„Ik kom uit Ca e de Gekroonde Valk in de Gorzen" Verkoopster no. 34 bij de oj Kling van de Hema ENGELINA DE GROOT: 1 Mooie rose gummi- corsetten voor f 5,25" jSïflD] GEEN JENEVER IN HUIS "WdLfc BTl?00,trX8XaOClG>3£?'i3 "Sif-Jci. door Gerard Lu!ke Meiier 'N RIJKE AMERIKAAN DRIE ATTRACTIES 95 't GEHEIM VAN 'T SUCCES EIGEN FABRIEK IN WASPIK SCH1EDAMSCHE COURANT ZATERDAG 13 MAART 1971 Schiedam Mevrouw Engelina De Groot-De Valk van de cor- settenwinkel der Gezusters Willems aan de Lorontzlaan, kan ons een heleboel vertellen over de handel in lingerie en kou sen «it vroeger jaren en, tot onze verbazing, ook iets over de eerste levensdagen van de Hema aan de Koemarkt in Schie dam. Ze is geboren aan de Hoofdstraat en haar eerste herin neringen hebben dan ook betrekking op het hoogwater, dat zo van tijd tot tijd de bewoners van Schiedam-Zuid heeft geteisterd. „Dat was nog in de tijd", zegt ze, „toen de Gorzenaren als er hoogwater dreigde, met geweerschoten werden gealarmeerd. Mijn ouders hadden een café en als het Maashofje door hoog water werd overspoeld, zaten de mensen bij ons thuis de hele nacht te wachten tot de waterstand weer normaal was. Recht tegenover ons café stond het politiebureau en daar waar de katholieke kerk staat, hadden we indertijd de theetuin van mevrouw Eding; daar stond tijdens de grote vakantie een draaimolen voor de jeugd en je kon er van de Hoofd-zijde in". vloer. Het bloed is in het hout getrokken en is er nooit meer uitgegaan: bij vochtig weer kon. je de vlekken nog jaren later 2ien. De moordenaar heeft zijn straf uitgezeten en is toen bij zijn dochter, het kind van de vermoorde vrouw, ingetrok ken.." een hele oploop voor ons huis, allemaal kennissen en bloed verwanten, die de rijke Ameri kaan wilden zien; er is een foto van, waarop ze staan, gekleed in lange pandjesjas, met stro hoed of gegleufde hoed, de kin deren in matrozenpakjes, de meisjes in lange jurken en de dames met breedgerande hoed. De rijke Amerikaan heeft hier heel wat schulden gemaakt, die mijn ouders later moesten be talen. Opa stierf de dag vóór ome Jo terugging naar Ameri ka en niemand heeft sedertdien ooit meer iets van hem ge hoord.,." „Mijn vader is 22 jaar kastelein geweest. Toen kwamen de cri sisjaren; bovendien verdween de kaarsenfabriek Apoilo. Va der zag er niets meer in en wil de met een groentezaak begin nen. Maar het heeft een half jaar geduurd voor hij een ver gunning kreeg voor de aardap- pelhandel. Daarvoor heeft hij nog een brief moeten schrijven naar minister Steenbergen. Maar toen reed hij dan ook met paard en wagen door de wijk." „Er gebeuren in een winkel wonderlijke dingen „Natuurlijk herinner ik mij het houten Schreiershuisje en de voorbijvarende schepen van de Holland Amerika Lijn, met hun vele lichtjes, waar we 's avonds naar gingen kijken. Ons café stond op de hoek van de Groe- ..E?» a,-trsc!ie on2e nelaan. Het heette „de Drie piamst. We waren in de Gorzen Hoefijzers" en naderhand „de Gekroonde Valk." Als er boot jes omsloegen op de Maas, •werden de drenkelingen bij ons binnengebracht en van droge kleren voorzien. Zo waren er een keer vier men sen tegelijk in het water geval- en misschien wel in heel Schie dam de eersten die pianomu ziek in de zaak hadden. Daar is nog een Uedje op gemaakt. Dat is in een reclameblad verspreid en het refrein werd door ieder een meegezongen. „Wanneer men zo loopt in Schie dam len. Ze werden kletsnat bij ons binnengebracht en ik herinner Toch valt het nog niet mee. Maar zoekt men naar gezellig' me de paniek van mijn vader.* het was in '29 en crisistijd en hij had niet op tijd het geld betaald voor de vergunning, zodat we geen jenever in huis mochten hebben. „Geef die halfverzopen heid Met daarbij puike waar, Gaat dan naar de Gekroonde Valk een b0rrc1"' Ze^Lle'Dan i. het voor elkaar..." Daarop volgde dan het refrein: „Aan de Hoofdstraat moet je we* zen, In de Valk daar moet je zijn. Die wordt 'overal geprezen Om zijn jenever, bier en wijn. Aan de Hoofdstraat moet je we* zen-, In het lied wordt dan nauwkeurig aangegeven hoe men het café kan bereiken en daaruit blijkt, dat het café werd aangeduid door aan en uitgaande neonlich ten, ook daarmee was De Valk een van de eersten. we hadden niks. Vader moest een hele tijd telefoneren, voor de politie toestemming gal om wat te halen. Daarvoor zou ik er op uit, maar ik mocht niet, want ik was nog geen zestien. Afijn, de drenkelingen hebben toch hun borel gekregen." „Dat politiebureau is naderhand Bij dé Valk, daar moet je zijn, verplaatst naar de Lange Daar is gezelligheid en pret, Nieuwstraat en een tijdlang Amikaal, doch altijd net... hebben in het lege gebouw be- Des avonds ts er ook muziek, neden en boven grote gezinnen Ja't is een flinke zaak: gewoond, arme gezinnen met De pianist speelt steeds maat een heleboel kinderen. We door vonden het fijn met die kinde- en zorgt ook voor vermaak,..." ren te spelen. Het was indertijd nog een gezellige drukte in de Gorzen met al dat volk van de kaarsenfabriek en de zeelui van de schepen, die er de grondstof fen brachten. Die kwamen bij ons in 't café en ik herinner mij dat ze een keer onze poes heb ben meegenomen. Na een maandje bij hen aan boord te hebben gelogeerd kwam poes tweemaal zo dik terug, want ze hadden hem in de kajuit com- pleet volgestopt. Vader was zuinig op z'n dochters: hij was streng en we moesten om half tien thuis zijn. Een keer stonden we met een clubje meisjes ijsjes te eten aan de waterkant. Hij werd gewaar schuwd door een agent en kwam me in eigen persoon halen: hup - naar huis! We kon- den in die tijd naar Schiedam in het busje van Willemse. Va der Willemse onderhield met een paar van zijn zonen een busdienst van het station naar de Gorzen en omgekeerd. Later is die onderneming overgeno men door de trammaatschappij en die jongens zijn mee overge gaan. Je had ook nog een Broadway Bus; daarmee reden de Gebroeders Van Leeuwen van de Gorzen naar de Dier gaarde." „Wij hadden maar een eenvoudig café: een kleine gelagkamer met een paar biljarttafels, een rek met biljartkeus, het biljart reglement ernaast aan de kant, een zwarte schouw met een paar reclameprenten, Ach ter de gelagkamer was een klein kamertje, waar wij gebo ren zijn, en verder was er een klein keukentje. Een griezelige attractie waren bij vochtig weer de bloedvlekken op de planken. Dat zat zo: er werd bij een echtelijke ruzie in de Gorzen eens een vrouw ver moord. Men bracht het lijk bij ons binnen en legde het op de Schiedam „Ik was 2estien", aldus mevrouw De Groot-De Valk, „toen ik bij de Gezusters Willems in betrekking kwam. De zaak was toen gevestigd aan het Herenpad, aan de kant waar nu de winkel van Bervoets is. Ik heb er een leuke tijd gehad. De dames Willems zelf waren er niet meer; mevrouw Hissink, thans 88 jaar en bewoonster van het Bejaardenhuis Thurlede, was eigenares, We leverden keper, waarvan we hele rollen in voorraad hadden, graslinnen en luiergoed. We hadden het druk, want we leverden ook aan het ziekenhuis. Er was toen niemand om het spul weg te brengen en daarom heb ben we een handwagen ge huurd: de zoon van. mevrouw Hissink en ik liepen er achter te douwen. Dat was voor die tijd iets onbekends en de direc trice van het ziekenhuis vond het geweldig, dat ik als meisje zoiets durfde. Je zou het nu ook niet meer doen, maar er was toen voor de bezorging geen hulp te krijgen". ,Een enorme attractie vormde vrDCrmt op een keer de terugkomst van V ibttriUxilL. oom Jo, een broer van mijn va der, die naar Amerika was geë- VAN MENING migreerd. Mijn grootouders woonden bij ons thuis en op een dag kwam ome Jo terug, onver- „Het was maar een heel klein Ik was drie jaar bij de Hissinks wacht, maar wel aangekondigd winkeltje met allemaal kleine kind aan huis geweest en had door een vriend, die de groeten doosjes. Er waren oo-k heren- bij hen aan tafel gegeten en kwam brengen. Er ontstond ondergoed en babyspulletjes. plotseling moest ik in. de keu- Voor de grote dozen waren er planken aan de kant; daar moest je met een trapje bij. Eén keer ben ik er doorgezakt; het touw knapte en ik viel. Ik heb nooit meer op een ladder tje durven staan. Mevrouw heeft veel tegenslag gehad: had ze een pand, waar de boel goed draaide, dan werd het opge kocht door de gemeente of bo ven haar hoofd verkocht: ze had altijd wat. En telkens moest ze verhuizen. Van de hoek Herenpad zijn ze naar de overkant van de Wesfcvest ge gaan, waar nu banketbakker Kreuger zit. Toen ben ik er vandaan gegaan. We kregen een meningsverschil. ken eten, Dat nam ik niet. Ik werd verkoopster bij Van Gich, waar ik ook weer een paar jaar werkte. Toen de jongste zoon in de winkel van de Gezusters Willems de leiding kreeg, wilde hij me terughalen, maar ik wou niet en ging naar de Hema, die toen juist werd geopend. Eerst in 1946 ben ik hier begonnen, in het filiaal van de oude corset- tenwinkel aan de Lorentzlaan" ,De Hema is geopend op 22 maart 1934 om 's middags twee uur, als 22ste filiaal van de Hol landse Eenheidsprijzen Maat schappij, We zijn begonnen met 42 meisjes als winkelpersoneel. We waren per advertentie op geroepen en na een opleiding in de Hoogstraat in Rotterdam van een week of vijf zijn we hier gekleed in groene japon netjes begonnen. We hadden in de winkel vierduizend ver schillende artikelen, allemaal dagelijkse benodigdheden. .Te had toen nog het stelsel van de eenheidsprijzen: een dubbetje, een kwartje, vijftig cent, 75 cent en een gulden. Kwam het niet goed uit, dan werd afge rond of de hoeveelheid anders gemaakt: De opening werd in geleid met een spreekkoor van de verkoopsters; daar stond ik ook bij, op mijn japon mijn nummer. Dat was 34". de mededeling, dat je het niet helemaal goed had gedaan. Ik ben er vier-en-een-half jaar ge weest en heb er een bijzonder prettige tijd gehad. Onze chef de heer Van der Berg is later naar Utrecht vertrokken en k<> t nadien overleden. Schiedam Uit de mond van de oude mevrouw Hissink verna men wij de historie van de corsettcnwinkel der Gezusters Willems, die thans 107 laren bestaat. De zaak werd in 1864 opgericht door mevrouw M. de Leu-v.d. Akker, die eind au gustus 1869 per advertentie bekendmaakte haar winkel in broderieün te hebben overgedaan aan de gezusters Willems; zelf bleef ze zich bezighouden met levering en vervaardiging van kindergoed en blouses Zeven jaar nadien verplaatsten de dames Willems hun manufacturen- en broderiezaak van de Hoofdstraat naar de Hoogstraat tegenover het Broersveld- pad; ze verkochten daar ook garen, band en sajet. Toen de Hema geopend werdEngeline de Volk (no. 34) rechts naast de oude Vrijlandt. „We zeiden: Het geheim van hei succes ligt daarin de gewone dagelijkse bezigheden onge woon goed te doen". Toen we dat hadden gezegd, volgde er een toespraak, maar daar weet ik niet veel meer van. Onze eerste klant was de bijna hon derdjarige Willem Vrijlandl. Hij werd binnengeleid door juf frouw Anne de Vries. Alles wat hij kocht, kreeg hij later ten ge schenke. Jammer, hij is kort daarna overleden". .We hadden een fijne directie; er werd veel voor het personeel gedaan. Des avonds bij het broodeten kregen we thee o? koffie, maar als de directeur onverwacht binnenkwam, moest hij eerst proe\*en of het wel goed was. Alle meisjes ble ven dan nog wat en kregen als extraatje een gratis bioscoopje. Er was in de winkel dikwijls geheime controle; dan werd er op je gelet hoe je de klanten hielp. Later kreeg je dan soms „Er waren," aldus mevrouw Jo hanna Dilja Hissink-Boer (88), „drie gezusters Willems, alle drie ongetrouwd. Hun vader was officier op zee; dat is nu ruim een eeuw geleden. Toen ik er als zestienjarige meisje m dienst kwam ik kwam uit Den Briel was één van de dames overleden, maar de an dere twee heb ik goed gekend. De dames zijn alle drie in de zeventig geworden. Het langst geleefd heeft juffrouw Mina die hebben we dan ook „onzo juf" genoemd. Onze juf en haar zuster waren erg gelovig en erg aardig; het waren schatten van mensen. Onze hoofdverkoopster heette Pietje Figee en er was ook nog een dienstmeisje. Ik verdiende een gulden in de week. Nou ja, royaal was het in die tijd nergens. Maar later toen onze juffrouw alleen was, hebben juffrouw Figee en Ik, en het dienstmeisje en haar vrien din, bij haar aan tafel gege ten," „Toen juffrouw Mina stierf had Ik toch wel erg veel zin in haar winkeltje op de Hoogstraat te genover het Brocrsvcldpad, waar nu Maltha woont. Geluk kig had mijn vader, die eerst molenaarsbaas bij Ivlelchers was geweest, maar later een. ei gen molen Jn Dén Brici had ge kocht, er het geld voor over om de zaak 1e kopen en zo ben ik voor mijzelf begonnen. In derdaad, ik ben van de Hoog straat Tiaar hoek Herenpad ver huisd. later naar de overzij van de Broers vest en daarna weer naar de andere hoek van het Herenpad. Jarenlang hebben we in angst gezeten over do verbreding van het Herenpad; daarbij zou ons winkeltje zijn gesneuveld. Maar die verbre ding is met doorgegaan; er is zelfs nog een smal drogisten winkeltje tussenin geschoven." „Mijn zoon heeft het corsetten- vak geleerd en toers we zeven tig jaar bestonden heeft hij daarmee geadverteerd: We hadden zelfs een catalogus van het „Favorite Corset" en had den een enorme sortering* mooie rose en crème gummi- corsetten van 5,25, met haak jes aan de voorkant gesloten, en het wat meer getailleerde sportcorset voor jonge dames van 1,75, alsmede een grote sortering gordels. Mijn zoon stichtte een corsetlen- fabriek in Waspik in Noord- Brabant. Widiïja heet dat be drijf. Hij heeft twee namen in elkaar geschoven. Toen ik 76 werd ben ik uit de zaak gegaan. Dat is nu weer twaalf jaar gele den. Nu gaat mijn zoon erover, die in de vijftig Is. Ik heb juf frouw Mina op haar ziekbed moeten beloven, dat de naam Gezusters Willems in ons win keltje zou worden aangehou den..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3