmeldt moet ouder dan 18 jaar zijn en bereid zijn om aan het examen dat op de cursus volgt deel te nemen. Bo vendien is het lidmaatschap van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Die ren vereist. Wie aam de eisen voldoet en bovendien op tijd heeft inge schreven (vóór 16 januari 1971) kan met ingang van 3 februa ri de eerste les volgen in een serie van 10 a 12. Wat wordt er zoal behandeld op een cursus E.H.B.O. voor die ren? „Allereerst wordt behan deld de opbouw van het dier, de anatomie die in grote trekken overeenkomt met die van de mens. De verschillen daartus sen worden besproken en er wordt vooral veel nadruk ge legd op de andere stand van het dier. Voorts wordt wat fysiolo gie behandeld, hoe het lichaam werkt. Dat is wel zo ongeveer de hoofdschotel in het begin van de cursus", vertelt doceint De Kaper. „Aan het einde van de cursus komt het praktische gedeelte, verbandiessen. Dan komt er meestal een hond aan te pas. Over het algemeen is het een hond van één van de deelne mers aan de cursus. De laatste keer heeft de Dierenbescher ming er zelf voor gezorgd". Natuurlijk komt er tijdens de cursus nog veel meer aan de orde. Om wat te noemen: ziek teleer (hondeziekte, virusziek te, bacterie), de leer van de ontsmettingen, vergiftigingen, ongevallen. Daarna volgt dan het examen. De docent stuurt het resultaat van het schrifte lijk examen ter beoordeling door naar professor Teunissen, die later met nog iemand erbij het praktijk-examen afneemt. Naast het diploma dat men ont. vangt als men slaagt, krijgt men ook een pasje waarmee men zich in voorkomende ge vallen kenbaar kan maken als gediplomeerd E.H.B.O.'er. En daarmee is het nog niet afgelo pen. „Na twee jaar volgt een korte herhaling van de cursus. Het gaat dan voornamelijk om een aantal praktische lessen". Waarom men deze cursus volgt? „Iemand die een E.H.B.O.-cur- sus volgt doet dat om reden van lijfsbehoud. In dit geval speelt het lijfsbehoud van het eigen dier een belangrijke rol." Weliswaar zijn onder de deelne mers aan de cursus E.H.B.O. voor dieren veel bezitters van huisdieren. „Maar er zijn er toch ook die er een algemeen belang in stellen, hoewel, dat zijn er maar een paar. Dat is jammer want op dit terrein zou veel gecoördineerd kunnen wor den. Bijvoorbeeld in de vorm van een vaste post waar om beurten mensen met een E.H.B.O.-diploma aanwezig zijn. Zij zouden ook kunnen hel pen bij het vervoer van zieke en gewonde dieren. Want een gewond dier kan bijzonder agressief zijn; bijten of krab ben. De eigen mensen durven het dier dan niet aan te raken. En als dan iemand zou kunnen helpen, iemand die weet hoe hij het dier kan aanpakken... Maar weinigen willen of kunnen zich ervoor inzetten. Bovendien gaan veel mensen op weekend, en juist dan zou een E.H.B.O.- voor-dieren-post hulp kunnen bieden". Maar gelukkig kan de heer De Kaper eraan toe voegen dat er veel E.H.BO..'ers zwerfdieren naar het asyl brengen of helpen wanneer een dier van iemand anders wat mankeert. „Maar dan moet je ook maar toevallig iemand kennen van wie je weet dat hij een E.H.B.O.-diploma heeft. En wanneer er niets op zijn huis staat kun je het niet weten". CEMBER 1970 erste weekeinde andballers. en van UVG het lotterdam is het Er was weinig lande strijd ont- iet voordeel van le. Ook nu weer worden, waarin ïg ligt. 14.00 uur begint, nogelijkheid voni punten in huis te ie heren van DWS ogen Westlandia. werd heit een goe- ide strijd, waarin over de meeste schikken en een aha aide. Ook vooi zien we weirnS voor DWS, dat le ranglijst aan- 7.05 start de da- g UVGDynamo, gemakkelijke op /oor de groen-w» dam had Dynan)" leiding, maar pp" sief van UVG i de laatste fase -9 zege. UVG zal ar tellen moeten et zich niet laien mt het team eelt riste inzet binnen a mag er op een ïg gerekend wol- tcylla dienen zeer veren te komen, uur moeten zij in ïse ENK aantre* ief 3 uit de Maas ontmoeting geven a goede kans ore ten te bemachtt eschikt wel -ove' ïspeeld team van spelers, maar dit van de conditie- Sc'ylla beslist vol* Scylla kans om aan het tempo te is de kans op een ïer groot.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1