MAATSCHAPPELIJK WERK HEEFT ACHTERSTAND Veel patiënten ten onrechte naar psychiater i GEMEENTELIJKE VOORLICHTING NIET OVERTROKKEN" Sociaal raadsman: moet wens wijken voor werkelijkheid KALOM '71 IN HAL VAN MAVO-SCHOOL WETHOUDER KLOOTS OVER SCHIEDAMS PROTEST -ER IS EEN WERKGROEP" W as-gigant kan 40.000 kilogram per week aan RAPPORT TER INZAGE Openbare les Toonkunst- kinderkoor Visafslag „PAPIEREN ROOS" PRIORITEIT OP LOSSE SCHROEVEN SCHIEDAMS CHE COURANT DONDERDAG IT JUNI 1971 3 Schiedam Op het gebied van het maatschappelijk werk valt in Schiedam een enorme achterstand te bespeuren. Twee artsen, de zenuwarts dr. R. Agcma en dr. J. H. Leusink, de directeur van het Gemeente-Ziekenhuis, kwamen gisteravond in de vergadering over de geestelijke volksgezondheid door vijf raadscommissies tot deze opzienbarende conclusie. Juist omdat er in Schiedam maatschappelijk werkers ontbreken en ook het huisartsenaan tal niet toereikend is, blijken zich bij de zenuwarts een groot aantal patiënten te mel den. dat daar in feite niet thuishoort: .Ongeveer 50 procent van de mensen tussen 25 en Ga zou kunnen worden geholpen door een maat schappelijk werker" zei dr. Agema. Echter, die zijn er niet en dus komt men bij de psychater. Ik kan maar een aantal mensen per week helpen en de psychotherapeut eveneens. Omdat het in het ;V maatschappelijk werk aan man kracht ontbreekt, is een uitbrei ding van maatschappelijk wer kers dringend gewenst. Ook een bureau voor gezinsmoeilijkhe den is in Schiedam noodzake lijk". Ir. Agema gaf gisteravond een toelichting over de problemen van adolescenten, de mensen van 25-65 jaar en. de bejaarden. Wat de zorg voor adolescenten betreft, wees de zenuwarts op andere steden, maar een jonge renadviescentrum goed werk verricht. Hij meende dat Schie dam wel groot genoeg Is voor zo'n centrum, maar wees er op dat het erg duur is cn dat de gemeenschap daar veel voor moet over hebben. de sector bejaardenzorg be steedde dr. Agema vooral aan dacht aan de demente bejaar den, die nu in het Gemeente-' ziekenhuis moeten worden ver pleegd, omdat een tehuis nog ontbreekt. Hij meende overi gens dat de sociale zorg bij de bevolking van boven ,de 65 meer-sooialB'zorg nodig heeft dan medische. „Dementie kan van te voren worden tegenge gaan. "Dat begint al bij de be jaarden die de puzzel uit de krant oplossen. Als dit kan wor den opgevangen, is het werk voor de medici niet zo groot mieer. PvdA-raadslid A. Verlinde bracht de s-ooiale raadsman ter spra ke, -die de deskundigen in eer ste instantie nog niet direct za gen zitten. Dr. Leusink: „Het is een papieren roos. We liggen bier in Schiedam jaren achter op het gebied van maatschap pelijk werk. Er moet eerst eens een maatschappelijk werk van •gehalte komen". Dra. Smits van de Sociale Dienst: „Een sociale raadsman werkt als een boemerang en ik vind het nu onverantwoord hem in te stellen. De sociale raadsman moet de weg wijzen naar de werkers in het veld en die ont breken. Als je de mensen niet kunt verwijzen help je ze niet. Eerst zal moeten worden on derzocht wat er om die sociale raadsman heen moet komen. Een. oplossing kost hier min stens vijf jaar. De bevolking moet er gevoelig voor worden gemaakt". Met name dr, Lfeuèlhk sprak zijn .ontevredenheid uit over de toe stand van. het maatschappelijk werk in Schiedam. Duidelijk werd dan ook, dat dit één van de zaken is, die het snelst moet worden aangepakt. laardingen/Schiedam Wethouder A. G. Kloots van verkeer an vervoer van de gemeente Vlaar din gen vindt niet, dat de berichtgeving door het Vlaardingse voorlichtingsbureau ten aanzien van de intergemeentelijke werkgroep die een studie gaat maken over het openbaar vervoer in Schiedam en Vlaar- dtogen, een overtrokken beeld geeft van de werkelijkheid. Het Schiedamse voorlichtingsbureau, dat tot nu toe had ge zwegen over de werkgroep had dit gistermorgen op gezag van het Schiedamse gemeentebestuur in een persbericht la ten weten. De Vlaardingse wethouder,die, na een informeel gesprek mei RET-directeur drs. Van Leeu wen daartoe het initiatief nam, blijft van mening dat er wel een werkgroep is gevormd, „Wij hebben onszelf geïnstal leerd", zo stelt hij, „maar mis schien is det woord te fel geko zen en ha-, ;'en we beter over „geforcneti'ü" kunnen spre ken.'1 Overigens hoopt de heer Kloots dat deze moeilijke start van de werkgroep geen belemmering zal vormen om de gegeven op dracht op de korsfcmogelijke termijn te voltooien. Het Schie damse bericht vermeldt niet, wie namens -deze gemeente in de werkgroep zitting hebben. Schiedam weigerde ook eerder de namen van de ceelnemers aan „het gesprek" te noemen. ïöfe Dit is geen ruimtevaart capsule, maar een tunnel wasmachine voor de Nij- manNoordhoek Wasse rijen, die dinsdag aan het bedrijf Noordhoek aam de Warande te Schiedam is afgeleverdDeze ,,Archi- media"'-iD<ismachiTie is* geleverd en verwaardigd door de Voss Werke GmbH Sarstedt Hannover en is de eerste van een geheel -ntctuue serie. Het gevaarte is 19 meterlang, 2,5 meter breed en heeft een tunneldiameter van 1,70 meterDe wascapa- citeit is S00 kilo per uur en het maximum is 40.000 kilo per week. De bedie ning is uolüulomatiscfc en geschiedt door slechts één persoon. Er was een investering van een half miljoen nodig om dit ge vaarte in bedrijf te stei lere. De bedoeling i$ er speciaal ziekew/tmswas- sen. mee te behandelen Binnen drie weken komt de nieuwe machine in be drijf. De Kalorn '71. De naam van de sculptuur is een somenvoeging1 van de twee namen van de makers. Schiedam De in het kader van JES '71 gemaakte plastiek „Kalom '71door twee leerlingen van de bedrijlsschool Wilton Fijenoord, is woensdagmiddag om twee uur overgedragen aan de Schie damse gemeenschap. De Schiedamse Gemeenschap heeft het beeld in bruikleen afgestaan aan de Willem de Zwijgerschool, waar het tic hal van het schoolgebouw siert. De plastiek is gemaakt van afval en heeft op de expositie van Jes "61 (Jeugdexpressic Schiedam 1971) gestaan. Ka afloop van de exposi tie wilden de leerlingen van de bedrijfsschool het ding eigenlijk weer wegdoen. Het was tenslotte van afval gemaakt en zou dus weer tot afval moeten verkeren. Men kwam tot de conclusie dat het eigenlijk zonde van het werk zou zijn, wanneer de plastiek zou verdwijnen. Het beeld is toen aan de Schiedamse Gemeenschap geschonken, deze heeft het beeld afge staan aan de Willem de Zwijgersehool. De heer Meinen. vicc-voorzltter van de SG, hoopte dat de sculptuur bij zou dragen tot de bekendheid van de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord. Hij stelde vast dat er ook bij de leerlingen van een be drijfsschool een neiging tot expressie aanwezig is, De directeur van de Willem de Zwijgerschool, de heer J. de Waard, vond het prettig dat de plastiek in zijn school staat. „De leerlin gen van deze mavo school kunnen op deze manier kennis nemen van de activiteiten op een bedrijfsschool en misschien dat de leer lingen nu ook meer begrip gaan tonen voor een bedrijfsschool". Wethouder A. G Kloots overfro/c/cen Vlaardingen Op het gemeente lijk voorlichtingsbureau ligt een rapport ter inzage over de mogelijke plaatsen waar in Zuid-Hoiland elektrische cen trales kunnen worden geves tigd. Een in 1968 door Gedepu teerde Staten ingestelde werk groep heeft dit rapport samen gesteld. Schiedam Het maatschap pelijk werk in Schiedam vertoont een grote achter stand. Dit feit, aan deskun digen bekend maar voor veel niet-deskundigen nieuw, kwam gisteravond tijdens de gezamenlijke commissievergadering over de geestelijke volksgezond heid duidelijk naar voren. De heren Agema, Leusink en Smits, deskundigen op deze vergadering zetten de aanwezige raadsleden uit een dat er in Schiedam nogal wat aan schort. Het blijkt, dat zenuwarts dr. Agema ongeveer 50 procent, van de patiënten van 25 tot 65 jaar krijgt die met hun moei lijkheden ook bij een maat schappelijk werker hadden te recht gekund. In Schiedam is er maar één zenuwarts en één ps ycho-the ra peut, die door het gebrek aan maatschappelijk werkers dus beslist niet zon der werk zitten. Een bureau voor gezinsmoeilijk heden zou eveneens veel men sen kunnen helpen zonder dat de zenuwarts er aan te pas komt. Ook dit ontbreekt en zo werden alle ontbrekende fac toren gisteravond eens con creet op een rijtje gezet en toevertrouwd aan een studie commissie, die zich nader over do problemen gaat bui gen. Uit de woorden van dr. Leusink bleek gisteravond wel. dat er in Schiedam een achterstand bestaat, die het verdient om zo snel mogelijk te worden weggewerkt. Aan de andere kant vindt drs. Smits van de Sociale Dienst dat er een ge leidelijke verbetering van het maatschappelijk werk no dig is en dat men dit niet in één ruk mag doen. Hoe dan ook, dat verbetering van de huidige situatie nodig is, staat vast, Nu de deskundi gen gesproken hebben, een sprong maken naar cle ge meentepolitiek. PvcIA-raadslicl Arie Verlinde kwam gister avond met de sociaal raads man, zoals bekend hoogste prioriteit van de groep van 23. De groep van 23 (PvdA IPPR, CPN, VVD en D'66) wil die so ciale raadsman zo snel moge lijk verwezenlijkt zien. Dc deskundigen zegge» echter: ..Dat gaat zo maar niet". Het zonder meer aanstellen van een sociaal raadsman blijkt niet verantwoord. Ors. Smits meent dat de sociaie raads man moet kunnen verwijzen en als dat apparaat waarnaar verwezen kan worden er niet is (zoals in Schiedam.), hij niet kan functioneren. Daarmee komt de hoogste prio riteit van de groep van 23 een beetje op losse schroeven. Als (Ie heren Leusink en Smits de sociaal raadsman nutteloos vinden zonder de achterban („werkers in het veld") zal daar toch naar moeten wor den geluisterd, lir zal dus langzaam naar de sociale raadsman moeten worden toe gegroeid. Het opzetten van de achterban zal zeker jaren kos ten en aan dat tempo zal men uiteindelijk de invoering van de raadsman toch wel aanpas sen. Hoewel dus hoogste prioriteit, is het toch nog maar de vraag of dc sociaal raadsman het op korte termijn haalt. Dat lijkt niet het geval. Waarmee dan duidelijk wordt dat de politie ke partijen wel iets kunnen willen, maar dat door de har de werkelijkheid, zoals nu het ontbreken xran maatschappe lijk werkers, de vurigste wens van vier partijen uit de raad maar nauwelijks kan worden vervuld. Schiedam Een daverend ge zongen „Old Mac Donald had a farm" besloot woensdagavond de openbare les van het Toon kunstkoor onder leiding van di rigent A ad van der Hoeven, Deze avond werd het repetitie lokaal in het gebouw van Chris telijke Sociale Belangen bijna geheel in beslag genomen door ouders en. jeugdleden, die met kennelijk plezier de vocale prestaties van hun kinderen be luisterden. Uitgevoerd werden hoogtepunten uit het kinderkoorrepertoire waaronder AHet roe Beljaarde" wel dc kroon spande. Ook werd een gefleelfe*7?-h^bh':pud; motet ten gehèr'e *êlt>rdcfif, Whormee de diriggpt wilde laten zien. in wat voor tempo (drie weken) de kinderen een moeilijk uit te voeren werk behoorlijk onder de knie krijgen. Het'tijdens de uitvoering van het Toonkunst koor op 14 mei gezongen werkje van Christian Gelst „Verbus caru factum est" werd met wat minder animo gezongen» Blijk baar was daar wel veel op ge repeteerd. Op u augustus worden de repeti ties van het Toonkunstkoor en het kinderkoor weer hervat, nu wegens ruimtegebrek niet meer in de lokaliteit van Christelijk Sociale Belangen, maar In d» grote zaal van gebouw Irene" aan de Nieuwe Haven, De repe tities zullen dan weer in het te ken staan van het traditioneel geworden kerstconcert. Viaardmgen, 17 juni Heden morgen -werd aan. het aislaglo- koal betaald vocrr: kleine maat jes f325—f351, kleine kleine maatje; j 230—1 260. grote maatjes £221—1263 per kantje. Aanvoer: VL 110 met 28 k., VL 7 met 4 k.. VL 133 met 50 k„ VL 1 met 46 k., VL 105 met 125 k, VI. 71 met 63 k., VL lis met <H k.. VL 34 met 98 kantjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3