„Uit NACO-rapport spreekt een woest optimisme" tl Mé: I Raadsleden stappen op: wie volgt? Winkeliers Hoogstraat verhogen contributie f liegtuigbouwers over nieuw Zestienhoven; i n tSt Voorkeur voor wethouder Collé VERGIST GOED IDEE STILTE-ACCÜ Excelsior M en Jan van Buitenen alsnog tol overeen stemming INBRAKEN IN RESTAURANTS door Ton Huijssoon Begraafplaats 2 Bij ruzie door ruit gevallen Kamerverkiezingen: SCHÏEDAMSCHE COUhAiVr DJivs^Ao, ,3 .w Vlaardingen/Schiedam „Een woest optimisme" spreekt er volgens ir. Th. van Holten uit Pijnacker uit het NACO-rapport, het in middels bijna berucht ge worden discussiestuk op grond waarvan de gemeente raad van Rotterdam binnen kort een beslissing moet ne men over de uitbreiding van de luchthaven Zestienhoven. „Bij een verantwoorde plan ning mag je niet vun uiterst onwaarschijnlijke veronder stellingen uitgaan", zegt Van Holten, „dan wordt zo'n prognose toch wel zeer du bieus". Daarom heeft hij sa men met ir. W, J. Bannink net als hij werkzaam op de afdeling vliegtuigbouw van de Delftse Technische Hogeschool, in een gebouw van waaruit je een aardig gezicht op Zestienhoven hebt als je hoog genoeg klimt een rapport tégen de NACO-voorspellingen ge schreven, En daarin komen de grenzen van lawaaibeias- ting verder boven de woon gebieden rond Zestienhoven te liggen dan in het NACO- rapport. Voor de antibul der baancomité's is het een ster- he troef tegen de nieuwe baan voor de Rotterdamse luchthaven. Alleen: Zestien- hoven en NACO hebben er inmiddels op gerageerd en beide heren voor een ge sprek uitgenodigd. Van Holten: „Wij willen Kraag met zc om de tafel gaan zitten om erover te praten. De bere keningen in het NACO-rapport zijn door TNO gemaakt en TNO zal zeker bereid, zijn dat nog eens opnieuw te doen, als blijkt dat de NACO-uitgangspunten onjuist zijn. Dat Is al eens eer der gebeurd. Als het op die ma nier kan worden opgelost is dat veel beter voor Iedereen..." Aalsmeer of Amstelveen. In Zwanenburg wordt de grens ver overschreden: de mensen daar moesten dagelijks zo'n 55 Kosten-eenheden trotseren. Volgens Van Holten en Bannink zal de kritieke grens ook in de dorpen rónd Zestienhoven wor den overschreden. „De bewuste lijn, ligt verder, méér boven die dorpen, en niet er tussenin geklemd. Als er straks een klei ne tegenvaller is, dan ligt hij veel verder. Je moet uitgaan van een realistische prognose met een veiligheids {is zeker heids) marge. NACO heeft geen enkele veiligheidsmarge inge bouwd". Het NACO-rapport wil wel het nachtelijke starten en landen beperken, maar „dergelijke re stricties zullen hoofdzakelijk het ongeregelde charter- en toe- ristenvervoer treffen", consta teren Van Holten en Bannink. „Het is daarbij goed te beden ken dat eventuele uitbreiding van het vliegveld juist bedoeld is om .dit type vsrvoer beter op le kunnen vangen. Beperking van de vliegtuigbewegingen tussen achttien en acht uur zou dus voor een groot deel het ef fect van de uitbreiding teniet doen". Zij hebben het verloop van de Kosten-lijnen ook berekend voor het geval NACO zich drie en vijf procent in de verkeers groei zou hebben vergist. Drie procent, omdat dat een fout is die altijd kan optreden bij prog noses over vijftien jaar. Een onderschatting van vijf procent lijkt extreem, maar is dat vol. gens Van Holten en Bannink niet, omdat het NACO-rapport eeen rekening heeft gehouden met bijvoorbeeld de toeneming van het gebruik van kleine tweemotorige vliegtuigtypen met straalaandrijving. NACO heeft er bovendien niet bij stil- Eestaan, dat Zestienhoven een luchthaven in ontwikkeling is, waar het verkeer in het verle den kunstmatig is gedrukt door de te kleine startbaan. Een van de opvallendste dingen uit het NACO-rapport is voor Van Holten; „Hun veronder stellingen over het geluidsni veau van de vliegtuigen die in 1985 in gebruik zijn. Volgens NACO zullen alle in gebruik zijnde vliegtuigtypen dan vol doen aan de normen van de FAA, de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst, die in 1969 van kracht zijn geworden, In werkelijkheid worden er in de toekomst door de fabrieken nog vliegtuigen afgeleverd, die niet voldoen aan die normen, omdat de typen vóór 1969 zijn gecerti ficeerd. Bovendien komen vliegtuigen uit de bestellings- golf '67-!70 juist in 3980 in dienst van de chartermaatschappij en". „Het geheel overziend, blijkt het NACO-rapport wat betreft de schatting van de lawaaibelas- ting uitgegaan te zijn van de gunstigst denkbare veronder stellingen" schrijven beide vliegtuigbouwers in hun rap port. Ze weerleggen vervolgens de NA- CO-veronderstelIingen over het gebruik van geluidsarme moto ren („alleen mogelijk als de FFA-regels worden verscherpt en dat gebeurt alleen als de motoren minder duur zijn") en van de zogeheten STOL-vlieg tuigen, geen vertikaie opstij- gers. „Onzin om te denken, dat die_ hier zullen worden ge bruikt", zegt Van Holten. „Er wordt in de VS mee gevlogen vanwege de luehtruimteconge- stle, alleen voor korte lijntjes, waar je na een half uur vliegen twee uur moest wachten voor dat kon worden geland. Er wordt helemaal niet over ge dacht het hele vliegtuigverkeer daarmee in te richten, want ze 2ijn op het ogenblik nog duur» der. langzamer en minder con- lortabel". Overigens vindt hij het achttien graden draaien van het nieuwe vliegveld een goed idee. „AIS het huidige veld vergroot wordt, wordt de situatie nog veel erger. Maar op grond van onze prognoses zouden wij zeg gen: dan maar geen uitbrei ding ■>'- i f* W&x „Het kwalijke vind ik", zegt hij, „dat de gemeenteraad van Bot terdam technische argumenten in handen worden gespeeld, die niet juist zijn, waartegen de raadsleden als leken bezwaren kunnen maken, maar waarop ze toch hun besluit vóór of te gen de uitbreiding van Zestien hoven moeten baseren". NACO heeft, de geluidshinder oftewel de lawaaibelasting in een getal te vangen gebruik ge maakt van de zogeheten Kos ten-eenheden, indertijd voor de uitbreiding van Schiphol gehan teerd door een commissie on der voorzitterschap van prof. Kosten. Op het ogenblik worden 45 Kosten-eenheden als een nog net toelaatbare grens van la waaibelasting aanvaard. In die Kostenformule zijn verwerkt het lawaai dat één vliegtuig maakt, het aantal vliegtuigen dat per dag vertrekt of aan komt en het tijdstip van de dag waarop het vliegverkeer hoor baar is (het is overdag minder hinderlijk dan 's nachts). Van Holten en Bannink hebben vast gesteld dat de bewuste 45 K.E.-grens „precies, vrijwel zonder marges" ligt ingeklemd tussen een aantal woongebie den als Rodenrijs, Berkel, Bergschenhoek en Schiebroek en in ieder geval dwars over het toekomstige recreatiege bied Midden-Delfland loopt. 3»Dit betekent, dat elke tegen valler in de prognoses, waar door dan ook veroorzaakt, em~ suge geluidshinder tot gevolg zal hebben", zeggen zij in hun legen-rapport. Van Holten: „De aciie-comité's zijn het helemaal niet eens met die 45-Kosten-eenheden-grens. Zl3 zeggen, en daarin kan ik ze gec.i ongelijk geven, dat dat ge tal een gemiddelde is» berekend voor Schiphol, een vliegveld met een zeer regelmatig ver keer. Op Zestienhoven is het al leen in de zomer erg druk. ■°aarom kan een Schipholge- middelde niet van toepassing ?ijn op Zestienhoven. Een mens l£ g^en stilte-accu die je in de «omer kunt ontladen". ^ie wil weten hoeveel lawaai er door 45 K.E, wordt geprodu ceerd, kan gaan luisteren in Maassluis Het bestuur van Ex celsior en trainer Jan van Bui tenen zijn het toch nog eens ge worden. Het gevolg: Jan van Bultenen heeft zjjn contract reeds opgezegd met een jaar verlengd. Dit in tegenstelling tot een eerder hericbt in deze krant dat de oefenmeester de tricolores zou gaan verlaten om dat het bestuur niet tot een ak koord met hem kon komen. Op verzoek van de trainer na dat Excelsior reeds uitkeek naar een ande.re oefenmeester ïs het gesprek opnieuw ge opcnd. Ditmaal kwamen beide partijen ivel tot overeenstem ming. Uiteindelijk juichen be stuur en spelers dit „akkoord" toch toe. In de laatst gehouden spelersvergadering is duidelijk tot uiting gekomen dat zij nog een jaar met hem door wilden gaan. Het nieuwe contract gaat per 1 augustus aanstaande in- Tijdens de vergadering is door de spelers duidelijk naar voren gebracht dat zij behoefte had den aan een man naast de trai ner als „mentale begeleider" en tevens commimicatieman tussen spelers, bestuur en trai ner* Hoek van Holland Er zijn aan. de Badweg in Hoek van Hol land inbraken gepleegd in twee restaurants. Het bedrijf van mevrouw J. K- werd met een bezoek vereerd. Men kwam binnen door verbreking van een ruit en vernieling van een luik. Hier werden, drie sloffen sigaret ten. gestolen en ongeveer vijftig gulden aan Duits geld. Restaurant „Boulevard" kreeg ook bezoek. Hier werd vrijwel alles overhoop gehaald. De buit bestond uit f 7.50 aan Hollands geld en ongeveer veertig gul den aan Duits geld. Ten nadele van A. C, G. aan de Nieuwlandsedijk werden zes kippen gestolen. Schiedam Een zolangza- merhand bijna vast punt op de agenda van de Schiedamse raad: het beë digen van nieuwe raadsle den. Al is de raad nog maar acht maanden met haar werk begonnen, nu reeds hebben ze-s raadsle den om uiteenlopende re denen bedankt voor hun lidmaatschap. Het ziet er beslist niet naar uit dat het bij die zes zal blijven. Want wie zijn oor te luisteren legt bij de enkele groeperin gen in de raad, weet dat er meer scheidende raadsleden op komst zijn. Van de 37 raadsleden halen er dus ve len over drie jaar de eind streep niet. Het gevolg: veel nieuwe gezichten in de raad door het stil verdwijnen van andere raadsleden. Het staat wel vast, dat het vaak verwisselen van raads leden de continuïteit van het raadswerk niet ten goeda komt. Soms kan dit ook an ders 2ijn, omdat enkele par tijen de eerste opvolgers op de kandidatenlijst fractie vergaderingen laten meema ken en hen ook op andexa manieren, bij voorbeeld door hen het fractie-secretariaat te laten vervullen, bij het raadswerk betrekken. Het nieuwe KVP-raadslid E. J» M. van Dijck bleek zich on langs in zijn eerste speech, kort na zijn installatie, volle dig in de aan de orde zijnde onderwerpen te hebben inge werkt. een indruk die hij daarvoor ook al In een aan tal commissies had gewekt. Toch blijft het vertrek van zo veel raadsleden een storend element in het raadswerk. Binnen de fracties zullen oude fractieleden aan hun nieuwe collega moeten wen nen en andersom en moet het nieuwe raadslid zich het eigenlijke raadswerk toch nog eigen maken. |iij moot de spelregels leren die er de raadszaal gelden. Het ge volg is vaak, dat nieuwe raadsleden, in de eerste tijd van hun lidmaatschap angst vallig hun mond dichthou den, Welke redenen de tussentijds vertrekkende raadsleden ook mogen hebben voor hun uit treden, ook voor de burger, met wie ze verondersteld worden in goed contact te staan, is het vaak verwisse len van plaatsen moeilijk te volgen. Kortom: niemand lijkt bij de mutaties in de Schiedamse raad gebaat. Vooral die raadsleden die drukke werkzaamheden op geven als reden voor hun vertrek, hadden dat acht maanden geleden toch ook wel kunnen weten. Met een stabiele bezetting in de raad zijn het raadswerk, de frac ties zelf en niet in de laatste plaats de Schiedamse burge rij het best gediend. I>£ redactie benoudt zdch het recht voor brieven verkort wee* te govern. Voor publicatie in aanmerking komende stukken worden met de volledige naam van de inzender ondertekend Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie hex met de sirekjdfns van deze m*. hingen eens is. MET STIJGENDE verbazing las ik in uw courant de diverse stukjes over het vijgen-aantal op de begraafplaats. Als trouw bezoekers vandeze rustige Schiedamse plaats moet mij van het hart, dat ik nooit en te nimmer enig uitwerpsel op mijn pad heb gevonden. Ik ben echt niet kinderachtig, maar ik vind dat de mensen niet moeten schreeuwen over een plaats waar rust en orde voor waarde zijn voor een plechtig graf-vinden. Daarentegen moet ik mijn aanhankelijkheid betui gen met de stukjes over de vij gen op het Bachplein. Nimmer zag ik meer ongerechtigheid In mijn hele leven. Kan de ge meente of het rijk daar nu niets aan doen? Kan men zijn hond geen beheersing leren? Of is deze ongerechtigheid ook al onderdeel van de moderne an ti-opvoeding van de hedendaag se jeugd? Ik kan het mij niet voorstellen. Daarom: Jong en oud van Schie dam. Bedwing uw hond op het Bachplein en laat de begraaf plaats in alle rust gedijen. Dan u wel. Mevrouw A. Z. van Zalve, Bachplein 387 Schiedam Vlaardlngen Pas gisteren Is bekend gemaakt dat in de nacht van. donderdag op vrijdag bij een.inbraak in een grossier- dery aan de West Havenkade 53 dozen sigaretten ter waarde van 18.000 zijn gestolen. In de nabijheid van de winkel is 's avonds een grijze vracht auto gezien met rode letters aan de zijkant. Ieder, die inlich tingen kan geven wordt ver zocht zich in verbinding te stel- Un met de recherche. Schiedam De winkeliersvereni ging van de Hoogstraat, waar bij achttien firma's zijn aange sloten, hebben maandagavond tijdens een algemene ledenver gadering besloten de contribu tie van de vereniging te verho gen met ƒ10 per maand. Tot gisteravond was de contributie 25 per maand. Dit wordt dan nu 35. De contributieverhoging zal o.m. worden gebruikt om de straat verlichting in de Hoogstraat een. feestelijker aanzien te ge ven. De winkeliers hopen dat de hele straat daardoor een nog beter gezicht zal krijgen. Te vens wil men trachten het le denbestand van de vereniging uit te breiden. Op het ogenblik zijn lang niet alle firma's aan de Hoogstraat bij deze vereni ging aangesloten en de leden moeten de meeste financiële lasten dragen. De winkeliers streven er naar van de Hoogstraat een gezellige winkelstraat te maken. Men wil niet alleen met Sinterklaas en Kerstmis grote acties voeren, maar ook met Pasen en Pink steren en eventueel op andere feestdagen. Wel werd erop ge wezen, dat de vereniging tot op heden geen financiële middelen genoeg heeft op zijn acties op tijd te laten functioneren. Vlaardingen In een cafetaria aan de Rijkestraat heeft in de afgelopen nacht de 22-jarige J. J. D. ruzie gekregen met een andere bezoeker. Hij sloeg naar de man, miste hem, verloor daardoor zijn evenwicht en viel door een ruit. Met een verwonding aan zijn arm is hij naar het Holy2iekenhuis vervoerd. Schiedam Wethouder B. E, Collé van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft van de vier Schiedamse kandidaten die op de lijsten stonden voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 28 april de meeste voorkeurstemmen gehaald. Op de heer Collé stemden 299 kie zers, de CPN behaalde in totaal 2353 stemmen. De andere Schiedammers die op de lijsten stonden waren de he ren J. J. Daalmeijer (PvdA), G. W. Qrmel (CHU) en D. J. Rensman (PPR). Zij kregen respectievelijk 266, 53 en 26 voorkeurstemmen. In een door de afdeling Bevolking van het gemeentesecretarie uit gegeven overzicht is het vooral opmerkelijk, hoezeer de ver splintering ook in Schiedam in vergelijking met 3967 Is toege nomen. Zoals bekend kregen de meeste splinters bij de laatste kamerverkiezingen geen voet aan de grond. Toch sleepten de splinterpartijtjes in Schiedam vorige maand nog zoveel stem men weg, die bij de laatste raadsverkiezingen recht zouden hebben gegeven op het bezetten van een zetel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3