Verho, ;ii n subsidies culturele doeleinden REACTIES OP NIEUWLAND- KLANKEN Taallessen voor vrouwen van gastarbeiders 2 kranten voor een prijs Voorstel aan raad Schiedam géén Europese gemeente Be j aardensociëteiten krijgen meer subsidie „Nieuwlaiitydmken^ gecR geen geluid In februari in Schiedam Rijnmond- reuk met alle middelen bestrijden Twee gewonden bij botsing ORKEST Zeven maanden geëist tegen administrateur Culturele Raad gaat vergaderen GESLIPT DOOR DE GLADHEID GEWOND LESSEN VOOR KINDEREN Meeropbrengsten verminderen begrotingstekort SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's Woensdag 6 januari 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 260830 98ste jaargang no. 23994 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Als de gemeenteraad met een voorstel daartoe van b. en W. akkoord gaat, zullen verschillende subsidies per 1 ja nuari worden verhoogd. Het college heeft de raad voorge steld de subsidies voor culturele doeleinden met 19.000 te verhogen, die voor het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland met ƒ3.548 en de subsidie voor bejaardensociëteiten met 3,500. Verder vragen b. en w. de raad, 5000 aan de begro ting voor dit jaar toe te voegen voor subsidie aan de zwem verenigingen in Schiedam. Schiedam Het is niet de bedoe ling dat Schiedam zal toetreden tot de Raad der Europese Ge meenten. De raadscommissie voor de financiën staat afwij zend tegenover een verzoek daartoe van de zijde van deze Raad. B. en W. stellen de raad daarom voor, afwijzend te be slissen op het verzoek om toe treding tot de raad. Gewestelijk Orkest (tijdens schoolconcert): meer subsidie. De subsidies zijn aangepast in verband met de hogere onkos ten. Al bij de 'begrotingsbehan deling in 1969 werd de raad toe gezegd, dat .in. het vervolg steeds een overzicht van de subsidies, bijdragen en dona ties aan de commissies zou worden overlegd om te beoor delen of handhaving van de ra mingen voor- de -verschillende subsidies noodzakelijk dan wel wenselijk is. )e financiële commissie is ermee akkoord gegaan, dat de uit 1963 daterende culturele subsidies met zestig procent worden ver hoogd. Ais de raad dit goed keurt, zullen, de subsidies er in de nieuwe ramingen, straks als volgt uitzien (tussen haakjes de tot nu toe-geldende ramingen): instellingen voor passieve cul turele - ontwikkeling 10.500 6.000)muziekverenigingen ƒ18.000 10.500), zangvereni' gingen 10.500 6.000), ama* teurtoneelv erenigimgen. 6,000 (ƒ3.500), volksconcerten ƒ2.500 (blijft gelijk) en incidentele subsidies 12.500 (blijft even eens gelijk) Ook aan de Stichting Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland zal eveneens een hogere subsidie worden verleend. De stichting heeft b. en w. verzocht, deze subsidie met vijftien procent te verhogen. Mede gezien de loon- en prijsstijgingen gaairb. .en w. met dit verzoek akkoord, maar «tellen wei de eis dat de subsi die in de komende jaren slechts zo zal worden verhoogd dat ge lijke tred wordt gehouden met de trendmatige stijging van lo nen en. prijzen. Burgemeester en wethouders stellen de raad verder voor, de subsidie van 1.000 aan de la gere landbouwschool in Maas land af te voeren. Deze subsidie werd verleend naar het aantal uit Schiedam afkomstige leer lingen, maar wegens de vergoe dingsregeling van de kosten van deze -school op grond van de Wet op het voortgezet onder wijs, is een subsidie niet langer noodzakelijk. Rotterdam Zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk, heeft de officier van justitie mr. A. C. van der Spek dinsdag geëist tegen een 49-jarige admi nistrateur uit Vlaardingen. De administrateur moest zich voor de rechtbank verantwoorden voor diefstal van ettelijke por tefeuilles met een totale inhoud van ongeveer f -50Ö0. Schiedam B. en w. willen de subsidies aan de bejaardensociëteiten met terugwerkende kraeht tot 1 januari 1970 verhogen. Dit zou be tekenen, dat de subsidies van 159 tot 200 procent van de door de be zoekers van de sociëteiten betaalde toegangsprijs per week zou worden vf rhoogd van 0.15 tot 0,20. Da commissie voor het maat schappelijk werk is akkoord met dit voorstel en heeft ook goedkeuring gehecht aan het Vlaardingen De Culturele Raad vergadert openbaar op donderdag, 14 januari, 's a» vonds acht uur in het stadhuis. De agenda vermeldt voorstel len tot het instellen van een commissie ad hoc, die een nieu we regeling moet maken, voor verdeling van de culturele sub sidie, tot instelling van een commissie voorlichting en pro paganda, tot erkenning van de personeelsvereniging Unilever Research Laboratorium en toe lating van 'n lid daarvan tot de secties muziek, algemene vor- Piing, beeldende kunst, kunst zinnige vorming en vrije ex pressie. Verder komen aan de orde verslagen van de werk zaamheden, der vijf secties va» de Culturele Raad. Schiedam - „De drukker heeft gezegd dat als we niet voor meer advertenties zorgen, hij ermee ophoudt. Wij doen ons best, maar de winkeliers weigeren medewerking". Dit zegt de heer L. C. van der Meer, één van de bestuursleden van de wijkvereniging Nieuwland, naar aanleiding van de opheffing van het wijkorgaan Nieuwland-klanken. Uit de Schiedamsche Courant van dinsdag 5 januari. voorstel, om in de op 1 januari 1968 in werking getreden „sub sidieregeling bejaardensociëtei ten" de bepaling op te nemen, dat op grond vari'deze regeling nog gedurende vijf jaren jaar lijks een. subsidie wordt toege kend, die ten minste gelijk is aan de subsidie waarop de so ciëteiten op grond van oude re gelingen aanspraak maken. B- en w. stellen de raad voor met beide voorstellen akkoord te gaan. Verder willen b. en w. de subsidie voor de kraamcentra in Schie dam voor 1971 intrekken. Zij vinden de financiële positie van deze centra van zodanige aard, dat subsidiëring niet meer noodzakelijk is. Opnieuw heb ben de stichting Het Neder lands Astmafonds en de Neder landse Hartstichting een ver zoek om subsidie ingediend. Evenals vorig jaar wijzen b. en w. dit af, omdat hier naar hun mening een duidelijk plaatse lijk belang ontbreekt. Het bestuur betreurt dit. Maar de leden kunnen niet naast hun functie in het bestuur nog eens zorg dragen voor het welvaren van het wijkorgaan. Blijkbaar ligt het niet alleen aan de wei gering van de winkeliers in Nieuwland om te helpen het 'wijkorgaan „op poten" te hou den, maar ook wel aan de leden van de wijkvereniging zelf. Dit zou men mogen concluderen bij lezing van een oproep in de laatste Nieuwland-klanken die luidt „Mocht u zelf, of iemand in uw kennissenkring aardig kunnen schrijven, meldt u dan aan; werk mee door uw arbeid uw wijk leefbaarder te ma ken". De heer Van der Meer deelt desgevraagd mee dat er op deze oproep nog geen reac ties zijn binnengekomen. Mevr. Vermaas penningmeeste- resse van de winkeliersveren. Nieuwland, waarbij zijn aange sloten de - door de wijkvereni ging gewraakte winkeliers vindt het „waanzinnig dat ze dat schrijven". „En het is niet de eerste keer, het is al meer gebeurd. Bovendien zie ik geen nut in dat blaadje. De winke liers moeten toch zelf weten in welk blad ze adverteren? Ze' moeten niet zoveel praten, ze moeten .niet zoveel schrijven". De leden van de wijkvereniging Nieuwland zullen het voorlopig moeten doen met een gesten cild „Leden Contact Orgaan" dat door de wijkvereniging zelf wordt vervaardigd en al leen wordt toegezonden aan tfe leden van de vereniging. Het blad zal zo is althans de be doeling eens per maand ver schijnen. Profiteer nfl vin htt unieke aanbod 2-kranten te ontvangen voor de prijï van één: del Schiedunuhe Courant met nieuwi uit w stad «n omjevinf» en het Rotterdamsch I Nieuwsblad mei h«t laatste binnen-«n buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij I u 14 dsjen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek I Mtl de vele pluspunten. Deze bon In ej»n envelop, zonder potttegel, sturen naar Rotterdamsth Nieuwsbtsd. antwoordnummer 534, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis «aart «uur m.f.v.t woonpl. telefoon Vlaardingen In de Stations straat is gistermiddag een ,13- jarige wielrijdster door de glad heid geslipt. Met een lichte hersenschudding is zij naar het Holyziekenhuis gebracht. Vlaardingen Op de Westland- seweg bij de kruising Delftse- veerweg is gistermiddag een 18-jarige bromfietser door een auto aangereden. De bestuur der van de auto verleende geen voorrang. Het meisje liep lich te verwondingen op. Schiedam Het streven, de vrouw uit haar huishoude lijk isolement te verlossen wil men trachten door te voeren tot vrouwen van de gastarbeiders. Om de vrouw van de buitenlandse arbei ders ook in Schiedam wat meer aan de Nederlandse maatschappij te laten deel nemen wil men beginnen met het geven van taalles sen. Samen met deze lessen worden de buitenlandsen geïnformeerd over de Neder landse gewoonten, bij voor beeld in winkels en cafés. De heer Arling, onder-directeur van de Stichting Buitenlandse Werknemers, deelde ons mee dat men bezig is-met het aan trekken van mensen die les kunnen' geven. Bovendien wil men de cursussen overdag la ten plaatsvinden. Naar reeds uit eerdere ervaringen geble ken is komen de vrouwen 's a- vonds niet graag. In februari hoopt men in Schie dam met onderwijs aan de gast arbeiders-vrouwen te begin nen. Dit zal dan eventueel op de conventionele manier gebeu ren: Met een boekje en rijtjes woorden. In de toekomst zal men.ethter met meer moderne middelen gaan werken. De heer Arling: „WD mikken op de di- rekte methode." Deze methode echter is vrij kostbaar, want zij moet uit het buitenland komen. In Nederland heeft men geen patent op deze uitvindingen. Besprekingen met Philips, voor het materiaal zijn al aan de gang. Aldus de heer Arling. On danks de financiële moeilijkhe den en de problemen met de auteursrechten wil men zo spoedig een begin maken met het verbeterde onderwijs aan de buitenlandse werknemers in Nederland en in Schiedam, Ook voor de kinderen van de gast arbeiders heeft men plannen. Men hoopt op verschillende scholen speciale onderwijzers of onderwijzeressen aan te kun nen stellen. Op de St. Jans- school in Schiedam geeft men al aan de Spaanse kinderen on derwijs, Wat het onderwijs op de scholen betreft kan er uit drie typen gekozen worden. Het eerste type houdt in; volledig Spaans of Turks of Portugees onderwijs met aanvullend Ne derlandse lessen. liet tweede type bestaat uit volle dig Nederlands onderwijs met aanvullend taalonderwijs van het land van herkomst. Het derde is een tussenvorm; dit is Nederlands onderwijs met aan vullende taallessen in de taal van het land van herkomst plus aardrijkskunde en geschiedenis van het geboorteland. Dit laat ste type wordt bi-cultureel on derwijs genoemd. Bij dit onderwijs stoot men op problemen betreffende de leer krachten. De moeilijkheden voor de Spanjaarden vallen mee. De Spaanse regering geeft subsidie. Voor de Turken en Portugezen zijn de proble men echter nog lang niet over wonnen maar de Stichting Bui tenlandse Werknemers wil niet dat het onderwijzen van de bui tenlandse gastarbeiders zowel mannen als vrouwen en kinde ren als „half werk" wordt afge daan. Maassluis In een toespraak tot de raad heeft loco-burgemees ter P. van der Snoek er gister avond nog eens de nadruk op gelegd, dat het beleid van hef gemeentebestuur erop gericht is om in het kader van de mi- lieubeheersing alleen bedrijven aan te trekken die onze leefom geving niet verontreinigen. ,De „reuk" waarin het Rijn mondgebied staat", aldus de heer Van der Snoek, „dient met alle middelen te worden bestre den. Wij wijzen de industrie, die toch immers meewerkt tot welvaart, niet af. maar wij aanvaarden niet een. welvaart- tot-elke-prijs. Welvaart dient in welzijn te kunnen overgaan. Wij weten, dat een gemeentebe stuur slechts een schakel kan zijn in de ketting die door be schermende maatregelen wordt gevormd, maar wij weten ook, dat de ketting niet sterker is dan de zwakste schakel". Schiedam Op de Vlaardinger- dijk ,ter hoogte van het gemaal Vijfsluizen, is gisteravond de 50-jarige adjunct-directeur A. J. B. uit Vlaardingen met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden. Twee inzittenden .de 49-jarige Brit C. A. A. en de 64-jarige Chr. J. v. d- P. uit Maassluis raakten hierbij gewond. De auto raakte van de weg in de berm en kwam frontaal tegen de paal aan. De GG en GD heeft beide passagiers naar het ziekenhuis gebracht. De Engelsman is opgenomen en v. d. P. kon na behandeling huis waarts keren. De auto is geheel vernield. Het rijbewijs van B. is ingevorderd. Schiedam Het tekort op de ge meente-begroting 1971 kan wor den teruggebracht door een tweetal besluiten, dat de raad onlangs heeft genomen. Door de verhoging van de zeehaven gelden met ƒ40.000 en van de begraaf rechten van 50.000 kan het tekort met 90.000 worden teruggebracht. Op de gemeen te-begroting prijkt nu een te kort van 851.546, Hoewel het voorstel tot verhoging van de begraaf rechten met een veel hogere meeropbrengst re kening houdt, mepen b. én w. dat het thans genoemde bedrag van ƒ50.000 voorlopig niet kan worden verhoogd. Zij willen met de aanpassing van de in het voorstel vermelde bedragen wachten, totdat ook de hogere uitgaven, bekend zijn ten gevol ge van de opheffing van de r.k. begraafplaats en door het ge bruik van de algemene be graafplaats door de r.k. bevol kingsgroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1