Verplichte vakantie- sluiting in Groenoord opgeheven ADVIESRAAD DETAILHANDEL WIL PROEF VAN EEN JAAR Ter plaatse Ter plaatse Ter plaatse Ter plaatse Boeiende uitvoering Johannes-Passion 'S NACHTS Plotseling overgestoken DRUK BIJ DE TOL SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 31 MAAKT 1971 3 Schiedam De Adviesraad voor Detailhandel en Consu mentenbelangen is er gister avond tijdens de eerste openbare vergadering mee akkoord gegaan, een gunstig advies uit te brengen over het voorlopig opheffen van de verplichte vakantieslui ting voor winkeliers in Groenoord-Kethel. De raad is in haar advies van me ning, dat gedurende een jaar een proef met de ontheffing moet worden genomen en dat daarna moet worden be zien, of een voortzetting zin kan hebben. De Adviesraad nam ,het pro bleem in beschouwing naar aanleiding van een verzoek van enkele winkeliers uit Kethel, de verplichte vakan ti esluiting op te heffen. Ze meenden, dat de dienstverle ning gezien het nog gerin ge aantal winkels in de wijk in gevaar zou komen. Een kleine enquête onder de bij het handelsregister ingeschre ven winkeliers toonde aan, dat een meerderheid tegen een ver plichte vac antiesluiting is. Er Zondaren pakken en koffie zetten Hoek van Holland, 's-Gra- venzande en zo. Van dc mensen die hier de weg vragen zijn er altijd opval lend veel die richting Vlis- singen moeten. Ik denk dat dat komt omdat ze vanuit Rotterdam de weg wel ken nen, maar nog niet weten hoe ze via de tunnel moeten rijden. Bovendien is het ook niet zó duidelijk aangege ven". Dinsdag, een normale doorde weekse dag, een rustige tijd (elf uur). Toch is het behoor lijk druk, vooral veel vracht verkeer. „Van de 18,000 au to's die gemiddeld per dag passeren, is ll°/o vrachtver keer". Natuurlijk moeten tolbeamb ten ook 's nachts werken. Een saaie bedoening? „Ach, 's nachts is het toch rustig. We houden zelf do cabines schoon, raampjes zemen en zo. Vooral 's zomers kan je heerlijk een beetje soppen op je gemak". Terwijl de heer Quak het een cn ander staat te vertellen klinkt plots een hoornsig- naal. Twee hoge vrachtwa gens die richting Botterdam wilden, moeten stoppen. „Daar bovenin ziet u die hoorn. Er is een installatie, je zou het twee ogen kunnen noemen, die een signaal geeft wanneer een vrachtwa gen te hoog is om door de tunnel te rijden, Nou moeten ze terug. Daarvoor behoeven ze niet te betalen". Opdat de registratie op de machines klopt met hetgeen de tol beambten ontvangen, moet dan wel in hun rapport wor den vermeld dat de vracht wagen terug is gereden omdat hij te hoog was voor de tunnel. ,,Het komt wel eens voer dafc een aanhangwagen te breed Is voor de doorgangen. Dan kan hij achter 't kantoorge bouw doorrijden. Daar zijn ook twee rubberbanden aan gebracht, zo'n wagen wordt ook automatisch geregis treerd". De heer Quak is aan het einde van zijn verhaal gekomen. „Ja", zegt hij peinzend, het is wel aardig werk hier, vooral met dit weer. Er moet wel eens gewerkt worden, in de weekeinden, maar dat weet je van tevoren". Hij kijkt op zijn horloge „Kom, ik ga koffie zetten". Deze fontijn in de Plantage treffen we vandaag niet meer aan. Toch heeft hif jarenlang dit park aan de Tuinlaan opgesierd. Het gaf de Plantage een waf deftig aanzienterwijf hef park toch al in een waf statige omkeving TuinlaanLange Nieuw- straat) was ge/egen. Deze ansichtkaart dateert vit de jaren dat deze eeuw nog erg jong was, al zullen velen er ook nu nog iets van het huidige park in kunnen herkennen. DE OUDSTE van de beide Passie-muzieken die jaarlijks in vele ste den omstreeks deze tijd worden uitgevoerd Joh. Seb. Bachs Jo hannes-Passion onderscheidt zich van haar slechts zes jaar jon gere zuster door een dramatischer instelling:: Christus lijdt hierin als machthebber. Dit is dinsdagavond in de Grote kerk bij de uit voering door ,,G.O.V. Gloria in excelsis Deo-Toonkunstkoor" o.l.v. Gerard Akkerhuis duidelijk naar voren gekomen. Niet alleen de koren werden op overtuigende wijze gebracht, ook de koralen ademden de geest van grootheid, hier en daar zelfs van ontzagwekkende majesteit (Christus, der uns se- lig macht). De tweede helft van het slotkoxaal: „Ach Herr, lass dein lieb' Engelein" voert naar een machtige climax „,Ich will dich preisen ewiglich" wat elk jaar weer opnieuw als een hoogtepunt wordt ervaren door de vele aanwezigen, hoe ver schillend de opvattingen van de dirigenten ook mogen zijn. Piet van den Kerkhoff, de voorgan ger van Gerard Akkerhuis, liet ..erhöre mich" de eerste keer sterk en de tweede meal zacht ringen om. bij de reeds genoem- slotregel een nog groter cli max te berereiken. Akkerhuis deed dit anders en ook zijn op vatting ïs te verdedigen. de solisten nam Bernard Kruysen (Christus) de belang rijkste plaats in door 2ijn prachtige baritonstem. De grootste plaats was uiteraard toebedeeld aan Ruth Pos, die de evangeliepartij zong en daarin uitstekend voldeed. De sopraan Christinasse Hampe heeft mij het meest voldaan in de^aria „Zerfliesse, mein Her- je Hannelore Pennink was in de altaria s,Von den Stricken" b de lagere gedeelten bijna bet te horen: 2ij werd daar overstemd door het overigens btstekend spelende Residentie °achorkest, maar kwam in de Prachtige aria „Es 1st voll- dracht" beter tot haar recht in het sterke tweede deel. •jaul Schotmans zong zeer ver- benstelijk de tenor-aria's (soms wat te sterk) en Hans George Greiwe de aria's voor bas, waarbij in „Mein treuer Heiland" dat Greiwe in combi natie met het koor zong, het evenwicht een beetje zoek was door een al te zacht weergege ven koorpartij (koraal „Jesu, der du warest tot"). Het Residentie Bach-orkest zorg de voor een uitstekende bege leiding, wat ook gezegd kan worden van de cembalo- en or gelspelers Corrie Gijsberts en Jan v. d. Meer, waarbij niet mag worden vergeten waarde ring te uiten voor de fluitisten Koos Verheul en Abbie de Quant, de hoboïsten F. Minde- raa en R. v. d. Heide, alsmede Veronika Hampe voor haar vio- la da gamba-spel. De enige coupure die werd gemaakt be trof de zeer lange de capo-aria „Erwage", die niet het sterkste gedeelte van 't werk is. Veel aanwezigen woonden deze hoogstaande manifestatie bij. IV. P. Verheul. Vlaardingen Op het zebrapad van de Van Hogendorplaan bij de Rotterdamseweg is gister middag de 5-jarige M. Jongejan door een auto aangereden. Het kind stak plotseling over. Met vermoedelijk een hersenschud ding en diverse kneuzingen is het slachtoffertje naar het Ho- ly-ziekenhuis vervoerd. De heer Quak laat het appa raat zien waarmee de tol beambten in de cabines aan geven hoeveel assers zijn ge passeerd. Ter controle liggen in de rijweg twee rubber banden die de wagens regi streren. De gegevens hier over komen terecht in ver nuftige machines die per uur doorgeven hoeveel au to's, onderverdeeld in acht rubrieken, zijn gepasseerd. Er staat ook aangegeven hoeveel auto's te snel zijn weggereden (terwijl het rode licht nog brandde). Wanneer een automobilist is gepasseerd die door zijn werk bij de tunnel vrije pas sage heeft, is dat van de ma chine eveneens af te lezen. werden winkeliers ondervraagd op de Borodinlaan, de Laan van Bol'Es, de Schiedamseweg en de Kerklaan. Ook een aantal win keliers dan niet onder een ver plichte vacantiesluiting valt. Het initiatief is uitgegaan van een grootwinkelbedrijf, dat meende dat de winkelvoorzie ning tijdens de vacanties in Groenoord onvoldoende is. Meerdere winkels zouden moe ten sluiten, waardoor de zaken die wel open zijn de drukte niet aan zouden kunnen. De Advies raad heeft nu een gunstig ad vies uitgebracht aan de ge meenteraad, die hierover nu een beslissing zal nemen. Een verzoek van het bestuur van de Nederlandse Kappersbond tot het verplaatsen van de ver plichte sluitingsmiddag van dinsdag naar maandag haalde het niet. De Adviesraad bleek niet bereid, het verzoek van de Kappersbond van een positief advies te voorzien. Veel leden gaven de voorkeur aan een ver plichte sluiting op maandagoch tend, dit onder andere ten ge rieve van het personeel. Ook de Kappersbond had een enquête onder de leden gehou den, om hun mening te peilen. Een meerderheid zou zich voor de sluiting op maandag hebben verklaard. Van de 56 bedrijven waren er 32 voor de maandag sluiting, 17 waren tegen en rea geerden 7 in het geheel niet. De leden van de Adviesraad von den de meerderheid niet over tuigend. De herenkappers in Schiedam willen ook van de verplichte va kantiesluiting af. Deze was voor de dameskapsalons al eer der afgeschaft. Bij de raad viel dit verzoek wat beter als het verzoek om een sluiting op maandag, terwijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas te Vlaardingen en het bestuur van de Schïedamse Handels- en Be drijf sr a ad geen bezwaar toon den tegen het verzoek van de Kappersbond. De Adviesraad voor de Detail handel en Consumentenbelan gen is één van de commissies, die niet uit raadsleden bestaat. Van de commissie maken deel uit vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, de Middenstandsbond, het Cen traal Vrouwen Comité, de vak bonden, de Consumentenbond, de raad voor het Grootwinkel bedrijf. Voor de eerste openbare vergade ring bestond nauwelijks belang stelling. De Adviesraad verga dert ongeveer tweemaal per jaar. Een aantal leden van dc raad ontbrak gisteravond. Aanvankelijk werd er bij de tol van de Beneluxtunnel ge bruik gemaakt van fotografi sche apparatuur om even tueel kwaadwillende automo bilisten die zouden passeren zonder te betalen te achter halen. Na verloop van enige tijd bleek echter dat er maar heel weinig kwaadwillende automobilisten bestaan, of in ieder geval van de Benelux tunnel gebruik maken, want de heer De Geus, personeels chef van de 15 tolbeambten bij de tunnel, schat dat 1 op de 10.000 automobilisten probeert door te rijden zon der zijn plicht te doen De fotografische apparatuur werd daardoor wel erg kost baar en sindsdien heeft men onder de tolbeambten een zogenaamde A-dienst (auto maten-dienst) ingesteld. Ter wijl er twee beambten dienst doen in de cabines, is er één die de zaken bij de tol in de gaten houdt en indien een zondaar passeert, het kenteken noteert. Maar ook assisteert hij bij opstoppin gen om een goede doorstro ming van het verkeer te be vorderen, hij helpt de vele passanten die de weg niet precies weten dat komt vooral 's zomers nogal eens voor wanneer er veel toeris ten zijn en wanneer ie mand bij een iolautomaat met een tientje staat te wap peren, is hij de man die het geld wisselt. De heer Quak, vanaf de eerste dag werkzaam bij de tol van de Beneluxtunnel, heeft juist A-dienst en vertelt dat. hij tijdens deze dienst ook voor de koffie zorgt en de beide andere beambten in hun cabines vervangt wan neer zij aan de lunch toe zijn. Straks, in het toeristenseizoen, wordt het weer erg druk bij de tol. Eigenlijk wordt het ieder jaar steeds drukker. De heer Quak heeft op een papiertje gezet hoeveel au to's er gemiddeld per dag in de jaren van het bestaan van de tunnel de tol passeerden. In 1967 waren 't er 7.500, in 1968 9.200, in 1969 12.050, in 1970 15.200 en in 1971 tot maart zijn hei tl 18.000. s Morgens, in de spits, veel mensen werken in het Euro- poortgebied, als je dan hier bent krijg je wel eens een punthoofd." De tien door gangen bij de tol zijn dan ook hard nodig, 's Middags van half vier tot een uur of half zeven zijn ook alle door gangen geopend, 's Zomers zijn de tien banen het hele weekend open. Waar de toe risten naar toe gaan in de zo- mer-weekends? „Dat kan ik u wel vertellen" zegt de heer De Geus, „de meesten gaan naar Oostvoorne, Rockanje, Goeree Overfiakkee, Zee land. En een veel kleiner aantal gaat richting Dor drecht en Brabant. Van de andere kant gaan ze naar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3