Nieuw bouwsysteem opl ossing voor personeelsproblemen in bouwnijverheid Nieuw bestuur N.C.V.B. 2 kranten voor één prijs ém Vredeswerkgroep heeft nieuw periodiek Optreden tegen parkeer- exeessen In Schiedam 680 woningen gereed PRIMEUR IN SCHIEDAM: Ook toepassing bij bouw eengezins woningen SGP boos over uitblijven van protesten Min. Udink voor CHU GEEN VORSTVERLET Kraanvogellaan afgesloten Kermis op zondag: EXCURSIE VAN NCVB In 1970: Hoofdinspecteur Van Andel houdt lezing voor N.C.V.B. SCHEE 3AMSCK! COULANT Woensdag 10 februari 1971 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 4 pagina's 98ste jaargang no. 24024 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het houwen van een bedrijfsruimte met kantoren aan de Philippusweg op het industrieterrein 's-Graveland kan in de toekomst gevolgen hebben voor de bouwnijver heid: door een nieuw bouwprocédé kan men in de toekomst met een verhoogd bouvvtempo werken, terwijl het bouwwerk met minder werknemers zal kunnen worden uitgevoerd. De aanleg van de industriehal aan de Philippusweg met zoge naamde „baksteenpanelen" is voor het Rijnmondgebied een primeur, vermoedelijk ook voor Nederland. De panrien zijn zowel voor sy steembouw als voor de krapte aan geschoolde bouwvakkers een oplossing. Voor de bedrij ven. wordt het namelijk steeds moei'ijker, geschoolde metse laars in dienst te krijgen, die elders soms in het buiten land vaak veel meer kunnen verdienen. Door het aanbren gen van de panelen wordy ver der een enorme arbeidstijdbe sparing verkregen. Ook bij de bouw van eengezinswoningen kan het nieuwe procédé worden gevolgd. Het is de bedoeling van de SSN- bouwma a tschappi jdie de bouwwerkzaamheden aan de Philippusweg uitvoert, dat ze de baksteenpanelen ook bij het bouwen van eengezinswoningen zal gaar toepassen. De SSN zal hierdoo» -nzienlijk meer wo ningen in een bepaald tijdvak kunnen opleveren dan thans het geval is, als nog met de gebrui kelijke mankracht moet wor den gewerkt. De voortdurende loonstijging en het reeds vermelde tekort aan personeel hebben meer sy steembouw tot gevolg. Omdat die tot nu toe niet altijd even •gunstig is beoordeeld, lijkt het nieuwe systeem daarin nu ver andering te kunnen brengen. De baksteen heeft in de sy steembouw tot nu toe niet zo'n grote plaats ingenomen, maar kan hierin nu toch verder wor den doorgevoerd. De elementen die vaan de indus triehal worden aangebracht, hebben afmetingen van onge veer drie bij vijf meter. Elk element is een „verzameling" bakstenen, die door kraan wa gens tamelijk eenvoudig kan Worden aangebracht. De huidige productie bedraagt nu al 150 m2 metselwerkpanelen per dag, hetgeen neerkomt op 18.000 verwerkte stenen par dag. Voor dit karwei zouden op de traditionele bouwwijze voor een gelijke productie ongeveer dertig metselaars en tien opper lieden steigermakers benodigd zijn. Van vortverlet zou minder sprake zijn, omdat slechte weersomstandigheden tamelijk weinig invloed hebben op het aanbrengen van de panelen. De productie van de baksteenpa nelen is tamelijk eenvoudig. Op de panelen worden stenen in een losse mal gelegd, waarop later een frame komt om de stenen vast te houden. De voe gen tussen de stenen worden volgespoten mei specie. Na nog enkele werkzaamheden kunnen de panelen worden afgenomen en opgeslagen. De benodigde productietijd per eelement be draagt, afhankelijk van het type, 40 tot 90 minuten. Reeds na een c|ag is het element al voldoende verhard om t<a wor den vervoerd. Vrachtwagens voeren de panelen aan naar de Philippusweg, waar een zware, kraanwagen de elementen in de juiste stand brengt, voordat een tweede kraanwagen ze op hun plaats brengt. De panelen ko men op van tevoren aange brachte cem enthoofdjes te staan. De naden onderling wor den later gedicht, zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde. Door hei gebruiken van het nieu we procédé hoopt men vooral snel te kunnen werken bij de bouw van eengezinswoningen, waarvoor de panelen ook mak kelijk op maat en op tijd kun nen worden geleverd. Vlaardingen In verband met herstelwerkzaamheden is de Kraanvogellaan. tussen de Kor- hoenlaan en de Kwikstaartweg tot en met 22 februari voot alle verkeer in beide richtingen af gesloten. De RET-bushalte aan de Kraarxvogeilaan is in ver band hiermee tijdelijk ver plaatst naar de Korhoenlaan. Profiteer nfi van het unieke aanbod 2 kranten te ontvanfen voor de prijs van één: deH Sehiedwmche Courant met nieuws uit uw stad en omieving, en het Rotterdamschl Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij I u 14 daten tratïs, zonder enige verplichting, de SC RN tebezorjen en ontdek zelf de vele pluspunten. Deze bon in open envelop, zender pwtietel, sturen naar Rotterdamtch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rcïterd de SC RN 14 dajen gratis naart eoftpi. telefoon Schiedam Tijdens een leden vergadering van de SGP, enke le dagen geleden in gebouw Ire ne gehouden; heeft afdelings voorzitter (tevens SGP-raads- lid) L. H. Knipscheer gezegd er bedroefd over te zijn dat geen enkele kerkelijke gezindte een protest naar het gemeentebe stuur heeft gezonden over het feit dat dit ja-ar ook op zondag in Schiedam kermis zal worden gehouden. Hij meende dat „de kerken toch ook in dit opzicht een dure roeping tegen de over heid hebben dat Gods woord niet ontheiligd wordt". Aan het slot van zijn betoog deel de de heer Knipscheer mede dat „we nooit en te nimmer met een andere partij kunnen meegaan die niet instemt met de beginselen naar Gods woord. Want als ze lezen hoe de Christelijke partijen met ande re partijen heulen en men wa ter bij de wijn kan doen..." Daarvoor kon hij geen respect hebben. „Er gaat niets van uit". Hij noemde als voorbeeld de PCG: die naar hij zei „steeds weer terugslag krijgt". Schiedam De afdeling Schie dam van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond houdt op 9 februari een excursie naar het Museum Boymans te Rotter dam. De excursie duurt van 10 uur tot 11.45 uur. Schiedam Gram-lntcrn-Speciaal. Zo heeft de Vredeswerk- groep Schiedam een geschrift genoemd, dat informatie wil verstrekken over de doelstellingen van de groep, die onder meer exploitant Is van de Wereldwinkel In het Provenierhuis. Die doelstellingen blijken overigens voor de leden zelf ook nog niet helemaal duidelijk, want in „Gram" wordt vermeld dat de informatie vooral voor de leden zelf is bedoeld. Binnenkort zal de Vredeswerk- groep een stichting worden, waarmee tevens rechtsper soonlijkheid wordt verkre gen. In de statuten zal staan dat de Wereldwinkel één. van de middelen is, waarmee de groep haar doelstellingen tracht te verwezenlijken. Hoewel dit een belangrijke taak is volgens de werk groep is het slecht een van de vele activiteiten die nog zouden moeten worden ondernomen om de Schie dammers „bewust te ma ken, te laten meedenken en meewerken aan de situatie waarin zij of hun medemen sen verkeren". Het pand aan het Proveniers- hofje zou dan ook moeten zijn: „een actie- en trefcen trum van en voor leefbaar heid". Met de Vredeswerk- groep in Kethel en Groen» oord is tot nu toe maar nau welijks samengewerkt. Sinds 1969 hebben beide groepen geen gezamenlijke activitei ten meer ondernomen. Eén maaL per maard staat de Kethelse groep met een mo biele wereldwinkel op de markt in Groenoord. „Gram-extern" zal de toe komst voorlichting geven aan buitenstaanders over de acti viteiten van de werkgroep in Schiedam, die verder een aantal subgroepen heeft ge vormd, om alle werkzaam heden goed geleid te doen plaatsvinden. Schiedam De Nederlandse Christen Vrouwenbond te Schie dam heeft een nieuw bestuur gekozen. De samenstelling van het bestuur is als volgt: presi dente: mevrouw J. .T. -Keet- ba as-Scholten, vice-presidenle mevrouw C. van Veen-Blok- land, ie secretaresse:- mevrouw D. Tompot-v.d. Ham, 2e secre taresse: mevrouw S. E. Note- boom-Donner, le penning me es ter es se: mevrouw Y. Blok-Borg- fitem, 2e penningmeesteresse: mevrouw K. Dijk-Steenhuis, al gemeen adjunct: mevrouw S. Gerkema-Kuipers. De eerstvol gende ledenvergadering van de Vrouwenbond vindt plaats op 17 maart. Mevrouw de Lange-Es* meyer houdt dan een lezing over „We hebben schoon ge noeg van het vuil". Vlaardingen De commissie voor verkeer en vervoer gaat een inventarisatie maken van het aantal plaatsen waar grote vrachtwagens kunnen, parkeren zonder hinder of gevaar op te leveren. Ook zal worden nage gaan hoe op verschillende plaatsen door het treffen van voorzieningen aanvullende par keergelegenheid kan worden gemaakt. Transportonderne mers, die houder zijn van grote vrachtwagencombinaties, heb ben in een onderhoud met de wethouder voor verkeer en ver voer, A. G. Kloots, toegezegd ook medewerking te verlenen aan het parkeren van hun au to's op de door de gemeente aangewezen plaatsen. Het gesprek tussen de wethouder en de ondernemer is gehouden, omdat de bestaande regeling in de Algemene Politie Verorde ning niet voldoende ruimte biedt om het hinderlijk of ge vaarlijk parkeren in alle geval len. tegen te gaan. Schiedam Dc wonïngbouwsta- tistïek van het Openbaar Li chaam Rijnmond over 1970 toont aan, dat in Schiedam in dat ,iaar in totaal 680 woningen zijn gereed gekomen. Hiervan waren er 210 in de waningwet- sector, 437 in de premicbouw- secior en drie in de vrije sector. Op l januari 1970 waren 1.173 wo ningen in uitvoering, 480 wo ningwetwoningen, 689 woningen in de premiebouw en vier in de vrije sector. Met 405 woningen werd in 1070 begonnen: 260 wo ningwetwoningen, 140 premie- bouwwoningen en vijf woningen in de vrije sector. Het jaar werd afgesloten met 898 in uitvoering zijnde woningen, namelijk 500 in de woningwet sector, 392 in de premiebouw en zes in de vrije sector. Buurge meente Vlaardingen had in ver gelijking enigszins gunstiger houwresultaten, omdat daar in 1970 1.003 woningen zijn voltooid en op 31 december 1.159 wonin gen in uitvoering waren. In december van het vorig jaar kwamen in het Rijnmondgebied 591 woningwetwoningen, 367 ge subsidieerde particuliere wo ningen en 13 ni et-ge subs idle er de woningen, gereed, terwijl met de bouw van 552 woningen werd begonnen, op 13 na alle in dc woningwetsector en de sector premiebouw. Dit laatste cijfer verschilt overigens nogal van dat van 1969, toen in decembpr met de bouw van 913 woningen werd begonnen. Van de in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen en van de ge subsidieerde particuliere huur woningen met een maandhuur beneden de i 223 is drievierde deel bestemd voor houders van een „legitimatiebewijs woning zoekende in Rijnmond", Vlaardingen Op dinsdag 2 maart zal minister Uddink voor de CHU spreken over „Gaat het in Nederland verkeerd?" De bijeenkomst die bedoeld is als voorbereiding op de komen de verkiezingen vobr de Twee de Kamer, wordt in. gebouw Triangel gehouden. Schiedam Op donderdag 18 fe bruari houdt de Nederlandse Christen Vrouwenbond een le denvergadering. De heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie in Den Haag zal een le zing houden. Hett onderwerp da hij behandelt luidt „Contact en conflict tussen jongeren en ou deren.. De bijeenkomst begint ora acht uur en wordt gehouden in het jeugdhuis, aan de Lange Haven 97 te Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1