financiële middelen van gemeenten betekenen verarmiii van het leefmilieu" JU3EM Ho gere ïubsidie voor gezinszorg Container in flatgebouw uitgebrand Auto legen lantaarnpaal Regionale contacten tussen korpsen reservepolilie FEUILLETON! >OOB| A. J. ZOETMULDER 2 gWD GEVAAR BURGERLIJKE STAND OPLOSSING SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1973 SCHIEDAMSCHE COURANT levens bijkantoor Rotterdamsóh Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 20.80.51 Redactie; 26.25.66 Klacbtendïcnst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur- Deze krant wordt uitgegeven door de Sjjthoff Pers N.V. Vlaardingen De Stichting Ge zinsverzorging VI aardingen ontstaan door een fusie van de gezinsverzorging van de her vormde diakonie, de stichting katholieke gezinszorg en de ge zinsverzorging van „Het Groe ne Kruis/Het Oranje-Groene Kruis" heeft van de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk bericht gekre gen, dat deze bereid is haar te erkennen als A-instelling, met een proeftijd van 3 jaar en haar subsidie te verlenen, op voor waarde, dat ook de gemeente Vlaardingen bereid is tenmin ste een gelijke subsidie toe te kennen. Volgens de bestaande subsidiere geling is hel mogelijk aan deze cis te voldoen, maar dat bete ken', dat het voor 1071 uitge trokken subsidiebedrag met I 72.000 zal stijgen. Bovendien zal t 113.000 aan subsidie extra nodig zijn doordat jn 1970 bet personeelsbestand is uitge breid, welke uitbreiding bij het opmaken van de begroting niet voorzien kon worden. De minister heeft per circulaire laten weten, dat hij bepaalde kosten van sociale zorg, waar onder die voor gezinszorg, met ingang van 1 januari 1971 voor rekening van het rijk wil laten komen. In afwachting van een mogelijk gewijzigde regeling hebben b. en w. nu de raad voor genoemde subsidies een krediet van f 185.000 gevraagd. Vlaardingen/Schledam „Gezien het feit, dat het overgrote deel van de voorzieningen voor de burger door de gemeenten moet wor den getroffen, moet de Bank voor Nederlandse Gemeenten meer geld beschikbaar stellen", aldus de heer M. H. L. Weststrate, die zeer begaan is met het lot van de gemeenten in Nederland. Met beperkte financiële middelen moeten die gemeenten vee! zien te verwezenlijken. En dat is moeilijk, dat weet de oud-wethouder van financiën uit ervaring. Tijdens een bijeenkomst van het Verband van verenigingen van A.R. gemeente- en provinciebe stuurders kwam -hij op voor de gemeenten. Hij verweet het huidige kabinet te hebben ge faald op hel punt van de finan ciering van de gemeenten. In zijn. flat aan de Vlaardingse Burgemeester A. von Walsum- laan licht de heer Weststrate zijn standpunt toe. Hij stelt dat niet alleen dit kabi net schuldig is aan de verwaar lozing van de gemeenten: „Of je nu het ene kabinet neemt of het andere, de gemeente trekt altijd aan het kortste eind. Al leen tijdens het kabinet Ca!s is er een kleine verbetering ge weest". Do grote moeilijkheid is volgens de heer Weststrate de centrale financiering die de regering op 3 december 1965 afkondigde, ,,De gemeenten mochten toen niet meer zelfstandig lenen, maar moester, aankloppen bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Hei -rijk stelde met een, dal de gemeenten in totali teit niet meer -dan zoveel mil joen per jaar mogen lenen. En dat bedrag ligt altijd te laag. De gemeenten wiHen en moeten nu eenmaal veel meer lenen. Door die beperkte mogelijkhe den moeien er urgenties wor den aangegeven. Dat gebeurt dan door Gedeputeerde Staten. Maar dat betekent dat er elf in stanties zitten uit te maken wat urgent is en dan krijg je dat Gedeputeerde Staten van Fries land een project van een Friese gemeente urgent vinden en dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een hoge urgentie ge ven aan een project in Schie dam, Daardoor blijven allerlei voorzieningen in een gemeente achterwege door gebrek aan fi nancieringsmiddelen. Allerlei door de gemeenteraad gegeven kredieten worden niet goedge-» keurd door de provincie". ,In feit moeten kosten, die een gemeente maakt voor verkeer en openbaar vervoer, door het rijk worden vergoed. Veel van die kosten zijn immers direct gevolg van werkzaamheden van Rijkswaterstaat", zegt de heer Weststrate. M. H. L. Weststrate: „Allerlei voorzien in gen blijven achterwege door gebrek aan finan cieringsmiddelen Vlaardingen In de hal van het flatgebouw aan de Londenweg is dinsdagmiddag, door onbe kende Oorzaak brand uitgebro ken in een container onder een vuüstortkoker. De container brandde geheel uit. De brand weer bluste het vuur met één straal. In het trappenhuis van de fiat ontstond veel rook. De schade bedraagt ongeveer i 7000. Eveneens,,ontstond brand op eer. ierrein aan de Koningin "V-Vilhel- minahaven, waar vier- pallets met zakjes bleekaardé vermoe delijk door broei in brand raak ten. Het bedrag Van de schade is nog niet bekend, De heer M, H. L. Weststra te was van 1954 tot 1986 wethouder van financiën en personeelszaken in Vlaardingen. Daarvoor was hij werkzaam bij het onderwijs en in de jour nalistiek. Na zijn wethou derschap werd hij gecom mitteerde van Itynmond en nu is hy voorzitter van de prot, chr. fractie in Rijnmond. Als voorzitter van het Ver bond van verenigingen van A.R. gemeente- en provinciebestuurders wordt hij regelmatig met de neus op de moeilijkhe den van de gemeenten ge drukt en toen hij de Vlaardïngse schatkist be heerde heeft hy dikwijls genoeg de bodem in zicht gehad. De heer Weststra te vindt dat cr lets man keert aan de verdeling van de gelden van het ge meentefonds, waaruit de gemeenten verreweg het grootste deel van hun geld krijgen. Vlaardingen Op de Parallel weg is in de nacht van maan dag op dinsdag een personen auto, bestuurd door Je 20-jarige C. H„ geslipt, Dè auto reed te gen een lantaarnpaal en werd zwaar beschadigd. De bestuur der is met een gekneusde pols naar hel Holy-ziekenhuïs ge bracht. Iljj ziet een groot gevaar in het gebrek aan financieringsmidde len: „Als de gemeenten nie! voldoende voorzieningen kun nen treffen krijg je een verar ming van hel leefmilieu. Een wijk met verzakte straten is niet aantrekkelijk om in te wo nen en zo verpaupert zo'n wijk. Ook bij -de verdeling van de ge meentefonds-pot klopt iets niet. Schiedam valt in de groep ge in een te met tussen de 50 en 150 duizend inwoners. At d:e ge meenten krijgen een jaarlijkse, vaste uitkering per inwoner uit het gemeente fonds. Maar al die gemeenten zijn niet gelijk. Een sterk groeiende gemeente moet de voorzieningen van straks met geld van nu betalen. Daar om moei de wet financiële ver houding rijk-gemeen:e van I960 op de helling". Een andere vreemde zaak vindt de heer Weststrate de salarië ring van de ambtenaren: „Het rijk stelt de salarisverhoging van het gemeeniepersonee-I va si. De gemeenteraad kan zo'a verhoging afkeuren, maar zal dat nooit doen omdat dan het personeel wegloopt. De ge meente krijgt wel een vergoe ding voor die hogere salarissen, maar die geldt niet voor het personeel van de energie- en waterleidingbedrijven. Het rijk stelt dat de gemeente die hoge re kosten zelf -kan dekken door een tariefsverhoging. Maar hei departement van economische 2aken kan die tariefsverhoging weer afkeuren. Een bedrijf als de PTT, dat in zijn totaliteit winst maakt, mag door verlies op één -onderdeel zijn tarieven verhogen. Een gemeente mag datnict". wel dat 800 gemeenten tegen el kaar op gaan bieden. Daardoor gaat de rente weer omhoog. Een andere oplossing is een verhoging van de rijksbelastin gen, Het rijk hoeft ,dan zelf minder te lenen en schept zo meer ruimte voor de gemeen ten". De heer Weststrate ziet in de naaste toekomst wel iets ver anderen: „Ik heb wel enige hoop dat er verbetering komt. Om bij mijn eigen partij te blijven: Biesheuvel heeft al gezegd dat hij ver ruiming wil van het gemeen tefonds en ook de PvdA is niet tevreden over de huidi ge situatie. Wat er tenslotte zal veranderen weet ik nog niet. Dat zal wel een soort compromis worden". Vla a r d i n gen/Schieda m Dordrecht De steeds sterker wordende re gionale samenwerking tussen gemeente- en rijkspolitiekorpsen heeft in het Rijnmondgebied ook al zijn weerklank gevonden bij de organisatie van de diverse reservepolitiekorpsen. Met Dordrecht als centrum van coördinatie is de laatste tijd een uitwisseling op gang gekomen van ervaringen, programma's en informatie tussen de korpsen in onder meer Vlaai'dinge, Schiedam, Dordrecht, Maas sluis, Ridderkerk* Sliedrecht en Rotterdam den of oefeningen liggen, niet in de bedoeling-en de mensen wor den uitsluitend in de eigen stad ingezet". De commandant van de Vlaar- dingse reservepolitie, inspec- tuer A. Godendorp, zegt over deze samenwerking: „De ge dachte hierachter is geweest dat we kunnen leren van el- Tussen Schiedam en Vlaardingen kaars manier van opleiden, van de opzet van. eikaars oefenin gen en dergelijke". .We wisselen korpsbladen uit en de leden van de korpsen komen in een nauwer contact met el kaar. Overigens zal het prak- tijkwerk zuiver korpsgebonden blijven. Gezamenlijke lesavon- ïs tevens een zekere sportieve samenwerking ontstaan. De korpsen van beide steden ont moeten elkaar In vaardigheids- wedstrijden, waarin wordt ge streden om een door de com missarissen van de Schiedamse en Vlaardingse politiekorpsen beschikbaar gestelde wisselbe ker. donderdag arcade* IRENE. LANGE HAVEN 102, VRIJDAG ARCADE zondag arcade maandag LANGE HAVEN 102 IRENE ARCADE DINSDAG IRENE ARCADE WOENSDAG ARCADE DONDERDAG ARCADE IRENE LANGE HAVEN 102 tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM 20 uur; Klaverjasver. „Ons Genoegen", 20 uur: Bridge Schiedam West. 20 u.: Klaverjasver. „De Trekvogels". 20 uur: Verg. Humanistisch Verbond! 20 uur; Rep. SMHV Vriendenkring, 20 uur: "Verkeerstheorie. 20.00 uur: Schiedams Politie Muziekge- zeischap uitvoering/eabaretdansant 20.00 uur S.G. Toneelmanifestatie: Utile Dulci. 20.00 uur: Openbare Jaarvergadering SGP. 20.00 uur: Instuif. 20.0022.00 uur: Verkeerstheorie. M.flO uur: Engelse les voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen/Katholiek Vrouwen gilde. 20.00 uur: Aqua Fauna. 20.00 uur: Bridge Schiedam '50- 20.00 uur: Studieteam Woudnoek/Spa* land. 19.30 uur: Bijeenkomst Studievrienden. 19.30 uur: Stt ELoy. 20.00 uur: Cursus EHBO. 20.00 uur: Rep. Orpheus. 20.00 Bond van Vogelliefhebbers. 11.00 uur. Veiling. 19.30 uur Klaverjasver. „Ons Genoe gen". 19.30 uur: Wlllibrordus. 20.00 uur: NKV Centraal Bestuur. 20.00 uur: ENKABO. 19.00 uur: SMHV Vriendenkring, 19.30 uur: Bridge Schiedam West, 20.00—22.00 uur: Verkeerstheorie, tot 22 febr.: Overzichtstentoonstelling Jacob Boots. 13 febr.15 maart: Wil Fruytier, wand- kleden. 32 febr.: Lueie Bakker, keramiek, tot 22 febr.: Si-es Bleeker, schilderijen, grafieken, tekeningen. Bezoekuren ziekenhuizen; GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, 19.00— 39.30 uur; klas: 13.3015.00 uur, 19.00—20.30 uur; kraamafde. ling 13.30—14.30 en 19.0019.30 uur. GALERIE ZWART/WIT STEDELIJK MUSEUM BEZOEKUREN NOLETSTICHTING: Derde klas 13.30—14 uur en 19—19.30 uur, tweede klas 13.3014,30 uur «t 19—20 uur, eerste klas 13.30—14.30 uur, 1920 uur en 13.30—14 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur en maandag, donderdag 18^-18.30 uur- De heer Weststrate ziet wel een oplossing voor het probleem van dc gemeenten: „Het rijk kan natuurlijk meer ruimte la ten voor de gemeente op de ka pitaalmarkt. Het risico is dan Geboren: Eric z.v. J. de Koning en C. M. H. Vavier, José M. d.v. T. J. E. de Held en I. J, Beurskens. Alexandra d.v. P. E. Roet us en A. Karman, Alma d.v. C. Vink en M. van Rijns- bergen, Robert H. z.v. H. H. GuUger eit B. J. van Zessen, Marco L T z.v. T. P. J. Taver ne en P. M. A. Hartendorp, Jo- han W z.v. W. J. Weijtmans en D. M. C. Bakker. Leon z.v. M. de Rode en A. van Schaik, Si- mone J W d.v. B. G. P. van der Heijden en W. H. M. vun Noordt,Marco A D z.v. H. A. D. Bek en E. T. M. Schoenmakers, Kees H 2.v. J. T. J. Reinders en E, L. Windhorst, Cornelia H d.v. F. D. van der Knaap en D. C. Bernard, Michéle E B d.v. P. M. Boels en M. P. W. Heuts, Robert J z.v. J. de Goede en. M. de Heer, Johanna A d.v. M. J. Spits en M. Rademaker, Marco z.v, G. M. G. Collignon en H. C. W. Suijker, Berry C z.v. W. H. Eshuis en A. Schouten. Sandra d.v. F. J. Zuidema en S. Sol, Johanna A d.v. F. A. J, Beu kers en M. C. Kazenbroot. Overleden: P. Wisse, 85 jr, M. van Rijswijk. 78 jr, P. J. Boef. 63 jr. echtg. W, J. van Oers, J. H. Frijdal. 89 jr, J. E. van Raaij, 76 jr. dof geplomp kwam het tussen hen beiden tot een .geregeld ge- Ze kwamen buiten de stad, maar sprek. vóór dat 2e de dichte eikenlaan inreden, hield Arnold plotseling Laurens informeerde natuurlijk, zijn paarden in, draaide zich een weinig naar achter om. zei toen met iets als zelf-verwiit: „Gunst, daar denk ik nou pas aan Je zal wel flauw -wezen van de reis, Manuswil je niet 'n kop koffie? 't Duurt nog wel 'n kwartier voor we thuis zijn. We rijden dan nog even bij 't café van Van Nunen aan". „Wel nee", zei Herman en in zijn ontvankelijke stemming voelde hij zich lichtelijk ontroerd door die hartelijke zorg, „welnee, rij maar door koetsier Ik kan 't best nog 'n poos uithouden". „Allo dan maar We komen nou in de binnenlanden", licht te Arnold nog in, terwijl hij zich weer naar de paarden keerde, die ongeduldig te trap pelen begonnen, ze een bestraf fend tikje gevend met de zweep. Laurens was gedurende dit opont- houd naast zijn vader komen 10en ®cnter, wijl hij bespeurde, hoe het thuis ging en met de fa milie De Bor-gas. Maar luchtig trachtte de vader over dit enigszins pijnlijke onderwerp heen te glijden. Thuis was, Goddank, alles best mama...... JacobSuus en Henri, ze maakten het allemaal uitstekend en Emmy en Georg, dat sprak van zelf, waren in de zevende hemel Hij had Laurens trouwens geregeld op de hoogte gehouden in zijn brie ven, nietwaar En de fami lie De Borgasvoor zover hij wist, hij zag ze weinig de laatste tijdmaakte het naar omstandighedenDe mensen droegen hun leed met voorbeeldige gelatenheid ja-ja och ja't was 'n heel ding geweest maar d'r viel nu eenmaal niets aan te veranderenje moest wel berusten en tenslotte was cle tijd de enige geneesheer van zulke wonden zitten en nu ze voortreden over de mulle weg, waarin het wie- lengerij bijna onhoorbaar ver- roefelde en de driftige trappel der vossen dompte tot een snel dof geplomp, kwam het tussen hen beiden tot een geregeld ge sprek. Laurens was gedurende dit opont houd naast 2ijn vader komen zitten en nu 2e voortreden over de mulle weg, waarin het wie- 1 enge rij bijna onhoorbaar ver- zoefde en de driftige trappel der vossen dompte tot m «oei dat Laurens* hoofd in peinend geslaar op 2ijn borst zonk, bracht Leyter met een hand beweging, als wees hij verder navraag af en zonder eigenlijke overgang, het gesprek op het buitenleven. En schoon wat langzaam aanvan kelijk, als weerzinnig om zijn vader In die gespreksrichting te volgen, kwam Laurens toen toch los, vertelde van de harte lijkheid van tante 0C1 n de ge moedelijke, tevreden gewekt- hei d van oom Arnold en wat die al gedaan hadden om hem in zijn afschuwelijke melancholie op te monteren, van zijn vriendschap voor zijn neef Con stant, die nu de tuinbouwschool in Wageningen had afgelopen, zijn bewondering voor de pater, die een acht dagen bij zijn ou ders had gelogeerd en met wie hij diepzinnige en leerzame ge sprekken had gevoerd Maar wat hem naar zijn over tuiging vooral had opgekna.pt, was de landelijke rust, die hem tot berusting had gebracht. Ja-ja, natuurlijkdie kalmte hè, ik begrijp, dat die je goed heeft gedaan, zei Leyter met dankbare verheuging. ,Niet die kalmte alleen toch". En Laurens draalde met veTder spreken als zocht hij de woor den, die precies uit zouden drukken, wat hij nu bedoelde. „Je komt hier nader tot de na tuur, dat ;s 'tAls stads mens bekommer je je daar zo bitter weinig om Ik bedoel niet 20 zeer natuurschoon...... daar heeft iedereen wel zo'n beetje een kijk op, vooral vanaf 'n terras van 'n restaurant met 'n pot bier of 'n kleintje koffie voor jemaar ik bedoel meer speciaal, hoe alles groeit en gedijten de strijd, die er Is van dier tegen dier en plant tegen plant en onderling weerEn. als je dan in gaat zien, dat je zelf feitelijk maar zo'n nietig, onbetekenend ^v-e- zen ben in het reusachtige le ven van de wereld, dan ga je geleidelijk voelen, dat het aan matigend is om zo'n gewicht te hechten aan wat je overkomt of wat je doetJe gaat dan begrijpen, dat je 'n zeer mis baar deeltje bent in 't ge- geheel „Zeker, zeker", zei wenkbrauw- fronsend de vader, wat haastig ook om het betoog te beëindi- gen. Hij hield niet van zulk ge filosofeer, begreep het eigenlijk niet best, vond er zelfs iets zie- kelijk-dwepends in. Het was van Laurens wel tc verwachten geweest, dat-ie nu opeens eer> heftig bewonderaar zou gewor den zijn van het buitenle ven Och ja nou ja hij had het ook opz'nmooist gezien als hij er 'ns 'n winter had. doorgebracht, in die stilte, 2ou hij wel veel minder enthousiast zijn. geweest. „Dus jij zou wel buiten op 'n dorp willen wonen?" vroeg hij of meer schertsend. „Graag", bekende Laurens, „Maar ik zou er natuurlijk werkkring moeten hebben". „Jawel, zoals oom Nol paar mooie paarden op ."al", „Dat zou nog niet nodig 2 vfl -f; Als medicus bijvoorfc -.ld 3t'n Baantje smaalde de va der. „Jongen, dat is zo'n enorni slafelijfc bestaan Ik geloor, dat jij de dingen 'n beetje al ie idealistisch bekijktZo'n dorpspraktijk lijkt aardiger dan ze is, dat verzeker ik je"- „Hoe moeilijker hoe mooier", zei Laurens. „Jawel, in theorie kom-kom wees wijzer Herman Leyter lachte eens, wuif de met zijn hand ais wilde hg het onderwerp als afgedaan be schouwd zien .en Laurens gins er ook nu niet ver-der op door. Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2