Afwerking van roenoord-midtlen vraagt f 2,6 miljoen extra HALVE EEUW HANDELSREGISTER KvK schreef 631 nieuwe bedrijven in Noord molen: stuk historie in steen ill 1 B, en w. Schiedam even bijdrage voor wielerbaan Concert Telemann Ensemble Jas tussen de spaken Inbraak bij Gulf Diefstal bij slagersvereniging RIJNBENDE [Stop] SCHiËDAMSCHE COURANT DINSDAG 16 MAART 1971 Schiedam Voor de afwerking van het vrijkgedeelti; Groen- oord-midden zal een extra krediet van 2.650.090 zijn beno digd. Hoewel de raad in 1964 al besloot een krediet van 4,7 miljoen voor het bouwrijp maken van Groenoord-midden het gebied tussen de Laan van Bol'Es en de Zwaluwlaan/Vi- valdilaan beschikbaar te stellen, is dit bedrag thans niet meer toereikend om de voltooiingswerken te kunnen uitvoe- Schiedam In de Martinuskerk concerteert donderdag 18 maart het Telemann Ensemble uit Maassluis. Het ensemble be staat uit muzikaal geschoolde amateurs, die samen werken aan een programma met als hoofdmoot achttiende eeuwse muziek. Medewerking aan het concert verleent de 19-jarige organist Pieter Sonne veld, leerling van Koos Bons. Samen met het Te- leman Ensemble zal hij 't or gelconcert in P-groot van Han del uitvoeren. Voorts staan op het programma werken van J. C. Bach en J. S. Bach en de cantate „Ihr Völker hort" van. Telemann. Het con cert begint om kwart over acht. De toegangsprijs is voor leden van de wijkvereniging Groen- oord en voor personen boven de 65 .f2.5Ör alle anderen betalen ƒ3.50. Schiedam Bij de Gulf Neder land N.V. aan de Admiraal de Ruyterstraat is gisteren in de verkoopkantoren ingebroken. Alle bureaus werden doorzocht. Er wordt niets vermist. Schiedam Onbekenden hebben gisteren ingebroken in het kan toor van de Coöp. Slagers In- en. Verkoopvereniging aan de Slachthuislaan. Men wist binnen te komen via de achterzijde van het pand. Er is een geldkistje met 100,— gestolen. Het in 1964 gereserveerde bedrag was gebaseerd op het loon- en prijspeil van 1953. Lonen en prijzen zijn sindsdien aanzien lijk gestegen. De meerkosten worden geraamd op 2.325,000. Ook de plannen voor Groen oord-midden en Groenoord- noord zijn sinds 1964 veran derd. De tracés van de door gaande wegen zullen een an dere loop krijgen, waar door Groenoord-midden iets groter is geworden. De vol tooiingswerken vergen nu een extra bedrag van 165.000. Gelet op de verdere ontwikkeling van de wijk Groenoord zal een bedrag beschikbaar moeten zijn om de kosten wegens even tuele verdere wijzigingen ver der te kunnen opvangen. Voor lopig kan met 160.000 worden volstaan. Bij het beschikbaar stellen van het bovengenoemd krediet in 1964 werd tevens 900.000 beschikbaar gesteld voor de verdere aanleg van de Chur- chillweg tot de Vlaardingseweg en de doortrekking van de Laan. van Bol'Es naar Vlaar- dingen. Ook dit krediet zal door de veranderde plannen een aanvulling behoeven. Het in 1965 beschikbaar gestelde be drag van 2.300.000 voor de aanleg van doorgaande wegen in Groenoord-noord zal hier door niet toereikend zijrf. De meerkosten zijn nu nog niet precies vast te stellen, maar verwacht wordt dat voor de voltooiing van de doorgaande wegen in zowel Groenoord-mid den als Groenoord-noord reke ning moet worden gehouden met een aanvullend bedrag van 2.500.000 waarbij de kosten van de verkeersbeveiliging bui ten beschouwing zijn gelaten. De raad neemt het voorstel van b. en w. maandag 22 maart in behandeling, Vlaardingen Op het Liesveld viaduct zijn gistermidag twee meisjes gewond geraakt toen zij met een bromfiets ten val kwa men. De maxi-jas van de 15- jarige bestuurster was tussen de spaken van het achterwiel gekomen. Zij is met een hersen schudding naar het Holy-zieken- huis gebracht Een 14-jarige duopassagiere uit Maasland liep een gekneusde schouder op. Omdat de bestuurster pas 15 jaar is, zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Schiedam Midden in het stads centrum vinden we een oud stukje Schiedam. Drie vlak bij elkaar staande bouwwerken uit de achttiende eeuw zijn daar bewaard gebleven. De molen is het meest opvallend. Statig staat hij op deze foto tussen twee oude panden in. In het begin van de vorige eeuw, op 12 juli 1803, begon men met de bouw van de Noordmolen, nadat er een overeenkomst was getekend door 23 aandeelhou ders. In 1560 was er echter al sprake van een Noordmolen. Ook komt hij voor op een stads plattegrond uit 1598. In die tijd bouwde men de molens nog van hout. Later ging men stenen, ge bruiken. Bij de bouw van. de te genwoordige Noordmolen, die dateert van 1803, heeft men on derdelen gebruikt van molens uil Nieuw Lekken and en Urijpskerk. In de molenbouw bestonden namelijk genormali seerde maten. In 1920 kreeg de molen een mo tor. Enkele jaren daarna wei den de kap en de balie verwij derd. Met de molen ging het echter niet zo best. Het aeht- tiende-eeuwse bouwwerk smeekte om een restauratie beurt. In de Tweede Wereldoor log werden de plannen hiervoor ontworpen, en in 1945 nam de gemeente de molen over van. de toenmalige eigenaar, de heer Treurniet. In het begin van de zestiger jaren was het groot feest in Schie dam. Men begon met het laat ste deel van de restauratie: de wieken werden bevestigd. Toen koningin Juliana in 1962 een be zoek bracht aan. de stad, was de molen klaar. De restauratie kostte op z'n minst 63.000. Het geld kwam bij elkaar dank zij het rijk, de provincie en de gemeente. Na de restauratie nam de firma Veïthuyzen zijn intrek in de molen. De oorspronkelijke graanmolen moest nu graan en peulvrach ten tot veevoeder malen, waar in de heer Veïthuyzen hande laar was. Sinds kort staat de molen leeg. Nog steeds staat boven de ingang de naam van de heer Veïthuyzen vermeld, ■die nu een huis in Woerden heeft gekocht. Maar de molen maalt niet meer. De zeven me ter lange wieken staan al maanden stil. Ze volgen het voorbeeld van zoveel molens in Nederland. De Noordmolen is overigens niet de enige molen in Schiedam. In een kleine cirkel staan nog drie andere molens. De Drie Koorn- bloemen, De Vrijheid en De Walvisch, die alle aan het eind van de achttiende eeuw zijn ge bouwd. De Noordmolen is de jongste in Schiedam, maar wei de grootste. Met zijn dertig me ter, de wieken niet meegere kend, is hij de hoogste molen van Europa. De molen wordt geflankeerd door twee min sters even oude bouwwerken. Rechts staan twee pakhuizen met een geveldak, die honderd envijftig jaar geleden zoveel werden gebouwd. Links staat bet pand van de dis tilleerderij van Simon Rijuben- de en Zonen, die werd opge richt in 1793. Het branderïjbe- drijf werd in het verleden vaak „de kurk waarop Schiedams economisch welvaren dreef" genoemd. Het is duidelijk, dat de firma Jlijnbende een bloeiend bedrijf was. De firma kocht dan ook aandelen van verschillende ondernemingen in de omtrek, ook in de Noordmo len was het nodige geïnves teerd. In 1910 werd de naam Kijnbende en Zonen veranderd in dc NV Distilleerderij. Hoe lang dit kleine stukje historie in oud Schiedam nog blijft be staan weet niemand, de nieuw bouw komt steeds dichterbij. Maar voor de autochtone bevol king blijft alleen dit oude deel het echte Schiedam. Schiedam B. en w. van Sehic- dam stellen de raad voor een bijdrage a fondsperdu van 25.000 te verlenen in de kosten van aanleg van de wielerbaan in het sportpark „Harga". Hierbij word er van uitgegaan, dat de nog door de rennersclub aan de baan te treffen voorzie ningen in totaal een bedrag van 57.000 zouden vergen. Van dit bedrag zou 40.000 moeten worden betaald aan aannemers die het grondwerk uitvoeren, terwijl het resterende bedrag van 17.000 door zelfwerk zaamheid en medewerking van het bedrijfsleven "in de vorm van arbeid, materiaal 2ou moe ten worden verkregen. Reke ning houdende met een ge meentelijke bijdrage van 25.000 zou dan door de stich ting een bedrag van 15.000 in geld bijeen gebracht moeten worden. Hel bestuur van de Stichting Wie lerbaan Schiedam heeft het col lege onlangs medegedeeld, dat hij de bouw van de wielerbaan en de daarbij behorende kanti ne een tekort aan financierings middelen is ontstaan van in to taal 41.703.72. Om de stichting enigermate tege moet te komen in de financie- ringsmoeilijkhoden willen b. en w. een aanvullende gemeente lijke bijdrage verlenen van 25.000. Het stichtingsbestuur denkt met een dergelijke bij drage de financieringsmoeilijk heden te kunnen oplossen. B. en v/. willen deze bijdrage in de aan de stichting in rekening Ie brengen huurprijs verwer ken. De huurprijs van de wie lerbaan zal in verhouding staan tot de huurprijs van een sport veld in de klasse C. De Stichting Wielerbaan Schie dam is in het leven geroepen om de wielerbaan te realiseren cn 1c exploiteren. Daarnaast is in Schiedam werkzaam de Ren nersclub Schiedam. Het is de bedoeling dat de Rennersclub de baan huurt van de stichting tegen een vaste huursom per jaar te verhogen met 50 pro eent van dc opbrengst van de recette. 'y' Hef vooraanzicht van hef gebouw van de Kamer Maas te Vlaardingen ktr S&ÜiKMM*— v-JSS. ZfcjfrC. -v .ThfrXfM&i van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Vlaardingen/Schiedam Gis teren was het een halve eeuw geleden dat „de bur gerlijke stand van het be drijfsleven", het handelsre gister, in Nederland werd in gesteld. Weliswaar was de Handelsregisterwet reeds in het laatste jaar van de Eer ste Wereldoorlog tot stand gekomen, doch de invoering van. de wet vergde nog drie jaar. In beginsel worden alle in Ne derland gevestigde onderne mingen in een handelsregister ingeschreven. Geregistreerd worden naam, adres en het soort van bedrijf dat wordt uit geoefend. Belangrijker nog zijn de vastlegging van de rechts vorm, waarin de onderneming is gegoten, de namen van dege nen, die overeenkomsten mo gen. aangaan en die voor de aangegane verplichtingen aan sprakelijk zijn. Het doel van het handelsregister is immers niet in de eerste plaats om een inzicht te geven m de structuur van het bedrijfsleven, maar vooral om derden, die met een onderneming handelen, de rechtsverhoudingen daarin te doen kennen. Daarom heeft de Inschrijving rechtskracht. Der den te goeder trouw mogen heb- geen m het handelsregister is ingeschreven voor juist houden. De ondernemer kan zich te genover hen, die in goed ver trouwen zijn afgegaan op het geen in het handelsregister is vermeld, niet beroepen op het feit. dat het ingeschrevene niet (meer) met de werkelijkheid overeenstemt. Dit stelsel brengt uiteraard mee, dat in het algemeen alleen in het han delsregister wordt opgenomen hetgeen van de zijde van de on derneming zelf wordt opgege ven. Doordat het beheer van het han delsregister is toevertrouwd aan de Kamers van Koophan del en Fabrieken instellingen immers, die de economische belangen van het bedrijfsleven in hun ressort zo veel mogelijk bevorderen wordt ook van de meer feitelijke gegevens, die hel handelsregister inhoudt, een nuttig gebruik gemaakt. Zo hebben de Kamers op basis van het handelsregister een be- drijfsregister en een straten re gister opgebouwd, die voor een goee voorlichting onontbeer lijk zijn. De vraag b.v, welke drukkerijen in het gebied van de Kamer gevestigd zijn, of welke zaken zich m een bepaal de wijk bevinden, kan zonder veel moeite beantwoord wor den. De gelukkige combinatie Kamer Van Koophandel-handelsregister is overigens vrjj uniek: slechts in enkele andere landen, zoals Italië en Mexico, komt deze voor. Meestal fs het beheer op gedragen aan de griffiers van Rechtbanken, hetgeen mede verklaard moet worden uit het feit, dat de Kamers in het bui tenland niet zelden privaat- rechtlljke instellingen zijn. Alle ondernemingen zijn daarom in beginsel in het handelsregis ter opgenomen, met uitzonde ring van de éénmans-land- bouw-, veeteelt- en visserij-on dernemingen. Dit betekent, dat in de handelsregisters in Ne derland een 425.000 onderne mingen zijn ingeschreven. Het aantal dossiers is uiteraard veel groter wel meer dan lH miljoen want van op geheven zaken worden deze blijvend bewaard. Ongeveer 400.000 dossiers worden jaar lijks ter inzage gevraagd en van 200.000 dossiers afschriften en uittreksels verstrekt, terwijl het aantal wijzigingen eveneens ongeveer 200.000 beloopt. De Kamers bezinnen zich dan ook op mogelijkheden, deze om vangrijke administratie te au tomatiseren. De ontwikkeling staat niet stil, Is in de loop van de vijftig jaar de categorie insehrijfplichtigen enige malen uitgebreid, invoe ring van het tweede boek van het Nieuwe Burgerlijk Wetboek overeenkomstig het ontwerp zal de instelling van een door de Kamers te beheren Verenigin- genragister inhouden. Met be trekking tot de werkzaamheden van het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas worden hierbij de volgen de gegevens vermeld: Tn 1970 werden 631 nieuwe onder nemingen ingeschreven, waar door het aantal werkelijk be staande inschrijvingen op 31 de cember 1S70 op 7268 kwam. In datzelfde jaar werden 382 in schrijvingen doorgehaald en werden 1532 wijzigingsopga ven verwerkt. Het aantal inlichtin gen dat uit het handelsregister werd verstrekt bedroeg 4639 schriftelijke en 6350 mondelin ge. Terwijl x'oorts 18-537 schrif telijke adressen werden ver strekt. Op verzoek van het Mi nisterie van Justitie dan wel op verzoek van notarissen werd 97 maal geadviseerd over voorge nomen handelsnamen. Tenslotte zij nog vermeld, dat, nadat op 15 maart 1921 werd begonnen met de inschrijving In het handelsregister van de in het district van de Kamer daar voor in aanmerking komende ondernemingen, 25 jaar later op 15 maart 1946, 7161 dossiers waren aangelegd, waarvan op dat moment nog plm, 3580 wer kelijk gevestigde ondernemin gen waren. Thans na 50 jaar zijn deze cijfers resp. 18.529 en plm. 7350.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3