D'66 amendeert voorstel opei ïbaarl leid raadscommissies a Röntgenteam fotografeerde 30.000 maal Bouwnijverheid kijkt terug op zorgelijk 1970 No g geen antwoord vragen raadslid P* Poot 2 kranten voor ée'n prijs Proef met rietsuiker begint binnenkort School steekt massaal over Fractie niet akkoord met voorstel b. en w. Gemeente met stand op Inliabé r® Zakjes ook in raadszaal? Kosten geraamd op 10.600 Aanrijding op oversteekplaats H.V. Schildersbedrijf W. VAN PELT Verwachtingen voor dit. jaar gereserveerd Nieuwe lioofd- leidster Ideuterschool Vrijdag 22 januari 1971 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260330 6 pagina's !)8ste jaargang no. 240Ü8 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De fractie van D'6fi in de gemeenteraad zal zich in de raadsvergadering van maandagavond tegen het voorstel van b. en w. verklaren, zestien commissies op proef openbaar te maken. Dit is gisteravond besloten op de openbare fractie vergadering in gebouw Irene. De fractie wil een amendement indienen, waarin zij Iaat uitkomen dat alle commissies in principe openbaar dienen te zijn, dit in tegenstelling tot wat in het voorstel van b. en \v. (zestien op proef) wordt aangege ven. 2ou de raad het amendement verwerpen, dan willen de De mocraten een motie indienen, waarin de raad wordt gevraagd als haar mening uit te spreken, dat een beslissing over het voorstel van b. en w. dient te worden uitgesteld en dat dit voorstel nader in studie moet worden genomen. D'66 telt vooral zwaar aan het principe, dat alle commissies openbaar dienen te zijn, behalve daar waar dat om verschillende re denen niet mogelijk is. Eet voorstel van het college gaat de partij niet ver genoeg. De formulering „op proef", zoals die in het voorstel wordt var- meld, blijft in de ogen van de Democraten een „lelijk woord", zoals fractielid G. Kaptein het uitdrukte. Zijn fractiegenoot V. Broeke zei het nog iets kern achtiger: „Ze beloven je een diner en je krijgt maar een kop soep uit een pakje". Behalve de bezwaren tegen de proef bestaan er dus argumen ten tegen het aantal van zestien commissies, een aantal dat D'66 uit het voorstel van. b. en w. wil zien geschrapt en wil vervangen door het „,in princi- Schiedam De gemeente Schie dam begint zeer binnenkort met de proef met zakjes riet suiker die op de secretarie-afde lingen bij de koffie zullen wor den gebruikt. Het aantal aange schafte zakjes is overigens niet zo groot en zal, indien het over de div er se sec re tar ie-afdelin wordt verspreid binnen een week zijn verbruikt. Het zal wellicht ook mogelijk zijn, dat in -de raadsvergaderingen de zakjes zullen worden gebruikt. Schiedam De gemeente zal zijn vertegenwoordigd op de Inhabé, die in april weer ïn Sporthal Mar griet zal worden gehou den. De bedoeling hier van is dat de gemeente haar plannen en haar mo gelijkheden presenteert als onderdeel van de voorlichting aan de bur gerij. De kosten worden geraamd op 10.000, waarvoor b. en w. de raad een krediet van deze grootte voorstellen. De voorlichtingsambtenaar zal de werkzaamheden die aan het inrichten en houden van de stand zijn verbonden, coördineren. pe openbaar maken" van de commissies. Ook de argumen ten van ruimtegebrek" slaan bij fractie- en partijleden niet erg aan. Zij vinden, dat dit niet bepalend moet zijn bij het al of niet openstellen van een com missie. ,Bij een belangrijke vergadering van bijvoorbeeld de commissie Stadsontwikkeling zou ook de raadzaal wel eens te klein kunnen zijn. Dan moet de ge meente maar een zaal huren. Ik heb uitgerekend dat dat niet meer dan f 1.500 per jaar kan gaan kosten", vond de heer Kaptein. De bestudering van het voorstel bleek overigens een ingewikkel de juridische puzzeL te zijn, waarmee fractie en fleden lang zijn bezig geweest. Met het in te dienen amendement en met het achter de hand houden van een motie hoopt men alsnog een wijziging van het voorstel te kunnen bewerkstelligen. Ook het programma van de groep van 23, waarin wordt vermeld „De commissies zijn open baar" werd gisteravond enkele •malen aangehaald. De fractie zal verder haar steun verlenen aan de voorstellen tot het verlenen van. subsidie aan de Vredeswerk groep Schiedam en tot het heropenen van liet badhuis De Eendracht. 0 De verkeersbrigadierties blijven voor en na school wel in dienst. De heer Van der Hulst (links op de foto) krijgt een attentie van de heer v. d. Kaaij^ omdat hij de 30.000ste was die in Schiedam door het röntgenteam werd gefotografeerd. •Schiedam Donderdagmiddag heeft het röntgenteam dat in Sehie- dam-Oust bezig is met een onderzoek op tuberculose cn andere ziekten der borstorganen, de 30.000ste foto gemaakt. De heer Johan van der Hulst, Broersvest 85, bleek de 30.000 stc tc zijn die gevolg had gegeven aan de oproep om zich voor dit onderzoek te meden op het bureau Singel 5. De technische leider van het onderzoek, de heer W. R. A. v. d. Kaay overhandigde de heer Van der Hulst een attentie. Het bevolkingsonderzoek voor de gemeen Schiedam dat vorig jaar in Kethel/Groenoord begon zal tot maart voortduren. Tot dat tijd stip blijft het onderzoekbureau gevestigd in het schoolgebouw aan de Singel 5 {Comeniussehool). Schiedam Do leerlingen van de St. Bernardus- school steken in het ver volg „sehoolsgewijze" de Burgemeester Knappert- laan over. Dit is maan dagmiddag besloten in een onderwijzersvergade ring. Sinds dinsdag is de nieuwe maatregel van kracht, en steken de onge veer tweehonderd leerlin gen in anderhalf a. twee minuten tegelijk over. Dc heer W, Schenkelaar, hoofd van. de betreffende school, ziet verschillende voordelen, in het nieuwe systeem: „Iedereen is binnen vijf minuten van ■het schoolplein verdwe nen. Het is veiliger, en de auto's hoeven niet ieder ogenblik te wachten, voor overstekende kinderen". De verkeersbriga diertjes zullen vóór en na schooi wél in. functie blijven. Voor de aanvang van de lessen is de nieuwe maat regel niet van kracht. Openbaar vervoer in Groenoord Schiedam B. en w. kunnen nog niet antwoorden op de vragen die het PCG-raadsl:d P. Poot hen heeft gesteld over het uit blijven van openbaar vervoer in een groot gedeelte van Groenoord. Zij hebben het raadslid meegedeeld, dat het onderzoek mzake de aanpas sing van het openbaar vervoer uan het gereedkomen van de woningbouw in het noordwesten van de wijk nog voortduurt, zo dat zij de vragen van de heer Poot niet tijdig kunnen beant woorden. Vlaardingen Op een voetgan ger soversteekplaats op de Van Beethovensingei is een 30-.iarige stadgenoot aangereden door een vrachtauto, die werd be stuurd door een 26-jarige Vlaar- dinger. De voetganger lette on voldoende op het verkeer en liep de weg op toen. de auto al vlakbij was. Hij werd aan het hoofd gewond en is door de GG en GD naar het Gemeente-zie kenhuis in Schiedam gebracht. VOOR AL UW SCHILDERWERK ST. 'LIDUINAPLEIN 8 SCHIEDAM TEL. 26.95.45 Schiedam Burgemeester en wethouder stellen de raad voor, mevrouw M. A. G. van der Werf-Van Rees te benoemen tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „Olieke Bolieke" aan. de Thorbeckesingel. Zij is thans waarnemend hoofdleid ster aan deze school. Schiedam Voor dc bouwnijver heid in het Waterweggebied is 1970 een zorgelijk jaar geweest. Over de gehele linie moet wor den geconstateerd dat de resul taten ongunstig zijn geweest, hetgeen voor een niet onbelang rijk deel wordt veroorzaakt door de gestegen loonkosten en vooral door de loonkostengolf van de 406 ineens. Eén en. an der blijkt uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas over 1970. Hoewel de levertijden van grond stoffen. en halffabricaten in 1970 geen. merkbare wijzigingen, lie ten zien ten opzichte van 1969, toonden de prijzen daarentegen een gestage verhoging, ten ge volge van de diverse doorbere keningen van loon-, transport en overige produktiekostenstij- gingen. hetgeen ten opzichte van 1969 resulteerde in. een prijsverhoging van de stich- itingskosten van bouwwerken van 50 procent. Ook de personeels situatie baarde zorgen. Naast een relatieve af name van geschoold personeel ten gevolge van een geringe toeloop van jeugdigen naar de diverse bouwvakberoepen is de zuigkracht van Duitsland ook in deze streken sterk merkbaar geworden. De schaarste van ar beidskrachten werd hierdoor verhoogd, evenals trouwens het loonniveau, terwijl vertragin gen in de productie op enkele plaatsen niet konden worden voorkomen. Ook ten aanzien van de woning bouw laat het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, sombere geluiden horen, ïn enkele steden in Rijn mond kon het beschikbare con tingent niet worden gereali seerd. Volgens het jaarover zicht moet de oorzaak hierin worden gezocht, dat de diverse gemeenten steeds minder in staat blijken voldoende bouw- rijpe gronden en hiervoor ge schikte plannen te kunnen ont wikkelen. Naast het probleem van de financiering spelen ook de problemen van aanpassing aan de gewijzigde inzichten in de woonvormen en de wooncul- tuur als gevolg van de nieuwe ■maatschappelijke inzichten en het „beloven van welvaart en welzijn" een rol. De erfpachtsituatie in het Rijn mondgebied zou nog veel beleg gers ervan weerhouden dit ge bied als beleggingsproject te pref eren boven andere gebie den. Ook de geldschaarste handhaafde zich, hetgeen weer leidde tot zulke huurstijgingen dat de projecten moeilijk van •de grond zijn gekomen. De hy potheekrente bereikte in 1370 een recordhoogte van bijna tien procent. De financiële situatie van de be drijven baart volgens het jaar overzicht steeds groter zorgen. De sterk toegenomen kosten, de relatieve terugloop in activitei ten en de onvoldoende moge lijkheden van de doorbereke ning van kosten en lastenstij gingen zijn hier schuldig aan. De verwachtingen in de bouwwe reld in het Waterweggebied voor dit jaar zijn dan ook gere serveerd, getuige de zinsnede jn. het jaaroverzicht: „,SLj de huidige conjuncturele afrem ming zit de bouw weer in de hoek. waar de zware klappen vallen. Met name de niet-wo- ningbouwsectoren, te weten de utiliteitsbouw, de weg- en wa terbouw en de grond- en bag- gerwerkzaamheden hebben van de nieuwe overheidsmaatrege len te lijden". Slechts een juiste hantering van ionen en prijzen zal in de over spannen arbeidsmarkt m het Rijnmondgebied een sterke te rugslag kunnen voorkomen. In het jaaroverzicht wordt dan nogmaals ingegaan op de con sequentie van de erfpacht: in de toekomst zouden kapitaal en. financieringsbronnen voor de bouw wegvallen. Het overzicht besluit: „De bouw bedrijven zien zich in de ko mende jaren voor uitdagingen gesteld met betrekking -tot de saneringsprobiernaiiek en de nieuwe woonvormen. Men ver trouwt er echter op dat mede gelet op de historie ook deze uitdagingen op passende wijze kunnen worden beantwoord door de in het Rijnmondgebied aanwezige productiecapaciteit, die zien reeds in enkele steden (Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen) heeft? gegroe peerd om collectief de zaken aan te pakken". Profiteer nu yjn het uft.eke aanhad 2 kramen te om rangen voor de pr.jj, van één: del Sehiadimnhe Couranc met nrtuws uit uw stad en omgeving, en het Ronardamjchï Nieuwsblad met het laatste bmntn. ert buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bui u U dajen grit». zonder «nife verpl.cntrn5, de SC RN te b«zor£en en ontdek* zeil dc vele pluspunten. $04t i. wn „,[toumm Rotrerdimsch Nieuwsblad, antwoordnummerB34, Rotterdam «uur ro.?.v. de SC RN IC daten gratis naar; straat vrflonpt. telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1