Verplichte vakantiesluiting spoedig totaal op de helling Noodzaak niet langer aanwezig „Als ik liet over mocht doen, deed ik het weer" DESKUNDIGEN VERWACHTEN: '3/m« Hartekreet om hulp voor Wereld, winkel in Schiedam BEZWAREN andere baas KvK ivïénmt Geslaagden „Stikken in kosten" De heer De Bree 41 jaar arbeidsbemiddelaar: DUITSLAND SCHIEDAMSCHE COURANT VE3JDAG II jL'XI 1371 3 Schiedam In navolging van de Schiedamse kappers blij ken thans ook enkele kruide niers in deze gemeente al te willen van een verplichte winkelsluiting. Als eerste re den hiervoor wordt opgegc- ven, dat de tijden verande-* i ren en wat vroeger een eco nomische noodzaak was, thans een economische te genkracht is. De dameskap pers hebben vorig jaar om ontheffing gevraagd en gekregen de herenkap pers hebben met ingang van deze zomer de ontheffing doorgevoerd. Hoewel noch de Kamer van Koophandel, noch de Schie- damse Handels- en Bedrijfs- raad hiervan officieel in kennis zijn gesteld, hebben enkele kruideniers reeds de hoofden bij elkaar gestoken om voor het volgend jaar een ontheffing te verkrijgen, Naar verluidt zullen detail listen in andere branches spoedig volgen. Ken herenkapper: Meneer, de tijd dat men bong moest zijn dat de ene kapper klanten zou afsnoepen van de ander, is lang voorbij. Nietwaar, ik kan een Want kwijtraken als ik weg ben, maar dat kan dc ander ook, de kansen daarop liggen 60-53. En wat wilt u, iedereen moet er wel eens uit. Het zal met on2e welvaart wel meeval* len, of tegen, maar tegenwoor dig heeft iedere vrouw een ijs kast, een wasmachine, noem maar op'1. De kapper voorts: „Bij al die welvaartszaken hoort ook ecu vakantie. Jc hebt het het hele jaar door druk met de zaak, ik ben een verwoed kampeerder en daarom wil ik geen weekje, maar veertien dagen weg. Dat k&n natuurlijk wel, toen de va* iantiesluiting verplicht gere geld was, maar daaraan waren ook hezwaren verbonden. Je moet namelijk je vakantie al in januari, februariopgeven. Nu ga ik altijd met een. stel an deren die hun vakantie nog niet hebben vastgesteld. Maar de kapper moet dat al lang te vo ren hebben gedaan. Met d<- kans, dat hij de overigen mis loopt, Wel is het waar. dat je achteraf tóch nog je vakantie kan ver zetten, ten minste in de meeste gevallen, maar het was toch beter om de vakantie dat a zelt vast te kunnen stellen". Deze herenkapper stelt voorts vast dat de kleinere zaken In Schiedam -met een of twee man personeel reeds verdwenen zijn of gedoemd zijn te verdwijnen. Waardoor de zaken overblijven met méértallig personeel, die sluiten, omdat 't personeel af gaan. "Een kruidenier met een grotere zaak voert aan: „Met de ver plichte vakantiesluiting krijg ie omstandigheden als deze: Een winkelmeisje móet vakan tie nemen, maar wil met haar vriendje op een andere datum omdat liet vriendje anders niet kan. Het meisje zegt, meneer, als ik dan en dan niet met va kantie mag, ga ik naar een an dere baas. Kietwaar, er zijn bazen genoeg. En omdat je goed personeel graag wilt houden, zeg je, voor* uit meid. neem die veertien da gen maar. Je móet dat wei zeg- geiu Daarom zou het wel ple zierig zijn, wanneer de kruide nier zélf de vakanties van 'het personeel kan regelen. Waarbij de zaak niet gesloten behoeft te worden". Kamer van Koophandel sluit ®e mogelijkheid geenszins uit, óat in de nabije toekomst vele fluddenstanders zullen aandrin- gen op ontheffing van de ver plichte winkelsluiting. deze instantie voorziet een «rugloop in het aantal kleine 2aken. De kamer wijst in dit verband naar de wijken Groen* Wegens vakantie gesloten. Volgend [aar wéér? oord en Kcthcl, waar alle krui deniers en groentehandelaren en uiteraard nu ooio de kap pers reeds ontheffing hebbes gekregen, De Kamer van Koophandel acht de noodzaak van ontheffing in déze tijd zeker aanwezig, om dat de huidige toestand niet langer gewenst is. De Kamer: „Destijds is op ver zoek van*de middenstanders de verplichte sluiting ingevoerd; dat was toen noodzakelijk in verband met de concurrentie Naarmate de zaken echter gro ter worden, is deze noodzaak nauwelijks meer aanwezig; do concurrentie ligt op een totaal ander vlak". De Schiedamse Handels- en Be- cfrijfsraad heeft, evenals de Ka* mer van Koophandel, nog geen verzoeken binnen, gekregen, be* halve destijds van de kappers, om de verplichte sluiting op te heffen. Niettemin deze raad: „De bran* ches vervagen steeds verder, de zaken worden steeds groter, met het personeel ontstaan steeds meer moeilijkheden, do verplichte vakantiesluiting be tekent thans onrendabele be< dri ffsvoering". Ook gezien de arbeidsschaarst© zal de raad niet verbaasd zijn, wanneer in de nabije toekomst ook andere branches dan de kappers om ontheffing van de verplichte vakantie-sluiting gaan vragen, Uroenoord en Kethel zijn, met de kruideniers en groentehandela ren voorop gegaan; de anderen zullen ongetwijfeld volgen. De resultaten daarvan kunnen in november van dit jaar reeds in de Schiedamse Handels- cn Be- drijfsraad tegemoet worden ge- Wonneer de overleggers van het eerste uur hun doel herei ken, lullen de winkels in Schie dam spoedig, mogelijk volgend /oor, hun winkels in de vakantie niet meer s/uiten. Hef over/eg is gaande en duurt voort. Schiedam Aan do Eerste Chris* telijke Praktijkschool voor LEAO te Schiedam zijn ge slaagd voor het •eindexamen Hendrika Elisabeth de Regt, Pe ter Johannes Smits, Maria Go- belina Verbeek, Hendrika Eli sabeth Verdam, Cornelia Ver haal, Wilhelmina Verhaal, Ma ria y. Veth en Pieter Dirrek Weygertze. Er werd één kandi daat afgewezen. Schiedam Henk Richter uit de Korte Achterweg in Schiedam heeft een harte kreet. In ronde taal besluit hij de schriftelijke harte kreet met de mededeling, dat „als de Wereldwinkel dade lijk in de kosten stikt, de Schiedamse burgerij weer een zoveelste kulturele moord heeft begaan" Aldus Henk. Die weet waarover hij praat omdat hij, volgens zijn brief, alweer een jaar in Schiedam woont en nogal wat negatieve dingen over deze stad en haar bevolking heeft gehoord; er zou geen sfeer zijn, er zou een grenzeloze inaktivï- teit op maatschappelijk en cul tureel gebied heersen. Bij nader onderzoek echter heeft Henk ondanks het gebrek aan bioscopen, theaters en weinig terrasjes waardoor er kortom geen sfeer in het centrum van de stad zou zijn, tóch enige leu ke dingen gevonden. Zoals het Stedelijk Museum en de films die daarin gratis worden ver toond. Schiedam heeft, aldus Henk Rich ter, nóg iets leuks. Dut is de Wereldwinkel van de Vredes- werkgroep in het rustige Provp. niershuis. Henk: ,,Zij wil de burgerij van Schiedam wijzen op de proble men van de Derde Wereld; zij probeert de arme landen de morele steun te geven die ze zo hard nodig hebben". Hoewel het de wercldwinkeliers niet in de eerste plaats te doen zou zijn, veronderstelt Henk, om de financiële hulp, is het toch noodzakelijk dat de Schie damse Wereldwinkel wat meer klanten gaat trekken dan tot dusver. Want de hufdige omzet is te gering, dat de winkel de vaste lasten kan dekken. Met het gevolg, dat de Wereldwin kel gedoemd zou zijn te ver dwijnen. Een „zoveelste kultu rele moord". Aldus Henk, die klanten en donateurs zoekt. Voor de Wereldwinkel in het Proveniershuis. #>- i*.» A 'My Schiedam De heer O. J. P. de Bree constateert met genoegen de vele veranderingen, die de maatschappij in de loop' der jaren ondergaan heeft. Hij kan het weten, want sinds 15 maart 1930 is hij werk zaam als arbeidsbemiddelaar. Nu werkt hij op het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord aan de Van Slingelandstraat in Vlaardingen. Vorig jaar vierde hij zijn veertigjarig jubileum. Door een ambtelijke dwaling werd hij pas dit jaar met koninginnedag ge huldigd. Maar de ontvangsi van de gouden ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau maakte alles goed. Dc vijfenvijftig jarige heer De Bree, die een rasechte Schiedammer is, begon in 1930 als jongen van vijftien jaar bij de Arbeidsbeurs in Schiedam, die de eer ste in heel Nederland was. Deze beur9 was in 1902 opgericht, daarvoor tra den de kroegbazen op als bemiddelaar. Het kantoor in Schiedam was geves tigd op het Broersveid. In 1934 begon nen de crisisjaren. De heer De Bree; „Ja, dat was een heel vervelende tijd. Vooral in Schiedam was er veel werkeloosheid, omdat niet alles om de scheepvaart draaide. Maar in de havens voeren geen schepen meer, er waren geen schepen meer no dig, dus de werven hadden ook niets te doen, en dat was de oorzaak er weer van, dat alle samenhangende indus trieën, zoals de machinefabrieken, ook allemaal stil lagen. Deze periode duurde tot 1938. Het was verschrikke lijk, je kreeg ook gauw ruzie met ie* mand, want als cr eens een baantje kwam, wat niet vaak gebeurde, en je gaf het aan iemand, was de rest kwaad, dat je het niet aan een van hen gegeven had. Toen begon het stempelen. Eerst was dat eens per week, maar later liep dat op tot twee keer per dag. Dan stonden ze in rijen te wachten voor een stempelt* tje. De werkloosheid werd echter steeds groter en zo werd de DUW, de Dienst uitvoering Werken, in het leven ge roepen. Dat was een soort werkver schaffing. Op allerlei manieren zocht de overheid karweitjes om iedereen maar aan het werk te houden". Als voorbeeld noemt de heer Dc Bree h^t Volkspark in Schiedam, dat voor het overgrote deel door werklozen met de hand is aangelegd. „In de oorlog ging het allemaal heel anders. Toen waren er ook veel werklozen, maar dat twee keer per dag stempelen was er niet meer bij, want de Duitsers waren als de dood voor grote groepen mensen, die konden ze met een paar man niet aan, wanneer het uit de hand hep. Na tuurlijk kwam men toch regelmatig stempelen, want wat moest men zon der geld beginnen. Dat was dan in het begin van de oorlog. Op elk kantoor van 't Rijksarbeidsbureau, want-de ar beidsbemiddeling was in 1941 in han den van het Rijk gekomen, zat een Duitser. Toen die het reilen en zeilen van de werklozen zo eens aangekeken hadden, vonden ze dat al die mensen, die niets te doen hadden, maar naar Duitsland moesten gaan, daar was werk genoeg. In het begin was het nog vrijwillig om te gaan, maar later werd het verplicht. Na de oorlog werd het allemaal beter, toen moest iedereen ingeschreven wor den voor een baantje in de fabrieken, die weer gingen draaien.. Natuurlijk bleven er werklozen, over. De pech in die tijd was, dat we in een gebouw za ten, v/aar cle Arbeidsbeurs naast het Burgerlijk Armen Bestuur zat. Ieder een, die dan zonder werk zat, schaam de 2ich om zich tc komen laten in schrijven. want iedereen kon je zien, en don werd je al gauw voor steuntrek ker versleten". De heer De Bree is een boeiend vertel ler. Hij raakt niet uitgepraat over wat hij allemaal al beLeefd heeft. Dat is dan ook niet gering, want elke dag maak je wel weer nieuwe gevallen mee. Na de oorlog is er veel veran derd, vindt hij. Er zijn meer regis ge komen, waar werknemer cn werkge ver om moeten donken. Je staat mei meer een twee drie op straat. Zo kan een werknemer alleen maar ontslag nemen, of ontslagen worden met weder zijds goedvinden. De directeur van het Arbeidsbureau neemt uiteindelijk do beslissing. Ook is men zich meer gaan specialise ren. Zo zijn er nu verschillende afde lingen op het Arbeidsbureau, zoals de metaalindustrie, de bouw, jeugdbege- leiding, vakantiewerkers en gehuwde vrouwen. Voorts beschikt het bureau over een dokter, die zich belast met de eventuele medische keuringen, ook wordt er vee! aan voorlichting over be roepen op scholen gedaan. De bemid delaars zelf moeten tegenwoordig ook een bepaalde opleiding genoten heb ben. Voor mensen die meer dan een half jaar werkeloos zijn, bestaat de Wet voor de Sociale Werkvoorziening. Men wordt dan op basis van vrijwilligheid aan het werk gezet in dienst van de overheid. Het is allemaal aangepast werk. Zulke mensen worden bijvoorbeeld geplaatst in een gemeentearchief of, wanneer ze beter hun handen kunnen gebruiken bij de plantsoenendienst. De heer De Bree heeft het overigens nog best naar zijn 2ln.„Als ik het over mocht doen, ging ik weer werken op een arbeidsbureau. Het is een afwisse lende baan, je ziet veel mensen, je wordt voor de meest vreemde situaties geplaatst en nu ik al zo'n tijd in dienst ben, moet ik vaak overal inspringen, omdat ik kennis heb van alie afdelin gen. Op het ogenblik heb ik de functie van commies. Dat is dc hoogste rang die je kunt haten bij de arbeidsbemid deling. Daarna word je chef van een afdeling". De heer De Bree, die nu in Vlaardingen woont, zou nog lang niet wegwillen bij het bureau. Hij hoopt tot zijn pensioen de mensen met raad en daad bij te staan. Voor hem is het contact met de mensen langzamerhand een levensbe hoefte geworden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3