Kweekschool voor de politie ,IK HEB DIT ALTIJD AL WILLEN WORDEN' 1L Strip over problemen in Rijnmond DE GROTE PIOIS J DE BOSKAMP: Adspirant-agent Michaël Wilbrink: doem Ton Huijssoon Zuid-Molukkers in de Toverbal SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1971 Leusden Op de opleidingsschool voor gemeentepolitie De Boskamp in Leusden worden bijna 200 adspirant-agenten en agentes opge leid voor een functie bij één van de 34 politiekorpsen in Zuid-Hol land. Zeeland cn L'trecht. Ook de Schiedamse politie krijgt haar nieuwe agenten van deze school; op het ogenblik zijn er weer een aantal in opleiding. Tijdens de eenjarige opleiding in het voormali ge kamp Amersfoort (het concentratiekamp tijdens de bezetting, later een kampement van de cavalerie) worden ze vertrouwd ge maakt met hun toekomstige beroep. Michael Wilbrink (26): Nu nog in opleiding in Leusden, sfrafcs in dienst van het Schiedamse politiekorps. Leusden Michael Wilbrink (26) itreedt binnen twee maanden als agent van poli tie in dienst van het Schie damse korps. Hoewel de in Harlingen wonende Wilbrink deze stad nog niet goed kent, is hij al bijna een jaar aan het Schiedamse korps ver bonden, toen hij zich. als ad spirant-agent aanmeldde, de selectie passeerde en naar De Boskamp werd gezonden. Voor Michael Wilbrink zit het er nu bijna op. Waarom het politievak, waar om deze opleiding, waarom Schiedam? Wilbrink geeft een nuchter antwoord: „Ik doe het uit een zeker idealis me. Het heeft me vanaf het begin in het hoofd gezeten. Het is dus altijd een wens van me geweest dit te wor den en vorig jaar heb ik met goed gevolg gesolliciteerd. Ik werkte vroeger in een wo ninginrichting in Harlingen en had een collega die ook solliciteerde. Zo ben ik er eigenlijk bijgekomen. Schie dam ken. ik met, maar in mijn geboorteplaats Harlin gen zou ik geen politieman willen eijn. Het is daar vrij klein, je kent iedereen en dat is dan beslist niet een voudig". Michaël Wilbrink is over het algemeen wel tevreden over de aard van de poiitie-oplei- ding, al verheeit hij een ze ker conservatisme bij de lei ding van de school niet. Het leven in internaatsverband leverde hem geen moeilijk heden op, ook al omdat hij in dienst was geweest. „HeL le ren was wel moeilijker. Je moest er na al die jaren weer inkomen. Ik was er tenslotte erg lang uit ge weest. Je werd er aanvanke lijk doodmoe van, maar nu lukt het wel weer". Dok de accommodatie van de school speelde aanvankelijk een rol bij" de vorderingen bij de studie. Een grote be zetting per kamer bevorder de een goed studieklimaat niet. De agenten beschikken nu over tweepersoonska mers, die ze naar eigen smaak kunnen inrichten. „Ons studiepakket is wei zwaar" zegt Wilbrink. „Na de avondmaaltijd heb je vrij tot de verplichte studie, waarna je nog een. uur vrij bent. De weekeinden zijn we thuis". Hoe hij zijn toekomstige taak ziel? „Meer in het kader van het sociaal werkzaam zijn. Je begeleidt de mensen op straat, ik zie mijn taak straks niet zo in het straf handhaven van de orde, maar in het dienstverlener, aan het publiek". Over aspiraties in de toekomst wil Michaël Wilbrink nog niet veel zeggen, al zou met name een functie bij de kin derpolitie hem wel trekken. Voor dat zover is, zal hij eerst minstens vijf jaar in de surveillancedienst werk zaam zijn (en dus nog menig waakzaam rondje over de Koemarkt moeten lopen, voor er eventueel burgerkle ren aan te pas zullen komen. Een wat revolutionair gebouwde school zal binnenkort het tot nu toe slechts uit barakken be staande kamp gaan vervangen. In een aantal vleugels onder verdeeld. zullen in dit gebouw lessen worden gegeven, perso neel en leerlingen worden on dergebracht en kantines, re creatiezaal en eetzaal worden ingericht. Commissaris B. Scholten is direc teur van de opleidingsschool en zichtbaar trots op het bijna vol tooide nieuwe complex. Met een aantal docenten heeft hij de leiding voor de opleiding, die hij „erg pittig" noemt, zowel li chamelijk als geestelijk. De leerlingen op de politieschool behoren tot de tien procent, dte de strenge selectie doorstaat. Ze zijn reeds in één van de 34 gemeenten aangenomen en zijn gedetacheerd bij de school, die hen na een jaar opgeleid en wel weer aan het korps van her komst aflevert. „De opleiding is beslist niet mak kelijk en roept dan ook veel spanningen op", zegt commis saris Scholten, „Ze moeten dan ook heel wat examens afleggen in allerlei vakken. Je hebt na tuurlijk de rijlessen, de EHBO. een schietexamen, een examen wetskennis een zwaar sportexa- raen en dan natuurlijk nog practische en schriftelijke exa mens" VORMING De opleiding In internaatsver- baud is met opzet gekozen om de- adspirant-agenten zoveel mogelijk vorming tc geven. „We doen bijzonder veel aan het vormen van de leerlingen. We lopen wat dat betreft zeker niet achter bij het bedrijfsle ven- Aan de begeleiding van de politieman wordt veel aandacht besteed. We hebben docenten voor vakken als maatschappij leer, psychologie, en geestelijke verzorging, weliswaar niet alle maal vakken voor het examen maar toch bijzonder belangrijk voor de mensen." De tamelijk korte tijd die de op leiding in beslag neemt moet in tensief worden gebruikt. De ad spirant-agent is dan ook vanaf maandagochtend half elf tot vrijdagmiddag half vijf inten sief in touw. 's Avonds wordt van tien tot elf uur een uur vrij gegund, de overige uren komen er op neer, dat er aan de oplei ding wordt gesleuteld. Tijdens de verplichte studio's avonds worstelen de agenten-in-oplei- ding de enorme hoeveelheid theorie door, die ze voor en na het examen onder du knie moe ten hebben. Het verlenen van eerste hulp zowel als een nauw keurige kenms van de Vogel wet is stof voor het examen. Wie voor één onderdeel daarvan onvoldoende haalt, moet het overdoen. Een cijferlijst met voldoendes vereist voor het het verkrijgen van het politie-diplo- ma A, dat de agent nodig heeft voor zijn loopbaan tot en met hoofdagent. Door het behalen van het diploma B kan hij bri gadier of adjudant worden, wat overigens buiten het terrein van De Boskamp ligt. CENTRALE OPLEIDING Sinds 1955 vindt een centrale op leiding plaats voor de agenten van de 34 korpsen. Aanvanke lijk gebeurde dit in Wassenaar, dat men. wegens plaatsgebrek moest verlaten. Het nieuwe ge bouw is ingedeeld in een ver zorgend gedeelte, een inter- naats- en een schoolgedeelte en zal op 27 september officieel worden geopend. „Het is hier wel vrijer dan in militaire dienst" zegt commissaris Scholten, die overigens wel be paalde eisen stelt aan kleding en haardracht. „Het verschil is dat de mensen hier vrijwillig zijn gekomen en wie de oplei ding niet wil voortzetten weg kan gaan." Vooral in de laatste maanden is de belangstelling voor de school aanzienlijk gestegen. „De school is voor 175 leerlingen op gezet en dat leek ons al een vrij Een aantal agenten-in-opleiding tijdens de middagse theepauze. hoge prognose. Nu is die al ach terhaald," Het gevolg is, dat de capaciteit van het nieuwe schoolgebouw straks ai weer volledig in gebruik zal zijn. „MENS CENTRAAL" De directeur van de poütieschoo? stelt graag de mens centraal bij zijn opleiding. Vandaar de grote aandacht voor het vor mingsonderwijs, waartoe hij ook het grote aantal lessen sport rekent. Hij meent dat de kandidaten vrijwel allen uit een „beschermd milieu" afkomstig zijn en daarmee tevens hebben leren aanvaarden dat er begrip voor gezag moet zijn. Ook noemt hij de sportieve instel ling van zijn leerlingen. „Ze zijn sportief. Gelukkig maar, want ze hebben zich beslist geen gemakkelijke toekomst voor ogen gesteld." De begeleiding vanuit het plaat selijke korps wordt onderhou den door regelmatige bezoeken van commissaris C. van der Haagen van de Schiedamse po litie aan het opleidingscentrum en door het bezoek van een mentor, die de pas afgestudeer de agent de eerste maanden in de praktijk ter zijde staat. Mentor en leerling maken een maand voor het einde van de opleiding kennis met elkaar. Door ouderdagen wordt de band met thuis onderhouden. De heer Scholten: „Ik woet niet hoe het op andere opleidings centra is, maar hier Jiggen de opkomstcijfers erg hoog. Ruim 90 procent van de ouders be zoekt de ouderdag. We vinden dat natuurlijk erg plezierig. Na een groot aantal examens te hebben afgelegd is de adspi rant-agent klaar voor zijn toe komstige korps, waar hij enke le maanden in alle afdelingen werkzaam is. De taak van de docenten van De Boskamp zit er dan op. Ze zijn dan aan <>n nieuwe lichting begonnen. Dat zijn er veel, want de vraag is groot en de opleidingstijd is maar kort. 2. De schoolmeester wist gedaan te krijgen, dat de eik werd ver heven tot beschermd natuurmo nument. Nu, dat was hard no dig! Want sinds een poos kwijn de de boom een beetje. Zijn blad groeide niet goed en hij kraakte treurig als de wind door zijn takken blies. „Hak om", riepen een paar langpar- keerders, want ze hadden last van de boom. wordt vervolgd ,i R^(A«rrno)HiiM£nbrM€ti€Érl ÊenbU. wel houder eevi dagKaatfc? EfwegrBeEXras fep -me lak 1 IPgfc Kcmt v'andie, V§llend& Êikels: onder boom fpTpfc Bp> Mcutfoot iMÏÏ Wcta agent Dirk Brouwer aan het werk /n zijn atelier aan de Vlaardingse Lanc/sfraof. VJaardingen Dirk Brouwer is een man van weinig woorden. Kort en krachtig drukt hij zich uit. Dit is een eigenschap die maar al te goed van pas komt in zijn hobby. Dirk is namelijk gek op het tekenen van stripverhalen; tekeningen met een heel klein heetje tekst. Speciaal voor het Viaardings Dagblad en de Schiedatnsche Courant heeft hij een strip gemaakt, die vanaf heden dagelijks in de krant zal staan. De 33-jarige geboren en geto gen Vlaardinger doorliep de Vaak grijp ik naar een strip te rug en verander er nog wat aan. ik der.k, dat dit komt, om- dal ik nog onvoldoende erva ring heb." Zijn vrije tijd besteed Dirk vrij wel geheel aan de striptekena- rij. „Maar het kan best, dat ik over een tijdje liever weer ga etsen. Ik houd erg van afwisse ling. Het leuke van strips is, dat je op die manier kritiek kunt spuien. Een strip is dan ook vaak satirisch. Ik vind ei genlijk ook alleen satirische stups leuk. Serieuze strips vind ik verschrikkelijk." Academie van beeldende kunsten in Rotterdam. In het begin etste en schilderde hij. Hier komt thans niet zo veel meer van terecht, om dat hij lang aan de strips be zig is en daarnaast a] zeven jaar een dag per week les geelt op een huishoudschool in Viaardingen. Af en toe komt daar nog het ontwer- strip, die Dirk voor hot Viaar dings Dagblad en de Schiedam- pen van een stand of een ex positie bij. Van jongsaf aan hebben de stripverhalen hem geboeid. Zijn oudere broer had een groot aantal Dick Bos-boek- jes. Eigenlijk mocht dat niet, want die waren in die tijd vee] te gewelddadig. Dirk verslond ze evenals overi gens die van Tom Poes. TOM POES-CLUB „Ik heb de verhalen van Tom Poes bljoa allemaal. Erg trots ben Ik op het feit, dat jk als klein jongetje al lid was van de Tom Poes-club. Ik liep met ccn speldje op mijn bloes en een lidmaatschapkaart op zak. Ik ging toen Dick Bos en Tom Poes met elkaar vermengen. Ik maakte eigen strips waarin Ol- lie Bommel en Tom Poes met de eigenschappen A'an Dick Bos de hoofdrol spelen." Toch is het eigenlijk pas een half jaartje, dat Dirk zich doelbe wust met het tekenen van strips bezig houdt. Aanleiding was een verzoek om een strip te maken over speeltuinen in verband met de start van. de Holyfant, een soort rommeltuin voor de jeugd, die Vlaardingse kunstenaars hadden ingericht. ..Het viel mij ontzettend tegen hoelang je nog met een strip bezig bent. Het moest allemaal snel gebeuren en Ik kreeg maat drie dagen de tijd. Ik dacht, da) ik het wel even 20U fiksen, maar ik had de drie dagen hard nodig. Het kost mij moeite om hel werk handig te verdelen. sche Courant heeft ontworpen speelt zich af in het Rijnmond gebied. Een Drentse familie komt paar het westen omdat do heer des huizes hier een baan heeft gevonden. Verder zullen wij piet verraden ■wat u te wachten staat. Als u nu in de gaten houdt, dat de hu« moristische strips „Asterix" en „Lucky Luke" de favorieten van Dirk Brouwer zijn, dan weet u ongeveer in welka rich ting u moet zoeken. Maassluis Morgenavond wordt in De Toverbal in de Reine- straat 13 een meeting gehouden tussen Zuid-Molukkers en Ne derlanders. De bijeenkomst zal worden inge leid door Arij Warnaar en Ju- lien Geursen. Vervolgens zullen de heren Risamasu uit Moor drecht, drs. Mual uit Breukelen, Risamenapatty uit Hoogvliet en Wattimena uit Rotterdam het woord voeren. Na de pauze kan men discussiëren met een fo rum, bestaande uit voornoemde sprekers, beide inleiders en de heer Ririassa. Het doel van de meeting js het verstrekken van informatie over de volgende punten: 1. Achtergronden van de zaak der Zuid-Molukkers, 2, de werkelij ke problemen der Zuid-Moluk kers, 3. Zuid-Molukkers in Indo nesië en in Nederland. 4. Waar om de politieke strijd door moet gaan en 5. Hoe Nederlan ders hierbij kunnen steunen. De meeting begint donderdag avond om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3