Veel kritiek van KVP en PCG op beleid van college KOPPELBAZEN ZETTEN 80 MAN AAN DE DIJK Felle KVP-aanval op wethouder Houtman 2 kranten voor een prijs UIgemene beschouwingen Celstraf geëist voor inbraak in **sex- winkel" V 4 OPENHEID HINDERWET KERMIS OP ZONDAG N.Y. Schildersbedrijf W. VAN PELT VOOR AL UW SCHILDERWERK SCHIEDAMSCHE COURANT binsteg 12 januari 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 250830 4 pagina's 98ste jaargang no. 23999 SCHIEDAM EN KETHEL Wethouder Houtman: fel aangevallen. I Schiedam In de algemene beschouwingen over de gemeen te-begroting 1971 hebben enkele raadsleden uitgebreid aan dacht besteed aan de wijze waarop het huidige college tot stand is gekomen in de zomer van het vorig jaar. Evenals toen Weef sommige van de zittende leden kritiek niet be spaard. I Uevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen (KVP) richtte een fel verwijt tot VVD-wethouder drs. •h Houtman, die'zij nog steeds ais hoofdverantwoordelijke voor het college in huidige sa menstelling bleek te zien. „De lieer Houtman is ver beneden, «e toch al geringe verwachtin gen gebleven die wij van hem koesterden", vond mevrouw Taverne, die tevens de vraag stelde of één van de nevenfunc ties van de heer Houtman, het directeurschap van -de NV Schiedamsche Distilleerderijen, wel verenigbaar was met het full-time wethouderschap, zoals oit als voorwaarde bij het sa menstellen van het college is ïesteld. Mevrouw Taverne wil de weten of de partijen die het niiiiiige colleee ondersteunen wel met deze nevenfunctie ak koord gaan Ook wethouder Collé kreeg een verwüt van mevrouw Taverne: Hij zou zich naar haar mening meer lenen voor het streven naar politieke successen dan Vfx>r het besturen van de ge beente. Mevrouw Taverne haalde riaarhii als voorbeeld 2an het interview enkele maan den geleden in deze krant over «et plan voor de bouw van T000 eengezinswoningen in woudhoek en Spaland. I -Oe heer P. Poot "besteedde na mens de PCG ook nog eens aandacht aan de wijze waarop college naar zijn mening tot «■tand was gekomen. Ook hij had weinig goede woorden over voor het monsterbond, zoals hij, een oud-PvdA-lid citerend, het nieuwe college noemde. Hij viel daarbij, evenals mevrouw Taverne, het ou-d-PvdA-raads- lid J. Simons, die hij voor de samenstelling van dit college medeverantwoordelijk achtte, fel aan. PvdA-woordvoerder P. Bosch- man bezag het college van een andere zijde. Hij hekelde de houding van de confessionele partijen bij de onderhandelingen over de verdeling van de wet houderszetels en vond het onbe grijpelijk dat zij geen wethou derzetel hebben geaccepteerd. „Een eventuele vijfde zetel hadden zij dan later voor hun rekening kunnen nemen" vond de heer Boschman. Hij was het er niet mee eens, dat de KVP en PCG indertijd de burge meester als „PvdA-wefhouder" hadden gekwalificeerd. VVD'er G. P. Verhulsdonk was de laatste spreker die nog enke le ogenblikken op het recente verleden terugzag. „De niet al tijd steekhoudende argumenten van de Christelijke fractie#? hebben het heterogene gezel schap dat achter dit college staat hechter aaneengesmeed", vond hij. De VVD-woordvoer der meende dat het program ma voor het college het best kan worden vergeleken met een spijskaart. „Vele koks hebben daaraan hun medewerking ver leend". De heer Verhulsdonk was van mening dat in dit pro gram ieder van de deelnemen de politieke partijen zich kan terugvinden. Schiedam De gemeenteraad heeft gisteravond de ge meente-begroting van 1971 kritisch onder de loep geno men. In de algemene be schouwingen gingen de woordvoerders van de zes fracties in de raad uitge breid in op onderdelen uit deze begroting, maar ver zuimden niet aandacht te be steden aan het recente verle den: de totstandkoming van het huidige college. Verder behandelden zij onderwer pen van meer algemene aard. De terugblik op de zo mer van 1970 werd door en kele woordvoerders uitge breid behandeld. Nogmaals laakten mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (KVP) en de heer P. Poot (PCG) de wijze waarop het college in dertijd werd geformeerd. Ongenoegen over het tot nu toe gevoerde beleid staken zij evenmin onder stoelen of banken. PvdA-fractievoorzitter P. Bosch man opende de rij van spre kers. Ook hij besteedde aan dacht aan de wethouderskwes tie, maar zei niettemin te ho pen op een goede samenwer king tussen de raadsleden on derling. De heer Boschman. Was van mening dat de ge meentelijke financiën nog steeds aanleiding geven tot gro te zorg en drong daarom aan op het kritisch bezien van de gemeente-begrotingen, bij voor keur, zo zei hij, door een objec tieve buitenstaander. Sanering en reconstructie van de binnenstad, het uitblijven van een investeringsprogramma voor de komende jaren, de grondpolitiek, de milieuhygië ne, de overdracht van de Hin derwetbevoegdheden aan Rijn mond en -de openheid in de ge meente waren enkele van de onderwerpen die door de zes sprekers aan de orde werden gesteld. De heer Boschman merkte op met belangstelling de welzijns- nota die de gemeente onlangs heeft laten verschijnen te heb ben gelezen en drong aan op een afzonderlijke bespreking van dit rapport in een raads vergadering. Ook mevrouw M, A. C. Taverne-van Campen (KVP) behandelde de Welzijns- nota uitvoerig. Zij wilde graag van b. en w. horen of zij de dis cussie over deze nota op gang willen laten komen. Mevrouw Taverne begon haar be schouwing met een felle aanval op de wethouders Houtman (VVD) en Collé (CPN). Met name de heer Houtman vlei zij aan over zijn rol bij de tot standkoming van het college, terwijl de Tieer Collé een ver wijt kreeg over het interview over zijn plan voor de 1.000 een gezinswoningen in Woudhoek /Spaland. enige maanden ge leden in deze krant. De KVP-woordvoerster stelde voorts dat het huidige college zich niet aan de in zijn pro gram gepropageerde openheid houdt en drong aan op meer duidelijkheid hierover van de zijde van het college. „Onze fractie wacht met spanning op de te voeren grondpolitiek", vervolgde mevrouw Taverne haar beschouwing. Ook de heer P. Poot (PCG) liet zich in kritische zin uit over het d Een overzicht van de raads zaal tijdens de algemene beschouwingen. thans zittende college. Na uit gebreid aandacht te hebben be steed aan het samenstellen daarvan in de zomer vorig jaar, stelde hij de Partij van de Arbeid min of meer verant woordelijk voor allerlei proble men waarmee de gemeente thans heeft te kampen: het ont breken van een behoorlijk stad huis, het bestaan van lege plek ken in de binnenstad, het kop schuw makjan van industrie en tenslotte het drukke verkeer in de kom van voormalig Kethel, De tekorten op de begroting ble ken de heer Poot somber te stemmen. Het negatieve saldo bij Sociale Dienst en VROM- dienst riep vragen bij hem op, evenals de subsidie die aan de Gemeentelijke Bibliotheek .zou worden uitgekeerd. Om een toe komstïg verder tekort op de be groting te dekken, meende de heer Poot dat de tarieven van allerlei gemeentelijke diensten gebaseerd moeten rijn op een kostendekkende exploitatie. De heer Poot besteedde verder aandacht aan de milieuhygiëne, die naar zijn mening in Schie- dam toch tamelijk redelijk was „gezien het grote aantal be jaarden in deze stad. Het kan hier dus nooit zo ongezond zijn". Namens de WD-fractie besteed de de heer G. P. Verhulsdonk aandacht aan de verwikkelingen rond de Hinderwet. „Die moeten maar ook aan de bepalingen rond de Hinderwet. Die moeten we aan Rijnmond overdragen" vond hij. De WD'er wilde ver der weten, of de controle op de Bijstandsgenietenden wel vol doende is, omdat naar hij zei, zeker tien procent van de ont vangenden ten onrechte een uit kering krijgt. Grondpolitiek, woningbouw, huisvesting van buitenlandse arbeiders en de subsidiëring van de ziekenom roep waren verder enkele on derwerpen uit het betoog van de WD'er, De heer G. Kapteln pleitte na mens D'66 voor meer openheid van de zijde van de gemeente en vroeg zich tevens af, wan neer de sociale raadsman die de gemeente in dienst zou gaan stellen, in functie zal treden. De woordvoerder van D '66 wil de verder nog weten hoe ver de schooladviesdienst met haar werkzaamheden was gevorderd en meende dat een herziening van het sociaal-culturele beleid zeker op zijn plaats zou zijn. „Jeugdbeleid en de functie van de S.G. zullen kritisch moeten worden beschouwd", meenrte hij. De heer L. H. Knipscheer pleit te namens de SGP voor af schaffing van de kermis op zondag en sprak zich uit te gen subsidies aan verenigingen die naar zijn mening de zon dagsheiliging aantasten. Hij be pleitte verder een beter toe zicht op de reiniging van stra ten en pleinen, waar naar zijn mening te weinig de hand aan wordt gehouden. Tenslotte sprak de heer Knipscheer zich uit voor laagbouwwoningen in de nieuwe wijken en toonde hij 2ïch voorstander van meer groenvoorzieningen en water partijen in deze wijken. Burgemeester en wethouders ant woorden in de vergadering van woensdag 13 januari op de in de algemene beschouwingen aan de orde gestelde onderwerpen. Vlaardingen/Schiedam De afgelopen feestdagen hebben een flink aantal ontslagen te zien gegeven bij koppelba zen. Ruim 80 personen kwa men zonder werk. Daarvan hebben er slechts 20 via het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord een beroep op een everheids- uitkering gedaan. De ande ren. en eveneens èen deel van deze 20, hebben inmid dels hun weg al weer gevon den. Het ging hierbij veelal om los-arbeiders. Het maand overzicht van het GAB meldt dat de ontslagen ver oorzaakt werden door een zekere stagnatie in de op drachten. Het seizoen, deed zich eveneens gelden in de andere werkloos heidscijfers. De arbeidsreserve overschreed de 40Q, tegen 381 in de vorige maand. Vooral schil* ders (23 man), constructieschil ders (9 man) en timmerlieden (12 man) ondervonden dit. An dere categorieën die werk zoe ken zijn metaalbewerkers (72), kantoorpersoneel (54), en onge schoolden (90). Bij de vrouwen overweegt het kantoorpersoneel met 31 personen. Aan de vraagzijde van de ar beidsmarkt blijft men kampen met de beperkingen die hoger kader en personen die aange^ paste werktijden wensen, on dervinden. De eersten worden moei'iik in andere bedrijven op dezelfde salarishoogte ingepast als die ze gewend waren. Dat geeft soms scheve ogen. Voor ouder£ personen is het ook zeer moeilijk om aangepaste werk tijden te verkrijgen, vooral als zij carrièrefuncties hebben, waar het nodig is dat ze veel werk verzetten. De werkloosheidscijfers voor Vlaardingen stegen van 140 naar 145 bij de mannen en daal den van 43 naar 32 bij de vrou wen, De vraag naar mannelijk personeel steeg van 802 naar 868 en voor vrouwelijke ar beidskrachten was er een da ling van 204 naar 203. In Schie- dam steeg de areidsreserve bij de mannen, van 193 naar 196, bij de vrouwen van 51 naar 57; de aanvragen van mannelijk personeel daalde van 1436 naar 1351 en voor vrouwelijke ar beidskrachten van 258 naar 230. De cijfers voor Maassluis zijn: mannen van 26 naar 41, aan vragen van 279 naar 293; vrou wen van 8 naar 13 en de aan vragen van 37 naar 27. Hoek van Holland is aan de aanbod zijde gelijkgebleven. De vraag daalde in totaal van 53 naar 56. {'f- ST. "DIDUINAPLEïN'ö SCHIEDAMV; TEL,,; 26.95145 Schiedam Dr. H. A. Schuring. (42) fractievoorzitter van de PCG in de gemeenteraad, is af getreden als raadslid. In een brief aan de voorzitter van de raad heeft hij „veranderde le vensomstandigheden" als re den voor zijn aftreden aangege ven. Burgemeester H. Roelfse- xna maakte het besluit van het FCG-raadslid gisteravond tij dens de eerste vergadering van de raad inzake de begrotingsbe handeling bekend. De heer Schuring zal worden op gevolgd door de heer A. Sonne- veld, die reeds eerder het raadslidmaatschap heeft be kleed en ongeveer zeven jaar raadslid is geweest. Volgens de verkiezingslijst zou eigenlijk de heer S. J. Rosman, eveneens oud-raadslid, in aanmerking komen, maar deze heeft be dankt, De verdeelsleutel die ARP cn CHU, die samen de PCG vormen, hanteren, geeft aan dat een CHU-lid de plaats van de heer Schuring in moest nemen. Dr. Schuring is lid van de Twee de Kamer voor de CHU. De partijraad van de CHU heeft hem zoals bekend niet meer kandidaat gesteld voor de frac tie in de „nieuwe kamer", na de komende verkiezingen. Hij is sinds september 1969 lid van de Schiedamse gemeenteraad geweest. Rotterdam Voor inbraak in een sex-winkel te Schiedam in de nacht van 30 op 31 oktober de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank van daag tegen de 26-jarige mon- tagewerker zonder vaste woon- of verblijfplaats een gevangenis straf van. zes maanden met af trek van voorarrest, '//aarvan twee maanden voorw aardelijk met een proeftijd van twee jaar en toezicht van het Leger des Heils geëist. De man stond voor de achtste maal voor d<* rechtbank. Steeds was drank de oorzaak geweest dat hij ging inbreken. Ook in de bewuste nacht had hij een flin ke borél op toen hij via de regenpijp omhoog klom cn een klapraam forceerde om in de winkel te kunnen komen. Volgens de dagvaarding had de man een groot aantal sex-tijd- schriften, fotobladen, diasets, voorbehoedmiddelen en fihns weggenomen. Tijdens de zitting verklaarde de verdachte dat hij slechts een stapel tijdschriften onder de arm had genomen. Hij verkeerde door werkloosheid in geldnood en zag in de tijdschrif ten een goede handel. Do raadsman pleitte voor eers korte vrijheidsstraf pn wees er op dat de verdachte een harde werker is die graag weer wil gaan varen. De man heeft zijn diefstallen steeds geploegd in tijden van werkloosheid nadat hij enkele jaren geleden aan de wal was gekomen. Uitspraak over twee weken. Profite*r nu van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijt van éin: deS Schiedimief» Courant roet mouw* uit uwstad en omgeving, «n het RotcerdiroschS N ie u w»bl»d met hes laatste bi nncn- n bui te n I «ndsa nieuwsGeef on snu opd rac h c ook bi j E u 14 daten gratis, tonder enige verplichting, de SC -f- RN s« beiorgen en ontdek xelf de vcb pluspunten. stuur •Dexe bon in open envelop, ronder postzegel, sturen naar Rotterdirosch Nieuwsblad, antwoordnummer834, Rotterdam de 5C RN 14 dagen gratia naar: niiro straat woonpl. telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1