Doe-het-zelver gaf oud huis nieuw gezicht HET PLEIDOOI VOOR WINKEL- EN WIJKCENTRUM IN DE NIEUWE WIJK Alles verbouwd, op dak en gevel na I DE ZAAK VAN HET ORANJE STOPLICHT k STAD I AFWERKEN KWAM LATER hivoorziehtig wegrijden sonder rijbewijs ïestraf t met 150 boete Schiedamse Gemeenschap Kantongerecht Schiedam 5CHÏEBAMSCHE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1971 Schiedam De benedenverdieping van bet huis waar de familie Rie mers woont, aan de Warande, heeft eens bestaan uit een „mooie kamer"," een kleine achterkamer, ccn heel smal gangetje met eert super-steile trap en een kleine keuken die achteraan het huis was gebouwd. Het toilet bevond zich tussen beide kamers. Vu, zo'n drie jaar later, Is het compleet veranderd. Het keukentje aan de achterkant is weg; de keuken bevindt zich nu aan de straat kant. Van een smal gangetje is niets te bekennen. Wie binnenkomt betreedt een ruime hal met een open trap naar de eerste verdie ping. In de ruime woonkamer die uitzicht biedt op de tuin en een eveneens zelf-gebouwde schuur, doet de lieer A. II. Riemers zijn verhaal. is een verrukkelijk grote ■woonkamer met een raam zo breed als het huis, waardoor veel licht naar binnen valt. Sinds de familie Biemers er •woont is er wel het een en an der veranderd. Eigenlijk alles behalve het dak en de gevel ■want die zijn wel 321 de oude ■staat gebleven. metamorfose heeft zich in drie jaar voltrokken. Dat lijkt misschien wel lang, maar wie bedenkt dat dit resultaat is be reikt door slechts één paar han den, kan niet anders dan grote bewondering krijgen voor de ei genaar van dat paar handen, de heer A. H. Riemers. Hij is een gezellig prater en aan de hand van enkele fotoboeken, vertelt hij zijn verhaal. „We wilden een oud huis kopen. Ik houd erg van knutselen en wil de er dus het een en ander aan gaan veranderen- Nou, we kochten dit huis. Het verkeerde in een oude staat, echt antiek. Er was ook geen gas etcetera". Mevrouw Riemers is blijkbaar •een beetje beducht dat de za ken op papier anders worden voorgesteld dat ze in werkelijk heid zijn en voegt er ter verdui delijking nog aan toe „Ja, maar je moet er wel bijzeggen dat je alle vergunningen hebt gekregen die nodig waren". Goed, het huis aan de Warande werd gekocht en de heer Rie mers kon zich erin uitleven. „In het begin moest je zorgen dat alles in ieder geval functio neerde. Ik kon niets afwerken, de finishing touch kwam pas la ter aan de orde. Er was bij voorbeeld geen badkamer. Zo dra die er wel was moest er eerst weer iets anders worden gemaakt. Er waren eigenlijk vijf dingen waar ik aan moes! denken: de smalle gang, het toilet tussen de kamers, de stei le trap, de keuken en het feit dat er geen badkamer was". De heer Biemers, van beroep ar beidsanalist, is zeer geïnteres seerd in dit soort zaken. Het was ook niet het metselen, bou wen. weghalen van fur der in- gen, balken enzovoorts alleen waar hij mee te maken, had, hij maakte ook werktekeningen en maquettes. Of hij er ooit tegen op gezien heeft? „Nee, het was steeds een. uitdaging v-oor mij, een sport. Zo ging het ook met het ontwerp. Je wist wel zo on geveer boe je het hebben wilde, maar elke keer was er weer iets wat je over het hoofd zag. Tot op een ochtend, toen had ik het ineens. Ik heb een eenvou dige maquette gemaakt van karton en heb het mee naar huis genomen opdat mijn vrouw precies kon zien hoe het zou worden". De heer Riemers is geabonneerd op het maandblad Eigen Huis, logisch met zijn hobby. In de vijfde ronde van een door dit blad uitgeschreven prijsvraag „Eu nu dat interieur van mij...." heeft de heer Riemers met ,dat interieur van hem" een tweede prijs gewonnen. Zoals hij zelf zegt: „Het voor deel is dat wat mijn ogen zien, mijn handen kunnen maken". Of dat een voordeel is! Het smalle gangetje heeft plaats gemaakt voor een ruime De hoekenkast in de jongenskamer is eigenlijk een deur die hal. Links bevindt zich de keuken. toegang verleent tot een ander vertrek. Schiedam -Voor het Schiedamse kantongerecht is woensdag me vrouw T. v. D. uit Mqassluis veroordeeld tot ƒ50 boete of vijf dagen hechtenis wegens het onvoorziebting wegrijden uit een parkeerhaven, en tot f 100 of tien dagen omdat zij zonder rijbewijs reed. Bij het wegrijden op de P. C. Hooftlaan in Maassluis veroor zaakte zij enige tijd geleden een aanrijding. Een achterop komende br-omfiets kon de auto van mevr. T. v.d. D niet meer ontwijken en kwam ten val. |Ter zitting drukte de officier van justitie haar op het hart dat -wegrijden iets is dat met de grootste voorzichtigheid moet gebeuren. Hij eiste 60 of zes dagen voor het onvoorzichtig wegrijden en f 100 of 10 dagen voor het ontbrekende rijbewijs. De kantonrechter was milder en deed er voor het eerste feit tien gulden af. Schiedam De wjjk is niet al leen een ■wooïicentrum, maar ook een trefcentrum. Dit Is, enigszins ruim samengevat, de conclusie uit de programma's van eisen van de werkgroepen in het project Woudhoek/Spa- land, dat onder leiding staat van het Wageningse studenten team. De deelnemers aan de werkgroepen hebben zich een vrij duidelijk beeld voor ogen over de toekomstige samenstel ling van een wijk. Een winkel centrum, een trefcentrum, wat cafeetjes zijn enkele wensen die bij veel groepen hebben ge leefd. Eén van de groepen vindt, dat het •winkelcentrum dat voor heel Woudhoek/Spaland dient, een centrale plaats moet krij gen. Verder zouden er drie of vier kleinere dienstencentra moeten worden verspreid in de wijk. Er wordt zelfs gepleit voor schone industrie in de wijk, dit ter voorkoming van een „slaapstad". Een andere groep bepleit de aan wezigheid van een centraal winkelcentrum, waarin tevens café's, restaurants en een bios coop zijn opgenomen, zodat het centrum ook tijdens -de slui tingsuren van de winkels leven dig zou blijven. Een andere suggestie is, voor een grotere •wijk van ongeveer 8 hectare een winkelcentrum met vol doende parkeergelegenheid te bouwen. De bouw hiervan zou parallei moeten lopen aan de woningbouw, zodat bouwterrei nen geen obstakel kunnen vor men om het centrum te berei ken. Verschillende groepen willen, dat ook in de woonwijken winkels zullen verrijzen, die als buurt voorziening dienst zouden moe ten doen. Een groep acht ook het scheppen van een markt noodzakelijk. Het trefcentrum in een wijk wordt eveneens door enkele groepen aangestipt in het pro gramma van eisen. Eén van de groepen heeft een programma opgesteld voor een woonbuurt van drie tot zes hectare, waarin zo'n trefcentrum de kern van de wijk zou moeten zijn. Socia le, medische, culturele en sport activiteiten zouden hierin moe ten worden geconcentreerd, terwijl in de buurt zelf tref- plaatsen zouden moeten komen. Ook een wijk van kleinere opper vlakte is bij één van de groepen onderwerp van gesprek ge weest. Zon men een oppervlak- Ie van drie hectare aanhouden, dan moet in ieder geval enkele winkeltjes aanbrengen, terwijl verder rekening moet worden gehouden met de aanwezigheid van een café, eventueel gecom bineerd met vergader- recrea tie- en/of speelzaaltjes. In een wijkdienstencentrum kan volgens één van de groepen de kruisverenigingen en. een groepspraktijk voor artsen wor den ondergebracht. Ook tand artsen, een apotheek, een bi bliotheek zouden er een plaats In moeten kunnen vinden. De functie van de kerken in de nieuwe wijk krijgt ook de aan dacht van een werkgroep. De kerken zouden samen één cen trum moeten kunnen betrek ken, dat bovendien nog voor an dere doeleinden zou kunnen worden gebruikt, zoals bijvoor beeld voor sport- en voor wijk- activiteiten. De groep wil in het algemeen een veel ruimer gebruik van de gebouwen ma ken. Wat het verkeer in de wijken be treft, spreken de groepen zich er voor uit, dit zoveel mogelijk buiten de wijk te houden en de wijk alleen open te stellen voor verkeer dat echt noodzakelijk is. Het doorgaand verkeer moet zoveel mogelijk uit de wijk worden geweerd. Wijkontslui- tingswegen moeten volgens een werkgroep als doorgaande we gen dienen, terwijl wel toegang moet worden verleend aan brandweer, ambulance enzo voorts. Een ringweg om de wijk zou ook p.en oplossing kunnen zijn, sug gereert een werkgroep. Een an dere groep vindt dat er vol doende afstand moet komen tussen de aan te leggen metro- baan en de rijkswegen, een ruimte die zou moeten worden gebruikt voor sportten/of ande re recreatieve doeleinden. Kortom, het verkeer wordt in het algemeen zo veel mogelijk uit de wijken geweerd, en alleen het voetverkeer krijgt bij de groepen eindelijk een kans. Doorgaand verkeer moet zeker worden geweerd, terwijl ook aan het scheppen van afdoende verkeersvoorzieningen moet worden gedacht. De groenvoorzieningen tot slot. Dat deze voorzieningen er in ruime mate moeten komen, vinden dc meeste werkgroepen vanzelfsprekend. Eengezinswo ningen moeten eigen tuinen hebben, vindt een groep, terwijl er in de wijk verder parken zouden moeten komen en onbe perkte speelmogeiijheden. voor de kinderen. Ook wordt ervoor gepleit, het bestaande -silhouet van Kethel te handhaven. Veel groepen vinden, dat de groen voorzieningen al moeten wor den aangelegd voordat de bouw begint zodat de eerste bewo ners niet in een kale wijk te recht zouden komen. Daarmee zou worden voorkomen, dat de bewoners in een steenwoeste nij terecht komen. De programma's van eisen geven een beeld weer van de wensen van enkele tientallen Schiedam mers. Zij hebben in de aula woensdagavond te horen gekre gen, dat de gemeente niet weet wat van hun wensen zal worden gerealiseerd, al heeft wethou der van Stadsontwikkeling C. J. M. Bolmers zich wel vastgelegd met de uit-spraak, dat hij hun wensen vrijwel wekelijks aart de praktijk zal toetsen". SGHIEHAÜflSCHE COURANT JtTjJ DE SCHIEDAMSE Gemeen- "-JS schap heeft een nieuwe di recteur die, gezien uitlatingen in oen interview in onze krant van gisteren, met veel enthousiasme zijn werk in Schiedam wil begin nen. Juist nu in het verleden zo veel bekwame lieden, die de Schiedamse samenleving in wel ke vorm dan ook diensten bewe zen, de stad verlaten hebben, lijkt het een goede zaak dat de nieuwe SG-directeur een fris ge luid laat horen en de zaken ener giek wil aanpakken. Hij heeft daarvoor straks de middelen. Immers, welke stad kan nog bogen op een organisatie als de S.G,, die 25 jaar heeft be staan en> die onlangs in nieuwe stijl is gaan opereren? Een over koepelende organisatie als de S.G. is in een plaats ais Schiedam van veel waarde. Men heeft zeker de mogelijkheden om er iets van te maken, vooral straks als een de S.G. ter beschikking staand huis-aan-huïs-blad alle huiska mers in Schiedam binnenkomt. (trjj SINDS ENIGE tijd is in NL" Schiedam, sprake van eert S.G.-nieuwe stijl. Er kwam een nieuwe stichtingsraad, met daar in enkele nieuwe figuren, onder wie enkele vertegenwoordigers uit de gemeenteraad. Bij de meeste raadsfracties was de ani mo om in die bestuursraad zitting te nemen niet zo groot. De KVP en D'66 (de partij die wel belang stelling had} leverden elk één af gevaardigde voor de bestuurs raad. Nu, maanden nadat de raad de statuten van de S.G.-nieuwe stijl heeft goedgekeurd, is van een S.G.-nieuwe stijl nog maar weinig gebleken. Al bestaat de S.G. in nieuwe vorm nog niet zo erg - lang, er is nog maar weinig aan de weg getimmerd. Wat die nieu we stijl nu eigenlijk inhoudt, is ei genlijk in de afgelopen maanden allerminst duidelijk geworden. JÏJÏHET OPENBAAR mak® CUJvan de vergaderingen van de bestuursraad had de geïnteres seerde buitenstaander hierover wellicht enige informatie kunne» verstrekken. De wil tot openbaar- heid is er bij het S.G.-bestuur kennelijk niet, en dat is bijzonder jammer. Het is hier reeds enige tijd geleden eerder betoogd: ais er één commissie openbaar zou moeten zijn, dan is het wel die van de S.G. Wellicht komt de „nieuwe stijl1' van de S.G. er als de directeur eenmaal in dienst is getreden be ter uit de verf. Tot nu toe bitjij veel in het vage. En daar is, hJkt ons, niemand in Schiedam mee gebaat. Ook de S.G. zelf niet, die in de huidige constellatie toen maar nauwelijks bij de bevolking moet aanslaan. Schiedam De Rotterdamse mej. N. B. is woensdag voor het kantongerecht van Schie dam tot 35.- veroordeeld, om dat zij in juni van het vorig jaar door een rood stoplicht is gereden. Ter zitting verklaarde zij dat zij onschuldig was. „Ik ben absoluut door groen licht gereden". Daarna volgde een uitgebreid verhaal waarin ver dachte beweerde dat de verba lisanten bij het opmaken vaa het pro ces-verb aal gezegd had den dat er bij het betreffende stoplicht geen oranje bestond. De Rotterdamse wilde het nog wel verder uitleggen. De agen ten hadden haar verteld dat het Jicht van groen Ineens op rood sprong. Toch ging er een lichtje bij haar branden: „Ik rijd al dertig jaar on ik weet heus wel dat alle stoplichten oranje heb ben. Dus ben ik gaan kijken en er was wel een oranje licht". Mej. B. had haar zuster als getui ge meegenomen. De 65-jarige mevrouw E. S. B., die ver klaarde dat zij volkomen on partijdig zou getuigen. „Als ze fout is, is ze fout", zei ze ter wijl 2e haar vmger bevestigend heen en weer zwaaide. De kantonrechter mr. W. E. van Vloten, stelde voor dat ver dachte haar getuige enkele vra gen zou gaan stellen. De twee zusters begonnen te giechelen. „Aan mijn zuster", vroeg juf frouw B. ten overvloede een beetje verbaasd. „Zij was onherroepelijk goed. On herroepelijk. Ik wist niet wat er gebeurde. Die politiewagen kwam achter ons aan. Heel erg hard. Misschien dat mijn zus wat aan de langzame kant op trok. Misschien, kan best. Toen die auto eraan kwam, dacht Ik, er is iets. Hij zei dat we dooi* het rode licht gereden hadden". Daarna was het weer de beurt aan de verdachte. Ook zij legde de nadruk op het feit dat de po litieauto met een tamelijk har de vaart optrok. Bovendien, vertelde juffrouw B., voegde een van de agenten haar toe „Ik had je hardstikke dood ken- ne rije". Tenslotte kwam de verbalisant voor het hekje. Allereerst stel de hij vast dat de wagen waar hij in zat niet zo snel opgetrok ken was als de dames wel be weerden. Ook ontkende hij dat een van de twee verbalisanten gezegd zou hebben dat er geen oranje stoplicht op het desbe treffende kruispunt (*s-Grave- landseweg-Van Haarenlaan) is. In zijn requisïtor vond de officier van. justitie mr. R. J. C. graaf van Handwijck het allemaal vrij onbevredigend. Hij eigte 40,- boete of vier da gen. Mejuffrouw N. B. wilde_ 2ich we! neerleggen bij deze eis, al be gon ze een verhandeling ovef de rechten van de burgers. Zij vond dat de burgers wel erg weinig rechten hebben. Ka- haar toespraak wilde zij spoor- slags de zaal verlaten. De kan tonrechter herinnerde haar er aan dat hij nog moest vonnis sen. Mr. Van Vloten vonniste milder dan de eis. Hij vertelde ver dachte: „Ik zal u zeggen ik heb getwijfeld. Ik zou nog twijfelen, ware het niet dat de politiewa gen al 15 meter opgetrokken was. 3STu twijfel ik niet meer' Het vonnis werd tenslotte f 35»" of 3 dagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4