„Op school wordt te weinig gezongen m Theo Schuurman schildert op door hem voor gevormde panelen Toename van belangstelling gemeentearchief ONTSTAAN VAN EEN NIEUW SPECIALISME Rond 3500 bezwaren tegen hoogovens verwacht Het leven in Kethel [STAP] Mevrouw G. van Stigt Thans: UITSPRAAK Inbraak bij NV Nootenboom welling: Diefstal 48 liter jonge jenever ORGANISATOREN SHAPED CANVASSES ANDERS DAN SMITH SCfflEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1071 Schiedam „Ik zorg ervoor dat ze de zaal niet afbreken en dat ze met in de haven terechtkomen1'. Dit zegt mevrouw G. van Stigt Thans-van Breda, die bij het Toonkunstbestuur afdelmg Schiedam de naam draagt van „moeder van het kinderkoor". Dit kinderkoor, dat in september '69 met 27 kinderen van start ging, teit nu vijftig leden, en repeteert in gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. Tien jongens en veertig meisjes. 1 Ze doen mee met het concert dat :n mei onder leiding van Aad van der Hoeven in de Grote Kerk wordt gegeven, hoewel hun aandeel zich zal beperken tot het ten gehore brengen van het „Verbum Caro Factum F een werkje van de zeven- .nde-eeuwse componist Chris tian Geist. Ze 2ullen het zingen m-et begeleiding van klein, strijk orkest en orgel. Het orgel een positief orgel wordt be speeld door Addie de Jong. Jarenlang heeft mevrouw Van Stigt Thans hij het bestuur van Toonkunst gehamerd op de op richting van een kinderkoor en ze kreeg succes. In december 69 deed het koor zijn intree in de Magnalia Deïkerk bij het Kerstconcert van Toonkunst en ook kerst 1970 zong het samen met het grote koor weer in de zelfde kerk. Mevrouw Van Stigt Thans, sinds november '70 Toonkunstbestuurslid met op dracht kinderkoor, houdt sa men met de secretaresse van Toonkunst, mevrouw M. van Haselen-Viugter toezicht op da kinderen. Ook mevrouw Van Haseien is en thousiast over de prestaties van de kinderen, die worden geleid door dirigent Aad van der Hoe ven. „Aan hem hebben we te danken dat het zo'n succes is en blijft". Mevrouw Van Stigt is van mening dat er op de ba sisscholen veel te weinig aan zang wordt gedaan en dat het ene uurtje per week dat er ge zongen zou moeten worden vol gens het rooster, er ook nog dikwijls bij inschiet. Mede door het enthousiasme van de dames Van Haseien en Stigt Thans zingen er nu elke week zo'n vijftig kinderen in de bene denzaal van het gebouw Chris telijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. De kleinste deelnemer is bijna ze ven jaar en dat is xvel de mini mum-leeftijd, omdat de kinde ren moeten kunnen lezen om behoorlijk mee te kunnen doen. De repetities verlopen in een prettige sfeer. Aad van der Hoeven leidt de kinderen met vaste hand. De dirigent let op de uitspraak, want de kinderen zingen ook werkjes in het Spaans, Italiaans, Engels of Latijn. Bij het instuderen, van een nieuw lied, legt hij het on derwerp uit. Dat is wel nodig. Een klein meisje was er vast- van overtuigd dat met het kwe zelken uit „En kweze'iken, wil de gij dansen", een beest be doeld werd. Mevrouw Van Haseien. al zeven tien jaar bestuurslid van Toon kunst, heeft ook een actief aan deel in het organiseren van de' landelijke Toonkunstjaarverga dering, die in mei m Schiedam wordt gehouden. Deze wordt opgeluisterd door het concert in de Grote Kerk. Verleden jaar werd ter afsluiting van het se!< zoen In juni voor de kinderen een groot Toonkunstkinderfeest georganiseerd in restaurant Europoort. Initiatiefnemers tot dit kinder feest waren, de heer en. me vrouw "Wattez. Er speelde een Zeeuwse band uit Domburgh en er werden allerlei spelletjes ge daan en. liedjes gezongen. Het werd een leuk feest met zeker zeventig kinderen. Dit jaar zal aan het eind van het seizoen, weer in juni een openbare les worden gegeven. Ouders en alle belangstellenden zullen daar kunnen genieten van. het hele kinderkoorrepertoire. Hoek van Holland De organisa toren, die zoveel mogelijk be zwaarschriften proberen te ver zamelen tegen het Rotterdams bestemmingsplan Maasvlakte, zijn enthousiast over het verloop van hun actie. Men verwacht dat in 's-Gravenzande en Hoek van Holland totaal 3500 be zwaarschriften tegen een hoog oven-vestiging kunnen worden verzameld. In 's-Gravenzade, waar nu 2000 kant-en-klaar bezwaarschriften met medewerking van o.a. on derwijzend personeel zijn ver spreid, venvacht men dat zeker 1500 hiervan ondertekend zullen terugkomen. In Hoek van Hol land zijn reeds 3000 formulieren aan de man gebracht. Men rekent erop 2000 daarvan onder tekend terug te krijgen. N'a haar ongenoegen aan het col lege van Gedeputeerde Staten van. Zuid-Holland over de wijze van ter visie legging van het bestemmingsplan kenbaar te hebben gemaakt, heeft Leefbaar 's-Gravenzande intussen nu ook een soortgelijke brief verzonden aan de minister van. volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Vlaardingen In 1970 -s de publieke belangstelling voor het gemeentearchief toegenomen. In het gisteren verschenen jaarverslag van de archiefdienst worden daarvoor twee facto ren aangegeven: de avondopenstelling op donderdag en het feit dat met name middelbare scholieren steeds vaker de weg naar het archief weten te vinden. Schiedam In het pand van de NV Nootenboom aan de Strick- ledeweg heeft men dinsdag avond getracht diefstal te ple gen. Via een deur, die uitkomt op de werkplaats, kwam men op de tweede verdieping. Hoe wel de inbrekers alle bureaus doorzochten, wordt niets ver mist. Wel is voor J 100 schade aangericht. In het verslag wordt met voldoe ning geconstateerd dat het ge meentebestuur in 1970 gelden beschikbaar heeft gesteld, waardoor het mogelijk gewor den. is microfilms te vervaardi gen van de in Vlaardingen op geborgen. archiefstukken. „De leidende gedachte hierbij is ge weest", aldus het jaarverslag, „het in een of andere vorm la ten voortbestaan van de voor de gemeente Vlaardingen be langrijke archieven, zo goed mogelijk te waarborgen". Het archief heeft in de loop van 1970 de registers van de burger lijke stand over het tijdvak 1811-1882 in bewaring genomen. Ook kon m het afgelopen jaar een aanvang worden gemaakt met de overbrenging van het resterend gedeelte van het ge meente-archief uit de periode 1930-1945. Beide aanwinsten worden in 't verslag een waar devolle bijdrage genoemd ten dienste van het genealogisch en historisch onderzoek ia het re cente verleden. In het laatste halfjaar van 1970 heeft de gemeentelijke archief dienst met personeelsproble men te kampen gehad. Daar door kon geen cursus oud schrift worden gegeven. De personeelsschaarste was er te vens oorzaak van, dat plannen voor het houden van een ten toonstelling, gedacht werd aan „Vlaardingen in de 19e eeuw" of ,,De restauratie van de Gro-, te Kerk" geen doorgang konden vmden. Schiedam Onze foto graaf Lex tie Herder kwam in Kethel deze situatie tegen. In het landelijke Kethel kan men 's morgens nog dergelijke tafereeltjes zien. Auto's zijn er niet te bekennen. Een meis je heeft haar fiets of autoped voor een pony verwisseld, een huis vrouw heeft zojuist haar dagelijkse bood schappen gedaan. Het leven in hel oude dorp Kethel lijkt hier 's morgens vrijwel stil te staar.. Schiedam Door het drukke tentoonstellingsbedrijf ls een nieuw specialisme aan het ontstaan. Musea hadden vroeger hoofdzakelijk met de eigen verzamelingen te maken. De we tenschappelijke staf bestudeerde alle voorwerpen en be schreef deze vervolgens, waarna een catalogus gepubliceerd kon worden. Een deel van het eigen bezit was altijd in de za len te zien. Soms ook werd een tentoonstelling gemaakt over een bepaalde kunstenaar, een tijdvak een onderwerp: stille ven bijvoorbeeld, of landschap. Zoiets werd terdege voorbe reid, gedurende een jaar of langer. Tegenwoordig volgen ook in mu sea de exposities elkaar vrij snel op, zodat de sCaf alleen ■daar al do handen aan vol heeft. De wetenschappelijke be werking van de eigen verzame lingen kan hierdoor m het ge drang komen. Vandaar dat en kele musea het maken van een bepaalde expositie al eens aan een „gastdirecteur" hebben op gedragen. Het Stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven laat van tijd tot tijd zelfs zo'n „gast-dirccteur" een keuze uit de vaste collectie als tentoon stelling presenteren. Zo'n man- van-buiten komt allicht met nieuwe gezichtspunten. Schiedam Bij pand 49 aan de Lange Haven ".s dinsdag een partij van 48 liter jonge jenever gestolen. De 48 kruiken, ver deeld over vier dozen, stonden klaar om door de bode te wor den afgevoerd. In de internationale museumwe reld heeft de dynamische om ging met do nieuwste kunst en kele kunsthistorici al zo te pak ken, dat zij zich aan hot gewo ne museum werk onttrokken hebben. Zij gaven hun positie als directeur of conservator van een museum op en werken nu als free-lance" organisato ren van exposities. In ons land heeft zich drs. W. Beeren losge maakt van het Stedelijk m Am sterdam, om de manifestatie „Sonsbeek buiten de perken" te organiseren. De Brabantse cri ticus mr. Ton Freaken heeft ter gelegenheid van de manifesta tie C'70 m Rotterdam gepoogd, een expositie te organiseren op het Schouwburgplein. In Gronrngcn heeft zich van de Galerie Dc Mangelgang een bu reau afgespl.tst dat onder dc naam Art Animation exposities organiseert en optreedt als ma nager van kunstenaars. De ten toonstelling van Theo Schuur man, die tot 4 april ir. het Ste delijk Museum in Schiedam wordt gehouden, is een presen tatie van Art Animation. In het vouwblad dat erbij wordt geleverd, legt da schilder uit waarom hij doet wat hij doet. Hij spant zijn doeken niet op de gebruikelijke mmuer in een spier aam, maar over een sa mengestelde vorm met insnij dingen, welvingen en biokachti- :ge plaatselijke verhogingen. Op het aldus voor-go vormde doek laat hij de geschilderde compo sitie samenspelen met de plas tische vorm. De glooïngen en de scherpe opstaande karaten, vinden in de vlakke partijen een geschilderde weerklonk. Het gaat hem er om, dat deze schilderijen niet worden gezien als voorstelling van wot dan wk, maar als concrete dm gen. Dit verlangen bestond al veel er- der in de abstracte kunst en Theo van Doesburg {van Mon- driaans' „De Stijl'-groep) sprak dan ook bij voorkeur van „concrete" inplaats van over abstracte kunst. Maar mder- d lad, zolang de compositie zich aan het traditionele rechthoeki ge vlak houdt, zien we het ge schilderde als :ets met een an dere, geringere werkelijkhe.dx- graad dan muur er naast, een stoel :n de zaal of zelfs een tastbaar in de ruimte staand beeld. De voorgevormde doe ken van Schuurman ervaren wa eerder als dingen. U.t ?un taetichtmig zou men de in druk kunnen krijgen dat hij in de illu&ie verkeert, dat het voor gevormde doek em eigen uit vinding is. In feite waren der gelijke dingen al acht jaar gele den op tentoonstellingen te z.en. Men duidde ze aan als „shaped canvas-cs". De ver- maard-ste seh.lder op dit sobied u- de Engelsman iRchard Smith, die m 1966 op de Biënna le mr. Venctie exposeerde. Smith stond toen al veel vrijer ten opzichte van de Iradionele rechthoek dan Schuurman nu. Dat laatste ovor.gens pleit aller minst tegen de werken, die nu in het Schiedamse museum, te zien zijn. De Amsterdamse schilders is heel anders geaard dan zijn Engelse collega, die in z.jn begintijd enige verwant schap had met dc toen zich ont plooiende ,,pop art". Nadien bevrijdde weliswaar Smith zich van dir- invloed, maar zijn. werk bleef toch iets extraver te:*. Schuurman verenigt in zijn par.tlen het beschouwelijke met een soms monumentale allure. Met zijn verfijnde kleuren staat hij dichter bij een andere Brit, iLe gelijktijdig met Smith op de Ihennale \\\w, namelijk Robyn Denny. Heel eigen is echter, dat hij soms vlak b.j elkaar lig gende tinten gebruikt. Daar mee brengt hij ons tot een stil le, aandachtige beschouwing van zijn panel-en, We ervaren dan een grote gevoeligheid voor de relatie tussen vorm en kleur. Het klimaat in de Sehiedamse museumzaal bleek ongunstig voor dit werk: het linnen raak te op enkele plekken los van het hout. Men moet ?ich deze pane len uiteraard volmaakt strak denken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3