Na tien uur en tien minuten: Raad hecht goedkeuring aan begroting 'W&ï redietvan 75.000 aardgas in Bijdorp 2 kranten voor één prijs im Gereformeerde diaconie bezorgt Turken woning goede KVP'er Lansbergen: Gloedvol betoog voor aardgas en riolering in Kethel-dorp H.V. Schildersbedrijf W. VAN PELT NCVB-Centram vergadert in Jeugdhuis Voorstel 1>. en w. SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 19 januari 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 4 pagina's 98ste jaargang no. 24005 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeenteraad van Schiedam is gisteravond na tien uur en tien minuten beschouwingen van raadsleden en college akkoord gegaan met de gemeente-begroting voor het jaar 1971. De raadsleden aanvaardden de begroting met alge mene stemmen, al waren zeven van hen tegen de begrotings post voor de dienst Bescherming Bevolking. In zijn slotwoord kon burgemeester H. Roelfsema bovengenoemde tijd als een record beschouwen, omdat de beraadslagingen vorig jaar lan ger duurden. Schiedam De diaconie van de gereformeerde kerk in Sehie dam heeft zich enige tijd gele den achter een plan gesteld om voor die buitenlandse werkne mers wier behuizing bepaald slecht was, zelf een huis „in handen te nemen en in te rich ten". De inmenging van de dia conie had tot gevolg dat de ge meente een huurwoning aan de Singel beschikbaar stelde. Ver- \-oIgens werd er hard gewerkt aan de woning, er werd geverfd, behangen, gestoffeerd en er kwam een douche en gasver- warming. Inmiddels was er een garantie fonds gekomen met bijna vier duizend gulden tot op heden nog niet gebruikt want voor meubilair zoals stoelen, tafels, bedden, vloerkleden etc werd vanuit de gereformeerde kerk gezorgd. Sinds ongeveer een week wordt hefc huis aan de Singel bewoond door zes Turk se werknemers die met elkaar de beschikking hebben over een eet- en zitkamer, twee slaap kamers (eik drie bedden), een keuken, bijkeuken, toilet en douche. Dominee Van Zuylen die hierover schrijft in een artikel „Onze gastarbeiders, einde van. het eerste bedrijf" in het Schie dams Kerkblad van 16 januari vraagt zich in dit artikel af: „Zal de gemeente opnieuw een woning afstaan? Zullen onze zusterkerken dan ook een huis voor hun rekening nemen? Dat zijn vragen die in de loop van de komende week gesteld zul len worden. Het begin van het tweede bedrijf". Op de achtergrond van zijn ge dachten leeft het idee dat de kerk^mag meewerken aan een eerlijke en zakelijke uitwijkmo gelijkheid voor die gastarbei ders die het niet goed -getroffen nebben, zo schrijft ds. Van Zuy len. Hij besluit zijn artikel in net Schiedams Kerkblad met de mededeling dat er nog nodig zijn. twee klerenkasten. Voorts vraagt hij of iemand bereid is het huis enkele uren per week I schoon te houden. De raadsleden gingen overigens niet zonder meer aan de laatste vergadering over de begroting, waarin de hoofdstuksgewijze behandeling plaatsvond, voor bij. Verschillende raadsleden plaatsten kritische kanttekenin gen bij enkele posten op de be groting, waarbij met name woordvoerders van KVP PCG van zich deden spreken. De heer J. van Katwijk (PCG) stelde als eerste spreker de taak van Schiedam in het Rijn- mondverband aan de orde. Hij meende dat Schiedam steeds moet nagaan, welke standpun ten de gemeente Rotterdam ten aanzien van het overdragen van bepaalde bevoegdheden aan het Openbaar Lichaam Rijnmond inneemt. „De houding van. Rotterdam is maatgevend", vond de heer Van Katwijk. Wet houder van financiën drs. J. Houtman was het met het PCG- raadslid eens. PCG-raadslid H. van der Waal toonde zich een tegenstander van de kermis op zondag. Hj meende, dat bij het houden van een kermis op deze dag de taak van de politie onnodig zou wor den verzwaard. Burgemeester H. Roelfsema wees hem op de mogelijkheden, die de Zondags wet biedt. Een raadslid kan hierin het college aan banden leggen, met name de burge meester. De heer W. J. C. Willemse, raadslid voor de KVP, was van mening dat het beroep op de raad inzake de sanering van de binnenstad, dat wethouder C, .7, M. Bolmers van Stadsontwikke ling en Openbare Werken vori ge week lanceerde, een zeer goed idee was. Willemse: ,,De wethouder kan. bij mij geen kwaad meer doen". Wel wilde hij weten, of nu niet vast mei enkele nevenwerkzaamheden -omtrent de stadssanering kan worden begonnen. De wethou der meende dat eerst de raad een keuze moet maken (wat wellicht in april of in mei zal gebeuren) en dat er zolang er geen keuze bepaald is .niets kan worden gezegd ovr bij voorbeeld de onteigening van bepaalde percelen grond. De wethouder: „We kunnen niet zeggen wat we gaan onteige nen. De raad moet eerst een keus doen. De vergadering van april of mei wordt een histo risch moment". Behalve een kritisch betoog van de heer Van Katwijk over de volkstuinen en van de heer Van der Waal over het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland, bleek de raad tenslotte weinig moeite met de begroting te hebben en werd deze dan ook voor zowel de gewone dienst als voor de kapitaaldienst met algemene stemmen goedgekeurd. Profiteer nu ven hee unieke a»nbcd 2 kranten te ontvangen voor de prijs van ééndel SchierfiiTMche Courant met nieuws uit uw sud en omgeving, en hee Rotterdamsch I Nituvwbljsf met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef om nu opdracht ook bij I u U dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC -f RN te bezorgen en ontdek Mifde veie pluspunten. ■Deze bon in optn envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsth Nieuwsblad. antwoordnummer334, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naar: woonpl. telefoon... 0 De meeste bewoners van Bijdorp spraken zich in een enquête Het KVP-raadslid C. P. M. Lansbergen heeft gister avond een gloedvol betoog gehouden voor de inwoners van Kethel Inzake de voor ziening van een riolering en van aardgas. Vooral de plan nen tot het goedkoop leveren van aardgas aan het nabij gelegen Bijdorp bleek bij de heer Lansbergen ongenoe gen te hebben opgewekt. Hij was van mening dat de Ke~ thelse bevolking „hier al ja ren voor bezig Is geweest" en dat het uitblijven van aardgas vooral nadelen schept voor sommige bewo ners, dte hierdoor econo misch zouden worden gedu peerd. Wethouder van Openbare Wer ken C. J. M. Bolmers was het met de KVP-woordvoer- der eens, dat Kethel zowel de riolering als het aardgas- net dringend nodig heeft, maar toch wees hij er op dat een aantal voorzieningen nog zal moeten worden, ge troffen. Kij was het met de heer Lansbergen eens dat kredieten moeten worden aangevraagd om het pro bleem van de „stinksloten" in Kethel-d-orp zo snel moge lijk op te lossen. Wethouder Bolmers gaf overigens wel aan, dat hefc zeker 1972 kar. worden voor deze werk zaamheden kunnen, worden uitgevoerd. De slechte riolering en het uit blijven van aardgas waren overigens niet de enige grie ven van de heer Lansbergen. De naar zijn mening onvol doende winkelsituatie en het achterblijven van het ver keerswegenplan riepen bij de KVP-afgevaardigde ook enige vragen op. De heer Lansbergen vroeg aandacht voor de doortrekking van de 6 Dorpskern Kethel: nog geen aardgas en geen riolering. Churcnülweg en voor andere voorzieningen. in Kethel. Wethouder Bolmers kor. toe zeggen, dat er dit jaar be slist aan de wegen in Groen oord zal worden, gesleuteld, al noemde hij de doortrek king van de Churchiliweg een groot probleem, vanwe ge de aldaar te verrichten diepri ooiwerkzaamheden. De wethouder zegde niette min nogmaals toe, dat de werkzaamheden hier zeker in 1972 hun beslag zullen krijgen. Ook wethouder van financiën drs. J. Houtman, vond de door de heer Lansbergen aangestipte problemen een belangrijke zaak. De heer Lansbergen kreeg nog een ruggesteuntje van de PvdA- woordvoerder J. Scheffers, die ook vond dat de Kethelse problemen zo snel mogelijk tot een oplossing dienen te komen. „Geef de bewoners nog dit jaar aardgas en riolering!" xiep de heer Lansbergen ten slotte uit. Het college diende voor deze werkzaamheden in leder geval tijdLg een krediet aan te vragen, meende hij. VOOR AL UW SCHILDERWERK v? ST. LIDUINAPI.EIN 8. SCHIEDAM TEL. 28.85.45 Schiedam De afdeling Cen trum van de N.C.V.B.-Schie- dam houdt morgenavond, woensdag om ach' uur een ver gadering in het Jeugdhuis aan de Lange Haven 97. De heer Rietkerken zal hier een demon stratie geven in het „bloem schikken". De volgende verga dering is gesteld op 18 februari, waarin de heer W. M. v. Andel zal spreken over „Contact en conflict tussen jongeren en ou deren". Schiedam Bijdorp krijgt aardgas, als de raad met een voorstel daartoe van burgemeester en wethouders akkoord gaat. B en w hebben de raad voorgesteld een krediet van 75.000 beschikbaar te stellen voor de aansluiting van deze woonwijk op het net. De bewo ners van Bijdorp hadden tot nu toe niet dc mogelijkheid tot over schakeling op aardgas. Uit een onderzoek is gebleken, dat het aanleggen van een aardgasnet in Bijdorp verant woord zou zijn, als minstens de helft van de daar aanwezige woningen op het net zouden worden aangesloten. Voordat b on v/ een onderzoek instelden naar de mate van belangstel ling voor de aansluiting en vooral naar de animo voor het gebruik van aard ga als ruim teverwarming, hebben zij over wogen hoe het voor de Bijdorp- mensen aantrekkelijk zou kun nen worden gemaakt om tot de afname van aardgas over te gaar., ondanks de tamelijk hoge kosten, die hieraan voor hen zijn verbonden. Omdat het het college weinig zinvol leek, een dermate ge compliceerde regeling voor ret aantal bewoners in Bijdorp in het leven te roepen, hebben zij gemeend dat de actie via een zogenaamde eareougas- actie moest worden gevoerd. De bewoners van Bijdorp krij gen hiervoor de eerste twee jaar na de algemene aanslui ting dc helft reductie op de prijs. De winst voor de Tech nische bedrijven zou hierdoor kleiner worden. De wijkverenigmg Bijdorp heeft onder de bewoners van de wijk oen enquête gehouden. B en w zijn de wijkvtreniginfi hiervoor zeer erkentelijk. De gevoerde enquête heeft een goed resul taat gehad: ruim 70 procent van het aantal ondervraagde gezinnen gaf aan aansluiting te wensen, op het algemene net. B er» w achten dit aantal ruim voldoende om over te gaan tot de aanleg van het aardgasnet in de wijk. Zij willen er naar streven, de werkzaamheden al omstreeks 1 oktober van dit jaar gereed te hebben, zodat de bewoners al voor de aanvang van het win terseizoen 1971/1372 een aan- sluitingsmogeluijkheid hebben. De ondervraagde Bijdorp-bewo ners hebben allen het enquête formulier ingevuld. Ongeveer 65 procent (63 van de 97) rea geerde positief op de aanslui ting spinnnen. De belangstelling van de bewoners van de Schietbaanstraat (74n/o), de Burgemeester Verveenstraat (71°en dc Weslpolderstraat {69°'<i) was het grootst, want bij dc bewoners van dc Schiedam- sewog bleek het percentage geïnteresseerden slechts 35. Bij dc enquête is niet alleen ge vraagd of men een aansluiting op het gasnet wilde, maar ook voor welke doeleinden men het aardgas denkt te gebruiken. Koken bleek hierbij de belang rijkste drijfveer, 61 van de 63 gevallen. Voor verwarming met aardgas meldden zich 46 gegadigden en voor het dou chen 44. Ook is gevraagd naar de redenen van het.niet-wensen van een aansluiting. De brand stof die al in gebruik was was in IG gevallen het motief, ter wijl men het in tien geveild* te duur vond en in één geval de verklaring had nooit thuis te zijn. Volgens de gegevens uit de enquête gaf de rest geen cijfers op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1