„Voor 79 bejaarden f 35.000 belasting uit vuur gesleept" Op weg naar de tachtig procent zmrreikeweek 15 GEEJN W)H1 jhfN MAAR DADEN Voorzitter van een bond met zo n 2300 oude leden BASTIAAN KE (81) Mill* sBÖlflISlf door Gerard Lutke Meijer fSHË] 3 VAN DE FISCUS ters gebruikt: die blijven min- OVER DRIE JAAR AL? BIJSTAND EEN DOOLHOF BLINDE MUUR KOLENHANDEL m SCH1EDAMSCHE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1971 inkomstenbelasting om in te vullen; wat moet ik daar nu mee an?" Ik ben er mee naar het belastingkantoor geweest en ze zeiden: „Dat doe je zo en 2o..." Vroeger, zei ik, kwam er een ambtenaar van de buiten dienst, die je vragen stelde; je deed het dan mondeling af. „Ja," zeiden ze, „maar dat zit er nu niet meer bij" „Mooi is dat, zeg ik, een ambtenaar vrij, maar nu mag Bas Kerssen alle dagen aanslagbiljetten invul len, want dacht je nou werke lijk, dat die ouwe mensen jullie taal verstaan?" Schiedam In het broze lichaam van old-timer Bastiaan Kers sen, thans 81 jaar, schuilt een enorme spanning, een onver zettelijke strijdlust, een koppigheid, die geen kamp zal geven al wordt hij honderd jaar. Je regelt bewust je handdruk als je de kwetsbare vingers in je eigen gespierde hand hebt lig gen; niettemin hebben die kwetsbare vingers het klaarge speeld aan de krachtige greep van de fiscus een bedrag van ƒ35.000 te ontwringen, alleen in 1970. Hij doet dat door op een schrijfmachine van Rayon Rotterdam van de Nederland se Bond van Bejaarden voor leden van de Algemene Bond en voor andere bejaarden verzoeken tot kwijtschelding of ont heffing van de belastingschuld te schrijven. Avond aan avond zit hij gebogen over de aangifte-formulieren van zijn klantjes. nïT TA AT niet gewend. Vandaar dat Bas U£j Kerssen nu alleen de boofdlet- -w- rïer gejnafckejjjjjj- hangen. „Ik Hij heeft vermoedelijk meer van ben drie jaar geleden met die dat soort formulieren ingevuld verzoekschriften begonnen. Er dan wie ook van onze lezers. De kwam eens iemand naar me paar vingers, die hij bij het tik- toe, die zei: „Kijk eens, Bas, ken gebruikt, zijn dat werkje nu heb ik een formulier van de Blij dat ik bezig kan zijn Schiedam „Ongeveer twaalf jaar ben ik nu voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Al gemene Bond van Bejaarden, die in de plaats is gekomen van de Bond van Ouden van Dagen. Dat was meer een amuse ments vier eni ging met feesta vonden en cabaret, Sinterklaas feest en jaarlijkse uitstapjes. Goed, dat moet er ook bij, maar de bond van nu is toch anders. Artiekel 3 van onze sta- tuten", aldus de heer Kerssen, ..zegt het duidelijk: De bond j? tracht zijn zijn doel te bereiken langs wettelijke weg met strik te handhaving van zijn neutra liteit in zake godsdienst en poli- I tiek en wel door het totstandko men van een wettelijke en afdoende ouderdompenslonering. Men kan als lid toetreden van af zijn 55ste jaar en het moet worden gezegd, dat de leden die nu toetreden bereid zijn de Jaarcontributie per jaar of per half jaar te betalen. Bij de le den van vroeger en er zijn er nog honderden van gelukkig moet jeviedere maand terugko men". ».ïk ben ook secretaris van het rayon Botterdam, dat wel twin tig plaatsen en 10.000 leden om vat. Zo juist heb ik de twintig afdelingen aangeschreven om 3e gegevens voor het jaarver slag: Hoeveel leden, gehuwd, ongehuwd, naam en adres van de secretaris, belangrijke ge beurtenissen. Ik ben blij dat ik dit werk nog kan doen. Onze bond heeft in. totaal 150.000 leden. Ons streven is te komen tot een ouderdomsuitkering van 80% van het netto-minimum loon, zodat de bijstandsuitke- over drie jaar wel hebben, be ring niet meer nodig is. Waar schijnlijk zullen we dat doel reikt. We willen ook meer in spraak bij de bouw van bejaar denwoningen en bejaardente huizen, alsmede in de bij standscommissies, maar het is moeilijk daarvoor geschikte mensen te vinden; het is een in gewikkelde materie. In de te huizen betaalt een echtpaar thans 1300 gulden, waarbij dan nog een bedrag voor de brood maaltijden en wat zakgeld ko men. Er zijn maar enkele men sen, die zoveel pensioen, ontvan gen, dat ze dit alles kunnen be talen, We hebben zo juist aan b. en w. een verzoekschrift ge richt om wegens de gestegen kosten ook voor echtparen het geld voor de broodmaaltijden wat op te trekken, zoals dat voor alleenstaanden is gebeurd. Er is nog geen antwoord bin nengekomen". Alleen in Thur lede, zo vernemen wij nog, telt de bond negentig leden op een totaal van 2300 leden voor ge heel Schiedam. Zoals bekend heeft de bond zijn ontmoetings centrum in het Blauwehuis, dat door eigen mensen kort geleden piekfijn is opgeknapt. „Ik heb er werkelijk tedere dag mijn werk aan. In 1970 heb ik behalve die aangiftebiljetten nog 105 verzoeken om vermin dering of kwijtschelding opge- eteld en ik kan wel zeggen, dat er geen één is afgewezen. Van die 105 zijn er 26 nog niet afge daan; die lopen nog en komen voor rekening van 1971. Het gaat meest om kleine bedra gen, maar soms cok om 600 of 700 gulden. Weet je, de meeste bejaarden scheelt wat ze hebben dieetvoeding, zieken huiskosten of hulpmiddelen of nieuw meubilair. Daar houdt de dienst wel rekening mee: ze vragen naar afbetalingsregelin gen, naar eigen huis, eigen auto, naar het spaarbankboekje - nou dat hebben, ze meestal niet." „Verleden week had ik iemand, die ontheffing wou hebben voor 5.13 personele belasting, maar nee: dat doe ik niet meer. Je gooit daarmee je prestige weg. Zo'n pestbedrag kan. iedere be jaarde wel betalen van zijn AOW. Het bestuur van de afde ling Schiedam van de Algeme ne Band heeft besloten niet on der de tien gulden te gaan. Minder is flauwekul. Je weet al bij voorbaat, dat er dan niets wordt afgetrokken en ik heb voor zo'n vragenlijst toch altijd minstens 'n halfuurtje nodig. Gek is het zo weinig als mannen van die geldzaken weten. Ze ko men hier o£ op de soos en je vraagt: hoeveel ouderdomst Hoeveel andere uitkering? Hoe veel ontvang je totaal? Gut, dat weet ik niet zeggen ze, dat doet mijn vrouw altijd. De meesten weten niks, niks, niks." „Maar 't is voor mij wei dank baar werk. Je doet wat voor de lui en ze waarderen het. Ik zeg: mensen, dat hoeft echt niet, maar het eerste waar ze mee klaar staan is een doosje siga ren, Nou ja, bij een kwijtschel ding van 300 of 400 gulden kan dat er ook wel af. Maar soms pakt het anders uit. Een dame waarvoor ik het al drie jaar deed, kwam laatst bij mc: de belasting wilde 114 gulden te rugbetalen of verrekenen. Maakt u dat effen in orde... Dat wordt niks zeg ik, kijk ze willen verrekenen. Nou, het werd niks en ze zatte zich in het hoofd, dat ik die 114 gulden in mijn zak had gestoken. Ik naar haar toe om het uit- te leggen. Eerst na vier keer bellen deed ze open: „Je weet zeker wel, dat hier voor oplichters geen toegang is!" Nou vraag ik jc, maar ja, sommigen worden oud en weten het niet zo goed meer, maar ondertussen heb je de douw te pakken." „En dan cle Bijstandswet. Dat is een doolhof in een speeltuin: je moet van goeden huize zijn om het middelpunt te vinden; je kjjkt in de lachspiegel en moet Wat anders Hier dan een blinde muur lachen om je eigen gezicht. Ook voor de ambtenaren een moei- 1 T "WTT ~gr\ n 1T Toen ik in 1963 uit het ziekenhuis kwam, zeiden ze tegen me: denk er aan goed eten, want anders kom je onherroepelijk terug. Dus ik naar bijstand voor extra voeding. Ik kreeg ƒ25 per maand. Maar in. maart eerverleden jaar kreeg ik be richt dat het per 1 mei zou wor den ingehouden, want de medi ci hadden uitgemaakt, dat ex tra voeding bij het huidige voedselpakket niet meer nodig v/as. Ik kon binnen een maand in beroep gaan bij een Schie- damse instantie en dat heb ik gedaan. Maar dan zit je tegen over de plaatselijke commissie, toen wethouder Eikenaar, me vrouw Taverne en de directeur van Sociale Zaken Piet Meijer. Je kunt praten als Brugman, maar je lot is beslist; mijn be roep werd afgewezen". „Nou ben ik iemand, die door vecht tot het uitersteIk ben bij de Gedeputeerde Staten In be roep gegaan; als het moest zou ik me zelfs tot de Kroon wen den. We zijn keurig netjes ont vangen, onze secretaris en ik. Helemaal geen praatjes zus en zo, maar na vijf weken wach ten werden we in het gellj ge steld: het bedrag had niet in één' keer mogen worden ge schrapt, maar geleidelijk, zo dat de bejaarden het niet zo zouden voelen. Dit gold voor ongeveer vijftien mensen van cn2e bond. Het heeft dus gehol pen, Als er een mogelijkheid is om in beroep te gaan, dan moet Je die gebruiken. Uiteindelijk zelfs bij de Kroon, maar dan kan het wel een paar jaar du ren. Maar als het om je recht gaat: je moet blijven volhou den." „Wacht eens. Ik heb nog een brief van oud-wethouder Sabel, die dat ook zo voelde. Hier. Hij schreef hem bij mijn tachtigste jaar: Beste Bas, hartelijk ge feliciteerd met je 80ste verjaar dag...." Zie je wel, hij schrijft: „met bewondering sla ik je gade in het geven van leiding en richting aan de Schiedamse afdeling van de Alg. Bond van Bejaarden, Je doet dat, omdat je gedreven wordt door de hun kering om recht en erkenning voor de economisch zwakken, in het bijzonder voor de bejaar den, die vaak na een lang ar beidzaam leven verder van slechts de uitkering ingevolge de AOW, aangevuld met een meestal klein bedrijfspensioen- tje of een toeslag krachtens de Bijstandswet moeten trachten rond te komen. Gelukkig, dat jij op je toch zo langzamerhand vrij hoge leeftijd de kracht daartoe weet op te brengen. Ik hoop dat je nog geruime tijd het vuur in je brandende weet te houden tot bevrediging van jezelf, maar nog veel meer tot zegen \*an vele bejaarden, zie ken, zwakken en gehandicap ten,..." Schiedam „Er zijn van die druktemakers", aldus de 81-ja- rige heer Kerssen, „die een he leboel woorden gebruiken, maar daar hoor ik niet bij u zult van mij dan ook geen dra matische verhalen krijgen. Dat komt door Dirk Hoek, een. Schiedamse hoofdonderwijzer waar ik veel aan te danken heb. Bas, zei hij, wees niet le lang van stof, zeg kort en zake lijk waar het om gaat. Daaraan heb ik me gehouden sinds ik in 1914 lid werd van de vakbond en mijn eerste artikel schreef. Er waren stakingen bij de glas fabriek en met met mijn broer, die volbloed sociaal-democraat was. gingen we kijken naar de vele agenten en marechaus sees. Toen al werd ik gegrepen door de dichtregels van Ad erna van Scheitema, waarin hij sprak van de mannen die hun. vaandel vlechten tot een roze rode band en voor een nieuwe wereld vechten - voor het be loofde land: „Daf rijn de zaaiers en de ploe* iters, Dot zijn de werkers en de zwoe gers, Dat zijn de mannen t?au ae vlraat - Dat is daad'" Wat een wereld tussen die jaren «Ti nu! Bas Kerssen heeft in de toenmalige Transportarbeider» Bond allerlei functies gehad: Bode, penningmeester, secreta ris, voorzitter - hij heeft op een avondschool gehouden in de voormalige Rijks HBS, een cur sus Nederlands, Engels, Duits en rekenen gevolgd en zich goed ontplooid. Veertig jaar ge leden ging de Schiedamse Transportarbeiders Bond op in de Centrale Bond voor Trans portarbeiders en nog later in de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneei en Bas Kerssen ging mee. Hij werd lid van de Bondsraad, lid van de Schie damse Bestuurdersbond, een tijdlang zelfs voorzitter. Hij is nu 53 jaren lid van de vakver eniging. de laatste jaren erelid. Het advies van meester Dirk Hoek om sober in je woord te zijn is hem echter bijgebleven. 0 Liever daden dan drukte maken Bijvoorbeeld in de eenvoudige gedichten, die hij maakt voor het huisorgaan van het Bejaar dencentrum Thurlede. ,,Ik zit hier nu sedert half oktober jongstleden" zegt hij, „ik was ernstig ziek geweest maan denlang aan het kwakkelen. En toen kwam ik hier. Achtenvijf tig jaar had ik in het Witlems- hofje gewoond, Achtenvijftig jaar uitzicht op een blinde muur. Dan is kamer 611) in Thurlede een openbaring. Ik kijk uit het venster: Huizenblokken rij aan rij. Op de Bonnerlage Gretelaan Rijden auto's af en nan. Een groene zoom, met bredo sloot. Eenden wachten op wat brood. Een smalte brug Voetgangers gaan heen en te rug 'n Wiekeloze molen En een in vriekenstand Ze, staan daar hoog verheven Boven voormalig Schuttersland Vooral bij avondlicht. Fantastisch dit gezicht". „En dan denk jc, uit jc raam kij kend, terug aan je jonge jaren. Mijn vader was indertijd dè ko- lehande-Iaar van Schiedam. Hij had zijn pakhuis in de Boter- 5 tra at. Nu en don worden er door de zakkendragers vijftig tot zestig mud kolen ingegooid en met een kleine handwagen brachten wij dan vier mud hier en vier mud daar bij de beste families van Schiedam: op de Warande en in de Tuiniaan. Maar vader was niet sterk en moest de kolenhandel opgeven. Hij kreeg een brood de pot op het Broers veld; hij verkocht brood van Boerop. De mensen kregen bij elk brood een blik- kie, een soort ratel. Eén keet- per janr kwam Boerop naar Srhiedam en dan leverden aII» vouwen hun ratels in. Dat was het zegeltjessysteem van onze jonge jaren". „Ik wil tuinder worden, zei ik te gen. vader en hij stuurde mc: naar bloemist Reine aan do Oostsingel. Ik moest de hele dag bladluizen van de blaren zoeken en verdiende nog geen kwartje per week geen cènt. Dus ik zocht gauw een andere baan. Aan vast werk wou ik me niet binden, dus werd ik haven arbeider, sjouwer, los arbei der. 'k Heb zo wat gewerkt bij de Kaarsenfabriek, maar een teelt of zes d.w.z. zes zomer.* lang ben Ik uitgevaren met een van die Sc heven ingse log gers, die aanlegden in de Bui tenhaven. Toen werd ik opgeroepen voor de Landstorm. Heb je mensen on der je gehad? vroegen ze. Nou dat was zo, ik aan dek en zij beneden. Voor ik het wist was ik korporaal. Terug in de bur germaatschappij ben ik zes jaar werkloos geweest. In die tijd precies drie dagen ge werkt..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3