Sportvisserij! op zee S3 mm 11IIHIUII18 scheveningen WATERWEGAGENDA DE GROTE PLONS ALARMNUMMERS de bruid van E^gaan hae! de hïïd3i5*\ in as boom Hota,dabefcpverinq is^akokejv. wandseneiispeWi» kinderen-1. tuimeshut UNIO per boot naar Ijsselslein POPPEZIJN KLANTEN bij duizenden i Semeentelijke Middelbare Handelsavondschool SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 10 AUGUSTUS 197 strak. Het was alsof zij eikaars wil maten met hun ogen: Geer ten en zijn pleegdochter. Wat ging hij zeggen? Zou hij haar willen dwingen, zodat 2ij zich alleen maar verzetten kon? Nee, hij zei niets. Zijn harde mond trok even, alleen dat. To zuchtte hij. Hij nam zijn lepel op en at verder. Hij keek niet meer naar het meisje, dat zich nu niet goed meer te houden, wist. Ze wist immers wel dat haar vae ook een harde kop had, net zo goed als ome Leen. Al was hij voor haar nog zo goed en zacht, er waren din gen.... Maar hij zweeg. Wat moest zij daarmee aan? Later, toen zij in de keuken red derde en moeder Krijntje hielp, haarsliert terug onder het mop- ter hoorde zij de zwengel van pesje. de pómp. Krijntje glimlachte verdrietig. Het zilver-en hoofd lag nog ver- Zij gaf Tilja een kus terug. En ook Til zuchtte terwijl zij ver der werkte. Zij zou wei willen toegeven, maarNee, hierin moesten zij haar laten gaan. Ze had er genoeg met zichzelf om overhoop gelegen. Waarom wel? Waarom niet? Nee, het was niet om Floor, om hem zou zij juist liever wèl in de dracht gaan,, ma ar...Zij schudde haar krullen. Als Floor niets gezegd had, hoe zou het dan zijn ge gaan? „Waar is Tillekes?" vroej ten de volgende morgen. ,,ïn de stal. Ze voert de beesten". ,,'k Heb een zilveren hoofd voor d'r gekocht' 82 Plagend trok hij haar aan heur haar. Zij maakte zich kribbig los en ging een eindje van hem af open. Hij had wel gelijk, het was niets voor haar, dat wist lij best. Maar zij kon zijn manier van prgten toch niet goed ve len. Wat ging het hem eigenlijk aan? Gek, als zij er goed over nadacht, kon zij niet eens zo héél best opschieten met Floor, i niet als het ging om ernstige dingen. Ze hadden het gauw er- gens over aan de stok, maar hij scheen dat juist wel leuk te vin- Langzaam hief Tilja het hoofd op. den. „Ik...zou liever niet met de Andere meisjes keken tegen hem moppes..." zei zij zacht, op, zelfs Jansje. Nou, zij zeker Zij keek langs hen heen en ging niet, dat stond wel vast. verder met eten. „Het zal mij benieuwen", zei „Wellie?" Floor nog en stak weifelend Tilja legde haar lepel neer en zijn onderlip vooruit. „Als je keek Geerten vast aan. maari weet: ik vind je zo veel ,,Ik wil liever helemaal niet in de aardiger". „..2 dracht". „Ach, verzinke',% "'^mopperde zij, Daar was het dan. Nu .had zij het Maar toen zij donker naar hem gezegd, keek en zijn vrolijke ogen zag, „Kind..." Ze zaten aan tafel: Geerten, Krijntje en Tillekes. De lepels tikten in de borden. In de stal mekkerde een geit. „En, Tillekes, wanneer ga je non onder de -moppes, m'n pand?" Geertens stem was opgewekt. Hij vroeg het eigenlijk meer als iets dat vanzelf sprak. Was Til ja dan niet zijn dochter? Maar de durende stilte deed hem ver wonderd 1 Opkijken, naar het meisje dat met gebogen hoofd snel voortlepelde. „Til, non, vae vraagt wat", maande Krijntje. hoorde zij hem uitgaan. Joek Krijntje, op haar knieën voor de sprong uitgelaten blaffend om hem heen. Ze keek hem na. Daar ging hij, het hoofd wat in de schouders. Hij had niet goedendag gezegd.... Krijntje zuchtte. Zij stond naast Til, de armen nat en rokend van het warme water, de mou wen van haar jak hoog opge- roLd. Met haar elleboog veegde zij een haarsliert, die onder haar mutsje uitgegleden van haar voorhoofd. „Wil je echtig niet, kind, det...?" „Nee, moeke". Tils stem klonk zacht, maar be slist. Het was weer net als met die speld, dacht Krijntje, bij Tilja geen ofloezen, van geen enkele kant. „Vae zal d'r leed om hebben, pand..." Tilja keek naar haar pleegmoe der. En ik dan? wilde zij vra gen. Maar zij slikte de woorden in. Moeke keek al zo verdrietig, kachel, keek geschrokken naar haar man omhoog. Zij schudde haar hoofd; er liep een 2warte veeg over haar voorhoofd. „Laat haar toch man, als je haar dwingt...Tilja weet immers wat zij wil. Je moet zo niet doen, geloof me". Geerten. hej! het ingepakte hoofd ijzer op tafel gelegd. „Tilja zal..." begon hij. Maar Krijntje liet hem niet uit spreken. Zij hield haar hoofd wat naar voren en keek hem niet aan. Zij zei: „Je moet nooit vergeten, man, Tillekes is niet ene van ons..." Het kwam aan als een messteek. En de kachel snorde, het water begon zachtjes te zingen, en al les leek gewoon. Geerten hield zijn vuisten gebald. Krijntje zag het uit haar oog hoeken. Zou die vuist op de ta fel dreunen? Nee, zijn hand zakte langzaam,, ontspande zich halverwege, maar bleef toch verkrampt. ze zag er 20 oud en moe uit. moest zij toch weer om hem la- Krijntjes slem beefde een beetje. Tilja sloeg haar armen om Krijn- Geerten keerde zich om en slen- chen. Geerten zei niets. Hij keek terug, - tje heen en streek liefkozend de terde naar de keuken. Even la- pakt in het bruine papier mid den op de ronde tafel. Krijntje stond op en borg het weg in de lade van de pronkkast, waar ook de riskes van de speld la gen. De riskes die Geerten toen niet wilde en waar nooit meer over gesproken was. Daarbij ging nu het zilveren hoofdijzer voor Tillekes, voor later? Daarna werd niet meer over ïn de dracht gaan van Tilja ge sproken. De winter ging voorbij en voorjaar werd het weer. Geer- Was er wel ooit een lente zo stra lend en beloftevol? Het was of de lucht vervuld was van een blij en wonderlijk ver wachten. Met dansendelichte passen ging Tilja de Harsten- hcekweg over. De wind was fris. Hij tintelde in haar wan gen. Hij smaakte naar zilt van Gods wijde zee, naar vrijheid, naar overmoed. Ongebreideld was de wind als een jong nog nooit bereden paard. Ineens was. daar Floor, hoog, staande op de bok van de hout wagen. Hij \vuifde tegen bet meisje en in zijn ogen zag zij dezelfde glans van de hare weerspiegeld. Hij hield het paard in cn boog zich naar haar toe. „Mee een eind het strand over? 't Is zulk nijig weertje". Tilja lachte. De wind woei alle bezwaren weg. „Met de houtwagen zeker! Die is toch veel te lang en te zwaar, joj," grapte zij: „IVe zetten de wagen ergens aan de kant meid, wat dacht je? Daar kan je niet eens de duinen, mee over, vanzelf niet.Samen op het paard, bedoel ik,'r „Ben je non SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broprsvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de SiJthoff Pers N.V. I SCHIEDAM VANDAAG Trefcentrum, Willem Andriesscn- laan 65, 10.3013.30 uur: over- blijfgelegenheid 't Twaalfuurtje. Emmapleïn, 12—24 uur: kermis. IVL AARDINGEN (wordt vervolgd) 54 Zoals al eerder i» dit ver haaltje is gebleken duurden de betoveringen van de Grote Foei nooit lang. We zien hier naast dat oefc- heer Schelp je tenslotte ware gedaan te heeft teruggekregen. Hij rees actief omhoog tussen de plompe-"blaren; waar hij als kikker graag vertoefde, on- danks^het pugezonde water, en- begaf zich soppend op weg naar zijn kantoor om meteen enige zaken te regelen. Hij was niet de enige zorgelijke figuur. Boven in de stadhuis toren van Rotterdam bevond izch een eenzame figuur. Het was de burgemeester van die stad. Hij schoof wrevelig eni ge spinrr-ewebben opzij en tuurde somber over de huizen zee naar de ernom eik, die in het westen oprees...... (wordt vervolgd) tfiV-Sx VANDAAG De Heipaal, Reigerlaan, 8.45 12.15 uur: peuterspeelzaal. Zaal Middelhuyse, 18-4519.45 uur: repetitie kinderkoor Holy; £0—22 uur: repetitie gemengd koor Holy. Dirk de Derdclaan 43, 1920.30 uur: gemeentelijk inlichtingen bureau. Weeshuisplein IS, 19-21 uur: 3 eii gds e r vi cebu re au Gebouw Excelsior, 19.30 uur: dammen VDV; 2022 uur: re petitie mannenkoor Orpheus. MORGEN De Heipaal, Reigerlaan, 8.45— 12.15 uur;' peuterspeelzaal. Houten school Meerkoetstraat, 19—20.30 uur; gemeentelijk in lichtingenbureau. Van Hogendorpiaan 102, 2022 uur: repetitie Gloria Toon kunstkoor. [MAASLAND VANDAAG Gemeentehuis, 19.30 uur: openba re vergadering gemeenteraad. HOEK VAN HOLLAND 13.30-14 uur en maandag en don- derdag 18-18.30 uur, [vLAAR DINGEN J Politie, Delftseveer 6, telefoon 342355. Brandweer, Hofiaan 13. telefoon 343099. GG en GD. Hofiaan 7. telefoon 342541. Rijnmond, meld- en xegelkamer, klachten vuile lucht en irrite rend geluid, telefoon 150000, Gemeentearchief, Plein Emaus 5, telefoon 342972. Gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven, Hofiaan 25, telefoon 354444. j Gemeentelijk voorlichtingsba- j reau. Veerplein 118, telefoon I 342415. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Hoogstraat 220. tele- 342212. Reinigings- en ©ntsmettings- dienst, Hofiaan 3. telefoon 342212. Gemeentelijke 6ocïale dienst, Fransenstraat 31, telefoon 350244, Woningbedrijf. Emaus 31. tele foon 350411. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord, Van Slin- gelandstraat 25, telefoon 7Q53tiO, Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers, Binnensingel telefoon 351993. Interkerkelijk bureau voor maat schappelijk werk, Emmastraai 71, telefoon 351022. Stichting Centrale Hulpdienst, te lefoon 340554. VANDAAG Jagershuis, Badweg 1, 20 uur: openbare hoor avond over ont- werp-streekplan Rechter Maas oever-west. ■r V „Als je van de dam of het strand af vist, vang je wel eens wat. Als je vfenuit de boot vist vang je wek eens niks. Dat is nou het grote" verschil'C Dick Ruygrok uit Ter Heijde zegt het met overtuiging. Legt in die luttele zinnen één van de belangrijkste motieven vast waarom hij, en met hem vele anderen, weke lijks de zee opgaan om de sportvisserij te bedrijven. Eén van de belangrijkste motieven. Want er zijn- er meer. -Deze bij voorbeeld: „De ruimte, de vrij heid op dat grote water, onge looflijk, Soms zit ijc zomaar hard te zingen." De sportvisserijis in Nederland in opmars. Het aantal dat we- r kelijks de waterkant opzoekt stijgt met een onvoorstelbare regelmaat en benadert reeds j het miljoen. De ontwikkeling van de sportvisserij op zee maakt daarop geen uitzonde- j ring. Steeds meer .mensen t schaffen zich het „varend ma- i teriaal" aan om op zee te kun- nen vissen. Minder bedeelden maken gebruik van de loggers f' die uit taj van kustplaatsen da- gelijksde zee„opgaan met sportvissers. De sportvisserij is onstuitbaar in opmars. Enkele tientallen gis- teren, honderden nu. duizenden straks. Een stuk sportbeleving dat feitelijk nog aan het begin staat en een groté ontwikkeling tegemoet ziet, sportvissen op zee is niet zonder risico's. Bepaald niet. Al ettelij ke enthousiasten hebben het tochtje op zee met de dood moeten bekopen. Die omstan digheid is de aanleiding ge weest tot de oprichting van de Vereniging van Zeebootsport» vissers in Ter Heijde. Dat ge beurde in augusxus 1969, kort nadat zich opnieuw een ver- drinkingsgeval had voorge daan. Het initiatief tot oprich- i ting werd genomen door de Monsterse politie. Sportvissers belastten zich met de uitvoe ring. Over de doelstelling van de vereniging, die-een unicum in den lande mag worden ge noemd. kan geen 'onduidelijk heid bestaan. Artikel vier dor- muleert het aldus: „De vereni ging stelt 2ich ten doel het vei lig bevaren van de zee met sportboten en het bevorderen van het sportvissen in het bij- zondert' In verscheidene' kustplaatsen is het verboden voor de sportvis sers om met een boot de zee op f.e gaan. ïn andere plaatsen zijn er geen geschikte mogelijkhe den om dat te -doen. Ter Heijde Dick Ruygrok: Van het strand af vang /e wel eens watvanuif de hooi vang je wel eens niks". maakt daarop een gunstige uit zondering. Het mag en het kan. De vereniging telde in 1959 enkelo tientallen leden. Dat zijn er in middels honderd vijf tig gewor den en nog wekelijks neemt het aantal toe. Totaal heeft men de beschikking over 93 boten. Het gemeentebestuur van Monster heeft de verantwoordelijkheid voor het veilig zeevissen volle dig overgedragen aan de ver eniging. Weliswaar hebben de sportvissers een gemeentelijke vergunning nodig, ze kunnen die alleen verwerven als ze lid zijn van de vereniging van zee-* bootsportvissers. In hoeverre een koppeling van een gemeen telijke vergunning aan een par ticuliere vereniging juridisch juist is, is tot dusver nog een onbeantwoorde vraag. Feit is dat het gemeentebestuur met deze maatregel de veilig heid van de sportvissers op zee optimaal heeft willen garande ren, De controle op de naleving van de veiligheidsvoorschrif ten, de controle van de voorge schreven. uitrusting van de bo ten, is in handen van de vereni ging. De veiligheidsvoorschrif ten zijn in zestien punten sa mengevat, Enkele van de be langrijkste; alle boten moeten beschikken over twee, riemen, twee roeidollen e"X of peddels, een deugdelijk kompas en een blaashoorn, zwemvesten voor alle inzittenden, een. deugdelij ke motor en voldoende brand stof. Waaghalzerij" op zee, het spot ten met de veiligheidsvoor schriften. kan met schorsing worden bestraft. Het bestuur, waarvan Dick Ruygrok voor zitter is, heeft van die moge lijkheid nog geen gebruik be- hoeven te maken. De leden van de vereniging komen uit de wij de omgeving. Uit de Westland- se gemeenten, uit Delft. Vlaar- dingen, Rotterdam, Den Haag, Gouda, Zoetermeer enz. Een gevolg van het feit dat er maar -één vereniging van zeeboot- aport vissers is. Met die „exclusiviteit" is het be stuur overigens niet zo blij. Evenmin met de sterke groei van de vereniging. Veel liever zag men dat bijvoorbeeld ook in Scheveningen een dergelijke vereniging zou functioneren. Het zou de stijging van het le dental wat afremmen, vindt men. De toeneming van het sportvissen op zee is, naar het oordeel van Dick Ruygrok. een vvelvaarts- verschijnsel. De kosten die aan deze sport zijn verbonden, zijn bepaald niet gering. De uitrus ting vergt een investering van zo'n vijfduizend gulden. Naast de forse investering vraagt zeze sport nog wat anders. „Een groot 'verant woordelijkheidsgevoel van hen die de sport bedrijven", formuleert Dick Ruygrok. OUDEWATER UNIO 456, 7 en S die op 22 augustus vriend' schappelijke voetbal wedstrij den tegen WIJ spelen gaan per boot van Oudewater naar IJsselstein en terug. De tocht over de Hollandse IJssel duurt bijna vier keer zo lang maar toch gingen de voetbal lers gretig in op het voorstel van de in Oudewater bekende schipper Van Vliet. j BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyzïckenhuis, Holysinsel 3, viaardingen. tel. 345566, 14— 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 19-19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 uur. Gem. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappertlaan 25, tel. 259126, Zaal 13,30-14 uur en 17-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur, Kraamafdeling 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur. Dr. Nolctstichting, Stadhouders- laan 98, Schiedam, tel. 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 29- 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.30 uur en 19-20 uur, eerste klas 13.30-14 uur en 19-20 uur. Kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag SCHIEDAM Politic: 261666, brandweer: 2G9123, GG cn GD: 2C92Ü0, Apotheek voor avond- en nachtdienst; na 17.30 uur tel. 264918. VLAARüINGEN Politie, brandweer en GG en GD; 344444. Apotheek voor avond- en nachtdienst: Delta apotheek, Floris de Vfjfdelaan 112, tel. 348888. MAASSLUIS Politic, brand weer en GG en GD: 83.13- A pot heek voor avond- en nachtdienst: Rijnmond, Mozartlaan, telefoon 2209. MAASLAND /Politic: 23ïy, brandweer: 232G, GG en Gl); 2030. HOEK VAN HOLLAND Politie: 2133, brandweer: 2345, GG en GD: 2133. IU BELTIN SCHIEDAM] Politie, Lange Nieuwstraat 55, tel. 269333. Brandweer, Singel Sla, lel. 268578, GG en GD, Tuiuiaaa 80, telefoon 269290. Rijnmond, meld- en re gelkamer, klachten vuile lucht en irrite rende geluiden, telefoon 15Ö00Ö. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, telefoon 26G727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 2C4980. Gemeentelijk bureau voor huls* vesting. Westmolenstraat 26, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 25, telefoon 269051, toestel 174. Reïnïgings- en onts meltings* dienst, Buitenhavenweg 154, te lefoon 264895. Gemeentelijke Sociale Dienst. Broers veld 142, tel. 264816. Woningdienst, Lange Haven 145, tel. 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg NooiJ, Van Slid- gelandtstraat 25, telefoon 705300. Spreekuur in Schiedam: j donderdag van 14 tot 15 uur, West vest 52, i EXPOSITIES IN VLAARDINGEN De Kattenheker, Liesveld 151, tot en met 14 augustus schelpenex- positie. Geopend dinsdag lot en met vrijdag van 9 tot 18 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. Stedelijk Museum, „Kermis- spul", miniaturen en tekenin gen over de geschiedenis van de kermis. Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17 uur en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Expositie tot en met 30 augustus. RIJWIELEN BROMFIETSEN ;cn. alle REPARATIES Hoogstraat]; 103;. ted:26.MÏ2 Bij de legers van (Ut dag. blad üjn er velen die bij U kopen als zij D kennen. Met Uw advertentie wordt bekend. Maak dear gebruik ven Vergroot atv omrol WIN NIEUWE KLANTEN met 3- en 5-jarige cursus St. Liduinastraat 35 - Schiedam van leerlingen op 16 en 17 augustus 1971 van 20.00 tot 21.00 in het schoolgebouw. De inschrijving staat open. voor alle klassen, afhankelijk van de j genoten vooropleiding. 1 Leerlingen met MULO- of MAVO-diploma worden in de 4e klasse geplaatst. geplaatst. Diploma's c.q. rapporten meebrengen. Opleiding zowel voor het diploma 3-jarige, als voor het diploma 5-jarige handelsavondschool. Het onderwijs omvat de volgende vakken: Nederlandse-, Engelse en Duitse taal en handelscorrespondentie; boekhouden en bedrijfs leer: organisatie en techniek van de handel en handelsrekenen; rechts- en wetskennis. VRIJSTELLING MIDDENSTANDSEXAMEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2