Te nemen dit niet lang meer Gemeenschap moet bereid zijn de lasten te dragen Niet alleen voor het grove sjouw- en schoonmaakwerk 5 jfjPira -4.- Directeur Hulp aan buitenlandse werknemers: doorSig: VEWolf STERFGEVALLEN KENNISLACUNE ZELFBEWUST Handicap Vakscholing Strandmeer Hoek van Holland begint vorm te krijgen VRIJDAG 16 APEIL 1971 blemen van de ruim zevendui zend buitenlandse werkne mers in Schiedam» Viaardin gen en Hoek van Holland had een van onze verslaggevers gesprekken met de heer A. M. Arling, directeur van de stich ting llulp aan buitenlandse werknemers, gevestig in Rot terdam en de heer Veil Cinar, sooïaal werker van de Turkse werknemers in Viaardingen. Be toestand onder de buiten landse werknemers wordt het best getypeerd met de uit spraak van de heer Arling: Ze nemen dit niet lang meer. Ruim zeventigduizend buiten landse werknemers sleutelen dagelijks mee aan de machi nerie van ons economisch le ven. Ze zijn naar Nederland gekomen om geld te verdie nen en hun familie dankzij de grauwe poetslappen in de zy- den watten te leggen. De mo gelijkheden thuis bleken nu eenmaal ontoereikend. Inmiddels hebben de buiten landse werknemers in de loop van de jaren een nauwelijks nog weg te denken plaats ver overd in het arbeidsproces. Minister Nelïssen van econo mische zaken herhaalde enke le maanden geleden tijdens de begrotingsbehandeling van zijn departement in de Tweede Kamer, wat vele van zijn voorgangers eerder Heten ho ren: zonder de hulp van de buitenlandse werknemers zou de Nederlandse economie ern stig gestagneerd raken. Kort om, wij hebben de buiten landse werknemers broodno dig, om onze palissander wel vaart mooi opgepoetst te hou den. e Nederlandse gemeenschap blijkt echter weinig bereid de buitenlandse werknemer op het maatschappelijk vlak te gemoet tc treden opdat ook hij een redelijk bestaan kan leiden. Redelijk in die zin, dat hij samen met zijn gezin in een acceptabele woning on derdak kan vmden in zyrt persoonlijke waarde wordt aanvaard. Niet alleen op nationaal niveau, maar ook regionaal schort er nog veel aan de begeleiding van de buitenlandse werkne mer. Over de specifieke pro- D/RECT£UR ARL/NG geen tweederangs burger maar een medeburger „De buitenlandse werknemers zullen niet langer genoegen nemen met de gebrekkige huisvesting en langdurige ontwrichting van het gezinsverband, de slechte medische begeleiding en de betrekkelijk geringe onderwijsmogelijkheden. Ze pikken het niet langer om be schouwd te worden als tweederangs burgers in een gemeenschap die hen nodig heeft". Deze waarschuwende woorden van de heer Arling houden tevens een element van verontrusting in. Een ver ontrusting die gebaseerd is op de jarenlange arbeid die de Stich ting Hulp aan Buitenlandse Werknemers verricht onder de „pa ria's" van onze verloederde welvaartsstaat In en om het gebied van de Rijnmond. Een van de grootste problemen waarmee de buitenlandse werk nemers worden geconfron teerd is volgens de heer Arling de moeizame gezinshereniging. „Het is een belachelijke zaak dat de buitenlandse werkne mer» ondanks hel bezit van een huurmachtigïng, soms acht tot tien jaar moet wachten voordat hij zijn gezin kan laten overko men, omdat hij geen redelijke huisvesting heeft aan te bicden. De buitenlandse werknemer be zit natuurlijk het recht om bij zijn vrouw en kinderen te wo- i npn. Tiït reehfc wordt we! dom* sociaal-medische begeleiding van de buitenlandse werkne mers is volgens de heer Arling nog meer leerkrachten moeten aanstellen daar het aantal leer plichtige kinderen jaarlijks met ongeveer tien procent toe neemt". nen. Dit recht wordt wel door de Nederlandse gemeenschap erkend, maar in feite doet deze gemeenschap niets om dit recht te verwezenlijken". Ee Nederlander gaat uit van het standpunt dat wie de lusten krijgt dan ook maar de lasten moet dragen. Bedoeld wordt dat de werkgever moet op draaien voor de huisvesting en de sociale begeleiding. Deze re denering is niet alleen bekrom pen maar ook volkomen on juist. Het is niet de werkgever die lusten krijgt maar de hele Nederlandse samenleving. Zon der buitenlandse werknemers zou de continuïteit van het pro- duktieproces in gevaar komen. De concurrentiepositie van het bedrijfsleven zou worden ver zwakt. Ons luxe leventje komt fn het gedrang. De gevolgen van de aanwezigheid van de buitenlandse werknemer moe ten door de hele gemeenschap worden gedragen. Het enige waartoe deze gemeen schap echter bereid is, bestaat uit het onderbrengen van de buitenlandse werknemer in wo ningen. die geen enkele Neder lander zou accepteren. De bui tenlandse werknemers hebben veelal dan ook alleen een on derdak öat in flagrante strijd is met de aanvaardbare normen van volksgezondheid. Naast de huisvestingsproblemen vormen de onderwijsmoeilijk- heden een nauwelijks te over winnen handicap. De onder wijswet van 1920 is niet bere kend op de komst van duizen den kinderen van buitenlandse werknemers. Be heer Arling: „Indien de kinde ren iets willen begrijpen van het onderwijs dat ze moeten volgen dan dienen ze aanvul lend onderricht in de Neder landse taal te ontvangen; Ook is het noodzakelijk dat aard rijkskunde en geschiedenis van het land van herkomst worden gedoceerd, opdat de kinderen bij eventuele terugkeer naar bet moederland niet met een kennislacune krijgen te kam pen. Het gebrek aan kennis over eigen land trachten wij op te vangen met het aanstellen van leerkrachten. In Schiedam geeft een Turkse lerares les op drie scholen. Binnenkort wor den leerkrachten aangesteld voor Spanje en Portugal. De kosten van deze leerkrachten moeten wij als particuliere in stelling opbrengen, alhoewel kier duidelijk een taak is weg gelegd voor de gemeenschap. Over enkele jaren zullen, wij ook maar een kwestie van be helpen, „De meeste buitenlandse werkne mers verstaan geen Neder lands. Als ze bij een arts bin nenstappen ontstaan onmiddel lijk communicatiestoornissen. Je kunt in alle redelijkheid niet van een arts verwachten dat hij Turks, Marokkaans of Portu gees spreekt. De kortsluitingen tijdens het spreekuur en bij het stellen van een diagnose zijn dan ook niet van de lucht. Dit heeft al eens geleid tot sterfge vallen. Het vertrouwen van de buiten landse werknemer in de arts neemt bovendien sterk af in dien de patiënt al na twee mi nuten op straat staat. Een on derzoek in Turkije duurt meest al twintig minuten, waarbij de patiënt zich bovendien ook nog helemaal moet uitkleden voor een simpel onderzoek. Hier wordt hij even aangekeken, een kort gesprekje en dan staat hij weer buiten. In samenwerking met de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst en de zie kenfondsen werken wij nu aan alternatieve plannen voor de medische begeleiding van bui tenlandse werknemers. Zoals het nu gaat kan het echt niet langer. De risico's zijn te groot". De heer Arling Is er vast van overtuigd dat het huidige groei tempo van de aantallen buiten landse werknemers zal leiden tot een grotere directe invloed van deze groeperingen in onze samenleving. „Maandelijks komen ei* zeven honderd nieuwe buitenlandse werknemers bij. Ze zullen een stevige pressiegroep vormen om faciliteiten af te dwingen. Ze kennen hun rechten en zijn niet langer de onmondige, on derdanige werknemers die zij bijvoorbeeld tien jaar geleden nog waren. Vorige week hebben wij al een teken van deze zelf bewustheid gezien, Eep groep Turken procedeerde in Dor drecht tegen een huisbaas en won de procedure. Zo iets was tien jaar geleden ondenkbaar. Het is dan ook belangrijk dat de Nederlander zijn instelling ten aanzien van de buitenlandse werknemer wijzigt. De buiten landse werknemer is geen In een sombere achterkamer op de parterre van het ontmoe tingscentrum voor buitenlandse werknemers aan de Vlaar- dingse Binnensingel is het een voortdurend komen en gaan van Turkse werknemers. Ze verontschuldigen zich in het Turks en overhandigen de man achter een verveloos bureau een verkreukeld papier. Hij leest het papiertje aandachtig, knikt begrijpend en stopt het geschrevene weg in zijn la, na dat hij nog even enkele woor den tegen de binnenkomers heeft gesproken. Zo gaat het Ie dere middag de mensen begrij pen hun werkgever of hun huis baas niet. Een korte medede ling op een stuk papier en vlug naar Veli hollen." Veli Cinar -(32 jaar) vertrouwensman van de ruim tweeduizend in VIaar- dingen wonende en werkende Turken Is de afgelopen drie jaar de onmisbare schakel ge worden tussen het onbegrip van de Turkse werknemer en de vaak welwillende werkgever van zijn landgenoten. Hij laat er geen misverstand over bestaan. „De meeste werkgevers in Vlaar- dingen doen hun uiterste best om tot een goede verstandhou ding met de Turkse werknemer te komen en voor hem een pret tige werksfeer te scheppen. In de gebrekkige communicatie tussen beide polen in het werk milieu ontstaan echter, heel be grijpelijk. storingen die soms tot vervelende situaties kunnen leiden. Maar ook tussen de Turkse werknemer en zijn Ne derlandse collega zijn er onver mijdelijke kortsluitingen. De buitenlandse werknemer ver staat zijn Nederlandse collega niet, maar knikt uit pure verle genheid bevestigend als hem wordt gevraagd of hij een be paalde taak wil uitvoeren. Hij heeft echter niets van de op dracht begrepen en dan heb je de poppen aan het dansen. De taalbarrière is een levensgroot probleem, dat zien niet alleen in de werksfeer aftekent maar ook in het sociaal verkeer." de termijn die hier als eis wordt gesteld voor het verlenen van een huurmachtiging. mer. De huur wordt vaak ver dubbeld, extreme overname kosten zijn aan de orde van de dag." .Landelijk geldt dat een verblijf van één jaar voldoende is om in Overigens zijn de buitenlandse Ruim acht jaar geleden kwam Veli Cinar als werknemer naar Nederland. In de Turkse hoofd stad Ankara werkte hij bij een overheidsbureau dat onderzoe kingen verrichtte voor de bouw van 'elektriciteitscentrales. Na enkele jaren arbeid als tolk bij een drukkerij in Rotterdam trad hij in dienst bij de Stich ting Hulp aan Buitenlandse Werknemers met als stand plaats Viaardingen. In deze stad waakt hij over het wel en wee van zijn landgenoten. Op de Sociale Academie in Rotter dam volgt hij de opleiding van sociaal werker, tweederangs burger maar een medeburger. Als wij dit niet in- Ee grootste handicap voor de zien zullen wij er toe worden Turken in Viaardingen vindt hij gedwongen. Misschien vandaag nog niet maar wel morgen", aanmerking te komen voor een huurmachtiging. In Viaardin gen moet een buitenlandse werknemer een jaar in deze stad hebben gewoond wil bij in aanmerking komen voor het hunrdocument, ongeacht de tijd die hij ia Nederland reeds ver blijft." Veil Cinar vindt de tijdslimiet van een jaar overigens veel te lang, „Een jaar gescheiden van je gezin leven brengt onvermij delijk spanningen in het huwe lijk." Ten aanzien van de be reidheid woningen aan. buiten landse werknemers beschik baar te stellen is volgens Veli Cinar de toestand in Viaardjn- gen niet beter dan elders in het land. »,Er wordt een enorm misbruik gemaakt van de onwetendheid van de buitenlandse werkne- Veli Cinar vertrouwensman van twee duizend Turken werknemers volgens Veli Cinar er van doordrongen dat het huisvestingsprobleem in Neder land een nationaal probleem is waarmee iedereen te maken heeft. „Turken weten dat ge brekkige huisvesting een zaak is die zich beperkt tot hun groe pering. Ze realiseren zich dat voor hun verblijf hier offers moeten worden gebracht. De gebrekkige huisvesting is een van de grootste offers. Voorlichtingskamp Veel ongemakken in de relatie tussen buitenlandse werkne mers en de Nederlandse ge meenschap zouden volgens Veli Cinar kunnen worden voorko men door een betere voorlich ting in de landen waar de werk nemers worden aangetrokken. „Je zou in deze landen een voor lichtingskamp moeten inrichten waar dc toekomstige werkne mers worden geïnformeerd over de taal, gewoonten en vak verenigingen, Veel Turken zijn landbouwers en hebben in hun land niets te maken met sociale voorzieningen. Ze begrijpen dan ook niet dat wanneer ze hier sociale premies moeten be talen dit voor hun welzijn is. De voorlichting geschiedt nu meestal te laat: als de buiten landse werknemer-al een con tract heeft getekend. Hij kan zich moeilijk terugtrekken en staat voor bet blok zonder meer akkoord te gaan. tenzij hij zijn baan. wil verliezen. Tenslotte pleit Veli Cinar voor vakscholing van de buitenland se werknemers. „In enkele grote bedrijven ge beurt er wel iets. maar in de kleinere fabrieken lukt het niet best. De werkgever wil primair een ongeschoolde kracht, een. standpunt waar ik best kan in komen, zo'n man is goedkoop. Het is echter de vraag of dit voor de buitenlandse werknemer de beste oplossing is. Iedereen in deze welvaartsmaatschappij wil vooruitkomen, ook de bui tenlandse werknemer. Je moet hem dan ook de gelegenheid bieden zich verder te ontplooien en niet laten zitten op het ni veau van de domme kracht die alleen maar geschikt is voor het grove sjouw- en schoon maakwerk". Hoek van Holland Het strand meer, dat gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat in overleg met de Wijkraad hebben gepro jecteerd op het nieuw aan te leggen strand in Hock van Hol land, begint zijn grondvorm te krijgen. Bij de opspuitings- werkzaamheden wordt al reke ning gehouden met dit binnen meer. Over een lengte van on geveer tweehonderd meter en een breedte van tachtig meter wordt geen zand gespoten. Wel wordt om het toekomstige meer een dijk gelegd. Of het geprojecteerde meer zoet dan wel zout water zal bevatten is een zaak waar deskundigen •het nog niet over eens zijn. Er bestaat grote onzekerheid of de invloed van de zee op het nieu we strand zover reikt dat het meer op natuurlijke wijze van water kan worden voorzien. Bo vendien vormen de werking van eb en. vloed onzekere facto ren. Vaststaat wel dat het binnenmeer bij een goede aanpak een van de meest aantrekkelijke gedeel ten van het strand zal worden. Met een grootste diepte van. on geveer twee meter kan het een betrekkelijk veilig zwemwater worden dat aan vele duizenden mensen vermaak zal bieden. De waterzuivering, al dan niet natuurlijk, vormt nog een punt van studie. De twijfel dat het binnenmeer een urine- en bacil lenpoel kan worden lijkt geheel overbodig omdat men onder die omstandigheden nooit tot aan leg zou zijn overgegaan. Het grote voordeel van het bin nenmeer is dat het op enkele honderden, meters van de nieu we strandlijn een eerste opvang vormt voor de baders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 5