Conflict Kaptein-SG: Ook de raad vindt geen oplossing Nieuwbouw in zicht voor chr. detailhandelsschool GEMEENTE GAAT VOORLICHTEN IN NIEUWE STADSBLAD 2 kranten voor een prijs! L Boilers in Groenoord kunnen RAAD GAAT VANAVOND VERDER m Raadslid Van Raalte (PCG): onafhankelijk dagblad- AIOTIE ENTHOUSIAST VOORSTEL AANGEHOUDEN ARGUMENTEN Pinsdag 29 juni 1971 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 2S0830 SCHIEDAM EN KETHEL 98ste jaargang no. 24139 40 pagina's per jaar: Schiedam Ook de gemeenteraad is er gisteravond niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor het conflict tussen het raadslid Bert Kaptein en de Stichtingsraad van de Schiedam- se Gemeenschap. Wat een bemiddelingspoging van de raad had moeten zijn, ontaardde in een conflict tussen KVP- woordvoerder mr. M. J. M. van Kinderen, gesteund door PCG en SGP en PvdA-fractievoorzitter P. Boschman. Beide heren dienden moties van ecu zeer verschillende strekking in, er kwam een stemming, de motie-Boschman haalde het tenslotte. In het begin van de behandeling van het agendapunt leek het er even op, dat de zaak-Kaptein vreedzaam kon worden afgeslo ten. Pvd A-fractie voorzitter Boschman kondigde tenminste een motie aan, waarin de wens werd uitgedrukt dat een uit vijf raadsleden bestaande commis sie ad hoe (leden uit KVP, D'66, PCG, VVD en PvdA) ia- dereen die bij het conflict be trokken was, zou moeten horen en van zijn bevindingen voor 1 oktober verslag zou moeten doen. De indruk werd aanvankelijk ge wekt, dat de confessionele frac ties het hiermee eens waren, maar al snel bleek dat dit be slist niet het geval was. De raad was het er wel over eens, dat het SG-stichtingsraadsbe- stuur onjuist had gehandeld door eigenmachtig de beslis sing te nemen om Kaptein te ontslaan, maar daar hield de eenstemmingheid dan ook wel mee op. „Ernstige afkeuring hierover" vond de heer Boschman, terwijl de heer Van Kinderen de han delwijze wat gematigder „on juist" noemde. Het niet uitnodi gen van de fractievoorzitters bij de bespreking tussen SG en b. en w. en de heer Kaptein dat was aanvankelijk de bedoe ling vond al evenmin weinig bijval. Wethouder Verweij haastte zich toe te geven dat dit achteraf („maar achteraf is al tijd te laat") onjuist was ge weest. Mr. Van Kinderen vroeg zich af of de benoeming van de com missie ad hoe wel zo juist was. Hij wilde de D'66'er de vraag stellen of hij binnen de bestaan de statuten zijn wensen kan verwezenlijken. Kaptein wilde daar niet 2onder meer ant woord op geven. Overigens kwam naar voren, dat niet zo zeer de openbaarheid van de SG-vergaderingen een breek punt was geweest, maar het feit dat Kaptein uit de school had geklapt en de tijd waarop de openbaarheid van de SG zou moeten worden gerealiseerd. Wethouder Verweij, in deze zaak uiterst behoedzaam te werk gaande, meende aanvankelijk dat het van het antwoord van Kaptein op de vragen van Van Kinderen zou moeten afhangen of er wel een commissie moest kómen. De situatie werd aldus steeds moeilijker. PvdA-frac- tievoorzitter P. Boschman vond het op een gegeven moment zelfs tijd worden voor behande ling achter gesloten deuren, als de raad op deze wijze zou door gaan. Serf /Capfe/n.- Co/nrmss/e ad boe gaat studeren Schiedam De gemeenteraad heeft, zoals te verwachten viel, in de vergadering van gister avond de agenda niet kunnen afmaken. Vanavond om acht uur in het stadhuis gaat de raad verder: dan komt tevens als laatste en vermoedelijk uit deze agenda meest besproken punt aan de orde het investe ringsprogramma voor 1971-1975 en de fonanciële nota van wet houder Houtman van financiën. Mr. Van Kinderen zei de houding van Kaptein maar moeilijk te kunnen begrijpen en diende tenslotte zijn, door de heer Son- neveld en mevrouw Taverne mede-ondertekende, motie waarin werd uitgesproken dat de raad het vertrouwen opzegt in de vertegenwoordiging van de raad door Kaptein in de SO- stichtingsraad. Dat ging te ver voor de VVD'er Verhulsdonk, die weliswaar weinig te spreken was over de handelwijze van Kaptein, maar de motie van Van Kinderen toch te rigoureus vond. ,,ïn mijn filosofie heeft Kaptein een fout gemaakt, in de zijne heeft hij dat niet. Waar ligt nu eigen lijk de grens?" Mevrouw Verweij sprak zich ten slotte voor de door de heer Boschman geplande commissie uit. Met succes, zoals even la ter bleek, want het voorstel- Boschman haalde de eindstreep met 17 tegen 14 stemmen, ook na een amendement op het voorstel, dat hel begrip „zo mo gelijk" toevoegde aan de wens, dat vertegenwoordigers uit vijf partijen de zaak in studie moesten nemen. De standpunten kwamen dus niet tot elkaar en de commissie gaat studeren. De enige opti mist bleek gisteravond voorlo pig wethouder B. E. Col ié tij dens zijn stem motivering: ,,Er komt beslist een oplossing voor dit probleem". Aan de commis sie nu de taak, voor 1 oktober uit te vinden hoe. Profiteer nü van het unieke wnhod 2 kranten te ontvanien voor de priji van één: del tchiedanwclie Courant met nieuw» oit uw stad en omjevine, en het Rotterdamschfi Nievw:b!ad met het laatste binnen-cnbuiteniandie nieuw». Geef on* nu opdracht ook bii| U dajen *raci». aonder emje-verplichting, do SC RN te beiorjen en ontdek «II de vele pluspunten. •Deze bon In open envelop, zonder postiejel, sturen f Rousrd.raKii Uieimsblid. m.oordmmm.r£M, Rotccf«i.m| it SC RN i«sn trad" Hef ontwerpen vcm stands behoort ook bij de opleiding. Vlaardingen Het bestuur van de Christelijke scholengemeen schap Beneden Maas (voor de detailhandel) heeft van de mi nister toestemming gekregen zich te oriënteren op het gebied van nieuwbouw. Dat Is weliswaar slechts één vinger van de gehele nieuwbouwhand die men hoopt te krijgen, maar toch zeer hoopgevend. De scholengemeenschap is momenteel in drie gebouwen ondergebracht die nog niet te klein zijn. Als de middelbare detailhandelsschool, de jongste opleiding, wat meer leerlingen trekt, dan zal dit wèl het geval zijn. De school heeft in de westwijk aan de Buys Ballotlaan 6000 vierkante meter grond ge kocht en betaald. De heer G. K. Hovingh, hoofd van de school, schat dat de bouw over zo'n drie jaar mogelijk klaar is. Er kan echter nog veel tussen komen. De school, vooral de middelba re opleiding, is een typisch produkt van de stroomver snelling waarin de welvaart zich. bevindt. De heer Ho vingh: „De schaalvergroting is enorm. We zitten in een volkomen onverwachte si tuatie, Vroeger was de on dernemer iemand met een zesde zintuig, inzicht en er varing en veelal een HBS- opleiding. Hij moest het be kende schaap met vijf poten zijn. Tegenwoordig zijn er veel specialisaties. Daardoor is er een enorme leemte ont staan in het midden- en ho gere kader. De overheid ziet dit ook kennelijk in, want we staan hoog op de urgentie- lijst met ons nieuwbouw- plan. Aan de andere kant zien nog te weinig jongelui de opleidingsmogelijkheden die hier liggen". De heer Hovingh is enthou siast over zijn school. De ge meenschap omvat een l.e.a.o.-school, een vierjarige lagere detailhandelsschool en een driejarige middelba re detailhandelsschool. Voor al deze laatste beantwoordt reed lang niet meer aan zijn naam. Het is veel meer een school voor middelbaar economisch en administra tief onderwijs, die bepaald niet meer uitsluitend voor de detailhandel opleidt. De MDS is in zoverre uniek, dat het einddiploma recht geeft op vestiging in alle bran ches. Juwelen, vlees, aard appelen, corsetten, vis of fo to-art sk el en. Alles mag om dat men de grondbeginselen geleerd heeft. De heer Hovingh constateert dat steeds meer kleine be drijven sluiten en dat filiaal bedrijven in aantal toene men. Deze bedrijven betrek ken voor hun leidinggevende functies graag jongelui van de middelbare economische opleiding. Rayonchefs, per soneelsfunctionarissen, inko pers en filiaalhouders kun nen hier opgeleid worden. Vroeger moe^t de onderne mer alles zelf kunnen. Te genwoordig kan men veel meer een functie zoeken die aansluit bij de eigen capaci teiten. De school geeft drie jaar theorie en een jaar praktijk in het buitenland. Het niveau is dat van de vroegere HBS-a met echter veel meer economie, waren kennis, marketing en rekla- me. Er zijn zo'n 35 scholen voor middelbaar commer cieel economisch onderwijs in den lande. Dc heer Hovingh stelt vast dat steeds meer grootwinkelbe drijven belangstelling tonen. Grappig is dat de leerlingen van de school met de hier opgedane kennis dit jaar examen hebben kunnen doen voor het op één na zwaarste examen in het verzekerings wezen. Volgend jaar hoopt men dit eisenpakket geheel in het eigen leerprogramma op te nemen. Een andere in teressante ontwikkeling is die van de leidinggevende functies in het recreatiewe zen. Ook hier worden steeds meer goed-opgeleide functio narissen gevraagd. De school telt momentcel 100 leerlingen voor de middelba re opleiding. Een aantal van 180 zou volgens de heer Ho vingh meer ideaal zyn, on danks het feit dat dit een ex tra lerarcnproblcem met zich brengt. Schiedam Het voorstel van het college van burgemees ter en wethouders, betref fende een kredietverlening van 120.000 voor de aan schaf van 320 boilers voor de twee torenflats, die aan de laan van Bol'Es in aanbouw zijn, is gisteren in de verga dering van. de gemeenteraad aangehouden tot vanavond. Hoewel er uit de gemeente raad geen heftige kritiek was op het voorstel heeft wethouder B. E. Collé en de raadsleden tot vanavond de tijd het voorstel nader te be studeren en de mogelijkheid nadere inlichtingen in te winnen Het grootste bezwaar kwam van de heer H. van Raalte (PCG), die vond dat er, ten eerste geen inhoud en type van de boilers in het raadsvoorstel zijn genoemd en ten tweede dat, wanneer men de boilers bij de PUEM in Utrecht besteld, er geld be spaard zou kunnen worden. De huur van de boilers zou volgens het voorstel van b. en w. ƒ6 per maand bedragen, zouden de geisers bij de PUEM besteld worden dan zou er maar 3,72 betaald behoeven te worden. Zou men zich bovendien aan de algemene normen aanpassen, dan zou het hele verschil 60% bedragen. De heer Van Raalte stelde daarom voor het raads voorstel terug te nemen. De heer S. K. van de Berg (PvdA) kon zich wel met het voorstel verenigen, maar stelde het op prijs te weten waar de financiële commissie haar oor deel op gebaseerd heeft. Wethouder Collé antwoordde dat de boilers een inhoud van 50 cl hebben en van het type Daalder- op zijn. Ook zei hij dat er geen goedkopere regeling mogelijk is, omdat Gedeputeerde Staten dit zouden afkeuren. Tevens stelde hij dat de prijs van de geisers onomstotelijk vast staat en dat iedere andere regeling duurder zou komen. De heer G. P. Verhulsdonk (WD) vond dat de redenering van de heer Van Raalte wel aansloeg, maar achtte het niet verstandig de wethouder niet in de gelegenheid te stellen alle mogelijkheden te onderzoeken. Het VVD-raadsiid stelde daar om voor -de hele zaak aan te houden tot vanavond. Wethouder Collé bleek geen be zwaar te hebben tegen een eventuele aanhouding van het voorstel en wilde de motieven dan de heer Van Raalte graag onderzoeken. Wel bleef hij vol houden dat een andere rege ling, dan die in het voorstel vermeld, onmogelijk is. Schiedam Met algemene stem men heeft de gemeenteraad zich gisteravond voor het voor stel van b. en w. verklaard, in het kader van dc gemeentelijke voorlichting tweewekelijks twee pagina's te huren in het plaatselijk advertentieblad het Nieuwe Stadsblad. De raad deed dit overigens pas, nadat een motie was ingediend, niet alleen hel Nieuwe Stadsblad bij de gemeentelijke voorlichting (c betrekken maar ook het con currerende advertentieblad De Havenloods. Een amendement hiertoe van PCG'er A. Sonne- veld haalde het echter niet en werd met 17 tegen 12 stemmen verworpen. Hef bezwaar bij veel fractie woordvoerders tegen het voor stel van b. cn w. was niet zo zeer het Nieuwe Stadsblad, maar het weigeren van het col lege, concurrent De Havenloods ook een kans te geven. Daar mee zouden dan nog meer Schiedammers worden bereikt, vond de neer Sonne veld „Ik hou echt geen pleidooi voor de Havenloods, we moeten beide bladen over één kam scheren", aldus de heer Sonne veld. „Het gaat alleen over de verde ling van publiciteit. Dat zou om en om kunnen of per kwartaal of tegelijkertijd in beide bla den. De PCG-woordvoerder, ook sprekend namens de KVP- fractie stelde b. en w. voor, in het voorstel op te nemen dat ook De Havenloods bij het ge meentelijke voorlichtingsbeleid zou worden betrokken. pvdA-woordvoerder A. Verlinde gooide het over een andere boeg. Hij wees er op, dat het nieuws dat uit de gemeente komt, aan de plaatselijke dag bladen dient voorbehouden te blijven en dat de voorlich ting een zaak van de gemeente lijke pagina's zou zijn. Hij drong er bij b. cn w. op aan, de hoofden van dienst van de ge meente er op te wijzen, de voorlichtingsambtenaar behulp zaam te zijn. Zijn fractiegenoot J. H. M. Voorwal d (PvdA/PPR) vond de keuze voor het Nieuwe Stadsblad wat beperkt. VVD-woord voerder Verhulsdonk meende echter dat de gemeente uit zuinigheidsoverwegingen een keuze heeft moeten doen. Burgemeester Roelfsema zei het in zijn antwoord op de be schouwingen van de sprekers wel eens te zijn met de VVD- woordvoerder. Naar zijn me- tting zijn er vier argumenten die voor de keuze van het Stadsblad pleiten: Het Nieuwe Stadsblad wordt naar zijn mening m Schiedam beter gelezen; Het Nieuwe Stadsblad heeft een meer Schiedams accent dan De Havenloods; Het is eenvoudiger de redactie on administratie van het Stads blad in Schiedam te benade ren dan die van de Havenloods; Op de voorpagina van het Stadsblad komt een duidelijke verwijzing naar de gemeentelij ke pagina's. Hoewel de burgemeester opmerk te, voor de journalistieke in houd van De Havenloods meer respect te hebben dan voor die van het Nieuwe Stadsblad, meende hij toch dat men bij de gemeentelijke voorlichting nu een vast putit moet hebben. In schakeling van beide bladen vond hij te duur, terwijl boven dien „de gemeente niet aan het Stadsblad getrouwd is". De burgemeester wilde wel kwijt, dat het nieuws uit de gemeente behouden blijft aan de dagbla den. Ondanks de uiteenzetting van dc burgemeester handhaafde de heer Sonneveid zijn amende ment. Dc burgemeester ontried dc aanvaarding daarvan: met 17 tegen 12 stemmen werd het verworpen. Dc gemeente krijgt nu> dus zijn pagina's in het Stadsblad, al zal de raad wel de gelegenheid krijgen kritiek daarop te oefenen, indien dat nodig zou zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1