Woonfunctie binnenstad is primair Een schijndode tot leven UITGANGSPUNTEN IN Wethouder Bolmers Startschot PIP KREUGE R VERKOOPSTER SCHIEDAMSCHE COURANT Ledenvergadering Ons Natuurgenot METRO ONDERGRONDS - - - BSi Wout van Slobbe 25 jaar bij Fa-. Oir. v. d. Hoeven Ledenvergadering N.C.V.B. SCHIEDAMSCHE COURANÏ VRIJDAG 7 MEI IS a De wethouder zette uiteen, dat de gevolgde procedure naar zijn mening de enig juiste was. Een bespreking \*an de diverse stadsplannen zou volgens hem een Babylonische spraakver- refJJ DE GEMEENTERAAD heeft gisteravond het start schot gegeven voor de sanering en reconstructie van de binnen stad. Die binnenstad wachtte daar al tientallen jaren op, maar het moest 1971 worden voor al thans een principe-beslissing kon worden genomen. De raad heeft gisteravond die beslissing overi gens vrij eensgezind genomen. Er Werd kort en zakelijk gediscus sieerd, terwijl het wethouder Bol mers weinig moeite kostte om „zijn" adviesnota te verdedigen. Op enkele raadsleden na kon iedereen zich met de in die nota vervatte zeven uitgangspunten verenigen. De commissie voor stadsontwikkeling neemt de ver- dere fases over, want de voorbe reidingen voor dit bestemmings plan zullen nu ïn deze commissie plaatsvinden. Het idee van wei houder Bolmers. dat wellicht ook belanghebbenden in deze com missie kunnen meepraten, lijkt beslist juist. Wellicht gaan de commissieleden met zijn sugges- tie akoord. Dat zou een voort zetting van de inspraak vanuit de burgerij kunnen betekenen. CJSlN SNEL TEMPO zal nu Ha moeten worden gewerkt aan de voorbereidingen van het be stemmingsplan, dat in april of mei 1972 klaar zal moeten zijn. In "juni houdt de commissie haar eerste vergadering. Als het aan de wethouder ligt, zal de zaak in enel tempo worden doorgenomen. Nu de raad eenmaal de eerste etap gedaan heeft, is dat ook een goede voortzetting. De raadsvergadering van gis teravond heeft een tamelijk vlot verloop gehad. De enige wan klank was eigenlijk de felle aan val van FvdA-fractievoorzitter Boschman op zijn fractie-genoot Engelsman in deze krant. Het is wellicht begrijpelijk dat de heer Boschman ontstemd was door de ■■uitlatingen van zijn fractiegenoot, maar de vraag is of hij die ont stemming niet beter binnenska mers bad kunnen uiten. de GEMEENTE Schiedam Schiedam Wethouder C. X M Bolmers heeft gisteravond met succes zijn adviesnota over dc sanering en reconstructie van de binnenstad verdedigd tijdens de speciale raadsverga dering in de aula van het Stedelijk Museum. Slechts drie raadsleden gingen niet met de nota akkoord. De wethouder kreeg een groot aantal kritische vragen te beantwoorden, die hij overigens vrijwel alle heeft kunnen beantwoorden. warring ten gevolge hebben ge had. Vandaar dat in overleg met deskundigen is gekozen voor het opstellen van zeven uitgangspunten, waarnaar de zaak nu fasegewijs in dc com missie voor stadsontwikkeling zal worden behandeld. Enige haast was volgens wethou der Bolmers wel op zijn plaats: „Onze stad ligt al te lang als een. dood hart te wachten op een operatie". Mevrouw Ta verne (R.VP) wees dc wethou der er later op dat een dood hart niet meer geopereerd kan Worden, waarop de wethouder toen maar de term „schijn dood" gebruikte, üe wethouder toonde zich een te genstander van een steriele stad, waar men tot 6 uur pu bliek vindt en die daarna dood is. „De woonfunctie in dc bin nenstad is primair. De winkel man bij de Passage moet een aansluiting geven op het huidige areaal. Natuurlijk zijn er krachtige uitlopers denkbaar: in de eerste plaats de Hoog straat, maar ook de Dam en de Oranjestraat, die als aanloop route zou kunnen fungeren. Ook de Singel, maar dit zal moeten groeien". Het winkelcentrum moet volgens de wethouder nauw worden ge relateerd aan het culturele cen trum. De wisselwerking tussen beide centra werd nog eens onderstreept, evnals trouwens de bijzondere plaats die Schie dam in de toekomst In Rijn mond zou kunnen krijgen. Hier haakte de wethouder overigens in op enkele in het plan C ge lanceerde ideeën over de bij zondere functie van Schiedam (t.o.v. van bijvoorbeeld Viaar- dingen en Maassluis. Het parkeren leverde de wethou der weinig moeilijkheden op, omdat hij het opnemen van parkeermogelijkheden in de be bouwingsstructuur van de bin nenstad wilde opnemen. Er die nen dan wel beperkingen 'te gel den, omdat „de Nederlander zijn auto liefst bij zijn bed par keert". toonde zich gisteravond he- laas wel wat al te formeel door het weghalen van enkele welis waar clandestien opgehangen pamfletten. De inhoud van die pamfletten bevatte weinig schok kende zaken en was voor nie mand kwetsend. Waarom hier over moeilijkheden moesten wor den gemaakt, zal dan ook wel een raadsel blijven. de herenmodezaak van Schiedam VRAAGT Brocrsvest 6 Tel. Vlaardingen op de ledenverga dering van Ons Natuurgenot op dinsdag 11 mei in de K Drossaartstraat 69 spreekt de heer A. Bonman over de prakti sche behandeling van aqua- numplanten. Hij zal hei hebben over stekken, verjongen, kwe ken enzovoorts. Men kan ook zieke planten meebrengen: de heer Bournan zal advies geven wat er aan deze planten kan worden gedaan. De bijeen komst begint om acht uur ore- ■nes. Ons Natuurgenot houdt binnen kort een excursie naar de bos sen bij Beek waar bij het berg- meertje 't Peeske een kopje koffie zal worden gedronken. Sluitingsdatum voor aanmal- Hine is 11 mei. De heer Bolmers sprak zich zeer beslist uit voor een ondergrond metro-tracé door het centrum van de binnenstad. „Alleen in de binnenstad is de metro aan vaardbaar en dat zwakken we niet af. De metro hoort alleen onder de grond. Als we nu in de lege binnenstad een goot zou den leggen on de plaats van het metro-tracé, zodat straks al leen nog maar de sporen wor den aangelegd, zou dat zeer kostenbesparend werken. Er 2ijn al onderhandelingen ge weest met de RET om de ge projecteerde NS-lijn Holy- Broekpolder-Kethel-Schiedam voorlopig maar te vervangen door een metro-verbinding Ke- thel-Schieaam. Wat er uit deze onderhandelingen komt, kon de wethouder overigens moeilijk zeggen. 3et Singelkwartier mag volgens wethouder Bolmers bij de sane ring niet worden vergeten, al meende hij dat alleen de Singel bij de eerste fase in aanmer king komt. Voor het overige ge deelte van het Singelkwartier zal de gemeente nu trachten, de kwaliteit zoveel mogelijk op peil te houden. Wat de renovatie van woningen betreft, wilde de wethouder op vragen van. het raadslid En gelsman geen aantallen noe men, die voor renovatie in aan merking komen. Wel wil hij al leen renoveren, wat inderdaad te renoveren valt. Mevrouw Taverne wilde van de wethouder weten hoe het zit met de uitkeringen, die bij ge dwongen verhuizing van bedrij ven zullen worden toegepast. De wethouder kon toezeggen dat nu al een ambtelijke sanerings commissie, bestaande uit amb tenaren van de sociale dienst, gemeentewerken en andere diensten nagaat hoe de proble men hier in de toekomst zullen Uggen. Een paar belangrijke punten uit het betoog van de wethouder tot slot. De heer Bolmers zegde toe, dat er gedurende het sa neringsproces een voorlich tingscentrum in de binnenstad zal worden geopend. Wat de verdere inspraak van de burge rij betreft, zal hij in de com missie voor stadsontwikkeling ter sprake brengen of de bur gers in deze commissie al dan niet zullen mogen meepraten. Schiedam De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met zeven uitgangspunten die voor de sanering en reconstructie van de binnenstad van belang zullen zijn. 'Deze punten zijn: de woonfunctie in de binnenstad zal worden her steld door de bouw van nieuwe woningen, gericht op het scheppen van een woonmilieu dat gevarieerd zal zijn zowel naar samenstelling van de bevolking als naar woonvormen; voor zover mogelijk zal renovatie van bestaande woningen hierin een bijdrage leveren; het zwaartepunt van de nieuwe winkelvoorzienin gen zal komen in de omgeving van de Passage, met krachtige uitlopers; aansluitende aan het Stedelijk Museum en aan de omgeving van de Lindenhof zal ruimte worden gereser veerd voor de uithouw van cultuurbeleving en het in brengen van ontmoetingspunten; de binnenstad zal weliswaar toegankelijk zijn voor het verkeer, doch worden voorzien van gebieden waar de voetganger domineert; het parkeren in de open lucht zal in de binnenstad tot het uiterste worden beperkt, zodat het bouwen van parkeergarages noodzakelijk is; een metrotracé door het stadscentrum is essentieel voor de ontwikkeling van de binnenstad, doch alleen een ondergrondse ligging is aanvaardbaar; verbetering van de relatie tussen het NS-station en het stadscentrum zal deel uitmaken van de plannen. Schiedam Een team van spe. cialisten staat sinds gister avond gereed om het zeer kwakkelende- stadshart van Schiedam wedr tot een levend hart te maken. Met.wethouder Bolmers als een .soort stede- bouwkundige.-dr«-Bamard zal nu worden geprobeerd de Schiedamse binnenstad nieuw leven in te blazen. Het gene zingsproces ïs langdurig, de pa tiënt zal pas na een jarenlang revalidatie voor gezond worden verklaard. In de raadsvergadering van gh. teravond werd over een schijn, dode gesproken. Na ruim 27 jaar sukkelen met de gez- heid is de Schiedamse bïr- stad inderdaad op dit pUnt s tl- dig, dat er een medischi greep plaatsvindt, die cigr- nog maar juist op tijd komt. Het stadshart moet nieuw Irvi ingeblazen worden. Dit k overigens nïct zonder de nc bloedtransfusies en door h verwijderen van overtollige -v zwellen uit het lichaam van ür patiënt, dat in een vergcvortler- de staat van bouwval was ko men te verkeren. Renovatie van mindèb'gdede "lichaamsde len Is overigens mogelijk, dal kon men gisteravond-wel bn- luisteren. door Ton Huijssoon Voordat het besluit viel, de pa tiënt aan de hand van een ze vental punten een algehele re validatie te geven, waren veel diagnoses vastgesteld door des kundige medici, maar ook donr leken-genezers, die in de prak tijk overigens vaak even drs kundig bleken. De diagno t liepen zozeer uiteen, dat de bc- handcldende staf tenslotte een manier moest vinden om de pa tiënt snel en efficiënt te gene zen. Men ïs het er over eens geworden dat een aantal schadelijke ge zwellen moet worden verwij derd. Het stadshart moet in dc toekomst verzekerd zijn van df toevoer van voldoende vers bloed en zal weer volledig raoi ten kunnen lopen. Ook hierovt verschillende meningen, ma? aan de hand van de zeven v gangspuntcn komt men er ter slotte toch wel uit. Slechts een deskundige en fase wijze begeleiding zal de erir zieke patiënt een blijvende neziüR verzekeren. De pa' Is tenslotte hartpatiënt, en vereist alleen al veel zorr digheid bij het vaststellen de genezingswijze. Het be delende team heeft daa« nog ongeveer een jaar er uiterlijk in mei de eind-dï: se stellen. En dan maar wat de deskundigen van EMPEO, dat in het hele prot als een soort medisch tuch lege fungeert, er van zegg' Tenslotte is het te hopen, dat 0<v- de rijksoverheid de Sehiedanw binnenstad als een ïn de „Ziek tewet" lopende patiënt zal be schouwen. Met name de uitke ring in het kader van deze wet (subsidie-uitkeringen) zouden in de toekomst wel eens erg be langrijk kunnen zijn om het ge nezingsproces ook financieel te kunnen begeleiden. Van een onzer verslaggevers Schiedam Het was gisteren 25 jaar geleden, dat J¥out van Slobbe, als jongmaatje bij de finr.a Chris van der Hoeven en Zn. aan de slag ging. Slechts enkele jaren daarna werd hem den leiding opgedragen van de afdeling elektra waarvan hij nu nog steeds chef "is. In de loop van die 25 jaar, heeft Van Sob- be heel wat relaties gekregen. Zij waren het die tijdens de re ceptie in het Rijmmondhcxel hem met zijn jubileum kwamen gelukwensen. Daarvoor had het voltallige per soneel van de Fa. Van der Hoe ven hem in alle toonaarden lo[ toegezwaaid. De directie, bij monde van de heer Chr. van der Hoeven, roemde Van Slob be om zijn vakmanschap. Er was het gebruikelijke gouden horloge en voor zijn vrouw een gouden armband..Personeel ej ■relaties, lieten zicji .daarna ook niet onbetuigd-- De -vele bloem stukken onderstreepten nog eens duidelijk hoe -groot d£ klantenkring in "de-loop van die 25 jaar wel is geworden. >>.<.01 .V .V. Schiedam .Da-afdeling Schie- dam-Nieuwland* vaa de Neder landse Christen--Vrouwenbond belegt op dinsdag 18 mei een I2* denvergadering. Deze zal ge* houden worden"in de grote zaai van de „Magnalia Dei" kerk, Albardastraat-67^.Jae aanvang is acht uur. Ds. J. Wilschut uit Dordrecht, zal «en inleiding houden over „K** rakter en Geloof".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4