NA 18 JAAR ONDER DE ZEEVARENDEN Ds. Baart gooit anker uit in Schiedam A is Niesbuibibberend stuur en alcohol Demonstratie van slaginstrumenten Onverantwoordelijke rijwijze ƒ75 boete en ontzegging KANTONGERECHT SCHIEDAM gsmaj Gewonde bij brand If door Ton rturjssoon. IMPROVISEREN ZEEMANSHUIS VERNIEUWING 1 £0 "1 1 SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 3 Schiedam ,,Ik heb me erover verwonderd, dat er in deze tijd, met dit verkeer, mensen zijn met zo weinig verantwoordelijkheidsge voel", verklaarde kantonrechter mr, W. E. van Vloten, woensdag tegen de Schiedammer E. M. Het bleek dat deze met een aoht-ja- rig kind op schoot tegen een auto was gereden. Doordat het kind van verdachte's schoot was gegleden kon hij het stuur niet meer goed onder controle houden en zwenkte de auto naar links het trottoir en een grasveld op en raakte toen een perso nenauto. De officier van justitie eiste een boete van 100 en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van drie maanden. De kantonrechter verklaarde nog: „U neemt niet de juiste houding aan in dit verkeer". Hij vonniste 75 boete en drie maanden ont zegging. kers van het Residentieorkest donderdagavond in de aula van het Het meest interessante onderdeel van 't concert dat enkele siagwer- Stedclïjk Museum gaven, was de toelichting die Peter Hansen gaf. Hij liet de mogelijkheden (en de onmogelijkheden) horen van de vier groepen slaginstrumenten: mem bran of on en (o.a. trom men), idiofonen (o.a. bekkens), houten instrumenten (o.a. castag netten) en melodie-instrumenten £o.a. xylofoon, klokkenspel). VerooZg van p ag. 1 Voor het gebruik van de ruimten binnen, de woonbuurten heeft men een. zogenaamd woonerf ontworpen, hetseen een inte grale bestemming van de ge meenschappelijke buitenruimte van de woningen inhoudt. Zo dra het verkeer vanaf de wegen cle woonbuurten inrijdt is liet ondergeschikt aan de woonacti- viteiten gemaakt, waartoe ge rekend worden het spelen van kinderen, het voetgangersver keer enzovoorts. Het woonerf is mede voor parkeerdoeleinden bestemd, hetgeen niet als hin derlijk wordt ondervonden, zelfs niet met het oog op spelen de kinderen. Uitgaande van de oppervlakte van. het woonerf (dus ook par keergelegenheid). de parkeer- stroken en de bouw van gara ges bij eengezinswoningen is in Wourlhoek-Zuid -plaats voor ruim i parkeergelegenheid per woning. In de behoefte aan scholen voor voorbereidend en basisonderwijs wordt voorzien door het bestaande complex aan het Bachplein en een nog gere serveerd terrein in Woudhoek. Ook de winkelvoorzieningen wor den niet in Woudhoek-Zuid zelf gepland: het gebied ligt- tame lijk centraal tussen het buurt winkelcentrum De Ketel aan de Borodinlaan en tussen het toe komstige winkelcentrum aan de Zwaluwlaan. Verder is er di rect ten noorden van het gepro jecteerde station Woudhoek- Zuid een buurtwinkelcentrum Woudhoek geprojecteerd, Be plannen voor Woudhoek en Spaland zijn nog lang niet afge rond, zodat het plan voor Woud hoek-Zuid duidelijk ais een eer- sie aanzet moet worden be schouwd. Het programma voor Woudhoek-Zuid, zoals dat nu ter tafel ligt, kan evenwei op bevredigende wijze worden in gepast in het nog nader te con cretiseren totaalprogramma, aldus dc toelichting. Elders in deze krant wordt Ingegaan op de kanttekeningen die leden van de commissie Stadsontwik keling bij het plan voor Woud hoek-Zuid hebben gemaakt en op het commentaar van stede- bouwkundige Van Gent en wet houder Bolmers daarop. Dat de piano, die wel aanwezig was en ook werd gebruikt, als slaginstrument met toetsen niet in een van de groepen werd ge noemd, heeft mij verbaasd. De composities die na elke show ten gehore werden gebracht heb ik maar op de koop toege nomen. Het waren werken van Fred Krens, John Helsdingen, John Cage en Frans van der Kraan. Natuurlijk moest- ook Joh. Seb. Bach het weer ontgelden met de achtste inventio in F, mis vormd door xylofoon en. vibra foon met ritmische begelei ding. Enige piëteit voor de grootste meester op muzikaal gebied van alle tijden was stel lig voldoende geweest om hem er buiten te houden, een. res pect, dat de heren van het slag werktrio blijkbaar niet hebben kunnen opbrengen. Met een veel te lange improvisa tie op een jazz-ritme werd het concert door John Helsihgen, Henk van den Berg en Fred Kreng besloten. Ongeveer der tig mensen woonden de mani festatie bij. W. P, Verheul Schiedam In de Huijsmans- straat 13 is gistermiddag brand uitgebroken. Een aannemers bedrijf was bezig met werk zaamheden aan de buitengas leiding en de gasleiding naar binnen toe. De gevelkachel brandde nog toen men de toe voerleiding wilde aansluiten. Door de druk op de nieuwe lei ding brak brand uit bij het rooster. De 27-jarige fitter J. W. uit Bre da kreeg brandwonden aan het gelaat. Hij is door de G.G. en G.D. behandeld. In het huis zijn de kachel, een vloerkleed, het behang en een gedeelte van de vloer beschadigd. De brand weer, onder leiding van de heer Unck, heeft met een ladderwa gen, een brandeenheid en een nevelspuit de brand geblust. Schiedam Rouaan, Singapore, Hamburg, Schie dam. Aan een rijtje van drie grote havensteden heeft ds. M. C. Baart, koopvaardijpredikant in Spijkenisse, een vierde stad toegevoegd. Vanaf zondag is hij predikant van de Schiedamse her vormde gemeente, als opvolger van de in de zo mer van 1970 vertrokken ds. J. G. Jansen in wijkgemeente 5. Een eerste omschakeling van een bijzondere predikantspost naar een „gewo ne", want ds. Baart zit vanaf 1953, toen hij als predikant begon, in het werk onder de zeevaren den. Daar heeft hij nu een punt achter gezet, niet omdat het hem niet meer beviel, maar omdat hij meen de in Schiedam harder nodig te zijn en omdat hij een „gewone" gemeente - ook wel prettig vindt. Juist nu de hervormde gemeente intern grote veranderingen doormaakt lijkt het ds. Baart interessant om in Schiedam te komen wer ken. 1 m „Dat ik geen ervaring in een gewone gemeente heb, kan. wel eens een voordeel zijn. Dan kijk je tegen alles nieuw en fris aan. Juist nu men aan die herstructure ring is begonnen en op nieuw het werk voor de predikanten heeft bekeken, lijkt het me fijn om hier aan te kunnen meedoen. Toen ik het beroep kreeg heb ik graag „ja" gezegd". Dominee Baart zal van de zeevarende gemeente wel licht met wat weemoed af scheid nemen, want in de 18 jaar dat hij dit werk heeft gedaan is er een goe de band ontstaan tussen vele zeelieden en het predi kantsgezin Baart. In die 18 jaar was het veel pionie ren, reizen en werken en was er weinig vrije tijd. „Mijn vrouw en ik zijn in 1953 in Rouaan begonnen. Aan de ihand van scheepvaartberich- ten hadden we uitgevist dat daar in verhouding veel Ne derlandse schepen komen. Er moest een post voor de kust vaart komen en er moest dus wel gepionierd worden. We hebben kamers gehuurd en rijn van daaruit de post op •touw gaan. zetten, totdat we in 1956 de pastorie van de Noor-* se koopvaardijpredikant kon den overnemen", aldug ds. Baart. Aanpassingsmoeilijkheden heeft hij in het buitenland nooit ge kend. met de, taal evenmin, „Alleen heb ik' een keer mijn Franse preek vergeten toen ik in een Franse kerk moest pre ken. Ik haalde er op de icansel één met een Nederlandse tekst uit mijn binnenzak. Dal werd toen wel improviseren, en het lukte nog ook". Het improviseren zou één van de grootste noodzakelijkheden blijken. Ook in andere plaat een, Singapore en Hamburg, kwam het daar vaak op aan. Het gezin Baart bleef tot 1950 in Rouaan en verhuisde toen naar de volgende post in Sin gapore. „Dat was al gelijk veel meer internationaal dan Rouaan, zoals je hier bijvoor beeld het centrum Europoort hebt op De Beer. In Singapore hebben we een geweldig leuke tijd gehad. We reisden ieder jaar naar Hongkong en Bang kok om daar Nederlanders ta bezoeken en ook om er - hun kindere te dopen. Ik heb"van uit Singapore overal?- Neder landers kunnen opzoeken, tot in Cambodja en in ."Vietnam toe. Van een bezoek aan Indo nesië is helaas nooit iets geko men, ook al zat ik er in Singa pore maar op een korte af stand vandaan". „In 1963 verhuisden we naar Hamburg. Dat was wéér an der werk, want er was daar een zeemanshuis, dat door mijn vrouw en ik. samen met een assistente, moest vyorden „gerund". Toch vond ik Ham burg als Zeemanspost niet zo geslaagd. De meeste schepen kwamen daar op de kustreis en. de bemanningsleden zaten eigenlijk vlak bij huis. Er was T^noeg ander werk, want er Sügn veel Nederlanders in Hamburg en omgeving. Daar waren nogal -eens moeilijke 'gevallen bij, zodat ook dat werk veel tijd in beslag nam". Dommee en mevrouw Baart zien met plezier terug op de nu definitief achter hen lig gende periode, waarin ze on der de zeevarenden werkten. „Je was voor velen een. praat paal en voor anderen die in het buitenland waren was het weer eens een verzetje om in eeen Hollandse omgeving te komen. Want onze Hollandse gewoonten hielden we. Mijn vrouw zweette zich op Oude jaar in Singapore een ongeluk bij het bakken van oliebollen. Dat deed Sint Nicolaas daar en de zeevarenden één van hun belangrijkste taken. Tij dens hun laatste twee jaar in. Spijkenisse was dit 'n belang rijk onderdeel van hun werk. op 5 december trouwens ook." Ze vinden het stimuleren van contacten tussen de bevolking Dominee Baart: „In zo'n in ternationaal centrum ais we dat op De Beer hebben kom je zeelui van allerlei nationali teit tegen. Die verblijven vlakbij zonder dat men- dat hier en in de dorpen op Voor- ne eigenlijk beseft. In Spijke nisse ontdekt men. nu zo lang zamerhand dat er vreemdelin gen uit de hele wereld wonen. Het zou trouwens in Schiedam weinig beter zijn. want wie weet precies wat de Mission *o Seaman bij Wilton Fijen- oord doet?". Van het werken in hervormd Schiedam stelt ds. Baart zich veel voor. „Ik heb in 1945— 1947 al in Schied n. gewoond, dus ik ken de stad een klem beetje, de nieuwe wijken na tuurlijk niel zo. Ik heb de ont wikkelingen van de hervorm de gemeente wel zo'n beetje gevolgd. Er is een aantal va catures en ik bezet nu de eer ste. Ik hoop natuurlijk dat er spoedig nog twee collega's bij komen", „Het probleem, een. andere vorm te vinden van kerk-zijn heeft me in Schiedam erg ge troffen. Wat men nu wil, kan een aanloop zijn tot een grote vernieuwing. In de nieuwe op zet krijgt de predikant een deeltaak en dat trekt met erg aan. Je kunt je nu als predi kant specialiseren op één taak en dat lijkt mij ook het beste, want einders doe je met die vijf predikanten die hervormd Schiedam straks telt dezelfde dingen en dat kan lijd verspil ling zijn. Nu heb je er een vaste taak en dat werkt echt veel gemakkelijker". isat' JS Va it dr- ervaring, opgedaan in hei koopvaardij werk, hoopt da. Baart veel plezier te heb ben. „Vergeet niet dat men el kaar daar vaak ongezouten de waarheid zegt en daarop vormt de dominee geen. Uit zondering. Dat heb ik nooit erg gevonden, integendeel. Gelukkig verandert cle hele positie van de predikant sterk. Toen :k afstudeerde, was ik op het gemeente-werk met voorbereid. Een gemeen te draaide toen al 400 jaar zo en dat behoefde, je maar te weten". „Nu, in 1971. is dat allemaal veranderd. Van een halve hei lige ben je een gewoon mens geworden, die midden tussen zijn medemensen in wil staan. De hiërarchische verhouding van vroeger bestaat nu niet meer. Ik hoopt dan ook niet dat de mdnsen straks zeggen dat wijkgemeente 5 de wijkge meente van ds. Baait is. Dat is mijn bedoeling met. Een predikant is tegenwoordig ei genlijk meer een service-insti tuut, waarbij ik mc kan voor- s rollen. dat ook dat niet altijd zal meevallen", Ds. Baart wordt zondag in de Grote kerk bevestigd door ds. Spahng. Met zijn vrouw i$i- tiekt hij de pastorie aan de Willem de Zwijger laan, die drie jaar heeft leeggestaan. Een opmerking tot slot: „Ik gelooi echt dat het een voor deel is dat ik nooit een „gewo ne gemeente" heb gehad. Ik begin mijn werk met veel ple zier. Bij de koopvaardij leert men geloof ik, mens te blij ven, en is dat niet heel be langrijk?" Schiedam Tijdens de 14-dangse zitting van. het Schiedamse kan tongerecht merkte mr. R. J, C» graaf van Randwij'ck, officier van justitie op, dat deze zitting de geschiedenis in zal gaan als de „zitting van de stunten". Hij had beslist geen ongelijk. Een 's Gravezanderh bijvoorbeeld, reed achteruit een uitrit af- Een naderende bromfiets had hy niet opgemerkt. Wel gehoord maar niet gezien, verklaarde hij. De bromfietser kreeg zeer ernstig letsel. Hoewel de ver dachte vond dat hem weinig schuld trof, oordeelde het kan tongerecht anders. Dc kanton rechter, mr. W. van Vloten ver oordeelde dc 's Gr avezander tot 80 boete. De Schiedammer G, O. maakte het nog bonter. Met zijn vrijwel nieuw» auto draaide hij om zijn lengte-as, kwam op de vlucht strook terecht en belandde toon op zijn kop in de grasberm. Hij zei tegen, de kantonrechter: „Het stuur bibberde opeens in mijn handen. Toen zag ik op eens geen lichtjes meer, even later zag ik ze op de kop". Hij beweerde toch, dat hij de auto onder controle had. De officier van justitie vroeg toen slim: „Wilde u over de kop?" Ver dachte ontkende. „Als je zegt dat je het niet gewild hebt, had je de wagen niet onder contro le". G. O. werd veroordeeld tot J 100 boete of tien dagen. Mejuffrouw G, v. B. deed het weer op een andere manier. Zij reed haar auto total-loss tijdens een niesbui. Mejuffrouw in kwestie reeds eerst naar de lin kerkant van de weg, maakte enige zwenkingen, raakte nog enkele obstakels en kwam, bij het einde van de niesbui, tegen een, paaltje tot stilstand. Mr. graaf van Randwijck reageerde op deze manoeuvres van de verdachte en zei: „Het is een manoeuvre waar je koud van wordt". Mejuffrouw wist eigen lijk nog steeds niet hoe alles in zijn werk was gegaan. De kan tonrechter veronderstelde vriendelijk „Het was wel de auto die weg wou". De onfortuinlijke niesster werd veroordeeld tot 100 boete en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid met een proeftijd van. twea jaar. Een wat oudere Viaardinger had een bromfietser in moeilijkhe den gebracht, nadat hij enkele alcoholische drankjes tot zich genomen had. De kantonrech ter zei bet bu'tengcwoon onver standig te vinden, vooral voor iemand van verdachtes leeftijd, om alcohol te gebruiken en dan in de auto te stappen. De oude man werd veroordeeld tot ƒ50 boete en vier maanden voor waardelijke ontzegging uit da rijbevoegdheid. Een inwoner van Schipluidc-r» werd ten laste gelegd dat „hij niet voortdurend rechts" gere den had. Zo was hij in botsing gekomen met een aan de kant geparkeerde auto. De kanton rechter verklaarde bij deze zaak dat er „een luchtje aan zat". Verdachte: »,Is beslist niet waar". Het meest kwalijke aan deze zaak was volgens mr. Van. Vloten dat verdachte na de aanrijding doorgereden is. Doordat hij zich zelf gemeld had was hij „door het oog van de naald gekropen", aldus de kantonrechter. De Viaardinger werd veroordeeld tot 70 boete en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Een rodehcht-zondaar kon. zich met geen mogelijkheid meer herinneren dat hij door het- rode licht gereden was. Hij bracht zelfs een werkbriefje mee, daarmee trachtend te be wijzen dat hij ten tijde van zijn zonde zou hebben gewerkt. Voor het kantongerecht was dit echter niet genoeg. Hij werd veroordeeld tot 40 boete. Veel lichtzonde ars kunnen zich niet meer herinneren dat zij door het rode licht hebben gere den. Een Viaardinger vond het daarom ook niet de moeite voor de bali te verschijnen. Toch. kreeg hij veertig gulden boete.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3