„Wageningse studenten oeten h lijven" GEAUTOMATISEERD LAB VAN DR. NOLETSTICHTING DOET MEER DAN WORDT GEVRAAGD 2 kranten voor één prijs I LEDEN WERKGROEPEN fOUDHOEK /SPALAND: ■mA m m&m 1 M - Integratie is maand oud Expositie van wandkleden Onderzoek naar explosie bij Gusto H. P. Eberzwijn koninklijk o n derseh eiden W. J. Neervoorl 40 jaar in gem eentedi ens t Utile Dulci met Ladv Barker's laatsle opkomst 371 r een Tref- Cas maal een lerry den dub- tand, dank )ries Het TSF r. d. Woensdag 3 februari 1971 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 98stc jaargang no. 24018 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL WaBB&aBBtëSSEa Schiedam Dc leden van de werkgroepen van het door het Wageningse studententeam begeleide project Woudhoek/Spa- land zijn van mening, dat de Wageningse studenten zich over enkele maanden niet zullen mogen terugtrekken, zoals nu in de bedoeling ligt. De studenten, die het project leiden, dat de bevolking daadwerkelijke inspraak wil geven bij het bepalen van woonwensen voor de nieuwe wijken, zullen zich over en kele maanden terugtrekken en het project van daar uit gaan begeleiden. De deelnemers aan de werkgroep zijn bang, dat zij hun werkzaamheden dan niet langer zouden kunnen doen en dat het contact tussen hen en bijvoorbeeld de ge meentelijke diensten en de ontwerpers dan moeilijker zou worden. v'k.' V 5 werkgroepen zien hun werk met het vertrek van de Wage ningse studenten beslist niet als beëjndigd. Integendeel, ze wil len doorgaan met het me eden-- ken aan nieuwe woonvormen in toekomstige wijken Woud- hoek en Spaland, zeggen ze in een brief, die aan de afdeling Wonen van de Landbouwhoge school en ook aan de gemeente Schiedam is gezonden. De leden vinden dat er voldoende energie is getoond om aan de •oorbereidingen van het toe komstige bestemmingsplan deel te nemen en dat zij door het Wageningse studententeam hun wensen beter kunnen argu menteren en kenbaar maken. Nadat zij een programma van eisen hebben opgesteld (waar over wij in de krant van dins- en vrijdag schreven), wil- len de leden van de werkgroe pen gaan samenwerken met de erschillende personen en dien sten die zijn betrokken bij de voorbereidingen van het be stemmingsplan. „De dialoog tussen ontwerpers en de bevol king moet blijven doorgaan" vinden ze. Als het team uit Wageningen, dat tot nu toe het inspraakproject Ia Stedelijk Schiedam Op zaterdagmiddag 13 februari zal de directeur-ge neraal van de rijkswaterstaat, k. J. van de Kerk, in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112, de opening verrichten van een tentoonstel ling van wandkleden van 'Wil "ruytier. De opening van de expositie, die wordt gehouden van 14 februari tot 15 maart, is half vier. heeft begeleid, zich zou terug trekken, zou dat volgens hen bezwaarlijk zijn omdat het team de coördinatie tussen alle betrokkenen regelt, zowel wat betreft de feitelijke werkzaam heden als het verzamelen van gegevens. Zou dit coördinatie punt wegvallen, dan zijn de le den bang dat de werkgroepen uiteen zullen vallen. RUGGESTEUN De aanwezigheid van het team wordt een ruggesteun voor de werkgroepen genoemd. Verder vinden de leden van de werk groepen, dat ze altijd kunnen terugvallen op de vakkennis, de kennis van bepaalde proce dures en van bepaalde wegen die moeten worden bewandeld teneinde een en ander te berei- i ken. De werkgroepen willen doorgaan met hun werkzaamheden, om dat ze wat ze nu doen nog maar als een eerste stap be schouwen. Hoe ze verder gaan, zullen ze nog nader overleggen. „Wel is duidelijk, dat gezamen lijk overleg voor het gehele project, tot het einde toe voor ons onontbeerlijk is" besluiten ze hun brief. De brief is voortgekomen uit een in de wex'kgroepen ontstaan ad vies en zal in de diverse „werk- a vond en worden behandeld. Op grond van de brief wil men komen tot een handtekeningen lijst, die aan de leden van de groepen, het team in Wagenin gen en aan de gemeente zal worden toegezonden. Tijdens de bijeenkomst op woens dag 27 januari in de aula van het Stedelijk Museum, waar deskundigen, leden van ge meentelijke diensten en raads leden met de werkzaamheden van de groepen en met elkaar in contact kwamen, is de vraag wat er na het vertrek van het Wageningenteam zou gaan ge beuren, al enkele malen naar voren gebracht. Profiteer nu van h«t unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de pri|s van één: del ^ledarniche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het RoiterdamschB Nieuwsblad mee het laatste binnen-en bui tenfandie nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij 1 u t4 dajen £racït, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek «Ifde vele pluspunten. Dm bon in op«n envelop, zonder postzege!. sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naar: ««urm woonpT. telefoon Schiedam Per 1 januari is de reeds bestaande samenwerking op laboratoriumgebied tussen het Gemeenteziekenhuis en de Dr. Noletstichting uitgemond in een totale integratie op kli- nisch-chemisch gebied. Deze In tegratie heeft het nuttig en nodig gemaakt dat de laboratorium- werkzaamheden zo ver moge lijk werden geautomatiseerd. Schitterende apparatuur staat opgesteld in een der nieuw ge bouwde ruimten van de Dr. No- letstichting als representant van een stormachtige ontwikke ling. Een ontwikkeling die in de jaren 40 slechts één analist per ziekenhuis werkzaam deed zijn en vandaag de dag alleen reeds in het klinisch-chemisch labora torium 40 man. Dr. D. A. van Dam, hoofd van het laboratorium, constateert een gestaag toenemen van de werk zaamheden. Het komt neer op zo'n 15 procent per jaar. Er is dan ook geen personeel overbo dig geworden. „Ik zié wèl een toekomst, waarin een analist niet alleen snel met een rea geerbuis moet kunnen omgaan, maar ook met een schroeve- draaler en in een nog verdere toekomst met een spannings meter1aldus de heer Van Dam. Hij ziet het computer-tijdperk nog niet meteen aan de deur kloppen. Personeel is op dit moment nog goedkoper dan. de computer. De huidige appara tuur is echter wel reeds ge schikt om automatisch te wor den afgelezen. De uitkomsten zijn eveneens automatisch te Schiedam De Arbeidsinspectie is dinsdag begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van de explosie die dinsdagochtend ontstond op de sleephopperzui ger Humber River od de Werf Gusto. Het staat inmiddels vast dat een van de slachtoffers, de Amster- dammer A. van Noort, uit het ruim werd geslingerd, waarbo ven de SDaanse koperslager H. Fernandez Barka bezig wa= een gat te branden. Er kwamen toen ai vonken in het ruim. De 21-jange elektricien M. van Ooyen ging uit het ruim om de lasser te waarschuwen. Vlak daarna ontstond een steekvlam Men vermoedt dat zich m het ruim een of ander zeer explo sief mengsel bevond. Schiedam De heer Hendrik FhHippus Eberzwijn is wegens zijn langdurige en trouwe dienstvervulling onderscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Eber zwijn viert op 3 februari 1971 zijn veertigjarig jubileum bij de N.V. Rotterdamsche In- en verkoopcentrale Onderling Be lang. De jubilaris is op 4 juni 1915 te Woerden geboren en woont in Nieuwerkerk a.d. IJs- sel. Burgemeester 'Roelfsema van Schiedam heeft de jubilaris vanmiddag toegesproken in de kantine van het bedrijf aan de Regoutstraat en hem de onder scheiding uitgereikt. administreren. De nieuwe ap paratuur die twaalf analyses si multaan kan verrichten zonder dat er iemand naar omkijkt, is nog vrij nieuw voor Nederland. Twee jaar geleden werd er één zo'n apparaat verkocht, verle den jaar ongeveer tien stuks en dit jaar zal dat aantal wel ver der oplopen. Collega's van de heer Van Dam 2ijn zeer geïnte resseerd. In veel ziekenhuizen staat echter apparatuur die de zelfde arbeid op bescheidener schaal verricht. Het is dus niet zo dat heel Nederland op dit ap* paratuur zit te wachten. ,We krijgen nü nog een serie ex tra uitkomsten die niet eens wordt gevraagd relativeert dr. Van Dam. Er zijn in totaal 60 verschillende bloedanalyses mogelijk. Hiervan worden er twaalf door de nieuwe appara tuur verricht en van die twaalf worden er soms maar enkele door de doktoren gevraagd. Naarmate de mogelijkheden groter worden, de wetenschap uitgebreider en de therapieën veelzijdiger, zullen ook de werkzaamheden van het labo ratorium toenemen. VERKLEURING Een grondprincipe van de nieuwe apparatuur is, dat men werkt met vloeistoffen die op bepaal de bloedomstandigheden reage ren door verkleuring. Deze ver kleuringen worden geconsta teerd door een of meer electro- nische ogen die hun bevindin gen doorgeven aan schrijf- of tel apparatuur. De zo geschre ven rapporten geven een over zichtelijker indruk van de ge zondheidstoestand van de pa tiënt. Dr. Van Dam: Vroeger rooiden we het ook wel, maar nu heb ben we meer mogelijkheden. We krijgen meer gegevens. Ze zijn beter gecontroleerd en de proeven zijn beter reproduceer baar". De heer Van Dam vertelt dot de opleidingen voor analyst reeds op de nieuwe werkomstandig heden mikken. Het vak wordt anders georiënteerd en de mo gelijkheden breiden zich uit. Een voordeel is dat een aantal werkzaamheden in part-time- verband kan worden verricht. Dc kmdercreehe werkt hier aan mee. De part-timers moeten echter ook meedraaien in de weekeinddiensten. 's Avonds moet er altijd iemand aanwezig zijn voor spoedgevallen en 's nachts moet er iemand be reikbaar zijn. Schiedam De heer W. J. Nee- voort, voorman-straatmaker b'i de afdeling riolering en bestra ting van dc dienst voor Ge meente wei-ken, heeft maandag zijn veertigjarig jubileum bij deze dienst gevierd. De heer Neervoort is op 17 april 1915 geboren en kwam op 31 ja nuari 1931 m dienst als straat maker-helper. Op X mei 1947 werd hij straatmaker en op 1 met 1958 voorman. De heer Neervoort woont aan het Dirk Schaferplein 119. Dc jubilaris is maandag gehul digd tijdens een samenkomst in het gebouw van Gemeentewer ken aan de Korte Haven 27, in aanwezigheid van de chefs van de afdelingen en zijn collega's Wethouder C. J. M. Bolmern was ook aanwezig. Ir. R. van Bogerijen, waarne mend directeur van Gemeente werken, heeft de heer Neer voort gehuldigd en hem be dankt voor de langdurige trou we dienst. De heer K. Jonge- pier, chef van. de afdeling riole ring en bestrating sprak de ju bilaris ook toe, terwijl dc heer L. M. van Damme namens de personeelsvereniging het woord voerde. Uit naam van het per soneel werd een barometer aangeboden, het gebruikelijke cadeau in gesloten enveloppe ontbrak evenmin. Mevrouw Neervoort kreeg een boeket bloemen. Schiedam De Schiedamse To neelvereniging Utile Dulci geeft vrijdagavond 5 februari een uit voering van „Lady Barker's laatste opkomst", een toneel spel in drie bedrijven van Hans Keuls. De voorstelling wordt gegeven in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven en begint om kwart over acht. De toneelavond is er één van de vijf voorstellingen die door Schiedamse toneelverenigingen in het kader van de foneelmani- festatie van de Schiedamse Ge meenschap worden gegeven. Op 12 maart zal de toneelgroep Het Zuiden een opvoering ge- ven van „Meisjesparadijs", waarna Geron de rij sluit op 23 april met „De gekroonde Leerssc". De beoordeling van de vijf voorstellingen is in han den van Jan Everwijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1