Zoeken naar oplossing voor met sluiting bedreigd bedrijf In 1970 geringe toe name van AGENDA Instuif voor kleuters ES Carnaval voor tieners [STOP] Gemeentebestuur wil eerst contact met Internationale Rubber Producten N.Y. MOGELIJKHEDEN Prins Kwekker de eerste Fanlns Malt overleden T ussenstanden schietivedstrijden Ruilbeurs in Arcade Carnaval in De Reling Burgerlijke stand FEUILLETON DOOR A.J. ZOETMULDER IEN DAMES- SPORTFSETS Wij hebben altijd listige koopjes INFORMEER MUZÏEKINSTRUMENTENHANDEL J. P. VAN DEN ENDEN SCHIEDAMSCIIE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 YJaardïngen Het gemeentebe stuur zal van drag nog of an ders wellicht morgenochtend besprekingen voeren met de di rectie van de N'.V. Internatio nale Rubber Producten, die een fabriek heeft aan de Taanderij- straat. De Kroon heeft, zoals men zich herinnert, begin vori ge week het beroep ongegrond verklaard dat het bedrijf had ingesteld tegen een kennisge ving van heï college van b. en w. van Vlaardingen, waarin het college meedeelde voornemens te zijn de inrichting bestemd voor het verwerken van onge- vulcanisccrdc rubber te sluiten. Gisteren hebben burgemeester en wethouders zich tijdens hun wekelijkse vergadering nader heraden over dc positieve uit spraak van de kroon. Na afloop wilde wethouder me vrouw L- van Duijn-Spruijt van Volksgezondheid geen bijzonde re mededelingen doen. Zij konciigde wel een persconfe rentie aan, die xvaarschijnlijk morgen gehouden zal worden. De indruk bestaat dat het colle ge naar een procedure wil zoe ken die het voortbestaan van het bedrijf mogelijk maakt. De inrichting bestemd voor het verwerken van ongevulcani- seerde rubber is een van de vi taalste onderdelen van het be drijf. Mevrouw Van Duijn-Spruijt zei wel, dat in dit stadium per sc geen. onrust gewekt behoeft te worden bij het personeel en dat het gemeentebestuur eerst met de directie van het bedrijf over leg wil plegen alvorens publie kelijk zijn standpunt bekend te maken. De voorgeschiedenis van de affai re komt er in het kort op neer, dat de inspecteur voor de volks gezondheid, belast met het toe zicht op de hygiëne van het mi lieu in Zuid-Holland,, het Vlaar- dingse gemeentebestuur ervan op de hoogte bracht, dat hij ernstig verontrust was over de situatie bij de vennootschap. Ook burgemeester en wethou ders waren van mening, dat de hinder van ernstige aard was. Daarnaast waren enkele tien tallen klachten van o.a. omwo nenden binnengekomen. Nu het beroep van het bedrijf is afgewezen lijken twee moge lijkheden over: sluiting van de bedoelde inrichting of zoeken naar wegen met minder of geen stankverwekkend productiepro cédé. De directeur van he be drijf, de Engelsman Peari, zou bereid zijn belangrijke investe ringen te doen om de Neder landse vestiging draaiende te houden. Dc Nederlandse vestiging van dc N.V. Internationale Rubber Producten aan de Taanderïjstra&t in Vlaardingen. Vlaardingen Carnaval vij het Vlaardingse VFC was een niet te stuiten feest waar een echte prins werd gekozen. De Baad van Elf trad om elf minuten over elf naar „buiten" en toen kwam Prins Kwekker de eerste tevoorschijn. Het 'geslaagde feest trok een volle zaal; een waarborg om volgend jaar weer carnaval te vieren. De muziek was in handen van de •combo van Maarten van der Meer. Nauwelijks bekomen van de festiviteiten speelde -de top van VFC tegen tweedeklasser DHC en won met 21. De re serves van DHC en VFC speel den tegen elkaar geh 'k: 22. Schiedam De leiding van hei centrum „De Reling", aan de Oversold es estr a at 42, gaat iede re zaterdagmiddag een Instuif voor kleuters houden. De kleuters worden bezig gehou den. met kring spelen, schilde ren, kleuren, boetseren en. met het spelen met speelgoed. De middagen beginnen om twee uur en zijn om half vier afgelo pen. De kosten zijn vijftig cent per keer. Schiedam In Schiedam is op 76-jarige leeftijd overleden de heer Paulus Mak, die in" de Schiedamse gemeenschap al lerlei functies heeft bekJer De heer Mak was daarnaast onder meer president-commissaris van de N.V. Houthande'l W. S. van de Wetering Co. In het politieke leven heeft de overledene de Anti-Revolutio naire Partij ais raadslid ge diend. Daarnaast is de heei^ Mak zeer actie E geweest in liet verzet tijdens de Duitse 'bezet ting en was hij commandant van de Binnenlandse Strijd krachten in Schiedam. De heer Mak wordt donderdag middag op -de Algemene Be graafplaats in Schiedam begra ven. SCHIEDAMSCIIE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.31) van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. WOENSDAG IRENE donderdag ARCADE LANGE HAVEN 102 TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM Bezoekuren ziekenhuizen; 14.Oö uur: Gemeentebestuur Schiedam voorbereiding volkstelling. 19.30 uur: Ruilbeurs. 20.00 uur: Klaverjasver. Ons Genoegen. 20.00 uur: NKV Districtsvei-gaöering, 20.00 uur Vergadering ENKABO, 20.00 uur. Bridge Schiedam-west. 20.00 uur: Rep. Vriendenkring. 20.00 uur: Verkeerstheorie. tot 22 februari de overzichtstentoon stelling Jacob Boots. Tot 15 maart tentoonstelling Wil Fruy- tier/Wandkl e d en Tot 22 februari tentoonstelling Sies Bleeker Schilderijen/Grafieken/Teke- ningen. GEMEENTE-ZIEKENHUIS, té!.! 269126: Zaal Ï3.30—14.00, 19.00- 19.30 uur; klas: 13.3015.00 uur, 19.0020.30 uur; kraamaide* ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN NOLETSTICHTING: Derde klas 13.30—14 uur en 19—19.30 uur, tweede klas 13.3014.30 uur en 39—20 uur, eerste klas 13.30—14.30 uur, 1920 uur en 13.30—14 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag 13.3014 uur en maandag* donderdag 18—18.30 uur- Schiedam De bevolking van Schiedam bedroeg op 31 december 1970 83.313 personen en op 31 december 1969 83.049 personen. De toe name van de bevolking over 1970 was dus zeer gering en bedraagt 0.317 proeent op het totaal. In vergelijking met 1969 toonde 1970 minder geboorten, maar meer vestigingen en meer vertrekkende personen- Het geboorte-overschot was niet temin minder dan in 1S69: 715 1970 79 echtscheidingen uitge sproken. tegen m Er biet* in 1970 een Van üe gehmvde paren kon in d» negatief vesh zins so verschot negatief vestigingsoverschot van 451 personen (1969: 849). In 1D70 overleden 655 Schiedam mers tegen 693 in 1969. Het aantal geboorten verminder de in 1970 met 49 tot 1370, Van dit aantal werden 23 kinderen onwettig geboren. De meeste sterfgevallen kwam voor in de leeftijdsgroepen van 60-69 en van 70-79 jaar. In totaal overle den 655 Schiedammers :in 1969 693). In 1970 werden 810 huwe lijken voltrokken. In 425 geval len. kwamen zowel .man als vrouw uit Schiedam, in 95 ge vallen woonde alleen de man daar, in 251 alleen de vrouw en in 39 gevallen kwamen zowel bruid als bruidegom van el ders. Deze mogelijkheid werd gegeven door de wetswijzigin meeste gevallen een eigen wo ning worden öetro-kken, maar toch moest men in 76 gevallen nog gaan inwonen bij de ou ders, in drie gevallen bij fami lie, in 28 gevallen in onderhuur, in 2 gevallen bij vrienden en in 88 gevallen moesten man en vrouw elk afzonderlijk gaan wonen. In 276 gevallen vestig den de echtparen zich buiten de gemeente. Het aantal vertrekken uit Schie dam geschiedde in de meeste gevallen naar Rotterdam (van de 4429 personen 826, naar Vlaardingen 674). Ook naar Maassluis, 's Gravenhage en naar andere gemeenten in Zuid Holland vertrokken nogal wat S chi ed a mme rs op i januari 1970, waarin het Rotterdam kreeg er ook veel ïn- bruisparen werd toegestaan in woners uit Schiedam bij: van een andere gemeente te trou- de 3580 personen die in 1970 wen dan waarin zij waren in- werden uitgeschreven vertrok- geschreven. Verder werden in ken er 1448 naar deze gemeen te, terwijl er verder 218 perso- nen naar Vlaardingen en 281 naar-andere gemeentei in Zuid- Holland vertrokken. van onze sportredactie Waasland De distrietsscbiciwedstril den op de banen van S.V. Maasland hadden de volgende tussenstanden: Vrije baan: 2. J. de Gelder 22x30; 2. A. Korpei 15x30; 3. W. Flinterman 14x30; 4. C. Schep 9X30 en 9x29; 5. L. Maat 9X30; en 3X29: 6. w. KieefKens 8x30; 7. M P. Hanemaaijer ex30; 9. A. Moer man (De Lier) 5X39; cn 10x29; io. a. van Bvuren 5x30 en 3X29. Vaste baan korps A: I. C. Schep 143-141. 2. J. de Gelder 148-142: 3. Fr. Staaldui nen 148-143; 4. M. F, Hanemaaijer 147- 143; 5. j. Woutersen 147-110. Vaste baan korps B; 1. P. J. Beeken kamp 143-137 2. Meierink 142-132: F." C. van Nest 142-134; 4. C. Brobbel 132-130: 5. W. Flmterman Hi-131. Vaste baan korps C: 1. L. Kort 139-123: 2. A. Poot 130-116; x j; van Beuslchem 322-113; i. p. Boekestein 121-105; 5. w. Verkalk U7. vaste baan korps CD I. J. de Koning 137-121; 2. P. van Strïen 133-114: 3. A, l. Pijper 233-108; 4. II. Verschoor 132- !«2; 5. M. Pols 124. Personele baan korps A: l. Fr. van Staalduinen 96-48; 2. H. J. Korpel 96- 45;3. Jtf. de Hoog 93-48; 4. C. .Schep 95-46; 5. A. J. de Wachter 95-46. Personele baan korps B: 1. Meierink &5-«; 2. F. Ruygrok 95-4$: 3. G. de Ko ning M-43; 4. P, Kalkman 93-46; 5. M. C. VerpJoegh 90-40. personele baan korps c: l. M. Frederlks «13-47; 2, a. Pelikaan 93-38: 3. j. C. van de Lans 92-42; 4. L. Kort 92; 5. A. Pooi Personele baan korps D: 1. H. Ver schoor 92-38; 2- W. de Bruin 89-33; 3. F, van Strien 87-42; 4. j. de Koning 86; 5 A. L. Pijper 95-33. De dagprijzen werden achtereenvolgens gewonnen door: j, tie Gelder met 22x30; W. Flinterman 6x30; A, Korpel 15x30; C. Schep 9X30; A. Moerman (De Lier) 6x30; Vf. KJeelkens 8x30. Schiedam Wie ouder i? dar. tien jaar en nog op de lagere school zit, is er vrijdag avond een carnaval-avond die om 7 uur begint. Het feest heeft plaats in centrum De Reling. Het carnavalsfeest i? het begin van een instuif die voortaan ie dere vrijdag gehouden zal wor den. Naast de muziek, de dans, het houtbewerken, tekenen en schilderen zal er ook gelegen heid zijn om te emailleren. De kosten per avond bedragen 0.75. Schiedam Donderdagavond 18 februari houdt de Nederlandse Vereniging ,,De Verzamelaar" ■haar maandelijkse ruilbeurs, die begint om half acht in. ge bouw Arcade aan de Lange Ha ven. Schiedam Zaterdagmiddag is er in centrum ,,De Relihg" een carnavalsfeest, dat begint om elf uur en duurt toi half een. Het carnaval is voor kinderen die nog op de lagere school zit ten e-n nog geen tien jaar zijn. Het is de bedoeling dat de kinde ren verkleed komen. Voor de leukst verklede jongen en meis je zal een prijs beschikbaar zijn. Me: dit feest begint het centrum een serie instuiven, die voortaan iedere zaterdag gehouden zullen worden. Do kosten bedragen 0.75 GEBOREN: Wilhelmina d.v, C. de Graat; en G. Vroege; Karin e d.v. P. J. Vrauwdeunt en W. Flipse; Victor A z.v. J. R. Kraan en W. D. Verweij; Bian* ca d.v. .T. D. Schippers en Y. G. M. van der Nat: Ellen d.v. C. Slootmaker en J. Sterenburg: Yvonne d.v. J. Koster en H. M Mulder: Henk z.v. -M. H. de Maar en B. C. Zuidgeest; An dres z.v. C. F. W. Moll en A. P. Blok; Johannes L z.v. W. J. L van Deurzen en M. E. A, Ooms; Mirjam L d.v. L, P. C. van de YVege en M. C. F. Huiho ven. OVERLEDEN: a. N. Nielsen, 65 jr; C. H. Alblas, 90 jr. 217 weest dan die van Henri met zijn café-chantant-juffer, „Hè, nee, welnee", deed Leyter En hoe stom, dat de vent zich Te koop gevraagd Tel. 26.21.53. Het kost u slechts een dubbeltje Beijerlandsestraat 48 - Tel. 010-193906 Rotterdam C.P.I. centra verschrikt, alsof de angst daar- voor niet gedurig in zijn her sens krampte. „We willen toch hopen, dat die lamme geschie denis geen blijvende gevolgen heeftGod nee, as-je-blieft geen schandalen. Natuurlijk, in d'r overspanning heeft Suus 't woord wel genoemd maar als ze tot bezinning komt Trouwens vóór ik me 'n zuiver oordeel over de zaak vormen kan, moet ik toch ook eerst 'ns met Henri gepraat hebben ,,Nou, maar ik zou 'm in ieder ge val maar 'ns terdege op z'n nummer zetten. U is veel te goed Net als laatst met z'n geknoeiU heeft 'm toen veel te veel ontzien Als 't mij te doen stond'. ik zou Ja-ja, laat dat maar aan mij over"., kregelde de vader op eens, als vond hij zich ten on rechte op een tekortkoming be trapt, ,,lk ga hier de steeg op, dat is 'n eindje nader. Waar ga jij eigenlijk naar toe?" „Nog 'n uurtje naar de vrienden", antwoordde Jacob enigszins verschuchterd. Hij wist, de ouwe heer kon er zich nog maar altijd niet mee verenigen, dat hij 's avonds zijn plezier in Rotterdam zocht en om de stemming, waarin papa ver keerde, vreesde hij, dat er wel weer een min of meer nijdige aanmerking zou volgen. Hij was daarom blij, dat hij als af leiding nog de boodschap van Grevelink had. „Ik moest u nog vragen voor me neer Grevelink, of u vanavond de drukproef van uw brochure zou willen corrigerenhij wou Maar de vader zonder te wach ten, totdat Jacob uitgesproken was, sloeg de smalle, duistere steeg in, die de huizenblokking kloofde, mopperde een ongedul dig antwoord och die vent met zijn gejachtzijn kop stond er nog al naarEn de echoing van zijn gehaaste stap, kelderachtig opklinkend in de stratengang, hoorde zijn zoon nog een tijd lang, terwijl hij zelf zich spoedde de Lange Ha ven af naar de tram. Er was in Jacob een vreemde mengeling van verontwaardi ging over zijn zwager en vol daanheid over zijn eigen door tastende flinkheid. De ouwe heer had gelijk, mijmerde hij na, er was niets zo gevaarlijk als liaisons, die je niet op tijd had weten te verbreken Vroeg of laat kreeg je er last mee Allemachtig toevallig, dat hij zelf nog geen uur gele den zo'n fatale knoop had doorgehaktal was zijn ver houding tot Sofietje waarschijn lijk vrij wat onschuldiger ge snappen lietVerbeeldde hij zich soms, dat-ie iedereen te glad af was? Dit was nu de tweede geschiedenis in korte tijd, die een allerberoerdste kijk op zijn karakter gaf Ais-t-ie nou maar tot het inzicht kwam, dat het niet zo gemak kelijk was om een Leyter in de luren te leggenEn zijn le ven beterde Het bleek weer, dat je niet voorzichtig ge noeg wezen kan, wanneer je dingen doet, die niet helemaal door de beugel kunnen Je moest op alles, op de kleinste kleinigheid bedacht zijn Als Kellenaars 't hem niet zo vaak had voorgehouden, hij had het uit deze gebeurtenis weer kun nen leren. Ja-ja, oppassen voorzichtig aan, vermaande hij zich zelf, den kend aan de komende vrijdag avond mei. toch een kleine hui ver voor de vernietigende ge volgen, wanneer zijn euvelda den ooit aan het licht zouden komen. Intussen liep Herman Leyter de Vest af als machteloos voortge duwd door de wind, die hem met vlagen in de rug flakkerde, zo snel. Maar toen hij uit die doorisverlaten straat kwam in de tamelijk drukke Plantage, matigde hij toch zijn stap. Hij was bang, dat zijn gejaagd lo pen zou opvallen aan de men sen, die hij ontmoette en die, voor het merendeel hem ken nend. waarschijnlijk begrijpen zouden, dat hij op weg was naar zijn schoonzoon. Doch ook had zijn confidentie aan Jacob zijn innerlijke bewogenheid wel wat verrustigd, evenals de eer ste heftige emotie, gewekt door het onverwacht verschijnen van Suus in het ouderlijke huis, in een ongekend opgewonden toestand, bedaarde voor zijn sterke wil om kalm en waardig het moeilijke gesprek met zijn schoonzoon, te voeren. En gelei delijk ook was er zelfbeklag ge vloeid in zijn gepeins. Want in hoe snelle opeenvolging waren na een periode van succes, van wel niet zorgenvrije, maar toch veel voldoening schenkende ar beid, de teleurstellingen en te genslagen weer gekomen Niet in zaken nu nee het leek wel of hij in zaken het ge tob te boven was Hij had zelfs veel geluk gehad, de laat ste tijd, met zijn inkopen van granen, het werken van de fabriek En hoe vlot en pret- tig-gemakkeJijk had Arnold hem geholpen goeie, goeie kerelWat een ware harte lijkheid stak er in Nol en zijn vrouwjammer eigenlijk, dat ze zo ver van elkaar woonden in omstandighe den als deze kon je zoveel op beuring aan elkaar hebben, dacht hij met vertedering Dan was or ook de verloving van Emmy Maar tegenover die lichtpunten, wat al beroe le digheden weerde zenuwo verspanning van Laurens en er ger, zijn pertinente weigering om in de zaak te komen zijn bijna beledigende bezwaren - wat een teleur stelling was datJe ging je waarachtig afvragen, waarvoor je eigenlijk je moe maakte, je uitsloofde, met inspanning van al je energie je denkbeelden, trachtte te verwezenlijken als je eigen jongen op ethische gronden je levenswerk veroordeeltGod-betere 'tHij kon er maar niet over heen. Het was bijna of een stil le vijandschap nee-nee, hij mocht niet toegeven aan dat gevoelin 's hemelsnaam trachten te berusten dan maarDe jongen meende het tenminste eerlijk En om de deur dicht te doen, nu dit tussen Henri en Suus ellendig ellendig Wat moest het geven in de toe komst, ook al kwam het tot een .verzoening! Een gelukkig huwelijk was het dat wel ooit geweestEn wat een leven moest Suus gehad héb- houding, die tegenover Meer kol d dacht aan te nemen. Al gistte bij vlagen de veront waardiging in hem, er volgden ook weer ogenblikken, dat zijn kalmer doorzicht hem dwong te ■denken aan de gevoigen, die een al te heftig optreden kon hebben. En zo stond hij op de stoep van Meerholds huis, had de bel overgetrokken, zonder nog precies te weten in welke vorm hij het onderhoud zou gie ten. Het. harde metaalgelui van de bel, drie, vier klinkingen te driftig had hij getrokken, ver weet hij zich brak met een schrik-schokje zijn gedachten- gang. Het was hem of hij hier door de eerste openbaarheid gaf aan wat hij tot nog toe al leen aan de naast-bij-betrokke nen bekend wist. Want natuur lijk, de meid zou vreemd opkij ken dat hij kwam op dit uur, door dit weer... zonder pa rap'u. hij merkte het nu eigenlijk pasEn het was wel, zoals hij gevreesd hadof ver beeldde hij het zich maar, dat de dienstbode verrast keek, toen ze de deur opende en hem hen, vooral de laatste maand, toen ze zich in moest houden Maar zijn verlangen om de schijn ondanks haar vermoedens, ko- te bewaren, dat er inderdaad medie spelen totdat ze zeker heid had Of zekerheid? Veel meer dan wat Meerhold bekend had, dat hij die vrouw had opgezocht, omdat ze het hem lastig maakte, wist ze nietHenri beweerdehet waren bezoeken geweest in eer en deugd, noodgedwongen hum, jawelhet was een toer om het te geloven En toch, als de schijn eens tegen hem was o, als dat eens waar mocht blijken Een geluk bij de narigheid was, dat hij thans volkomen vrij stond tegenover zijn schoonzoon* want het besef van financiële afhankelijkheid het mocht dan onmannelijk, onflink zijnwie doet er geen water bij zijn wijn als grote belangen op spel staan Nu kon hij hem tenminste behoorlijke geen bijzondere redenen be stonden voor zijn komst, deed hem gewoon, bijna monter vra gen als steeds: „Meeneer en me vrouw thuis, Kaatje? „Nee, meneer", zei het meisje, „mevrouw is, meen ik, naar u toeen meneer is naar kan toor". „Hé... zo... dan heb ik mijn dochter misgelopendan stap ik maar weer gauw naar huis", deed Leyter teleurge steld en hij was overtuigd, dat hij de toon van verbazing vol komen zuiver trof. „Wilt u misschien een paraplu hebben?" vroeg het meisje nog, zorgzaam, ,,'t regent nog al hard, zie ik". ,Nee dank je, ik kan er tegen, dag Kaatje." zeg gen waar het op stond; Henri En vlug stapte hij de gang weer zou merken, dat-ie niet met uit, de hei-verlichte brede, zich spelen lietEn o, als hi., een maand geleden had kunnen, vermoeden, wat er dreigde, waarachtig hij zou hem, toen hij hun overeenkomst opzegde, al ongemakkelijk de les hebben gelezen. Nu hacl hij hem al leen maar te verstaan gegeven, dat hij zijn truc volkomen door zag, zich beheerste terwille van delïeye vrede, die, och God, ei genlijk al niet meer bestond Maar wat er ook marmeren gang, waar hem, zonderlinge gewaarwording. telkens, wanneer hij er bin nen trad, een kilte van ongezel ligheid overhuiverde, stond op nieuw bulten in de duistere avond, waar de zwoele zuidwes ten wind hem greep en de re gendroppen in. zijn gelaat prik kelden. Maar hij bezon zich geen ogenblik. Dan maar naar Meerholds kantoor, vooruit maar weer, vief en flink aan het licht mocht komen, hij „f moest trachten te- nlooïen ti Doch onderweg voelde hij hoe a£- mattend dit gedraaf werd- moest trachten te* plooien, te schipperen redden wat er te redden viel De angst voor schandaal joeg weer door Herman Leyters denken, kon hem weifelend ma ken ten opzichte van de juiste Koorts-warm gloeide zijn hoofd en in zijn knieën pijnde een zware moeheid; het was ook, of die lichamelijke vérlomlng zijn geest- en wilskracht verzwakte. Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2