Gemeente moet buikriem nog meer aanhalen BELANGRIJKE PROJECTEN DRUKKEN OP BEGROTING 2 kranten voor een prijs I êmt SG/VVV verhuist maandag naar Proveniershuis Musis Sacrum inzet kort geding Extra-uitgaven van 12 miljoen per jaar: Sombere nota over financiën ONDERHANDSE AANBESTEDING WONINGEN WOUDHOEK-ZIJID RESERVE In maart 776 woningen in aanhouw Stadskantoor komt van de grond Avondoverdenkina: ia de Rank Zaterdag 22 mei 1971 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 260830 98ste jaargang no. 24108 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Hoe kan een jaarlijkse extra-uitgave van ruim 12 mil joen het best worden gefinancierd? "Voor deze vraag s-taat de ge meente Schiedam, nu ih de jaren 1971-1975 een aantal belangrijke uitgaven moeten worden gedaan, waarbij gedacht wordt -aan het stadskantoor, de brandweerkazerne en de opheffing van de Polder vaart. In een nota inzake de financiële positie van-de gemeente Schiedam heeft wethouder van financiën drs. J. Houtman uiteenge zet, welk financieel beleid in deze jaren zal moeten worden ge werd. Dreigend op de achtergrond staat natuurlijk de slechte financiële positie van de gemeente, die er door een .aantal mammoet-uit gaven als stadhuisbouw en bouw van de nieuwe brand weerkazerne beslist niet beter op wordt. Een stringent uit ga ven-bel eid zal dan ook moeten worden gevoerd, belastingver hogingen en besnoeiingen op al lerlei uitgaven zijn onvermijde lijk. In de nota is berekend,' dat de ge meente door het realiseren van al deze grote projecten jaar lijks meer dan 12 miljoen méér moet uitgeven. Daar staat tegenover ruim 6,7 mil joen aan jaarlijkse hogere op brengsten. Blijft: een tekort yan ongeveer ƒ5,5 miljoen per jaar, dat via allerlei methoden jsl moeten worden opgelost. Dë-ncta van wethouder Houtman geeft uitvoerig weer, welke de uitgaven en inkomsten v.an de gemeente in, de komende jaren zullen zijn. De gemeenteraad besloot af tot het beschikbaar stellen van kredieten voor een aantal projecten, terwijl mag worden aangenomen dat zij dit voor bij voorbeeld de bouw van een nieuwe behuizing voor de v.r.o.m.-dienst nog zal doen. De inkomsten in die jaren zullen eveneens hoger zijn, maar ha len toch bij lange na de hoogte van de extra^uitgaven niet. Er wordt gerekend op ëen extra- ukkering vairt 4.575.000 uit het gemeentefonds (de inkom sten wan het rijk), een beschei- den winst van de gemeentelijke bedrijven, van 157.280 en ten slotte een nieuwe methode om extra-inkomsten te verkrijgen: het invoeren van een. belasting op onroerend goed. Deze belasting zal ruim ƒ2 mil joen in het laad je brengen en zal worden geheven op onroe rend goed al naar- de waarde die er in het economisch ver keer aan wordt toegekend en naar de oppervlakte ervan. Een andere mogelijkheid voor het verkrijgen van inkomsten: de rente van kapitaal en reserves, is voor de gemeente niet aan wezig. foor- het tekort van ruim ƒ5,5 miljoen, dat ondanks de hogere inkomsten nog'altijd overblijft, zal een, beroep moeten worden gedaan op de reserves van de gemeente, al zal men slechte in beperkte mate een beroep kun nen ,rdóën 'op de zogenaamd» saldf-resërvë. - 9p de zogenaamde reserve uit voering van bijzondere werken die ruim ƒ75 miljoen bedraagt zal veelvuldig een beroep moe ten worden gedaan, zeker bij de bouw van hét stadskantoor. Jaarlijks zou' uit deze reserve een bedrag van 450.000 kun nen toevloeien. De heffing van rioolrechten be draagt. naar: raming 70p,J)p0 's jaars. Zotr"<Je gemeente Schie dam de rijksnormen volgen die gelden voor het heffen van al lerlei belastingen, dan zou zelfs door allerlei verhogingen 426.000 kunnen toevloeien. Een wijziging in de afschrij- vinaspoUtiek van de gemeente zou op bepaalde investeringen tenslotte 980.000 uitSDaren. ook al zitten daar nadelen aan vast. In de nota van wethouder Hout man wordt opgemerkt, dat deze maatregelen niet toereikend zullen zijn en dat er zich altijd nog bepaalde mee- en tegenval lers kunnen voordoen. De ge meente kan echter niet vast op deze maatregelen rekenen, Er is niet aan teontkomen, dat. een aantal plannen moeten worden verschoven of in het geheel niet worden uitgevoerd. Ook vraagt de wethouder zich af. of alle ac tiviteiten die nu door de ge meenten worden gedaan gelet op haar financieel moeilijke po sitie nog wel moeten worden voortgezet. De winsten van de gemeentelijke bedrijven zijn niet zo hoog dat ze belangrijke invloed op het uitgavenprogramma hebben en de verliezen van onrendabele be. drijven als de v.r.o.m.-dienst zullen op de tarieven worden afgeschoven. Ook de door de gemeente gesubsidieerde instel, lingen ontkomen niet aan een nadere beschouwing: in de toe komst gelden voor hen dezelf de regels als die voor de ge meentelijke bedrijven en dien sten. Kortom: de gemeente Schiedam zal in de toekomst de buikriem nog verder moeten aantrekken, wil 2e financieel het hoofd bo ven water houden. Dat is uit de nota van de wethouder, die in de junivergadering van de raad in behandeling komt, wel geble ken. ProfiaerniJ v«n het unieke unbod.2 krtmen t« ontnnjtn vwof «Je prijtvan itn«Jen Wiltduiwehe Courjnc mee nieuwt uit uw lud en omjé*ïnx, «n het RottcrdwritchS Nt'euwibUd met h«U«iM bi'rmen-«nbuiten!»n<J« nieuw». Giefnn» rui opdrach cook bij a «14 rfijtn jrxtit, ronder eni|e verptichtinx, da SC RN te bexorjtr» en ontdek |j ttlfd» vele p| Lijp tinten. RBtir de SC 4- RN 14 duon n»rx -Den bon In epen enwlop, winder pe$izei«1. «uren n»f Rotterdtmsch Nieuwsblad, antwoordnummer BW, Rotterdam woonpt, telefoon Schiedam Volgens gegevens van het. Openbaar Lichaam Rijnmond worden er in Schie dam ia maart 540 woningwet woningen dn aanbouw. In de sector premiebouw waren, op 31 maart 230 woningen in aan bouw, in de vrije sector 6. To taal waren er dus 776 woningen in aanbouw. In hét eerste kwartaal van 1971 werden 282 woningen voltooid en werd met 160 woningen een begin gemaakt. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap en de V7V gaan maandag de keet aan -de Plantage einde-lijk verlaten. De SG/VW heeft tenslotte onderdak gevonden in het Prove niershuis, Over de telefoonaansluiting hoeft men zich geen zorgen meer te maken, «de aansluiting die volgens de PTT twee weken geleden is aangevraagd, wordt maandag aange legd. De SG hoopt nu alleen nog dat het Proveniershuis gauw even bekend zal worden als de barak aan de Plantage en dat de Schiedammers en vreemdelingen de weg naar de Overschie- sestraat gemakkelijk zullen weten te vinden. Rotterdam De eigenaresse van Musis Sacrum daagt de Amstel Brouwerij maandag ïnr een kort geding. Vrlgcns de eigenaresse beeft de brouwerij het pand verwaarloosd en is er voor 200.000 schade. Ze heeffc om die reden de brouwerij per 1 december de huur opgezegd. Musis Sacrum is tot nog toe ech ter niet ontruimd. Ook aan de schade is nog niets gedaan. De eigenaresse stelt, dax zij van haar (kleine) inkomen haar verplichtingen met betrekking tot het pand niet kan nakomen. Zij moet per 1 juli 6000 hypo theek en aflossing betalen. De eigenaresse verzoekt de pre sident van de Rotterdamse reehtbank de brouvrery per vier weken uit het pand te doen verdwenen cn haar een vorde ring van 15.090 toe te wjjzeru Schiedam Het uitvoeren van een aantal projecten heeft de finan ciële situatie van de gemeente Schiedam zodanig gewijzigd, dat ge rekend moet worden "bp een extra-uitgave van ruim 12 miljoen. Schiedam Het begint er op te lijken: er komt steeds meer vorm in. het betonnen bouwsel, dat straks Schiedams stadskan toor moet worden. Met grote voortvarendheid komt het pro ject letterlijk van de grond. Het nieuwe stadskantoor is wel het duurste project dat op het ogen blik wordt uitgevoerd. Dat wordt in de financiële nota van wethouder Houtman wel uiteen - j gezet. Schiedam Om de bouw van 19S eengezinswoningen en 189 eta- gewoningea in Woudhoek-zuid te kunnen, inpassen in hefc wo ning-bouwprogramma van. het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van Rijnmond streeft hel college van burgemeester en wethou ders ernaar in juli, augustus of september met de bouw van de eengezmshuizen te beginnen, In verband hiermee is het noodza kelijk zo snel mogelijk tot aan besteding over te gaan. Het college stelt de laad voor haar te machtigen de bouw van 196 eengezinswoningen en 18B elagewoningen in het oostelijk deel van het bestemmingsplan Woudhoek-Zuid onderhands aan te besteden. Zij wil dit doen door middel van een inschrij ving tussen door het college daartoe uitgenodigde bouwon dernemingen. Het college vindt deze onderhand se aanbesteding in het belang van de gemeente omdat de in schrijving dan beperkt wordt tot die bouwondernemingen waarvan burgemeester en wet houders hebben kunnen vast stellen dat zij in staat zijn dit project uit te voeren naar de ei sen die aan deze woningbouw gesteld moeten worden. Er zijn, na de keuze die het college heeft gemaakt, 7 bouwonderne mingen die» in aanmerking ko men voor inschrijving; te wor den uitgenodigd. In de nota van wethouder Hout man wordt dit bedrag in drie gedeelten onderscheiden: de consequenties van de maatre gel die al door de raad zijn be sloten, idem voor wat de raad nog 2al besluiten en ten slotte de consequenties van de overige investeringen. Over 14 zaken, die jaarlijks op het budget drukken, is een be slissing genomen. Vooral de stadhuisbouw drukt op de be groting: het kost de gemeente per jaar bijna 2,8 miljoen. Overige belangrijke projecten: de brandweerkazerne 586.000), de Deltawerken 335.000)de opheffing van de Poldervaart (f 652.000), de rioolbetaling, de aankoop van het Passage Theater (jaarlijk se lasten: f 113.000) en dan nog enkele lagere uitgaven als het Bernisseplan, de uitbreiding van de beroepskern van. de brandweer, eventuele stijgin gen van lonen gemeente-perso neel, wijkcentrum Bandvreugd, stichting raad voor jeugd en jongeren en. de gemeenschappe lijke regeling automatisering. Ai deze uitgaven komen op bij na/5 miljoen. Dan zijn er de maatregelen die de raad nog zal nemen. Er moet 912.O0G beschikbaar ko men voor de nieuwbouw van de v.r.o.m.-dienst, 338.000 voor de schooladviesdienst, 90.000 voor automatisering van de So ciale Dienst, 105.000 voor de verbouwingskosten en 22.500 voor het realiseren, van het dienstencentrum voor bejaar den. Dan komen er nog bij de overige investeringen van de onrenda bele investeringen die de ge meente doet: bijna 6 miljoen en een jaarlijkse extra-uitgave van 12 miljoen is beriekt. Wat de beloning van het gemeente- personeel betreft wordt opge merkt dat de salarissen uit het gemeente-fonds worden bestre den, maar dat personeelsuit breidingen enzovoorts voor re kening van de gemeente komen. o Schiedam In het wijfogebouw „De Rank" zul zondagavond om 7.15 uur de maandelijkse korte avondoverdenking plaats vinden. Op deze bijeenkomst staat het thema „Het Gebed" centraal. De inleiding zal ge houden worden door ds. B. A. Koek, na deze lezing zal hier over van gedachten worden ge wisseld. De avondoverdenkin- gen worden voorbereid door een kleine oecomenïsche werk groep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1