iddenstanders maken te weinig gebruik van saneringsfonds Onderwijs laat te wensen over Hulpverlening achter de schermen «B Matt hans Passion goed v erklankt L. Doorn van V.O.O. LaskaRei gestolen op Rozenburg door Andries Eatsma NIEUWE REGELING Gecombineerde straf geëist ,,De Kreek" nog sleeds actief Oranje Nassau in de zorgen CalEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 24 MAART 1971 ordrecht/Schiedam/Vlaardingen Sommige middenstanders zitten hun leven lang met schulden. Ze werken zieh vanaf het begin van hun werkzaamheden steeds verder in de nes ten. Ze worden administratief soms nauwelijks op de been gehouden door boekhouders die niet altijd op de hoogte zijn van de aftrekposten der belastingen. Toch is er altijd dat op timisme van „volgend jaar gaat het beter. Volgend jaar sla ik de definitieve slag". aak ook is er het sentiment van de traditie. „Vader zou zich in zijn graf omdraaien als ik de zaak zou overdoen". De goede schijn voor de buitenwereld wordt een obsessie die de hulp verlening van de overheid maar al te vaak in de weg staat. Als de zwakkere middenstander eindelijk gedreven door geldgebrek, ziekte of moedeloosheid bij een bank of een over heidsinstelling terecht komt, dan kost het soms nog zeer veel overredingskracht om hem een aanvraag te laten indienen bij het opheffings- cn saneringsfonds voor de middenstand, et bestuur van dit fonds in Vlaardingen en Schiedam over weegt om nog eens met een circulaire aandacht op de hulp mogelijkheden te vestigen. In Dordrecht heeft de districts commissaris van dit fonds een opmerking in die richting ge maakt in het blad dat periodiek door de Kamer van Koop handel wordt uitgegeven. et opheffings- en sanerings fonds is een zusje van het borgstellingsfonds voor de middenstand Het werkt meer nog dan het borgstel- lingsfonds achter de scher men. Die geslotenheid is voorwaarde voor een goed functioneren, maar tevens een rem en een drempel. Middenstanders die „om in lichtingen" komen vragen willen dit voor geen prijs voor elkaar weten. Doordat ze het niet van elkaar weten, duurt het vragen om hulp soms tot een voor hen veel ongunstiger moment. n Dordrecht spreekt men over de routes die vroeger gewan deld werden door hei publiek dat van de diverse ponten kwam en in het centrum ging winkelen. De uiteinden van deze routes zijn verdord en soms reeds verwijderd door sanering. In Vlaardingen heeft men het m oude centrum waar veel winke liers weggesaneeerd -of wegge trokken zijn naar de nieuwe centra in Holy en in Schiedam heeft men de wijk De Gorzen bijvoorbeeld die een enorme vergrijzing gekend heeft, maar nu een kentering doormaakt door de vestiging van jongere gezinnen. e steden zijn hierdoor moeilijk te vergelijken. Vergrijzing kent zijn verjonging. Bij sanering hoort het uitkopen van winke liers, Nieuwe centra doen de verdwijning van winkels uit de oudere stadsgedeelten soms vloeiend verlopen, én ding is echter zeker: Een winkel in een oude wijk kan niet meer dienen als een appel tje voor de dorst van de oude flag. Niemand wil een buurt- winkcl kopen. Slechts hier en daar ziet men dat een zeer veelzijdig georiënteerde winke lier op een dergelijke manier een goede boterham verdient. Soms een speciaalzaak, bij voorbeeld In delicatessen. De klant trekt echter (vaak met zijn auto) naar de centra om inkopen tc doen, *ms worden bepaalde winkeltjes alleen maar gaande gehouden, omdat het bejaarde echtpaar dat er in staat, zo een aanvul ling op de aow verdient die men niet graag bij de dienst voor sociale zaken gaat halen. Zo verhinderen enkele kleine marginale zaakjes soms dat een goede zaak een stevige voet aan de grond krijgt. Midden standers willen de hand niet op houden. De wet heeft hier een leemte. er 1, januari 1970 kwam de wet» lelijke bepaling af dat de 65-ja- rtgen niet meer voor opheffing en sanering van hun zaak in aanmerking komen. In oktober werd de nieuwe regeling pas van kracht. Bovendien steeg net toegestane bedrag dat men mocht verdienen om toch nog jn aanmerking te komen naar jh.ooo,- per jaar. Hierdoor kwam een nieuwe categorie personen aan bod. In Dordrecht vroegen er 2ö om inlichtingen, twintig personen kwamen met aanvraag en hiervan wer den er zes gehonoreerd. Tien Personen bleken niet voor gel den uit het O en S-fonds in aan merking te komen. Vardingen/Schiedam vroe gen er in totaal zo'n 60 perso» nen om inlichtingen. De hieruit voortvloeiende aanvragen zijn niet allemaal bekeken. Per maand komen, er nog zo'n drie vier aanvragen binnen. Er is bij dit alles een duidelijk onderscheid in. middenstanders te maken. De normale groep die het goed doet kan voor kre dieten bij de banken terecht en bij het borgstellingsfonds voor de middenstand. Deze instellin gen. geven niet graag krediet aan ouderen, zodat dezen reeds gauw in de twee volgende groe pen terecht komen. De tweede groep wordt gevormd door hen die middenstander zijn geworden door invaliditeit, ziekte, onmin met de vroegere werkgever. Dit zou men de .vluchtgroep" kunnen noemen, de groep die in voorkomende steungevallen valt onder de rijksgroepsregeling voor zelf standigen. En dan is er de zwakste groep die bij moeilijkheden een beroep moet doen op het O en S-fonds. Deze middenstanders hebben soms nog een goede zaak. De echtgenote is dan echter niet meer in staat om nog op volle toeren mee te werken, terwijl een bediende te duur is De man kan bijvoorbeld niet meer zwaar tillen. Er zijn ou- derdomsverschijnselen. De praktijk heeft bovendien uitge wezen dat het geringste ge rucht over het minder floris sant gaan van een zaak de neergaande lijn sterk naar be neden kan ombuigen. Het pu bliek is zeer gevoelig voor dit soort dingen. Middenstanders in deze laatste categorie hebben soms nauwe lijks inzicht in de preciese ■stand van zaken. Huishoud- en zakengeld worden rechtstreeks uit de winkelkas gehaald. 2e bemerken pas laat dat deze le ger en leger wordt. Ze „sane ren" daardoor veelal te laat e.n soms (hoe gek het ook klinkt) toch nog te vroeg. Zelfs is er in bepaalde gevallen, sprake van een „straf voor eerlijkheid". De wet voorziet in vergoedingen van driekwart van het laatste inkomen en dat gedurende twee jaar. Saneert men vroeg en op vrij jeugdige leeftijd, dan kan men in trvee jaar tijd een haas zoeken die dan nog wel te vin den is. Inschrijving bij het Ge westelijke Arbeidsbureau is na melijk verplicht. Witgekalkte ruiten, zomaar ergens Saneert men op latere leeftijd, bijvoorbeeld bij 58 of 59 jaar, dan geven die twee jaar uitke ring geen aansluiting op de aow-uitkering. In de tussenlig gende periode zal men door ou derdom moeilijk nog een werk gever kunnen vinden. Een be roep op de dienst voor sociale zaken is dan onvermijdelijk. En dat is nu juist een zware gang voor een middenstander die altijd heeft gestreden om vrij van de „steun" te blijven. Je ziet deze categorie dan ook vaak doorwerken tot er wél aansluiting met de aow is ver kregen. En zelfs daarna gaan sommigen, er nog mee door om met eigen hand een aanvulling op de aow te verdienen. Als zij tenslotte stoppen, dan is er geen gouden, overheidshand meer die uitgestoken wordt. Aow-ers kunnen slechts uitke ringen krijgen als zij een schuld tc- delgen hebben, die na aftrek van de activa een nega tief getal oplevert van maxi maal 5000. Bij nog grotere schulden wordt een regeling met de schuldeiser getroffen. En dan te bedenken dat sommige bejaarden zich soms eerst m enorme moeilijkheden werken om schuldenvrij de aow-tiid in te gaan. Er bhjven dus nog diverse win kels en winkeltjes op de been die (voor beide partijen) beter hadden kunnen verdwijnen. De functionnarissen van de sane ringsfondsen spreken dan ook van een wettelijke regeling die alle kenmerken van haastwerk heeft. Voor de jongere catego rieën is er veeL verbeterd door de optrekking van de maximale inkomensgrens. De bijna-05- plussers staan er echter minder goed voor. Intern is men echter van mening dat ook deze rege ling al weer op de helling staat. Een idee dat we in Vlaardingen tegenkwamen; Laat alle uitke ringen tot de 65-jarige leeftijd doorlopen. Het maakt voor de overheid niet uit of iemand gel den uit het fonds krijgt of van sociale zaken, terwijl het voor de betrokkenen een zaak met veel gevoeligheden is. Boven dien kijkt de gemeentelijke so ciale dienst altijd naar de bezit tingen die men nog heeft en dat doet het saneringsfonds niet. Dit laatste zou vooral hen die nog iets in een oude kous heb ben, veel rechtvaardiger voor komen. Anders zou het maar het beste zijn om voor de hulp- aanvraag alle bezittingen te verkopen en het geld op te ma ken. IN DE RIJ van de vele Passie- uitvoeringen heeft Piet Struijk zich al sinds jaren een vaste plaats veroverd. Het moet voor hem dinsdagavond een voldoe ning zijn geweest Baehs Mat- thaus-Passïon met het Ge mengd Rijnmondkoor Vlaardin gen te kunnen brengen in de pas gerestaureerde Grote Kerk die zich qua sfeer zo voortreffe lijk leent voor dergelijke uit voeringen. De dirigent had zich de medewerking verzekerd van Dameskoor „Vivezza" en het Rotterdams Jongenskoor, ver sterkt met leden van het Jon- genskoor van mevrouw Kaat Verhoeff-Tom, die door ziekte van de dirigente niet voltallig konden optreden. Het orkest was samengesteld uit leden van het Residentie-orkest en. leerlin gen van 't Kon. Conservato rium ta 's-Gravenhage. Schiedam De afdeling Kethel- Groenoord van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs hield woensdagavond in het Vereni gingsgebouw „De Rank" een ledenvergadering. Voorzitter A. de Hoog sprak het openings woord. In het bijzonder heette hij welkom burgemeester K. Roelfsema. Dc heer De Hoog zei onder meer, dat de huisves ting van het onderwijs, nu er steeds meer gezinnen komen wonen in de nieuwe wijken, een voortdurende zorg voor de ver eniging is, vooral wat de kleu terscholen betreft. Die zijn voor het cursusjaar 19711S72 al volgeboekt. Op het ogenblik is men bezig met een onderzoek naar de mogelijkheid van een hechtere samenwerking met de Schiedamse afdeling van de VOO. Voorts werd ir. D. Reinders be dankt voor zijn verdiensten «Uc voormalig waarnemend voor zitter. Een jaar geleden nam de heer Reinders afscheid in ver band met zijn vertrek naar Epe, waar hij deel uitmaakt van het NV Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijverheid in Apel doorn. Als aandenken ontving hij een langspeelplaat. Het volgende punt op de agenda was een lezing van de heer L. Doorn, algemeen secretaris van het hoofdbestuur van de VOO, over het werk van de ver eniging. Hij sprak zich zeer ne gatief uit over het onderwijs in Nederland, dat ten onrechte zo opgehemeld wordt. Zo zijn er op de kleuterscholen en bij het basisonderwijs veel te grote klassen, wat voor de leerkrach ten bepaald geen stimulans is, om bij het onderwijs te gaan, terwijl de aanmeldingen bij de pedagogische academies toch ttik, tftdur Al worden. Als ander bezwaar bracht hij naar voren het tekort aan gymnas tiekzalen en zwembaden. Het doel van de VOO is nu, er bij het rijk op aan te dringen, dat er voorzieningen komen, ten gunste van het onderwijs. In de pauze was er gelegenheid om de tentoonstelling van de papieren dieren, die op ver schillende scholen door de leer lingen waren gemaakt, te be kijken. Vooral een levensgrote krokodil, gemaakt van eierdo- zen, en een prachtige zwaan van schuimplastic, kregen de nodige aandacht. Na de pauze sprak de heer C. M. Sluiters, consuent bij het onderwijs in Rotterdam, over het leren luis teren naar muziek. Hij vertel de, hoe dc jeugd op verschillen de manieren vertrouwd kan worden gemaakt met klassieke en se mi-klassieke muziek. Als solisten traden op: Arjan Blanken, tenor (Evangelist), Cornells Schell, bas (Christus), Jenny Veeninga, sopraan, Ca roline van. Hemert. alt, Bert van 't Hof, tenor en Rob Hol), bas. Van deze solisten viel vooral Rob Holl met zijn prachtige bas stem op, hoewel hij na ai het voorafgaande in de aria „Gebt mir meinen Jesum wieder" niet geheel aan mijn hoogge spannen verwachtingen vol deed. Oe sopraan Jenny Veeninga was niet altijd even stemvast en trefzeker. Caroline van Hemert maakte m het begin een weinig geanimeerde indruk, de vele bijna staccato gezongen noten maakten het geheel wat stug van klank. Gelukkig herstelde ze zich aanmerkelijk in de „Er- barme dich"-aria, die een zan geriger vertolking kreeg. Over de weergave van de zware evangelist- en Christuspartij door Arjan Blanken en Cornells Schell valt op te merken dat beide solisten ieder op hun ter rein over het algemeen goed hebben voldaan. Minder en thousiast ben ik over de tenor Bert van 't Hof. die af ert toe de neiging had te gaan jagen („Ich will bei meinem Jesum wachen"). Het koor, dat over heldere sopra nen bleek te beschikken, heeft in combinatie met het jongens koor, maar ook afzonderlijk, gezorgd voor menig hoogte punt, waartoe ik dan o.m. re ken behalve het openingskoer dat een indrukwekkende ver tolking kreeg 't slotkoor van *t eerste deel: de prachtige ko la a lbewerking „O Mensch, be- we in' dein' Sünde gross", dat echter niet vrij bleef van de be ruchte schommelingen tussen de zestiende noten van het or kest en de koorpartij. Van de koralen heeft Piet Struijk veel werk gemaakt: 2e klonken goed geritmeerd en vrij van ziekelijk-romantische uitwassen als donderende forti en fluiste rende piamssimi. Het orkest, dat op de entree-kaarten en af fiches in de anonimiteit onder ging, heeft over het geheel ge nomen uitstekend voldaan. Koos Bons heeft zich moeten behelpen met een electronisch instrument, aangezien het orgel nog in restauratie is. Frans de Ruiter verzorgde betrouwbaar de clavecimbelpartij. W. P. VERHEUL Rotterdam -Voor diefstal van 150 meter electriciteits- kabel en een haspel heeft de officier van justitie tnr. R. C. graaf van Randwijek dinsdag acht rrïaanden col, waai van drie voorwaarde lijk niet een proeftijd van twee jaar en, aftrek van voorarrest, gevorderd tegen een 35-jarige onderaanne mer uit Rozenburg en een 25-jarige mede-eigenaar van een uitleenbedrijf te Schie dam. Na aanhouding dbór de politie, waarbij de auto van de onder aannemer was gesignaleerd, hing deze in eerste instantie S een verward verhaal op over een meegenomen lifter die de diefstal zou hebben gepleegd. De officier had her verhaal on middellijk gewantrouwd en smaakte op de zitting het ge noegen, dat beide verdachten hun dd-id bekenden. Zii hadden het slot van het omheinde ter rein, waarop de materialen la gen. met een betonijzer^chaar doorgeknipt, waarna de iong«te* verdachte de werkelijke dief stal pleegde. Tijdens de zitting bleek, dat de mannen altijd „samen" ope reerden. Ze hadden samen een büdriif. samen een auto. samen de betonschaar. Ze hadden die d.ig samen gedronken en nok samen het plan gesmeed de la-- kabel weg te halen. Het mate riaal bracht op de zwarte markt 600 op. De mannen hebben beiden een aanzienlijke straflijst „Vooral die van de jongste verdachte mag er zijn", aldus de officier. Een reden voor de diefstal kon den de mannen niet opgeven. Zij verdienen goed, hadden geen schulden en geen bijzon dere moeilijkheden. Beide raadslieden bepleitten uiterste clementie. Een derde verdachte, d:'e aldus de dagvaarding, zich zou heb ben schuldig gemaakt aan voordeel trekken van de gesto len laskabel, verscheen niet op de zitting. Hij zal zich op 30 maart alsnog moeten verant woorden. Voor de beide andere verdachten zal de rechtbank op 6 april uit spraak doen. Schiedam De disc-joekey Mar tin Green verzorgt donderdag avond 25 maart een disco avond in het Centrum „De Kreek" aan dc Lange Haven 92. Bij voldoende belangstelling zal Martin Green elke mr.rnd een avond in „De Kreek" te gast zijn. De avond begint om acht uur. „De Kreek" heeft echter ook nog andere activiteiten op het pro gramma. Tegenwoordig is er elke maandagavond onder lei ding van Huub Koovman vanaf /even uur de mogelijkheid om karate te doen. Een eventuele judo-avond is nog m voorberei ding. Van beide sporten wordt binnenkort een demonstratie gegeven, speciaal voor de jon gere jeugd en ouders. Voorts onderzoekt het „geluidsla- boratorium" wat er zoal valt te experimenteren met het maken en vastleggen van geluiden. On langs word het idee geopperd orn iets aan yoga te doen. Er zijn nog veel - meer plannen. Geldgebrek verhindert de di recte realisering van de plan nen. Belangstellenden en deelnemers zijn altijd welkom. Het tele foonnummer van „De Kreek" is 267707. «F1 Van onze sportredactie Vlaardingen Het eerste leam van Oranje Nassau heeft in een sportief duel zijn meerdere moeten erkennen in Swift. De Zeeuwen waren bepaald niet veel .sterker, maar wisten al leen een beter j>rofijt te trekken uit de geboden kansen. De rust ging al m mei een 7I voorsprong. Het enige doelpunt van Vlaardingse zijde werd gescoord door A. Braat. In dc tweede helft konden de Viaar- dingse korfballers inlopen tot 105. In die fase moest P. Voogt met een enkelblessure het veld verlaten. Doelpunten werden gescoord door A. Braat. L. Veldheer, A. Groeneveld en Fr. Smaal. Het tweede twaalf tal leed tegen de reserves van ADO een 64 nederlaag. Bijna de gehele wedstrijd wogen bei de teams tegen elkaar op. Het derde team van Oranje Nassau ziet de kampioenskansen steeds groter worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3