De vaste verkering van de vijfhonderd museumvrienden OVERSTEKEN EN VOORRANG: JONG GELEERD OUD GEDAAN Weer films in Stedelijk Secretaris P. H. Heident rijk: „Schiedam eigen cultureel gezicht geven" Klaasesz op werkbezoek in Maassluis SïAÖj 3 Verkeersles op school maakt kinderen wegwijs JONGE LEDEN EIGEN GEZICHT EZEL GEEN VERKEERSTUIN „„uw Schiedam In het Stedelijk Mu seum te Schiedam worden vrij dag, zaterdag en zondag enkele films vertoond. De aanvangs tijd op vrijdag is hall één. Op zaterdag en zondag zijn de aan vangstijden één uur. Er worden vfjf films vertoond. „The Ride", in_dezeJlLm wordt een nacht merr 1 ê*-'u 1 s'-üa gdró om die tot op zekere hoogte nog werkelijkheid wordt, getoond. Dan Ls er „Een film voor Lucc- bert. De basis voor de opzet van „Eer. t:ïn> voor Lucebert" ■is het con* tv dat de maker ziet in het v/t: c. var» de schilder Lucebert. Hei contrast tussen een wereld van narren en kin deren en de persoonlijke stel- Jingnume in de actuele werke lijkheid. Het lichaam van een kunstenaar gaat schuil achter zijn werk en is niet te beschrij ven. Men ziel Lucebert veel be zig met schilderen, maar dat wordt een doorgaande mentale bezigheid, die even anoniem wordt verwerkt, als de andere aspecten van de werkelijkheid. In „Die Kreuzspinne" worden de spinnen ter uit en ter na behan deld. Spinnen behoren met de insekten tot de geleedpotige dieren, een der belangrijkste orden in het dierenrijk. Deze orde omvat ruim 750.000 soor ten, dit is meer dan 75% van het totaal. Er zijn meer dan 30,000 verschillende spinnen, hiervan komen er ongeveer 2300 in West-Europa voor. De film bevat fraaie opnamen van het spinnen van een web door een kruisspin. Verder i.? er nog „Plastik 58-IClei- r.e Schopfungsgesehichle'', een film over het werk van de ■beeldhouwer Bernhard Heili ger. Maassluis Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal maandag 15 maart, een werkbezoek brengen -ian Maassluis. Over het pro gramma van dit werkbezoek is nog overleg gaande. Te ver wachten valt, dat hierover bin nen enkele dagen nadere mede delingen kunnen worden ge daan. Wel is zeker,, dat om half tien de raadsleden voor een buitengewone vergadering bij een zullen komen. De laatste keer, dat de heer Klaasesz in Maassluis was, was bij de opening van het nieuwe politiebureau aan de Westland- eeweg, bijna een jaar geleden. J SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 MAART mi Schiedam Het Stedelijk Museum heeft een unieke plaats in het culturele le ven van Schiedam en het heeft dan ook vele vrien den. Vijfhonderd kunst minnaars wilden echter meer dan een oppervlak kige vriendschap en zoch ten daarom „vaste verke ring" met het museum. Ze zijn lid van de vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum. Die vaste verkering duurt nu al zeventien jaar. In 1954 werd de vereniging opgericht door een aantal mensen, dat geïnteres seerd was in het museum en dat er wat leven in wil de brengen. Volgens de statuten is het hoofddoel van de vereniging het be vorderen van de belangen van het museum in de ruimste zin van het woord. Hoe worden die belangen be vorderd? De secretaris van de „Vrienden", de heer P. H. Heidentrijk vertelt: „Ie der jaar bieden we het mu seum een. kunstwerk aan. Dat wordt dan betaald van de contribute egelden van de leden. Die aankopen worden steeds Sn nauw overleg met de staf van het museum ge daan, We hebben nu al wer* ken geschonken van onder meer Benner, Esser en Van Munster. En dan hebben we natuurlijk onze concerten, lezingen en cabaretvoorstellingen in de aula. Zo is er iedere zater dagmiddag van de maand een orgelconcert op het Hess-orgel. Dat doen we nu al een jaar en wé willen er een traditie van maken. We proberen ook door te gaan in de zomermaanden. Op het programma staan nog orga nisten als Jacq. P. Bekkers, Albert de Klerk, George Stam, Feike Asraa, Piet van Egmond en schrik niet Louis van Dijk." Enthousiast praat secretaris Heidentrijk over de aula van het museum: .„Die aula is uniek door de sfeer en de goede akoestiek. Veel musici die er gespeeld hebben vra gen wanneer ze weer mogen terugkomen." Wie wordt er nu lid van de „Vrienden"? De heer Hei dentrijk grinnikt een beetje, alsof hij die vraag wel had verwacht: ,,'t Is jammer dat er nog een beetje establish ment omheen, zit. Iedereen die in Sehieda m wat te be tekenen heeft is wel lid, maar we willen juist de gro tere groep van de bevolking bereiken. Hoewel, niet om •ons op de borst te kloppen, Schiedam De leerlingen van de zesde klas van de Prinses Ju- lianaschool aan de Oostsingel zullen volgende week verkeers- examen doen. Dit doen zij met nog enkele andere honderden Schiedamse zesdeklassers. Dinsdagmiddag werd aan de zesde Idas een van de laatste verkeerslessen gegeven. Het ver- keersonderwijs is sinds een kleine tien jaar een verplicht vak op het lesrooster. Vroeger was het ingedeeld bij de aardrijks kundeles, en dan nóg genoten alleen de leerlingen van de ho gere klassen dit voorrecht. Nu worden, de verkeerslessen van af de eerste klas gegeven. maar we zijn in Schiedam de grootste passieve culture le vereniging. Natuurlijk hebben we een prachtige zaal tot onze beschikking en we kunnen altijd een. beroep doen op het museum. Maar we zijn ook weer gebonden aan. het museum, dat zijn we aan. onze naam verplicht." Het ledental van de „Vrienden" blijft aardig constant, maar het bestuur had graag nog meer jonge leden. Is het pro gramma ook aantrekkelijk voor jonge mensen? De heer Heidentrijk (tevens secretaris van de afdeling Culturele Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeen schap en lid van de commis sie voor het Cultureel Jeugd- paspoort): „We brengen echt een gevarieerd pro gramma. Laatst hadden we het cabaret „Neerlands hoop in bange dagen"; dat was een geweldig succes. De aula was stampvol en na af loop was er nog run gezellig feest in de kelc: van het museum. Dit seizoen krijgen, we ondermeer nog het He- ger-trjo en het Rotterdams Barok Ensemble. In het ka der van de boekenweek ge ven we op zes april een avond in samenwerking met de gezamenlijke boekhande laren in Schiedam. De voor malige Amsterdamse stu dentenpa stoor Huub Ooster huis komt dan gedichten voordragen." Als het gesprek gaat over het culturele leven in Schiedam wordt dc heer Heidentrijk fel: ,,Er wordt te veel nega tief gedacht en gepraat. Als je bij voorbaat al gaat zeg gen dat hier toch niets kan, dan gebeurt er ook niets. La ten we nu eerst eens probe ren iets van het Passage- theater te maken. Er moet hier een goede zaalruimte komen. We moeten ons best doen Schiedam een eigen cultureel inzicht te geven, ook al liggen we dicht tegen Rotterdam aan. Het moet toch kunnen in een stad met ruim tachtigduizend inwo ners! De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum draagt haar steentje bij tot de ver betering van het culture!e klimaat in Schiedam. De or- igei concerten zijn gratis, voor de nadere concerten vraagt men een redelijke toegangsprijs en het lid maatschap van de vereni gen van de vragen ust het exa men boekje van de zesde klas: i.iWc moet voorrang geven en waarom?" Twee vingers schie ten npeens de lucht in. Het goe de antwoord wordt gegeven en het juiste hokje wordt netjes door de hele klas ingevuld. Ad mag een voorrangsbord laten zien. „Weet jij een voorrangs- weg in Schiedam?" vraagt de meester. „De Burgemeester Van Haarenlaan, de Burge meester Knappertlaan", wordt er geroepen. Beide antwoorden zijn goed. „Wat moet je doen op een vaorrangskruising?" Hokje twee is in dit geval het goede. Jan laat een bord met een dikke pijl en een streepje erdoor zien. De klas is het er over eens dat degene die op de weg met de dikke pijl rijdt voorrang heeft. Dit is niet hele maal juist, maar al doende leert men. De meester vertelt er nog bij dat dit bord een bord met een „springende granaat" heet. De laatste bladzijde van het proef- examen mag door de klas zelf ingevuld worden. De heer W. J. van Wijk, hoofd van de school en onderwijzer ^van de zesde klas, zegt: „Het is eet Nederlandse systeem voor naar het examen toewerken". !n de zesde klas wordt meer aan de ontwikkeling van het verkeer gewerkt. Dat wi! zeg gen dat de kinderen alles leren over de ontwikkeling van de wegen, van de Via Appia tot en met de Maastunnel en van de oude geschiedenis tot en met de eerste auto's. Natuurlijk wordt ook aandacht besteed aan de theorie. „Het is een eenvoudig 13 Wat moet de voetganger bier doen? Hij moet blijven staan waar hij is. D Hij moet terug lopen naar hec trottoir waar hij vandaan komt. Hij moet de zebra zo snel mogelijk verlaten. Een plaatje uit het examenboek. boekje wat de kinderen krijgen, je kan het zeil allemaal wat leuker en smeuïger brengen. Maar de kleine puntjes worden eens in de week behandeld", vertelt de heer Van Wijk. In de eerste klas worden eerst de plaatjes bekeken die in het bo^-Je staan. De kinderen kun- ne.i deze naderhand inkleuren met bepaalde kleuren voor de goede en. slechte verkeersdeel nemers. De kleinsten op school schijnen het toch al wet aardig te weten. De „juf" vraagt:Waar loop je het veiligst als je oversteekt?" De klas antwoordt in koor: „Op het zebrapad". Dan mag Piet naar voren lopen om aan te wijzen hoe Liesbetje het vei ligst kan oversteken. Wanneer alle pappetjes goed op het viU- bord geplakt zijn, loopt hij vol daan naar zijn plaats toe. Te vens wordt geconcludeerd dat men ook op de stoep rechts moet houden. Uit een boekje mag nu nog voor gelezen worden. ,,W-i-e i-s d-e e-z-e-1". Hierop barst de hele klas in een spontaan gebalk uit. „I-s d-i-e- e-z-e-1 w-e-1 e-e-n e-z-el'', Aan het plaatje in het boek te zien is niet de ezel maar de voerman de domste in het verkeer. Wel moet de voer man nu grijs gekleurd worden. De kJas slaat vol overgave aan het kleuren. Wie het allemaal goed heeft kan een plaatje ver dienen. De verkeerslessen worden door het onderwijzend personeel ge geven. De heer Van Wijk heeft wel geprobeerd een „heuse" politieagent te krijgen voor het verkeersonderwijs. „Het zou ook goed zijn voor het „Image" van de agent. Nu zien de jon getjes, een agent nog altijd als iemand die alleen maar ballen afpakt". In Vlaa relingen bij voorbeeld is er een speciale agente voor het verkeersonder- wijs. In dc boekjes voor de leerlingen wordt gewezen op alle gevaren die in het verkeer aamvezij* zijn. Dat mist gevaarlij'k is, wordt nu al geleerd, evenals het f«il dat alcohol bij snelver keer catastrofale gevolgen kan hebben. .Alcohol neemt de rem weg, vandaar dc lange rem weg" en „Een ongeluk zit soms in een heel klein glaasje". Ook wordt gewezen op de gevaren van de bromfiets. „De brom fiets Is het gevaarlijkste voer tuig dat er bestaat". dit wel jammer. „Een minia- tu urbaan met trapauto's geeft 'n speels effect. Eigen lijk zou je met een klas moe ten gaan wandelen en dan kijken wat er gebeurt. Nu is het alleen maar theore tisch". De resultaten van de verkeerslessen zijn toch dat Reeds wordt geven. vanaf de eerste klas verkeersonderwijs ge- 95';.: slaagt, van de leerlingen die zakt is dan nog te wijten aan ziekt van de leerlingen en de vijf procent Schiedam is geen verkeerstuin De zebra is nog altijd de veiligste oversteekplaats. Op het viltbord rijk. De heer van Wijk vindt moet deze leerling, Liesbetje helpen oversfekn. ging kost slechts zeven gul den vijftig per persoon per jaar. En het mes snijdt van twee kanten. Mensen die een uit voering in de aula bezoeken* dwalen tijdens de pauze wat rond door het museum, De pauzes zijn daartoe extra lang. Het museum kun blij zijn. met zulke vrien den OP, H. Hej'c/enfrijfc: „We willen een grote groep van de be volking bereiken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3