Schiedammer voor drie weken naar Canada Vliegende start door rood lichtf 75,- Balletlessen Tosca Balm bleken succes IE GROTE PLONS Kantongerecht Schiedam: Vrijspraak na veel passen en meten de bruid scheveningen KANTONGERECHT SCHIEDAM: UITWISSELING EERSTE KLASSER In mei groot ïnlegoverscliot bij Spaarbank van SCHIEDAMSCHE COURANT -- DONDERDAG 10 JUNI 1975 Schiedam Koos Vorstenbos, een gewone zeventienjarige Schiedamse jongen, zal per veertien juli voor drie weken naar Canada vertrekken. Koos ïs zeekadet bij het Schiedam se zeekadetten korps Jacob van Heemskerck. Drie weken ge leden pas, wist deze Schiedammer dat hij een reis naar dit verre land zou gaan maken. Hij is uitgeloot, samen met drie andere kadetien uit Rntterdam, Amsterdam en Den Heder. Koos Vorsienbos, 17 jaar en zeekadef. Schiedam Bij de zaak tegen ene Jacob L. uit Utrecht, woensdag morgen voor het Schiedamse kantongerecht, had rechter mr. W. E van Vloten er enige moeite mee de verdachte en de getuige te onderscheiden. Beiden stonden wat dralend voor het verdachten- hekje. De kantonrechter vroeg geduldig of de getuige opztf wilde gaan; „Anders raak ik in de war". Jacob stond terecht omdat hij door een rood licht gereden zou zijn. Verdachte ontkende alles en was speciaal naar Schiedam gekomen om alles eens duidelijk '..it te leggen. „Ik ben niet door rood gere den, wel door groen", verklaarde de gezette, in blauwe trui gekle de Utrechtenaar, met grote stelligheid. ring dat het licht nog niet op groen stond toen verdachte zijn vliegende start inzette, De officier van justitie, mr. A. Borghart uitte in zijn requisitoir het vermoeden dat Jacob door de vliegende start, waarschijn lijk rood en groen door elkaar had gezien. Hij eiste i 75 boete of zeven dagen. Mr. van Vloten liet een getuige horen. Deze verklaarde dat hij op het kruispunt door Jacob aangereden was. Verdachte deed oprecht verbaasd; „Heb ik u aangereden?", vroeg hij met grote ogen en giechelend. Jacob wilde meteen aan de ge tuige uitleggen hoe alles in het werk gegaan was. Echter, hij was niet aan het woord. De kantonrechter werd nu wat on- De Utrechtenaar verdedigde zich geduldig en zei kortaf: „Wilt u nu zwijgen". Be Utrechtenaar verontschuldig de zich: „Ja, ik ben erg onge duldig en het is de eerste keer dat ik voor de rechter sta". Ondanks dit debuut bleef hij maar door redeneren; „Na de botsing ben. ik meteen, uit de auto gesprongen en heb gezegd .dat u door het rode licht reed". Verdachte verklaarde verder .boe het kwam -dat hij zo snel op het kruispunt was: „Ik was zo snel omdat ik een vliegende start had". Deze opmerking verwektenogal wat hilariteit. De kantonrechter vroeg: «moest u een record breken?" Verdachte ging onverstoorbaar verder met zijn uitleg over vlie gende starts, groen en rood licht, naar rechts en. links wij zende pijltjes, en andere ver warrende dingen, To'ch was hij eigenlijk nog bezig met het ge bruikelijke vragen steller» aan getuige Be kantonrechter merkte op dat de verdachte geen vragen stel de maai* zich aan het verdedi gen was. „Ja ik moet me ver dedigen en ik ben hier voor de eerste keer. Ik weet niet hoe al- ks gaat". „U moet nü vragen stellen", zei de kantonrechter nogmaals. „Ja, wat moet ik dan vragen", zei Jacob en keek getuige peinzend aan. Er Kwam een tweede getuige op draven. Deze zei achter de ver dachte voor het rode stoplicht te hebben 'staan wachten. Weer Protesteerde Jacob: „Dat kan nooit want ik had een vliegende start". Getuige keek wat ver stoord en bleef bij zijn verkla- Van de loting wist Koos eigenlijk mets. De leider van de Schie damse zeekadetten heeft enkele namen van eerste klas zeeka detten opgegeven. De briefjes werden in een grote hoed ge stopt samen met de namen van andere Nederlandse zeekadet' ten en er werd getrokken. De zeekadetten worden begeleid door een kwartiermeester, één schipper en de heer Bergvelt, de leider van de Schiedamse kadetten. Veertien juli om tien uur vertrekken de zeekadetten. Zij gaan dan naar het Engelse vliegveld Gatwick, waar nog zestien anderen worden opge haald. Tien Engelse zeekadet ten er. zes Zweedse zullen zich bij de groep voegen. Daarna gaan ze naar Wiesbaden en dan zal men eindelijk rechtstreeks naar Canada vliegen. Canada 2ai van oost naar wesi worden doorkruist. Men zal on der meer Ottawa, Winnipeg en Vancouver aandoen. In. Winni peg wordt er gejaagd. Voor da zeekadetten, die het wijde wa ter gewend zijn, toch wel eea belevenis. In Ottawa en Van couver zal een trainingskamp gehouden worden. Verder zul len de zeekadetten aan wed strijden deelnemen en Canade ze fcadettehkorpscn bezoeken, Ook een bezoek aan een vloot en een zeilschip starn op het pro gramma. De kadetten blijven niet alleen in Canada. Zij zullen enkele schreden wagen over do grens van Amerika, bij de Nia- garawatervallen. wordt dan gezeild en geroeid op de Maas. Tevens worden cr wedstrijden gehouden. De Ne derlandse zeekadetten komen op twee augustus terug uit Ca nada. Dn rek wordt gehouden in het ka der van een uitwisselingspro gramma. In 1967 al, zijn Neder landse zeekadetten naar Cana da gegaan en hebben Canadese kadetien ons land bezocht. Ook dit jaar komen Canadeze kadet ten naar Nederland. Op één au gustus staan onze kadetten klaar hun buitenlandse colle ga's te ontvangen. Men heeft het plan om, wanneer de uit wisseling een succes wordt, dit ieder jaar ite herhalen. Koos Vorstenbos is vorige week bevorderd itot zeekadet eerste klas. Hij is al drie jaar lid van het Schiedamse zeekadet korps. Hoewel Koos volgens zijn vader de zeekadetten boven zijn huis werk stelde heeft hij twee we ken geleden toch zijn eindexa men mulo b gehaald. Hij is ook meteen voor het toelatingsexa men van de MTS geslaagd. Pa kan nu weer veel door de vin gers zien» Hij vindt het gewel dig dat zijn zoon naar Canada gaat, Koos Vorstenbos is een fanatiek zeekadet. Iedere zaterdagmid dag is hij dan ook present. Er nogmaals en beweerde dat er niemand achter hem. gestaan had. „Ik heb in mijn spiegeltje gekeken. De hele rijbaan was vrij, dat vond ik al zo vreemd". De kantonrechter had enige moeite om de woordenvloed van de verdachte te onderbreken: „Bent u nu alles kwiit wat u kwijt wilde?". „Nee", antwoordde de verdachte fel. Mr van Vloten vonniste conform de eis, wat dc reactie van de verdachte uitlokte. „Het had dus geen zin om hierheen te ko men". Aarzelend draaide hij zich om en smeet de deur van de rechtzaal achter zich dicht. 12. Zo togen de twee mannen aan liet werk, terwijl agent Waan- ders gezellig wat bleef rond- dreutelen. Nou, de Botjes trof fen de oude eik aan in een ern stige staat van verval hoor! wordt vervolgd Schiedam Bij de Spaarbank anno 1820 is in mei een zeer groot inl egoverschot geweest van f 1.832.863,92 tegen een overschot van 1.038.012,18 vo rig jaar. Op 31 mei bedroeg het totale inleggers tegoed 93.439.669,21. Eind mei 1970 was dit bedrag 83.966.491,61, De aan de Spaarbank toever trouwde gelden en reserves wa ren per 31 mei 1971 voor 41.184.577,39 belegd in effec ten, voor 9.453.119,75 in hypo theken en voor 32.572.399,in onderhandse leningen aan ge meenten en dergelijke, terwijl de onbelegde en de op korte termijn beiegde gelden teza men f 14.371.545.38 bedroegen, droegen. Schiedam Mr. W. E. van Vlo ten heeft woensdagmorgen voor het Schiedamse kantongerecht vrijspraak gevonnist tegen een Viaardinger, die niet genoeg rechts gehouden zou hebben. Op twee december van het vorig jaar reed hij in zijn Mercedes op huis aan. Doordat aan de rechterkant van de weg auto's geparkeerd stonden kwam hij ruim op de linkerwegbelft. Uit de tegengestelde richting na derde een bromfietster. Ze kon den niet meer voor elkaar uit wijken en een botsing was het gevolg. Verdachte had zijn vrouw, die het ongeluk vanuit het raam gezien had als getuige meegenomen. Bovendien liet hij zich verdedi gen door een raadsman, mr Kienhuis. Getuige verklaarde dat haar echtgenoot rustig kwam aanrij den en ongeveer één meter af stand bewaarde tot de gepar keerde auto's. De tegemoet ko mende bromfietser reed ook op ongeveer een meter afstand van de trottoirrand. De kanton rechter. mr W. E. van Vloten vond het nog steeds onwaar schijnlijk dat de Viaardinger per se zo ver aan de linkerkant van de weg moegt.. jijden._>Ir., Kienhuis deed haarfijn uit de doeken welke afstanden er be stonden tussen de auto's aan de rechterkant van de weg, de wagen van. verdachte en de stoeprand aart de linker kant. „De straat is zes meter breed, zonder de geparkeerde auto's. Een auto is één meter vijfenzeventig breed, ook de auto van verdachte. Hij heeft ongeveer één meter afstand ge houden. Dan was er dus nog één meter vijftig over voor de bromfiets, deze heeft ook een meter afstand van de stoeprand gehouden." De kantonrechter, de officier van. justitie en de griffier moesten even op adem komen na dit verbluffende re- kenstaaltje. Zij lieten het nog eens goed tot zich doordringen, toen pas kon de officier van justitie aan zijn requisitoir be ginne n. Mr. A, Borghart, stelde in zijn re quisitoir, dat hij toch van me ning was dat de Viaardinger te veel links gereden had. Hij eis te 50 boete of vijf dagen. Mr. Kienhuis verdedigde 2ijn cliënt door te zeggen dat het even tueel niet voldoende reehtshou- den niet de enige oorzaak van de aanrijding was, maar dat het een complex van factoren was. De weg maakt namelijk ook een bocht. Fietsers en bromfietsers moeten daar enigszins uitwijken om op het fietspad te komen en de toch al smale rijbaan, wordt nog smaller wanneer er auto's ge parkeerd staan. Bovendien hield hij staande dat zijn cliënt naar de omstandigheden vol doende rechts gehouden had. De kantonrechter zei dat het ten laste gelegde niet bewezen was, maar dat verdachte gelet op de omstandigheden toch wel te hard (35 kilometer) ge reden had. Mr, Van Vloten sprak de auto mobilist vrij. Schiedam Tosca Balm is. woensdagavond in de grote zaal van. gebouw Area do aan •de Lange Haven 71 begonnen met een serie openbare bal letlessen. De eerste avond was voor leerlingen van tien jaar en ouder. De jongste meisjes in deze categorie be ten om zeven, uur de spits af. Tosca Balm zelf sprak een in leidend woord. Zij dankte de vijfentwintigjarige Lara Po lak, die de kinderen de dans passen had bijgebracht, terwijl zij in verwachting was. Lara had dan ook de leiding bij alle klassieke dansen,, die de kinderen uit voerden. Tosca nam 't beal- ballefc voor haar rekening, wat ze overigens erg goed deed. De zaal was gevuld met trotse vaders en moeders, die de De kinderen in actie op de dansvloer. prestaties van hun dochter op de dansvloer zaten tc bewon deren. De kinderen wearen er met minder enthousiast om. Met veel geestdrift be wogen ze zich m door de moeders gemaakte pakjes op de maten van de muziek. Voor de beat bleek minstens evenveel belangstelling te bestaan als voor het klassie ke genre. Ook bij de ouders was dat het geval, die lustig mee zaten te klappen, toen het nummer Loop di love van Juan Bastos door de luidsprekers kor.k. Proud Mary" van Ike and Tina Turner werd ook heel in drukwekkend gebracht. Halverwege het programma danste Lara een solo die ge weldig aansloeg bij het pu- hi vlc. Voor d< /e openbme ie- hadden de kmdertn ge durende- drie maanden hard gestudeerd, wat wel tf- mer ken was. De andere openbare lessen worden gehouden op odnde^- dag 10 juni voor leerlingen van vijf tot en met veertien jaar, vrijdag 11 juni voor leerlingen van vijf tot en met twaalf jaar, donderdag 17 juni is er een uitvoering van leerlingen vanaf twaalf jaar on vrijdagavond 18 juni is er ook alleen beatballet. De lessen beginnen 's avonds om zeven, acht en negen uur. Zaterdagmiddag 12 Juni om twee uur staan de leer lingen vanaf vijf jaar op de dansvloer. ^5^ 30 Was zij hem tegeraoeigelopen? Had zij gevoeld dat hij kwam? Zij geloofde in hem, zij wel, na tuurlijk, zij zou hem nooit blij ven aankijken op... 2ij houdt van mij, dacht hij, mijn adem in haar longen Er ontspande zich iets in hem. Zijn woede werd op de achter grond gedrongen terwijl hij daar stond neer te kijken op het slapende kind, dat ergens van hém was. God wist hoe dat mo gelijk was, waarvandaan het stamde, maar zeker was het dat TiJlekes van hem hoorde en dat zij dat zelf ook wist. De -mensen zouden hem nawijzen. Dat hadden ze altijd, althans al heel lang gedaan. Hij was nu vrijgelaten omdat er geen af doende bewijzen waren, niet op grond van zijn aan het licht ge komen onschuld. God beter 't! „Joj, daar heb je d'n Eige- naerd, je weet wel, die stroper, die ze hebben vrij laten moeten omdat de lui het niet helemaal zéker wistenDie morgen had hij zo opgespeeld dat standigheid, weer Tilja net als die eerste keer, in de kerst nacht Bijna een jaar gdeden was dat. En weer, net als toen, was het of er iets hards en stuurs m hem afbrak. Hij ademde diep en was cr zich in eens van bewust dat hij m het bos was, m zijn bos. in zijn ei gen vrije Schavelingen. Dat hadden ze hem willen afnemen om niks. omdat hij was die hij was, omdat.,.. Dieper bukte hij zich en ook net als al eerdei nam hij het kleme ding in zijn sterke armen. Hij drukte haas- tegen zich aan, een beetje ruw omdat het hem ineens te veel werd. Slaapdronken, vergelend waar voor zij was uitgegaan en hoc zij hem tegemoet had willen vliegen, nestelde zij zich met een tevreden geluidje vaster te gen. hem aan. Daar was hij dan immers, haar eigen Geerten. „Meidje", zei hij en zijn slem klonk ruw, „meidje, Tille- kes...". En met lange stappen vervolgde hij 2ijn weg naar het pompstation, naar huis, hem alleen al^ daarvoor wel Een paar dagen later schrok kleï- 1 ne Tilja plotseling wakker. Het was een akelig wakker worden. Waarom dat wist zij met pre- cies. Het was of er iets groots en donkers door de schoorsteen meteen weer hadden kunnen opsluiten. De schend vlakken Als hij eraan dacht, knarste hij nog op zijn tanden. in iu, midden in zijn felste op- o rrid(?i.»A was komen kruipen, en daarbij dacht zij n»ct aan Smt-Nicolaas of aan Zwarte piet. Stil lag het kleme meisje xn haar bedje in het donker te luisteren. Het was nog geen morgen, nog lang niet, want het kleine nachtlicht op een hoek van dc schoorsteen was nog groot en heel met opgebrand. Het was nog met eens nacht voor de grote mensen, want Toen ineens wi*l Tilja waarvan zij zo angstig wakker geAvorden was: beneden waren stemmen, heftige, boze stemmen, die je met eens goed herkennen kon Er was een dreunende slag en gerinkel, alsof iemand zwaai met zijn vuist op het tafelblad sloeg. Ti Ij a's hartje bons.de heftig. Kon- dan dat vader en mamma zijn? Maar, ..het was zo anders, zo heel anders dan zij hen ooit had gehoord. Mamma's lokkende vogelstem kende zij, en haar verveelde, haar spottende, haar boze stem, maar met dit krij sen, als van oen boze meeuw. Hoor, daar was vaders stem weer. Vader sprak altijd rustig cn gedempt, nu was het geluid zwaarder en dreigend. Toen klonken beide stemmen wild rloor elkaar Voorzichtig gleed kleme Tilja uit haar bedj'e. Koud was het, ake lig koud, alsof ijskoude vingers je bij je blote benen pakten. Dan stond ze daar op haar pan toffeltjes, haar jurk snel om haar schoudertjes geslagen. Zo sloop zij ongemerkt op haar te nen de gang door en de trap ai. Had zij niet beter de dekens over zich heen kunnen trekken en wegkruipen m de lauwe warmte van haar bed? Zou zij niet terughollen, nu kon het nog? Maar onweerstaanbaar werd zij aangetrokken door de schrik wekkende geluiden beneden. Toen hoorde zij lachen, zwaar duister, Het was geen gewoon lachen on het was niet te gelo ven dat vader zo deed. Hij vloekte zwaar en dat was ook niets voor hem, dat paste niet bij zijn /^ehte, lijdzame glim lach en zijn vriendelijke ogen met hun afwezige blik. „Wat heb je de mensen bedon derd, sloerie die je bent. En wat een blinde dwaas ben ik ge weest om eéa woord van je te geloven. Weggestopt en ver patst had je de buit. En waar om? Je kon toch waarachtig al les van me krijgen. En mij maar aan het lijntje houden en m die tussentijd je vermaken met anderen. Ik was de vette Vlieg, die toch al vastzat in ,ifl web!" Mngdalena trachtte er iets tussen m te brengen, maar. hij over schreeuwde haar. „Houd ja bek, jij! Ik heb al veel te lang naar je zoete praat geluisterd! Wat voor «gedachten zijn er door je kop gekronkeld bij dit zaakje? Waarom heb je Eige- naerd erbij willen lappen. Waarom? Is hij je soms met té voet gevallen? Was hij nu eens een kerel die niet met je naar bed wilde?" (Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3