water- veronl reiniging luie stoel! B. B. in huidige vorm niet handhaven Actie-comité boos op wethouder NOG DIT JAAR: goed winkelen begint in een B.ËNWj GEDEELTE SCHOOL OUDE KERKHOF WORDT GESLOOPT Secretaris wordt ambtenaar DOORTREKKING VAN ANROOYLAAN: Grasveld in Groenoord bevuild door honden Fracties krijgen vergoeding voor werkzaamheden BON Comité Anti- Bulderbaan wil subsidie Drukbezocht jubileum Oud-Strijders Mario Lith exposeert in museum BEWONERS KLAGEN BIJ GEMEENTERAAD SC HJEDAMSCH E COURANT 20 pagina's Zaterdag 17 april 1971 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- eroersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 98ste jaargang no. 24080 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Schiedamse bevolking zal moeten gaan betalen voor de steeds verdergaande waterverontreiniging. Als de gemeenteraad hiermee instemt, zal in Schiedam een ver ordening inzake de belasting op waterverontreiniging worden ingesteld. Het rijk heeft sinds 1 januari.verplicht gesteld, dat de gemeenten, die rioolwater op rijkswateren lozen een bijdrage moeten leveren in. de kosten van de maatregelen, die het rijk tegen de vervuiling van deze wateren neemt. De gemeenten zullen worden aangeslagen naar het aantal woningen en kleine bedrijven, kantoren en winkels, die zijn aangesloten op de gemeentelijke riolering, waarvan de vervuilingswaarde van de afvalstoffen kleiner is dan 20 inwonerequivalcnt en. Een inwonerequïvalent is dc hoeveelheid afval van 1 inwoner per etmaal. De grote bedrijven zullen rechtstreeks worden aangeslagen. ROTTERDAMSE DIJK 411 RUYSDAELLAAN 29 NIEUWE MAASSTRAAT 29 Schiedam Het Centraal Comité Antï-Bulderbaan heeft bij b. en iv. een -verzoek -ingediend tot het verlenen van een subsidie van 2000 als-bijdrage in de kosten van het vervaardigen. van eén rapport inzake de ge volgen. van de uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven. B. en w. stellen de raad;voor,. dit verzoek voor hét uitbrengen van een .pre-radvies in hun. handen te stellen. ■ÉS Makkelijk zittend met de krant erbij. De Sch/edamrcbe Courant, waarin u bijna alles vindt wat d« plaatselijke middenstand en grootwinkelbedrijven u te bieden hebben. Dan winkelt u voordeliger. Eer» prettige bijkomstigheid is, dat u de Schïedamsche Courant zonder extra kosten bij het Rotterdamsch Nieuwsblad ontvangt: dus 2 kranten voor één prijs, Vul vandaag nog da bon in, en maak vrijblijvend kennis met deze unieke vorm van nieuwsvoorziening. Met ii ngang van Courant+Rottardamsch Nieuwsblad te ontvangen. Swur dtj* ton In optn envelop ronder pMf. zoje) near Rrtttróemch NiemwWarf, Airt» woerrfnr. 834, Ratttrdom. wens Ik 14 dagen gratis de Schïedamsche Naam:- Straat: - Woonplaats: Te!:- De aanslag zal per woning ïn Schiedam 7 bedragen. Op het ogenblik staan ïn Schiedam bij na 27.000 woningen, waarvan cr 700 niet op de riolering zijn aangesloten. Het aantal kleine bedrijven wordt geschat op 1250, zodat de gemeente rekent op een bedrag van 191.300 voor 1971. ïn de begroting is met deze uit gaaf geen rekening gehouden. Een. krediet zou een oplossing zijn, maar door de slechte fi nanciële positie van de gemeen te zal dit bedrag op de gebrui kers van percelen, wier wonin gen of bedrijf zijn aangesloten op de riolering, wórden ver haald. Wegens de verhoging van de rijks- tarieven in de komende jaren zijn tarieven ten bedrage van ƒ.7, 14 en 21 voor respectie- velijk.de jaren 1971, 1972 eri 1973 in het ontwerp opgenomen. La ter kan worden bezien Ojf deze tarieven verhoogd moeten wor den of gehandhaafd kunnen blijven. Wellicht zal het in ge- bruiknemen van de rioolwater zuiveringsinstallatie de tarie ven iets kunnen drukken, maar nu reeds moet er rekening mee worden gehouden dat ter com pensatie van de kosten van. deze installatie, een nieuwe hef- fing moet worden ingevoerd. Niet alleen door het riool water, maar ook door andere soorten van vervuiling wordt de iDesfand van het water er niet beter op. De verontreinigingsbelasting zal worden geïnd via tweemaande lijkse nota's van de Technische Bedrijven. De datum van in werking treden van de verorde ning is gesteld op 1 juli 1971. DU jaar zal de belasting wor den geïnd in drie termijnen van 2,34, in 1972 in zes van 2,34 en in 1973 in zes termijnen van 6,69. De gemeenteraad neemt het voorstel va.n b. en w. in de vergadering van 26 april in be handeling.' Schiedam De dienst Bescherming Bevolking moet in haar huidige vorm niet gehandhaafd blijven. Het is wenselijk deze organisatie om te bouwen tot een regionale of gewestelijke hulpverleningsdienst, die snel kan optreden bij loijvoorbeeld treinongevallen, ongevallen met tankauto's, veen- en bos branden enzevoort, in nauw overleg en eng gerateerd. ook naar organisatievorm, met politie, brandweer,'ziekenhuizen, kruisverenigingen enzovoort. Schiedam In gebouw Irene aan de Nieuwe haven hebben de le den van de afdeling Schiedam van dc Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis gister avond op 'feestelijke wijze het zilveren jubileum gevierd. De toneelgroep Groeton uit Groen-; oord gaf met. succes een opvoe ring van het blijspel „Een en gel kwam voorbij". Het dansor- kest van John Wegman ver leende hierna muzikale mede werking aan de feestelijke voortzetting van de bijeen komst, die onder meer door burgemeester H. Eoelfsema en echtgenote werd bijgewoond. De voorzitter van de plaatselijke bond van Oud-Strijders, de heer G. Rosman kon het feest van zijn vereniging wegens 2iekte niet bijwonen. De grote zaal van Irene was goed bezet. Dit is de tékst van een motie die de gemeenteraad van het Frie se Ooststellingwerf onlangs heeft aangenomen en waarvan een afschrift ter kennisname aan dc Schiedamse gemeente raad is gezonden. B. en w. wil len de motie evenwei. niet voor kennisgeving aannemen, maar stellen de raad voor in principe met. de strekking van' de motie in. te stemmen en adhesie 'te betuigen. Het college .van b. eri w. van' Ooststellingwerf heeft de motie ter kennis moeten- brengen van G.S, de minister van Binnen landse Zaken, de fracties in de kamers, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de Commissaris van dc Koningin in de provincie Friesland en heeft alle gemeenteraden Nederland verzocht adhesie te betuigen. Van de gemeenteraden die dat hebben gedaan zullen lijsten worden opgezonden aan de mi nister van binnenlandse zaken en aan de Staten-Generaal. Het is de bedoeling, dat de lijsten met gemeentelijke adhesiebe tuigingen zo snel mogelijk naar Den Haag zullen worden, ver zonden. Maassluis —r: In'het gemeentemu- 6eam te Maassluis wordt vrij dagavond 2S'april om 20 uur een expositie geopend van schilderijen» tekeningen en gra fiek van de Maassluise kunste- naresse Mario Lith. De exposi tie is te bezichtigen tot 17 mei. Schiedam Na een aantal raadsleden (de heren G. P. Verhtüsdonk en J. Scheffers en mevrouw J. Krikke-Hein) heeft thans ook gemeentesecretaris mr M. J Blok het college van b; en w. verzócht hem te be- 'n'oëmeh als ambtenaar van de burgerlijke stand. B. en w. heb ben .de. raad voorgesteld, mr Blok als zodanig met ingang van 1 mei 1Ö71 te benoemen. Schiedam Van de school aan het Oude Kerkhof 10 zal een gedeelte wor den gesloopt. Dit gedeelte, dat tot voor kort in gebruik was bij Gemeente werken voor opslag van oude school- meubelen en derge lijke, slaat nu leeg. Het verkeert in een slechte toestand, mede doordat ver nielzuchtige jeugd hier aan het werk is geweest. Het is dan ook drin gend' ge wenst het te slopen, lor voorko ming van nog ver dere vernielingen aan het in stand te houden gedeelte, waarin de afdeling imbeciele leerlin gen van de Casimir» school is gevestigd. Na het slopen zou de speelplaats van de school kunnen worden vergroot. De kosten van het slo pen van bedoeld ge deelte en het aan passen van de speelplaats kunnen worden bestreden uit het voor het slo pen van panden in de binnenstad be schikbaar gestelde krediet. Het braak liggende achter terrein kan dan worden betrokken bij het te realiseren plan voor de tijde lijke parkeerplaats aan het Oude Kerk hof. Het terrein is kort geleden geëga liseerd. Na verwer ving en slopen van het pand aan de Ge dempte Baansïoot 2 zou het parkeerter rein ook een ontslui ting kunnen krijgen naar de Lange Kerkstraat. Schiedam Het actie-comité voor doortrekking van de Van Anrooy- iaan in Groenoord heeft de gemeenteraad verzocht bij de behande ling van dït vraagstuk in de vergadering van 26 april een aantal door het comité opgestelde punten in overweging te nemen. Het co mité heeft kritiek op dc wij2e, waarop de gemeente Schiedam dit probleem tot nu toe heeft behandeld, cn zegt weinig te voelen voor de door Gemeentewerken voorgestelde „lijdelijke oplossing" door een tijdelijke ontsluiting aan te brengen ten westen van de geplan de garage, die na het gereedkomen van de ChurehiUweg en de Mo- zartlaan weer zou moeten worden opgeheven. De argumenten van tvethouder C. J. M. Bolmers van Stadsont wikkeling vóór het niet-afslul ten van de bochtige zone van de Van Anrooylaan worden door het actiecomité niet solide geacht. „Wij zijn met progno ses en veronderstellingen van de wethouder en Gemeentewer ken noch heden noch in de toe komst geholpen", aldus het co mité» dat vreest dat het in de toekomst door dit voorgestelde ..lapmiddel" blijvend zal wor den geconfronteerd met ver- keersrisicö's in de gevaarlijke bochten. Vooral de passage uit het advies van Gemeentewerken over do doortrekking waarin wordt op gemerkt dat het wel mogelijk is om de bochten voor het ver keer af te sluiten tijdens de tij delijke oplossing» maar dit niet te doen omdat dit later weer aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe acties als de tussen tijdse situatie wordt opgeheven, wekt kritiek bij het comité, „Afsluiting blijkt eenvoudig en mogelijk. Hier is de wethouder slachtoffer geworden van zijn eigen uitgangspunt. Een ouder wets ambtelijk paternalisme, dat min of meer denigrerend is voor de 1500 gezinshoofden, door ons vertegenwoordigd", aldus de heer Van Vliet, de vroordvoerder van het comité in de brief aan dc raad. Het comité legt aan de raad voor, de tijdelijke aansluiting (sluip weg} op de Laan van Bol'es niet te steunen, als de bochten van de Van Anrooylaan niet worden afgesloten voor snelver keer en zich ervoor uit te spre ken flat na het gereedkomen van de ChurehiUweg o.a. de tij delijke voorziening een parma- nenfc karakter wordt geven, als blijkt dat deze voorziening heeft voldaan, evenwel met blijvende afsluiting van de bochtige gedeelten. De verkeerscommissle heeft zich voor het advies van Gemeente werken uitgesproken. De com missi e voor Stadsontwikkeling neemt het probleem in de ver gadering van maandag 19 april in behandeling. Schiedam Enkele bewoners van Groenoord hebben bij de gemeenteraad een klacht inge diend over de- vervuiling van het grasveld tussen de Jozef Oreliosingel en het Bart Ver- hallenplein door uitwerpselen van honden. De bewoners zeg gen dat dit terrein na de inge bruikname van de Z-flats onbe gaanbaar is geworden, doordat het aantal honden steeds toe nam. Het wordt ondoenlijk voor kinderen om op dit grasveld te spelen, waardoor, aldus de Groenoord-bewoners, hel kleine beetje speelgelegenhetd -dat de kinderen tussen de flats nog over hebben, wordt ontnomen. B. en w, stellen de raad voor, hen het ingezonden stuk, dat is ver zonden door de familie H. Kok Ausems van de Jozef Oreliosin gel 281, ter afdoening in hun handen te stellen. Ze doen de toezegging, dat er op het terras verbodsborden zullen worden geplaatst. De bewoners van de Jozef Orelio singel hebben met hun actie te gen de vervuiling tot nu toe weinig succes geboekt. Een aantal ingezonden stukken in het - wijkblad Groenoord Ak koorden hielp maar weinig. Bij b. en w. wordt er op aangedron gen dat met spoed maatregelen tegen de. bestaande situatie worden genomen, juist nu het voorjaar is aangebroken. Schiedam Nadat dc tekst van het voorstel .thans ook juridisch is rechtgetrokken, zal de raad zich maandag 26 april uitspreken over eer» toelage voor de raadsfrac ties. Steeds meer namelijk is de wens naar voren geko men, voor de verrichten raadswerkzaamheden ook een kleine vergoeding te ont vangen ter bestrijding van gemaakte onkosten. De \vcrkzaamheden van de frac ties In de raad waren tot nu toe onbezoldigd, wat veelal inhield dat veel raadsleden werkzaamheden van hun fractie uit eigen zak betaal den. Ook porto-kosten, het huren van een zaaltje en allerlei andere kosten moesten oï door de partij or door de fractieleden zelf worden be taald. Met het thans ter tafel liggende voorstel komt daar een verandering in. De raadsleden krijgen voortaan 259 per fractie per jaar vermeerderd met 190 per fractielid eveneens per jaar. Een bedrag van 5.450 moet over zeven frracties worden opgedeeld. Het grootste ge deelte van dit bedrag gaat naar de grootste fractie, de PvdAypPR-fractie, dia 1.650 krijgt. Daarna ko men de KVP met f 1.050, de PCG met 750, de VVD met 650, D'66 met 550, de CPN met 450 en tenslotte de SGP'er Knipscheer meï 350. De nieuwe regeling geldt nog voor dit jaar. zodat de frac ties snel met de te ontvan gen bedragen zullen kunnen gaan werken. In het eerste kwartaal van elk kalender jaar moet het bedrag wor den overgemaakt. In iedere gemeenteraad be staat het afsplitsingsgevaar. Elke zittende fractie is daar voor beducht, zodat in de raadsvergadering van. 23 maart, toen dit voorstel voor het eerste in behandeling was, de meningen over het begrip „raadsfractie" nogal verdeeld waren. Onder raadsfractie wordt nu verstaan „elke politieke groepering in de gemeente raad, gevormd op grond van de uitslag van de laatstge houden verkiezing van de le den van de gemeenteraad". Met andere woorden: een af scheiding blijft mogelijk, maar een vergoeding zal dan uitblijven. Alleen de thans zittende zeven fracties hou den daar het recht op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1