Vogels actief in Beatrix park Vierde leerjaar l.e.a.o.- school m Gevaar MAT BEGIN VAN POLITIEK KAFEE ICRElil- '.I? Opgeknapte auto bleek ondeugdelijk Boete voor niet stoppen DURFT U DIT OOK...? ■6 V '»;iV 'iummrn*. KANTONGERECHT SCHIEDAM Op enkele scholen Proef met papieren lianddoek miSotfi Kleine kermis aan Kreupelstraat SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 16 APRIL 1971 Schiedam Al ligt het Prinses Beatrixpark er op werkdagen grotendeels verlaten bij, er zijn volop activiteiten, al is het al leen maar van de zijde van de watervogels voor wie de broed tijd reeds aan de gang is of weldra voor de deur staat. De dierenwereld in het park be reidt zich voor op het voorjaar. Op het grote eiland dn de noor delijke vijver richtte de gan- zenkolonie zich een gemeen schappelijke kraamkamer in. De wijfjes zitten op veel nesten al te broeden. De mens kan hier niet doordringen, zodat de- ganzenmaar ook de eenden van die kant geen eevaar heb ben te duchten. Tussen de rietkragen en tegen de walkant van het eiland maken de futen en meerkoeten zich op voor de nestperiode. Bij het zoeken van een geschikte plaats voor het bouwen van «en nest doen zich nogal eens con flicten voor, die overigens meestal in het voordeel van da (mannelijke) fuut eindigen. Toen het park nog een stuk onfc- ginningsgebied was kwam het eerste fuienpaar hier broeden. Sindsdien is er geen jaar over geslagen zonder dat de futen hier aanwezig waren. Het nest bestaat uit van de bodem opge doken plantendelen. Het wordt stevig verankerd aan rietsten gels om afdrijven tn voorko men. Het wijfje legt drie tot vijf eieren die worden afgedekt met een laag vuil als het nest wordt ver- laten. Nest en eieren zijn door* drenkt van vocht. De broed- warmte van het nest is zo groot, dat ook het water er «m heen soms lauw wordt. De kui kens komen in bruinzwart go- streept dons ter wereld en zoo ken direct het water op. Dan volgt natuurlijk een drukki» tijd voor de ouders, die hun kroest moeten voeden, aanvan kelijk met kleine waterdiertjes, later met kleine vissen. De beesten wordt snel geleerd om te jagen. De thans in de vijver huizende futenparen consume ren met elkaar dagelijks forse hoeveelheden vis. Er wordt wel «ens beweerd dat een fuut da gelijks zijn eigen gewicht aan vis .eet. Voor de visstand is dit perder nuttig dan schadelijk. Vooral brasem en bliek verme nigvuldigen zich snel in dit on diepe water. De fuut heeft lange tijd aan ver volging bloot gestaan vanwege zijn fraaie veren. Nu is hij be schermd en een levendig deel in dc vijvers van het Beatrix park. Deze futen zullen Jb/nnenkorf besch/Mren over een nest vol jongen. Schiedam Het voortbestaan van het vierde leerjaar van de school voor lager economisch en administratief onderwijs verkeert in gevaar. Nu onderhandelingen over het voortbe staan van dit leerjaar niet hebben geleid tot overeenstem ming tussen ministerie, schoolbesturen en onderwijzersbon den, is er een kans dat het vierde leerjaar van deze school zal moeten verdwijnen. Dit zou betekenen dat leerlingen die aan het eind van het derde jaar hun diploma behalen, niet in de gelegenheid mogen worden gesteld nog een jaar dagonder wijs aan deze school te volgen. De gemeente Schiedam wil even wel het voortbestaan van het vierde leerjaar verzekeren, ook gezien de redelijk grote belang stelling die er voor deze tak van onderwijs bestaat. In de onderwijscommissie werd deze problematiek gisteren ter spra ke gebracht en al spoedig bleek, dat de commissieleden de mening van de wethouder van onderwijs delen. Naar de mening van wethouder en com missie zou het een stap terug zijn voor de leerlingen indien het vierde leerjaar zou worden opgeheven. B. en w. hebben zich dan ook tot de staatssecretaris van onder wijs gewend met het verzoek om aan de L.E.A.O.-school het vierde leerjaar te mogen hand haven bij wijze van experi ment. Ze stellen de raad dan ook voor, het vierde leerjaar te handhaven met Ingang van het schooljaar 19711972 onder voorwaarde dat hiervoor rijks subsidie zal worden genoten. De leerlingen van het L.E A.O, hebben nu de. mogelijkheid om met het einddiploma in de zak het M.E.A.O. als enige aanslui tende school te bezoeken. Een vierde leerjaar brengt hier ze ker verbetering in ten goede. Het L.E.A.O. zou daarom be slist achterblijven bij andera vormen van lager bedrijfson- derwijs, waar de aansluiting op verder dagonderwijs veel beter ligt. Voor de L.E.A.O .-leerling Is vol gens b. en w. een stevige basis van algemeen onderwijs nood zakelijk om zich in administra tieve en economische functies te kunnen waarmaken. Het vierde leerjaar is volledig inge richt. Afvoering van dit leer jaar per 1 augustus zou mede inhouden, dat een aantal leer krachten overcompleet zou ra ken. Ook speelt nog het pro bleem van de mogelijkheid van opvang van leerlingen ingevol ge van de verlenging van de leerplicht. De gemeenteraad neemt het voorstel tot handhaving van het vierde leerjaar op de L.E.A.O.- school in de vergadering van maandag 26 april in behande ling. S.chiedam Met opgetrokken schouders, langharig en in stemmig zwart pak gestoken stond Jacob uit Vlaardingen voor de Schicdara- se kantonrechter. Het bleek dat het kentekenbewijs van zijn auto net gedeugd had en dat de wagen niet verzekerd was. Ter zitting verklaarde Jacob: „Ik had de wagen wat opgeknapt en toen ik ging rijden gebeurde dat voorvalletje". Zoals nader hand duidelijk werd had Jacob tijdens het plezierritje een on gelukje veroorzaakt, de schade had hy, wegens gebrek aan verzekering, zelf moeten beta len. De officier van justitie mr, A. Borghart eiste 50 boete of vijf dagen voor het ondeugdelijke kentekenbewijs en 150 boete of 15 dagen voor het onverze kerd rijden, bovendien eiste hij een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee maanden met een proef tijd van 3 jaar. Jacob verklaarde toen plotseling dat hij vorige week ook al op de Noordsingel geweest was voor precies dezelfde feiten; „Er klopt helemaal niets van", zei hij bevreemd. Kantonrechter en officier begonnen driftig in al lerlei papieren te rommelen en uitten kreetjes van verbazing. Na veel heen en weer gepraat hield de officier van justitie de zaak aan en nu mag Jacob zijn dagvaarding aan de mr. A. Broghart sturen, die de zaak nog eens zal bestuderen. Schiedam In afwezigheid van de Schiedamse raadsleden (op twee na, die pas na de pauze kwamen) is donderdagavond een bijeenkomst over de ont wikkelingshulp in het Politiek Kafee gehouden De sprekers waren de heren H G. Cloudt, van het wetenschappelijk insti tuut buitenland van dc KVP en Herman Noordegraaf die uit naam van de PPR sprak. De eerste bijeenkomst van het Politiek Kafee in dit seizoen was matig bezocht. De heer Cloudt verduidelijkte het ver kiezingsprogramma ten aan zien van de ontwikkelingshulp yan de KVP. Hij stelde dat het in feite ook uit naam van de CHU en de AR sprak „deze zit ten. ook in hetzelfde schuitje". Coudt behandelde voornamelijk het punt van de omvang van de hulp. Hij maakte duidelijk dat de Nederlandse regering vol doet aan de gestelde normen, namelijk 1% van het netto na tionaal inkomen afstaan aan de ontwikkelingslanden. Voorts was hij van mening dat men nu niet van mening moet zijn dat het mooi is geweest, maar dat men zich moet richten op de in ternationale solidariteit en dat men hulp moet blijven verlenen in een internationaal kader. De heer Cloudt zei ook dat de KVP in haar programma van mening is dat er concreet geke ken moet worden naar een aan passing van de eigen economie. De verschillende sectoren van het bedrijfsleven zullen dit moeten opvangen. Hij vestigde tevens de aandacht op verschil lende particuliere organisaties zonder winstoogmerk, zoals No- vib en de missie en zending. Hij vond wel dat de overheid dit werk moet stimuleren. De heer Noordegraaf begon zijn inleiding met een spotprentje te tonen. Het prentje toonde een Zuidamerikaanse boer wiens keel wordt dichtgeknepen ter wijl er geld wordt ingegoten. Hij vond dat dit prentje type- rend was voor de huidige toe stand in de wereld „Met de ene hand geven we ontwikke lingshulp met de andere knij pen we de keel dicht." Herman Noordegraaf had heel wat aan te merken op de ont wikkelingshulp zoals die nu door Nederland gegeven wordt Hij vond vooral dat de lening- voorwaarden zachter gesteld moeten worden. Ook was hij voor een controlecommissie op de ontwikkelingshulp samenge steld uit deskundigen. Na de inleiding werden er vragen gesteld. Het niet zo grote aantal aanwezigen was echter politiek, zeer gelijk gestemd. Een werkelijk felle discussie kwam er niet uit. Aad Wieg man, een van de organisatoren van het Politiek Kafee stelde na afloop evenwel, dat dit ook niet de bedoeling was geweest. Een discussie draaide voorname lijk om de punten eventuele verhoging van de ontwikke lingshulp en de tot nu toe ge boekte vooruitgang in de ont wikkelingslanden. Schiedam De door velen gebruikte handdoek op de lagere scholen gaat in de toekomst wellicht verdwij nen. Steeds meer wint de mening veld, dat deze doe ken in feite niet hygiënisch zijn en eigenlijk moeten worden vervangen, In de commissie voor onderwijs is het probleem van de hand doeken ter sprake ge bracht. Volgens wethouder van Onderwijs mevrouw G. D. Verweij-de Graaff wordt op een school nu al een proef met een auto maat genomen en zal bin nenkort worden bezien hoe papieren handdoekjes zul len bevallen. Waarom niet' Na klokke 3 en in uw longweekend kunt u zich vrij voelen in deze sport&hirts en daarbij zo'n eindeloze pantalon. DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROERSVEST 6 TEL. 268206 Schiedam Met stevige tred en in deftig ruitjespak gekleed, stevende Johannes woensdag tijdens de zitting van het kan tongerecht op de balie af. Waar de kantonrechter al op hem wachtte. In de dagvaarding werd Vlaardingse Johannes verweten dat hy by het links afslaan op een kruispunt In Vlaardingen niet gestopt was. Het gevolg hiervan was een botsing met een bromfietser. Johannes bleef echter bij hoog en laag beweren dat hij wel gestopt had en dat de werkelijke schul dige van de botsing een auto voor hem was, die niet stopte en waar de onfortuinlijke brom fietser voor moest remmen. Verder betoogde verdachte dat miezerigheid en motregen de oorzaak van het slippen van dc bromfietser waren. De kanton rechter wees Johannes er op dat het niet de botsing was waar hij voor gedagvaard was, maar voor de eventuele ver- keersfout. Mr. van Vloten bleef volhouden dat, volgens ooggetuigen en proces-verbaal, Johannes een grove verkeersfout had begaan. De kantonrechter vroeg de Vlaardinger hoe lang hij zijn rijbewijs had. „Al 35 jaar", zei hij vol trots. „Hebt u we! eens wat aan verkeersregels gedaan. Er is in die tijd wel wat veranderd", merkte de kantonrechter zuur op. Alge meen beschaafd Nederlands sprekend zei Johannes toen dat hij een situatie-tekening in zijn zak had. „Ja, die hebben wij hier ook/* zei mr. \ran Vloten, zo mogelijk nog zuurder. De officier van justitie achtte de overtreding toch bewezen, en eiste 40 boete of vier dagen. Nogmaals wapperde Johannes met de situatie-schets. De kan tonrechter bekeek hem, maar vonniste toch conform. Vlaar dingse Johannes was het hier helemaal niet mee eens en gaf te kennen, dat hij hoger beroep wilde aantekenen. Schiedam De zogenaamde „Kleine kermis" zal in het ka der van de feestelijkheden rond Koninginnedag van 28 tot en met 2 mei worden gehouden op het braakliggende terrein aan de Kreupelstraat/Lange Kerk straat. Het is voor de laatste maal dat de kermis daar kan worden gehouden, omdat over enige tijd de HEMA-vestiging het terrein voor zich zal opei sen. Het is nog niet bekend, waar de kleine kermis in de toekomst zal worden gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3