ïiuabé vanaf 17 april in i >ortha9 „Orpheus bouwt aan nieuw repertoire Ook oudere werknemers gel kwideerde bedrijven moeten aan hun trekken komen Kinderen onder een viaduct 2 kranten voor één prijs Ruim 40 deelnemers aan jaarlijkse beurs Ds. Sorge naar Schiedam Eerste paal nieuwe Lomschool Bromfietsers aangereden Directeur Geivestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord: BLOK TEGEMOETKOMING Vrachtauto in sloot aA I }|IEDAMSCHE COURANT 4 pagina's Dinsdag 6 april 1971 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL 98ste jaargang no. 24071 Schiedam De Inhabé (Industrie en Handelsbeurs) staat weer voor de deur. Op zaterdag 17 april opent burgemeester H. Rnelfsema om elf uur dit bijna jaarlijks terugkerend evene ment, dat weer in Sporthal Margriet wordt gehouden. De beurs duurt tot zondag 25 april. Sehiedainse, Vlaardingse en uit andere plaatsen afkomstige bedrijven hebben zich als standhouder aangemeld. Er zijn dit jaar weer ruim 40 stand houders. Schiedam Wethouder mevrouw G. D. Verweij-de Graaf zal op donderdag 15 april om 4 uur een ,,knoonpaal" slaan voor de bouw van de nieuwe LOM- school in Kethel. Het gebouw zal komen te staan aan de Schiedamseweg tegenover Bad Groenoord. Het geheel zal om geven worden door allerlei feestelijkheden. 's Middags om kwart voor drie vertrekken G5 kinderen voor een optocht door de stad naar het stadhuis. De kinderen zul len gecostumeerd zijn, voorzien van vlaggen en mu2iek. Tevens dragen ..ze een versierde „fcroonpaal" mee en een model van de oude school. Met span doeken en folders zal aan het publiek onderweg worden ver teld waarom alles gebeurt. Tegen vier uur wordt wethouder Verweij afgehaald van het stadhuis en. dan gaat het gezel schap in bussen naar het bouw terrein. in. Kethel voor de offi ciële plechtigheid. Na afloop daarvan zal het feest voor de leerlingen nog voortgezet wor den in gebouw de Rank aan de Sc hi eda ms e weg Het zal voor de leerlingen en het personeel van de W. A. Lief land LOM-school, thans nog ge huisvest in een houten gebouw aan de Fahrenheitstraat, een grote dag zijn. Het zal de aan zet zijn voor hei verkrijgen van een moderne behuizing, 's Morgens op 15 april zullen er. in de school films worden vertoond Schiedam Door het niet verle nen van voorrang is de 59-jari ge magazijnbediende M. P. v. R, op de kruising Nolensla an- De Meesterstraat in aanrijding gekomen met een personenau to. Hij liep gekneusde ribben op en is door de GG en GD naar het Gemeente-ziekenhuis go- bracht, vanwaar hij na behan deling huiswaars kon keren. Op de BK-laan bij de Warande is de 3l-jarige Turk R. V. uit Rot terdam aangereden door een personenauto. Deze verleende hem geen voorrang tijdens het afslaan naar de Warande. C. liep buikklachten op en kon na behandeling in het Gemeente ziekenhuis naar huis. De gemeente Schiedam zal op de beurs aanwezig zijn met een ei gen stand, die door de voorlich tingsambtenaar van de ge meente is voorbereid. Op de In habé zal ditmaal ook informa tie zijn tc verkrijgen over de plannen voor een nieuwe bin nenstad, terwijl natuurlijk ook de meer vertrouwde" stands aanwezig zullen zijn. Daarbij valt op dat gegadigden voor het te bouwen Middenstandswaren huis aan de Hoogstraat zich voor het eerst als groep presen teren. Zij zullen tijdens de beurs als groep optreden en hun stands zullen als één gesloten geheel worden opgebouwd. Zo moet duidelijk worden dat ze bij el kaar horen. Ook nict-commerciële stands heb ben weer een plaats gekregen op de Inhabé. De dierenbe scherming, die dit jaar het ju bileum viert, het Rode Kruis, Humanitas, de Wereldwinkel en de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting hebben een stand gehuurd, terwijl op over blijvende plaatsen een ruimte Is gereserveerd voor het Zwem bad Zuid- De opslagruimte van de sporthal wordt bij. de expositieruimte getrokken. Er komt daar een podium waar allerlei attracties zullen zijn te zien. Er zal onder meer een show van bad- vrïjetijdskleding worden gehou den. 's Avonds treden er arties ten op. Er is een optreden ge pland op zaterdag 17 april van Imca Marina, op maandag 19 april de Chico's, op woensdag 21 april het Cocktail Trio, op vrijdag 23 april Les Diaboli- ques. Wira Scholten en Detti Casoii. Het trio John Wegman treedt op als huisorkest Henk Bakman als presentator. In de .kantine van de Sporthal komt, zoals ieder jaar, een bistro. In de hal zelf zal een koffieteut worden opgericht. Voor de 1000ste, 5000ste en 10.000ste be zoeker wordt een geschenk be schikbaar gesteld. Aan de buitenkant van de Sport hal worden reclameborden aan gebracht. Ook zal de schoor steen worden ingepakt en wor den behangen met reclameaffi ches. Door heel Schiedam zul len aanplakbiljetten aandacht vestigen op de Inhabé. De Inhabé wordt dit jaar voor het ec-rst georganiseerd door de Stichting Consumentenbeurs In habé. Als bestuursleden treden op de heren J. H. B. Vrede- bregt, J. Ooykaas, P. L. M. Dries en D. Dijkshoorn. In de stichting zijn de S.H.B. en de Stichting Sporthal Margriet be trokken. Tenslotte betrekken instellingen als N.V.S.H.-Vlaar dingen, de geloofsgemeenschap Baha'i Ge meente in Rotterdam, de Ne derlandse Aannemers en Pa troonsbond afdeling Schiedam en Wilton stands op de Inhabé 1971, die op werkdagen is ge opend van 1 tot 5 uur en 's a- vonds van 7 tot 11 uur (ook za terdag) en op zondag van 1 tot 6 uur. Schiedam Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus'* jheeft in de afgelopen week jaarvergadering gehouden in het repetitielo kaal van gebouw „Arcade", Voorzitter P. Smit in zijn. openings woord, dat 1970 een goed jaar voor de vereniging is geweest. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren P. Smits en P. .1. Kats herkozen. Het overige bestuur wordt gevormd door de heren B. Slouthandel, sceretaris, J. Tempelaars, penningmeester, A. II. Balvers, tweede secretaris, P. G. Duchateau, tweede penningmees ter en P. W. van Vondcren. Adspirant bestuursleden zijn de heren J. Eikenbroek en G. Oostium. Schiedam Spelende kinderen onder een metro-viaduct. Vertrouwd beeld in Rotterdam-Zuid, maar straks ook in het Schïedamse stadscentrum. Een aantal Delftsc studenten ziet die mogelijkheid wet, want van hen is deze tekening afkomstig, waarop kinderen vertrouwd zijn geraakt met betonnen peilers. De studenten hebben in hun alternatieve plannen voor de Schicdamse binnenstad, waarvan we ïn de Schïedamse Courant van zaterdag de hoofdlijnen weergaven, niet alleen over de metrolijn bovengronds gesproken, maar ook het Sïngelkwartïer uitvoerig doorgelicht. Meer hierover leest u op pagina 3. Schiedam De Christelijk Gere formeerde kerk van Schiedam heeft weer een predikant. Ds. W. Sorge uit Bennekom heeft het op hem uitgebrachte beroep aangenomen. Hij zal over enke le maanden naar Schiedam verhuizen. Hiermee is een eind gekomen aan een vacature, die jarenlang heeft geduurd. Voorts werd een. ballotage com missie benoemd, waarin, zitting namen de heren A. Meijer, M. Kars en P de Veth. De propa ganda-Co mmissie bestaat nu uit de heren M. Kars en T. van Boerum. In zijn slotwoord deelde de heer Smit mee, dat Orpheus dit jaar het 105-jarig bestaan viert. In 1972 zullen de Schiedammers weer een buitenlands koor te gast hebben Ook wordt weer een zangersdag voor het gewest Zuid-Holland georganiseerd, zal dit jaar overigens niet zo Het Koninklijke Mannenkoor veel optreden, omdat dirigent Chris Verhoog het programma volledig wil vernieuwen. Nieuwe leden zijn altijd van har te welkom. Men kan zich aan melden tijdens de repetities, ie dere dinsdagavond van acht uur tot kwart voor tien in de grote zaal van gebouw Arcade, Lange Haven 71. Pra/lretr nü van het unieke aanbod 2 kranten te oncvanjen voor de prijs van één: de H ScMsdimiche Courant met nieuws uit uw stad en omgevintf, en het ftotierdamsshl Ni«uw»b!id met het laatste fcinnen-en buitenland te nieuws. Geofons nu opdracht ook l»j B u dijen fratis, zonder eni£* verplichting, de SC -fr RN teHzorjer» en ontdekg ie!f de v$!e pluspunten. Deze bon in open envtfep, zonder pOKtejel^ituren maar Ratterdamseh Nieuwtbiu, antwoordnum.ü£rS34, tdim de SC RN 14 dijen jrati» woonpt telefoon Vlaardingen. Het vinden van een passende werkkring voor werknemers van vijftig jaar en ouder, afkomstig van getikwideerde bedrijven, levert zelfs in deze tijd van een overspan* nen arbeidsmarkt hardnekkige problemen op. De oudere werknemers van de vorige week gesloten Constructie- en Machinefabriek Swarttouw in Schiedam ervaren deze week, meer dan wie ook, welke ernstige gevolgen vooral in het persoonlijk vla!:, het sluiten van een fabriek kan hebben. De ronselpartij van metaalbewerkers, vorige week vrijdag in de kantine van Swarttouw, moet voor de mannen van het eerste uur een nachtmerrie zijn ge weest. Voor hen geen loven en bieden, maar slechts een nauwelijks geïnteresseerd: „Wacht u maar, u hoort wel van ons; de slottenen van een noodlotssymfonïe, waarvan zij niet had den verwacht dat dit ook voor hen zou klinken toen zij pakweg, twintig, dertig of ver- tig jaren geleden door de glanzende ijzeren poorten van Swarttouw Hepen op weg naar hun arbeid voor het leven. In de bijna verveloze barakken van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord in Vlaardingen schildert ir. P. J. Nugteren, directeur van deze arbeidsbemiddelende instan tie, in grove lijnen de tragiek van de oudere werknemer, die plotseling op straat is komen te staan. De oudere werknemer heeft vaak een bepaalde opleiding en ach tergrond die moeilijk is te plaatsen in een nieuw bedrijf. Soms is zijn kennis specifiek ge richt, dank zij het werk dat hij in het gelikwideerde bedrijf verrichtte. Dit betekent geens zins dat hij op het punt van het de categorie ouderen, die om v/elke redenen dan ook, niet in staat zijn honderd procent ar beidsprestatie te leveren. Hun werk bestaat meestal uit het opruimen van fabriekshallen, ze zitten vaak in de werkvoor bereiding, of, kunnen niet veel meer dan met gereedschappen sjouwen naar het overige pro- dukt i epersoneel vakmanschap tekort schiet in Het vinden, van een arbeidsplaats vergelijking met zijn jongere in een ander bedrijf is voor collega. Het betekent alleen dat categorie nog veel moeilii- hij bijvoorbeeld heel goed op- slagtanks kan monteren maar lr'„Kuglerf.n: »D?.m"ste "edrij. ven bezitten voldoende mensen die deze karweitjes opknappen. Ze peinzen er dan ook niet over in deze sector nieuwe werkne mers aan te trekken. niet in staat is de platen van een scheepsromp aan elkaar te bevestigen. Soms heeft hij een lager tempo. Je kan in alle re delijkheid niet verwachten dat Van de ontslagen Swarttouw werknemers vallen ongeveer een man van zestig jaar dezel- de energie bezit als een jonge vent van twintig jaar." honderdenvijftien ouderen, waarvan tachtig handarbeiders en vijfendertig beambten, in de categorie „moeilijke" gevallen. Afgezien van deze vakbekwame »»Het kan wel zijn dat slechts tien oudere werknemers is er nog procent van deze werknemers moeilijkheden zal ondervinden bij het zoeken van een passen de werkkring. We staan echter voor het blok dat cr plotseling 115 man die ouder zijn dan vijf tig jaar geplaatst moeten wor den", aldus ir .Nugteren. Cm het plaatsen van oudera werknemers gemakkelijker te maken heeft het Rijk als expe riment een. financieringsrege- ling getroffen die in het geval Swarttouw voor de derde maal wordt toegepast bij de likwida- tie van een bedrijf. Fr. Nugteren: „Wij geven aan be drijven die genegen zijn oudere werknemers van gesloten fa brieken in dienst te nemen 35 procent premie op de totaio loonsom gedurende 'n jaar. Het komt hierop neer dat als een oudere werknemer 15.000 gul den in een nieuw bedrijf zal verdienen het rijk van de 15.000 vijfendertig procent ge durende een jaar voor zijn re kening neemt als een tegemoet koming aan de werkgever. In feite is de vijfendertig procent een compensatie voor de bege leiding in het bedrijf. Vergeet u niet dat een bedrijf en oudere werknemer vaak moet herscho len. en dat zo'n bedrijf" een risi-, co neemt tot grote bedragen kan oplopen indien blijkt dat de oudere werknemer niet past in het productieproces. De 35 pro cent regeling is een extra hand vat om de mensen onder te brengen." Volgens ir. Nugteren ziet het er naar uit dat met deze tijdelijke regeling een redelijk aantal be drijven bereid is oudere werk nemers in dienst te nemen. „Het Havenbedrijf Vlaardingen Oost heeft expliciet gezegd, ik doe het. Gusto wil wei wat van de mensen overnemen. Geen enkel bedrijf is echter tot zo'n sociaal akkoord gekomen als Vlaardingen Oost, waarbij de pensioenen, vakantierege ling. iuhilea-rechien etc. van de Swarttouw medewerkers wor den gegarandeerd." Weinig waardering heeft de heer Nugteren over voor de bedrij ven die tijdens de ronselpartij op vrijdagochtend in de kantine van Swarttouw alleen maar be langstelling hadden voor het puik van. de vrijgekomen werk nemers. „Het is je volste recht als bedrijf te proberen de beste werk krachten te krijgen. Het gaat mij echter te ver. indien de ou dere werknemers als oud vuii worden behandeld. Gil honderden bedrijven in het gehele land hebben wij aanvra gen gekregen voor Swarttouw werknemers. Het ligt in ons voornemen de bedrijven, er op attent te maken niet zo streng te selecteren en ook rekening te houden met de belangen van de ouderen. Wij zullen de bedrij ven erop wijzen dat zij niet al leen dienen tc kijken naar de produkticmensen, maar ook de werkvoorbereider en de man die misschien alleen maar ge reedschappen moet sjouwen een eerlijke kans moeten geven. Ook zullen wij er op aandringen mensen uit de stafsector zoals boekhouders, administrateurs etc. over te nemen. Verolme heeft al laten blijken stafmede werkers te kunnen gebruiken. Dit geldt ook voor Vlaardingen Oost, In dit kader ïs het belangrijk dat de Swarttouw medewerkers niet onbesuisd accepteren wat wordt aangeboden, maar rustig dienen tc zoeken naar passende arbeid. De Swarttouw werkne- mers behoeven zich geen opge- jaagd vee te voelen." Schiedam Op de Harreweg is maandagmorgen om kwart over vijf een vrachtauto in de berm gereden en. half in de sloot terecht gekomen. De vrachtauto vervoerde vee en werd bestuurd door de 48-jarige A. v, d. M. uit Vlaardingen. Met ongeluk gebeurde toen de be stuurder een traktor trachtte te passeren. Met zijn linkervoor- wiel raakte hij in de berm en gleed van de weg. Door hard te remmen kon hij voorkomen dat de hele auto in de sloot reed. Het vee is overgeladen, op een andere vrachtwagen, er waren geen gewonden te betreiiren. Dc chauffeur en het vee liepen geen letsel op. In de loop van de dag is de vrachtwagen met een takelwa gen weggetrokken. ja? |j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1