Straks begint enorm karwei 'in Dordt saneert al negen jaar MONUMENTENZORG FOUTEN GEMAAKT PLAN VEROUDERD SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 24 APRIL 1971 Schtedaitt/Döi^ifccht Óp 6 «ttiéi néémt 4e gemeenteraad van Schiedam eeii ibijaoti- def belangrijke beslissing.' in zeven hoofdpunten «preekt hij zicli -uit 'voor dc toekomst van de binnenstad. Naar deze hoofdpunten zal vvorden gewerkt aan (het definitieve bestemmingsplan, dat zoals bekend in. bet begin van 1972 kan wor den aangeboden aan de araad. Dan kan een gigantisch karwei een aanvang ne men (en 'heeft Schiedam tdch bij de ste den geschaard, waar reeds eerder een be sluit tot sanerin g is genomen. Al is ten vergelijking met ideze 'steden óp veel punten moeilijk, itoch hebben ge meentebesturen van veel steden onk eens aangekeken tegen de moeilijkheid, dié 'het saneren van een verkrotte bin nenstad met zich bracht. De consequen tie 'is het verschijnen van allerlei nar» lege plekken in -een stad als bet proces van sanering eenmaal op gang is geko men. In de Schiedamsché Courant van vandaag eèn verhaal over de stadssanering van Dordrecht. Weliswaar qua bebouwing niet helemaal vergelijkbaar met Schie dam. maar qua saneringsproblemen wel. Uitgangspunt is in ieder geval dat in 19G2 de verkrotting in Dordt en de daar mee gepaard gaande moeilijkheden even groot waren als die van Schiedam nu. liet kon niet uitblijven, dat men ?n Dor drecht fouten maakte bij de sanering. Ter ontsluiting van de binnenstad wer den iniemve straten en pleinen gescha pen, waarvan bijvoorbeeld De Grote Markt erbij het publiek niet „inging". fn 1962 is een plan voor 1de gehele sanering opgesteld en wilde men niet fase-gewijs te werk gaan. In :de tekst van bel verhaal hieronder staat, dat dit wel eens tot moeilijkheden heeft geleid, omdat som mige dingen achterhaald waren 2net liet voortschrijden van de jaren. Gelukkig is men nu al van plan, om in Schiedam fase-gewijs te werk te gaan. Vanaf het begin is via <de commissie voer stadsontwikkeling inspraak mogelijk over de totstandkoming ven het bestem mingsplan, dat de raad vroeg in 2972 zal kunnen goedkeuren. Aan de hand van zeven hoofdpunten neemt de raad muan- saass dag een principebesluit, terwijl het niet onmogelijk is tk-t deze hoofdpunten van uit de raad worden aangevuld. Enigszins optimistisch kan men venvacb- tcn, dat -de sanering na hef vaststellen van liet bestemmingsplan snel ter hand kan w orden genomen. Dan begmt. oen project van jaren. In Dordrecht weet men er van mee te praten. :-:oant bet Do*:- zaam lijkt In onderstaand artikel eens vrat meer htltommfic te geven over een Ptod met con v.\ ve.t vcnlergcvon'ord sa- neringsptuccs. Dordrecht Saneren is een moeilijke zaak. In Dordrecht kan men daar over meepraten. Negen jaar is men nu al bezig met de sanering van het oude stadscentrum. Dordrecht, de oudste stad van Holland en ook wel de meest verkrotte Oudhol landse stad genoemd. De geïsoleerde ligging op een eiland heeft de stad vooral de laatste honderd jaar parten gespeeld. Wat was het probleem? De hele binnenstad zat verstopt en was nauwelijks bereik baar voor het bedienend ver keer en het kopend publiek. De breedste winkelstraat van toen is nu één van do smalste winkelstraten in het centrum. De binnenstad was stervende... Er moest wat gebeuren en er ge beurde wat. Op 17 januari 1962 stelde de toenmalige burge meester, mr. J, A. H. J. van der Dussen, vast, dat het plan voor de sanering van de bin nenstad van Dordrecht door de gemeenteraad was aanvaard. Twee middag- en twee avond zittingen had de raad aan het saneringsplan gewijd. De gedachte achter het plan was, dat het sociaal-economische le ven in het centrum van Dordt weer op gang moest worden ge bracht. Die kerngedachte is nooit veranderd. Alle ingrepen, die in de loop des tijds zijn ge daan, zijn daar van afgeleid, In het saneringsplan, gemaakt door een team onder leiding van Ir. S. J, vun Embden. werd een aantal doorbraken en plei nen geprojecteerd om de ver stopte binnenstad wat lucht te .gaven. Toch wilde men het v vraagstuk van de sanering niet alleen benaderen vanuit de be- ue hóeften vap het verkeer. Zou rpen het in die richting zoeken, dat zou er' van het oude Dordt, ■met zijn' achthonderd monu menten. maar weinig overblij ven. Het woord „sanering" mocht stellig niet in de beteke nis van „opruimen" worden ge bruikt, maar moest strikt let terlijk worden genomen. Het enige doel zou moeten zijn „gezondmaking" van de oude binnenstad met zijn intieme stratenplan, zijn vele monu menten, zijn belangrijke histo rische betekenis, zijn bijzonde re schoonheid en zijn typische sfeer. Saneren is duur. Het in I960 uit gestippelde tienjarenplan zou al 38 miljoen gaan kosten en dat betreft nog maar een-vijfde deel van. het totale .sanerings plan, düt iqi hectare omvat. Men wil van de Dordtse binnen stad niet alleen een zakencen trum maken. De woonfunctie van de pinnenstad en de 19e- eeuwse schil wil men in de vorm van mogelijkheden tot uitgesproken „stedelijk wonen" handhaven en "waar mogelijk intensiveren. Men gaat er van uit, dat in de binnenstad een ment richt men zich vooral op de middengroep. Er zullen pre- micwoüinKCn en duurdere wo ningwetwoningen worden ge bouwd. Ën dit niet in een nieuwbouwwijk, maar in één van de oudste stadswijken. Daarbij mag déze wijk niet zijn eigen karakter verliezen. Het plan Bqogjes omvat een woon gebied in do omgeving van de bekende Grote Kerk. Ook hier moet men er voor waken de sfeer van dit historisch stads deel verloren te laten gaan. Men zal het hier zoeken in lage woonvormen, om niet de domi nerende functie van de Grote Kerk aan to tasten. In het gebied rond de oude ha vens, met de vele historische ■koopmanshuizen en pakhuizen wordt de sanering weer anders aangepakt. Hier gooit men het op de rehabilitatie en de restau ratie. Veel panden vallen hier onder Monumentenzorg. Toch wil men de panden niet zonder •meer in de oude staat terug brengen. Ze zullon worden aan gepast aan de eisen van de mo derne tijd, zelfs al moet daar toe het uiterlijk worden gewij zigd. Men gaat ervan uit. dat de panden in de Iood des tijds meermalen zijn.veranderd. Het gaat niét om één pand maar om het geheel. functie vun hot verkeer is onderwerp van een aparte stu die. De oude binnenstad is voor tweederde door water omge ven. Hei, resterende deel wordt afgebakend door een soort rondweg, met daarlangs par keergarages en andere par- keermogelijkheden. Hierdoor wordt het verkeer in dc binnen stad ontlast. In de toekomst wil men alleen nog bedienend ver keer toelaten in de binnenstad. Ook nu al heeft men een aantal winkel-wandelstraten in de Dordtse binnenstad. De huidige planologen betreuren het. dat men niet eerst met die rondweg is begonnen. Dan had men van de grote lijnen naar het detail gewerkt. Nu betekent de uitvoering van elk detail een wijziging van het juridische plan. belangrijke woondichtheid nood- Natuurlijk worden bij zo'rt veel- Een bijna Schiedams fcfereeltje: overerf lege plekken in de binnenstad. zakelijk is ter ondersteuning van de cityfuncties in en rond het centrum, niet a2ieen als voedingsbodem voor een stuk detailhandel, maar nog meer ter vérbetering van de leef baarheid en de sfeer van de binnenstad. Zonder merkbare aanwezigheid van een redelijk aantal inwoners dreigt het cen trumgebied, vooral in de avond uren te vervallen tot een doodsheid en leegheid, die af breuk doen aan. 'de betekenis vap de city als sociaal ontmoe tingscentrum. Ook uit een oog punt van keuzemogelijkheid ia een aanbod van typisch binnen stedelijke woonvormen noodza kelijk. Eêt is duidelijk, dat het in 1962 vastgestelde saneringsplan ten dele is verouderd. Het oude sa neringsplan wordt gehandhaafd als een juridisch plan. Men wil geen nieuw plan ontwerpen. Toch stellen de gemeentelijke Planologen dat ze, als ze op nieuw zouden beginnen, anders te werk zouden gaan. Ze zouden dan 'niet volgens een vastom lijnd plan, maar volgens een bepaalde programmering de problemen aanpakken. Men werkt nu trouwens al vol gens een bepaalde programme ring. in de nabije toekomst zul len twee experimenten worden gerealiseerd in het kader van de woonfunctie van de binnen stad, de plannen Boogjes" en Bleyenhoek, Het plan Bleyen- hoek, dat wordt ontworpen door de Delftse hoogleraar Karei Weber, wordt uniek voor Ne derland. Mét dit woQiiexperi- omvattend project als de sane ring van een heel stadscen trum fouten en misrekeningen gemaakt. Een voorbeeld is de Grote Markt, één van de twee pleinen, die werden gecreëerd om de binnenstad open te bre ken. Dit plein, voorbestemd een levendig markt- en winkelplein te worden, ligt er nog steeds zielig en verlaten bij. De winke liers op dit plein hebben het moeilijk. Men parkeert voor hun deur, maar doet zijn inkopen elders. De reden voor deze treurige toestand is het ontbre ken van een goede doergang naar het plein. Ook de geplande overdekte markthal is nog niet van «le grond gekomc-.n. Het andere nieuwe winkelploin voldoet wel goed. al is men niet gelukkig met de architectuur van de gewild historisch gehou den winkelpanden. Er wordt hard gewerkt aan de sanering in Dordrecht. En dat is goed te zier.. Overal vallen de gaten in do oude stadsdelen. Veel mensen klagen over die braakliggende, stoffige open plekken. Ze vinden dat er in een te hoog tempo wordt afge broken en in een te laag tempo wordt gebouwd. Misschien heb ben ze wel gelijk. Saneren is nu eenmaal een moeilijke zaak. Dordrecht is een streekcentrum, het heeft zich tenminste als zo danig opgeworpen. Om dat waar te maken moet Dordrecht een door en door gezond koop centrum hebben. Nu is het nog zo, dat een aantal Dordtenaren zelf naar elders gaat om grote inkopen te doen. Rotterdam is een grote trekpleister, ook voor de inwoners van Dordt. Zo zijn enkele pandies er na een grondige renovatie gaan uitzien: een graof verschil met het pandje links ervandat nog in de oude situatie verkeert. Overal v/ordt aan de sanering van .oude woningen. gewerW, waarb/f overigens- cfrenf te worden opgemerkt, dat Dordt vecf huizen kent die onder Monumentenzorg vollen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3