Je ziet aan de schroef wat je doen moet Havenslepers toneelspelers op .een stukje Waterweg voor een sterk wisselend publiek ZATERDAG 17 JULI 1$71 3 Boegseren, steeds vrijwel dwars er voor liggend door via een. centrale telefonist. Ongeveer drie kwartier voordat er een karweitje moet worden opgeknapt, wordt dit aan de be trokken slepers gemeld. Om streeks kwart over tien krijgt door Andries Ratsma de Italië te koren dat hij even vóór zijn beurt mag gaan om de krant een plezier te doen. Om elf uur moet bet Duitse schip Taveta de Eemhaven worden binnengebracht. Er komt assistentie van de Inde pendent en de Ajax, boten van ongeveer dezelfde grootte. Eerstgenoemde brengt de loods aan boord. Dat zijn zo'n beetje de bijzonderheden. Veel zal •daar niet meer bij komen. Alles gaat verder „automatisch", een woord dat nogal eens op duikt als er verbaasd wordt ge vraagd, waarom er zo weinig over en weer wordt gepraat. DE ITALIË De Italic loopt kampjes van de kade weg. Matroos Arie Jheett de tros losgegooid, toen de ka pitein het trapje naar de stuur hut beklom. Daar behoefde nie mand iets bij te zeggen. Er wordt even later een tros om een bolder gegooid als de Italië op een bepaalde manier op een steiger van het havenbedrijf Vla ardln gen-Oost aankoerst- Ook daar geen. apart bevel voor. De gesprekken gaan tussen deze handelingen door over de scheepvaart. Kapitein Keerber- gen vertelt dat hij „aflosser" is. „Deze schepen, de sterkste van de vloot, zijn voor de oud ste kapiteins bestemd. Je klimt allemaal van matroos, via de verschillende diploma's tot ka pitein op. Ik stond met mijn een entwintigste op een piepklein bootje (gebaar met duim en wijsvingerj. En nu vaar ik re gelmatig op verschillende grote schepen. Het is een vrij leven. Je zit soms een hele dag niks te doen en eer. andere dag heb je wel tien rei/en en maak je dik overuren. De mensen op de sleepboten zou den niet graag wat anders doen. Ze praten met graagte over wat ze hebben meege maakt. Matroos Ar Ie zit al wat langer op de Italië. Hij vertelt van het dichten van het Brouwersha- vense-gat, enkele maanden gelo den en. in 1969 van het Volkerak en de Laivwerszee. Voor derge lijke veel tijd vergende werk- foto YVim Schultz zaamheden zijn slaapplaatsen aan boord aanwezig. De man nen zijn dan soms een maand van. huis. Ook andere onderwer pen worden aangesneden. Zc; hebben thuis hun boekenplan ken vol staan met werken van b eke nde sehe epv aa r t-sc h ri jvers en daarover wordt uitvoerig van gedachten gewisseld. Het is bij een bak koffie in de kom buis of stuurhut bepaald ten 'gezellige aangelegenheid. DAT IS'M Een scheepss teven. een bepaalde pijp om een bocht van tie Wa terweg, doen de gesprekken stilvallen. Een blik op de klok. „Dat is 'm. lien boot met stuk goed voor... De naam van een De* Italien past de eigen snel heid aan die van de Duitser aan e-n komt er op enkele meters af stand naast liggen. In dit geval iets verder dun anders naar acht eren. omdat de» voorsteven een typische torpedo-achtigtï uit stulping vertoont. Verklarende loksl van de kapitein die ach terstevoren staaml zijn zaken behartigt: „Die steven geeft oen enorme zuiging. Daar gaan we niet zo graag naast liggen. Zo pakken het lijntje maar wat naar achteren". Matroos Arie gooit „automatisch" raak en vlak achter de voorpiek. Een matroos van de Taveta die vol gens het boekje op do voorpiek staat te wachten, moet even de wandeling terug muken, om eon tros over 'e geven. rCn f on keurende blik zegt kapi tein Keerbergen: „Hij lijkt me nier te dik. Ik zal maar niet te hard trekken, anders vaar ik hom. zo in -stukken". Op tie vratig waarom hij bijna niet muur voren kijkt -legt hij uit: ..Dut schip vaart zelf. We be- ho. ven or weinig aan te doen, niictn in tic bocht, bij hel keren or. het voor cit wal brengen etn bootje assisteren. Je kunt aan hot schip zelf precies zion wat de loods doet. Daar behoeft hij niet voor over de radio te pra ten. Als hij wat anders wil, dan hoor je hom echt wel mekke ren". BOEGSEREN Drie lange en een korte stoot van het zeeschip geven aan dat hij rechtsaf de haven in gaat koer sen. De sleepboten gaan op htm kant liggen. Z,n letten mot ar gusogen op de schroef en het roer van het grote schip cn pas- Alsof de Ajax deze opmerking in dc stuurhut van zijn collega hoort, zwaait deze sleper hon derdtachtig graden rond als een onwillige hond in een tuigje die een voorbij ionen de vreem deling probeert te bijten. Deze vreemde enigszins achterwaart se draai is nodig om de eigen pijp niet door de sleeptros te laten scalperen. Een gemotori seerde „roeier" haalt zijn aan deel Lr* de trossen op. Hij brengt deze naar de wal en 2et -het vast. Even later geeft do loods een van zijn weinige aan wijzingen: „Ajax, we gaan vooruisiabr". De Ajax maakt dat hij wegkomt van zijn plek vlak achter het schip en laat zich evenals de Italië langzaam meezeuien, wallewaarts: Soms corrigeert een klein „trekje" van de Italië of de Ajax de duw- arbeid van de Independent. De sleepbootkapiteins richten zich op een vast punt op de wal. Twee kleine binnenvaartschepen kunnen blijven liggen. Het is net als de door veie aspirani- automobi li ste n ge vre e sde exa menopgave: in file parkeren. Et* mag maar weinig ruimte tussen de anderen overblijven Hiér gebeurt het. HA VENDIRIGENTEN sen hierbij hun kracht en koers aan. Daarom staat de kapitein van de voorste boot achterste voren bij het „boegseren". „Ik kijk wat de anderen doen. We houden de boeg maar zo'n. beet je vast. Hij gaat trouwens •knap hard. Hij is hiet bang. Straks zal hij toch volop achter uit moeten slaan..." De woor den zijn nog niet zijn mond uit, of een fikse schroefgolf geeft hem gelijk. Een nieuwe bocht wordt ingezet. Op.de tros komt een. extra draad die het dwars voor het schip heen en weer va ren moet vergemakkelijken. Arie en de mat roos-hulp machi nist G. Baarmun hebben zonder een. commando af ie war hum de extra lijn aangebracht. Dwars heen en weer varend zozgl de Italic voor een fraaie en evenwichtige ommezwaai van de neus. „Kijk straks gaat de Ajax er on derdoor. Hij gaat dan aan de achterkant uit de wal trekken, net als wij hier. De Indepen dent duwt dan naar de wal toe. Zo kun je hem er op de meter precies tegenaan leggen". Twee s/epers trekker,de derde duwt in her midden. Op de meter nauwkeurig kemt het schip voor de kade bedrijf valt. De Waterweg is net ais een dorp. Men kent el kaar, weel wie bij wie ©verhuis komt en beeft aan één blik In oen ba ven of op de Waterweg voldoende om opmerkingen te maken als: „Wilton heeft hel een beetje stil. Meestal ligt er meer. Die losse voorsteven die daar ligt, wordt bestemd voor da... En dan volgt cr weer een naam. In de laatste fase blijkt nog even hoe precies deze bavendirlgen- ten op eikaar zijn ingespeeld: „Een roeier aan de wal wenkt dat het schip er tegenaan ligt. Matroos Arie geeft kapitein Keerbergen een seintje dat hij dc tros los \vil gooien. Deze roept net dat hij toch even het verlossende woord van dc loods wil afwachten, als dit reeds knetlcrhard door de luispreker komt. Voor dit verslag werd het even vertaald: „Italië en Ajax u kunt de tros afgeven. U wordt bedankt". Bijna gelijktijdig koersen beide boten huistoe. Een karweitje van een .dik uur is een licht klusje. Het begon met een kop koffie en de opmerking van ma chinist Ruud Herkhof dat hij ©ven. een penning in de machi ne zou doen. Het eindigt op de zelfde plaats met een. nieuwe "bak koffie. Het was een. karwei dat hepaatd werd door routine, wind, stroom en ruimte. Een karwei, waar je bijna „niets'* aan behoefde te doen. Desge vraagd geven -de slepers toe da» dit, niet altijd het geval is. Het kanwel eens „leuk" zijn... „Als je aan een ertstanker werkt# dan moet je er echt wel jets aan doen. Dan ben je soms wel drie uur bezig. Als je aan 2o'n groot schip trekt, dan lijkt het net of je aan een muur ligt te sjorren. Er is bijna geen be weging ïn te krijgen. Je trekt met die moderne en sterke sle pers nogal eens een tros kapot. En dan moet je bepaald niet vlak in de buurt staan. Je weet met waar de stukken blijven. Je hooit echter nooit meer van een ongeluk op de schepen. Nog even een opmerking van een walkapitein van één der sleep diensten die eventuele roman tiek nogal hardhandig relati veert: ,,Bij het invaren van ten caisson bij een dl.j kdich ting staat iedereen op Je handen te kijken. Ze denken dat het een hele kunst is, maar wij vinden het gewoon ons vak. Het is het zelfde alsof je een spijker er gens inslaat"- Lijntje opgooien en op de sleeptros wochten Daar knmt-ic Vlaar dingen/Schiedam «Het gaat niet altijd 20 gemakke lijk als nu. Je vaart wel eens een tros kapot. Het schip doet wel eens raar. Er blijft ook wel eens een machine op volle kracht vooruit draaien, terwijl hij had moeten terug slaan. Dan wordt het plotse ling allemaal erg interes sant. Wij gaan dan met onze armen over elkaar zitten om te kijken hoe het afloopt..." Matroos Arie Verschoor geeft een vrije impressie van wat er zoal te beleven is aan. boord van een havensleepboot. Hij doet dat in -de stuurhut van de Italië die rustig wiegend ergens tussen Viaardingen en Schie dam een 'zeeschip ligt op te wachten. Kapitein G. Keerber gen (32) trekt een grimas die ruimte opent voor andere visies naast die van Arie. Hij geeft eens een duwtje aan de stuur- knuppel dat voor een goecl ver staander duidelijk genoeg is, Goed verstaander zijn ze name* dijk allemaal aan boord van een sleper. Arie -stemt de eigen koers dan ook onmiddellijk af op die van de kapitein.: Ja, dan 'moet hij zien dat hij de kop van het schip zoveel mogelijk weg houdt van dingen die eigenlijk niet geraakt mogen worden..." Hij laat In het midden of hij dat belangrijker vindt dan zijn ei gen werk. Ze zijn aan elkaar gewaagd, zoals de gehele be manning dat is, de sleepboten onderling èn het team van lood sen, Zij zijn de artiesten op een stukje toneel dat Waterweg heet, voor een wisselend pu bliek op de havenhoofden. De suggestie dat het een kunst is die zij beoefenen, wordt echter snel weggewuifd. Alles gaat vrijwel „automatisch" vinden ze. Op het tochtje dat wij mee maakten (weinig wind, een wij de haven eh niet zo'n groot schip) konden ze gelijk krijgen. 's Morgens vroeg liggen er achf -slepers aan het havenhoofd. Ze hebben allemaal de radio aan. Zo'n 32 oren luisteren naar af kortingen -die voor leken onbe grijpelijk zijn, maar die voor hen een beeld oproepen van wat er op de rivier gebeurt. In £«n uurtje tijd kan de sleep bootbezetting plotseling gemini- seerd zijn. Loodsen bestellen de benodigde sleeppaardekrachten 20 mogelijk precies op maat. Hun wensen komen knalhard Dan is er plotseling weer die be paalde maaier van opstaan van de kapitein. De tros gaat „auto matisch" los. De boot vaart op -hetzelfde moment. Collega's ko men met een vlot vaartje opda- o. Ze treffen elkaar bij de Duitser die met een stevige gang de rivier opkoerst, kenne lijk thuis e.n niet van plan lang zamer te varen dan nodig is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3