Een levensgenieter in Schiedam „Teelaarde overbodig voor groentekweek" Zondagskind en schilder Minguet: Speedboot voor reddings brigade Mevrouw Bleeker verlaat de raad <s- -V; j mm m Ineen DAGBLAD met uw advertenties Vier auto's beschadigd Slippartijen met gewonden ZONDAGSKIND BRETAGNE FIGURATIEF LEVENSWIJZE REIZEN Amerikaan vast overtuigd: O Burgerlijke stand Activiteiten Scouting Nederland SCBÏÏDAMSCHE COURANT DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 Schiedam Een omvangrijke baardige gestalte zoekt deze da gen zijn weg door Schiedam. Het is de Franse schilder Alexandre Minguet. Een klein drie jaar geleden bezocht hij Schiedam voor het eerst, hij hield toen een expositie in de voormalige Galerie de Graaff. De goedmoedige Alex expo seert nu vanaf veertien augustus in Galerie Hamdorff in La ren. Een gesprek met deze in Bretagne wanende schilder begint met enkele levensechte verhalen over zijn vader en monet dan uit in een werkelijk serieus gesprek over zijn schilderkunst. Vader Minguet was een beroemd masseur in Parijs en een groot versierder, een trek die zïjr» zoon zeker van hem heeft geërfd. „Mijn vader hield veel van vrouwen. Hij heeft drie of ficiële echtgenotes gehad, ik weet niet hoeveel anderen er waren", vertelt Aiex met glim mende oogjes en niet ronder enige trots. Er volgt een verhaal over hef grote zwak van zijn vader: „Mijn vader had tijdens een congres in Den Haag een mooie masseuse ontmoet. Toen ik vyf- licn was, ging ik met mijn va der en moeder in de metro naar de film. In de metro ont moette hij die masseuse, do volgende halte zijn ze samen uitgestapt. Mijn vader was mijn moeder en mij volkomen vergeten". De ene na de andere anecdote volgt, dan komt de/31 jaar oude en 315 kilo wegende schilder bij zijn geboorte. Hoek van Holland In de zomer vai* 1972 krijgt de Rotterdamse reddingsbri gade dc beschikking over een geheel nieuw type strandreddinghoot voor Hoek van Holland. Waar schijnlijk zal nog dit sei zoen met een proto-type proefgevaren worden. De nieuwe boot zal veel op een speedboot lijken De boot wordt voortge stuwd door een krachtige buitenboordmotor. De ontwikkeling is gestimu leerd door de Vereniging van Noordzeekustge meenten, waarbij ook Rotterdam ie aangeslo ten. De Maasstad gaf een bedrag van 3000 als bij drage in de ontwikke- lingskosten. Ais de defini tieve bouw begint, zullen de verschillende kust plaatsen dergelijke boten krijgen. In Scheveningen en IJmuiden zijn. inmid dels geslaagde proefvaar ten gemaakt. De werf Mulder en Rijke nv in IJ muiden heeft het proef- vaartuig gebouwd. Aan vankelijk was men bij de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen niet bijzon der enthousiast over het ontwerp omdat men vele nadelen zag in het varen, met een speedboot zo vlak onder de kust. Na enkele veranderingen en de geslaagde proefvaar ten sloeg de stemming echter om. De Katwïjkse reddingsbrigade, aanvan kelijk een fel tegenstan der, is nu zeer enthou siast over de mogelijkhe den. Na de uitgebreide proefnemingen in vrijwel alle kustplaatsen zal men nog de nodige wijzigingen in het ontwerp aanbren gen. Aan de hand van het definitieve model zal men de speedboot in serie ver vaardigen. De polyester boten krijgen een gewicht van negentig kilo en een lengte van viereneenhal- ve meter. doer Bemadette Elias „Onder het grootst mogelijke toe val ben ik geboren. Mijn vader was in dienst, hij kende een vrouw cn Ik weet niet of mijn moeder toen gescheiden of we duwe was, maar of vrij te krij gen van de dienst is hij met <mijn moeder getrouwd en enke le maanden tater werd ik gebo ren in Béziers. Mijn vader heeft me verteld dat ik volgens de baker de mooiste baby in Béziiers was". De wangetjes van de corpulente schilder ■glimmen boven zijn baard als hij dit toch wet essentiële ge deelte uit zijn leven vertelt. De levensgenieter is op de meest gelukkige tijd van de week, het jaar en van de dag geboren, be weert hij verder, „Ik ben gebo ren op een zondag om kwart voor twaalf, op een lentedag, de 2lste maart". Het zondagskind Alex heeft, zoals elke schilder, in 2ijn carrière hoogtepunten en vooral ook dieptepunten gekend. Het be gon allemaal toen hij achttien maanden was. y >f. V?i' v.N,r%. !->■ Rustig achterover zitten en genieten. naar buiten kon kijken. Toen kwam er een trein uit tegenge stelde richting aan. Ik schrok hier toen zó van, dat ik tot mijn zesde niet kon praten. Daar ik niet kon praten moest ik met mijn handen spelen. Ik maakte dingetjes met lucifers en teke* ningtjes met krijt en potlo den". „Ik zat met mijn moeder in- de Zijn studie ontwikkelde zich eerst trein aan het raam, mijn moe- niet bepaald in de kunstzinnige der hield me omhoog zodat ik richting. Hij studeerde land- Mn Elks dag kijkt men er naar uit bouw, daarna rechten en econo mie en zette toen hij 22 was een kunstuitgeverij op. Na zijn diensttijd in Noord-Afriku kwam hij op de academie in Montparnasse terecht. Nog niet imet de gedachte serieus schil der te worden, maar om-dat hij het leuk vond. De sfeer in Montparnasse was goed om te werken, er werden exposities gehouden en na een jaar op deze academie kreeg hij veel faciliteiten, hij werd assistent-leraar. Tijdens deze academietijd, in. 1962, deed hij nog een belangrijke ontdek king. Hij ontmoette zijn vrouw Jeanne. Toen kwam één van de belang rijkste ontwikkelingen in zijn leven: Bretagne. „Dit was een totale verandering voor mij. Het was de eerste keer dat ik alleen was met de natuur, ik was de enige die zelf schilder* de. Ik had niet de morele steun die je op de academie had. Ik stond zelf alleen tegenover de 'schilderkunst. Ik was wel bang. Het Is als een zeiler die alleen de oceaan over gaat. Die is ook bang, voor wat er komen gaat, maar hij is toch blij als het voorbij Is, hij heeft iets helemaal alléén gedaan Dat is bij een schilder precies hetzelfde. Toen wist ik werke lijk dat ik schilder wilde wor den". Het gezicht van Minguet ondergaat een verandering wanneer hij over het schilderen begint, hij spreekt dan lang zaam en serieus, vol overgave. Vooral die kleine oude huisjes vind ik zo leuk", Alexandre Minguet zegt van zich zelf dat hij tot de coloristen en figuratie ven behoort. ,,In Bre tagne ben ik helemaal de colo- ristisahe kant uitgegaan. Dat is een. voordeel o-mdat de schilder kunst op de eerste plaats kleur is. Het Is niet altijd essentieel wat je schildert, maar hoe jo kleuren gebruikt. Ik heb altijd wel veel kleuren gebruikt. In tegenstelling tot de echte rechte lijnen, die ik niet gauw en ge makkelijk gebruik. Ik ben figu ratief, ik schets en dan kleur ik, de essentie blijft dan over". De Franse schilder houdt niet vast aan een vastomlijnd sys teem in zijn werk, „Ik schilder om te ontdekken en veel plezier le hebben. Het is vaak zo, dat er een stijl wordt ontwikkeld die dan snel een systeem wordt. Het systeem doodt de emotie, het wordt steeds een herhaling. Het gevoel is belang rijker dan de analyse. Ik heb van het begin af aan mijn ge voel voorrang gegeven. Je be grijpt alles beter als je met je gevoel werkt. De komende twee jaren ga ik steeds meer schijn bare intelligentie uitschakelen en meer met het gevoel schilde ren. Van alle handelingen die op een dag gebeuren, worden er veel meer door de geest in gegeven dan door de intelligen tie. Ik schilder direct, Als ik een landschap schilder beleef ik het intens. Het geeft me een hele boel plezier. Ik schilder alsof ik met pijltjes aan het gooien ben. Mijn hele houdig moet perfect zijn. Mijn hand is de tolk van het gevoel en dat moet erg snel gebeuren". De omvangrijke levensgenieter leeft zoals hij schildert. ,,Ik ge niet ervan om van het leven te genieten", zegt hij nu weer glunderend. „Het schilderen is een afspiegeling van de mens die er achter zit. De directe schilderkunst zegt wie, wie is. Het reflecteert de levensvreug de van een mens". Met enige zelfkennis zegt hij dan verder: „Je behoeft me maar te 2ien en je z'let dat jk van. eten en van vrouwen houd. Ik heb 'n gevoel van tijd, het leven gaat snel en ik probeer het maxi mum aan vreugde eruit te ha len. maar dat wil ik ook met anderen delen. Het is belang rijk dat je van de mens houdt. Als ik bijvoorbeeld op het strand zit, dan wil ik niet alleen zijn, niet denken dat het strand alleen voor mij is". Zijn levenswijze komt voort uit zijn werk, legt hij alles nog wat diauchj eer uit. „Het schilders vak V:U al wat zeggen, het is zondei zekerheid, er zijn vaak moeilijke tijden. Maar de moei lijke tijden verplichten iemand om In betere tijden beter te zijn en tc werken dan daarvoor. Hij moet dan toch zijn doel berei- ken"» Om steeds weer te leren en te ontdekken en nieuwe indrukken op te doen reist Alex veel. Niet alleen dat hij in de meeste Westeuropesse landen heeft geëxposeerd, maar ook voor zijn plezier bezoekt hij hem on bekende plaatsen. „Ik wil graag onbekende plaatsen zien, waar je niemand kent cn dus niet beschermd bent. Je moet dan erg veel moeite doen om de mensen te leren kennen en een paar vrienden te krijgen. Wat ik wel zie* dat ondanks de verschillende gewoonten in de verschillende landen, de men sen toch overal dezelfde wen- sen hebben". Schiedam vindt Minguet een aar dig klein stadje. „De huizen vind ik leuk, er zijn hier van die kleine oude huisjes. Ik vind het jammer dat die oude hulzen weg moeten. Ik begrijp de evo lutie van dc industrie en onze materialisatie wel. maar er moet toch voorrang worden ge geven aan de menselijke kant". Pratend over de haven van Rot terdam wordt de schilder ly risch, „Dat vind ik prachtig, de activiteit in de haven, het werk dat er wordt gedaan. Ik houd niet van een fabriek in de let terlijke betekenis van het woord, maar wei van de activi teit er is". Alexandre Minguet klopt nog eens op zijn buik en gaat ver der Schiedam, Vlaardingen, Amsterdam of de haven van Rotterdam bekijken, in zich op nemen en schilderen. Zü is Alex dan ten voeten uit. Vlaardingen, Tijdens de raads vergadering van september zal afscheid worden genomen van mevrouw H. A. Bleeker-van Sty rum (VVD). Toen zij begin van dit jaar mevrouw M. L. Ho ogend ij k-v an Holst Pelle- kaan verving, had zij al gezegd dat het een tijdelijke vervan ging zou zijn. Haar huishoude lijke bezigheden staan op de eerste plaats, In de plaats van mevro-uw Blee ker komt mevrouw M. C. van Toor-Buschmann in de raad. De heer J. Madern zal fractie voorzitter van de partij wor den. Hoek van Holland Op de krui sing Zakkenweg-Prins Hendrik- weg botste de automobilist G. V. uit Hoek van Holland giste ren tegen de voor hem rijdende auto, toen deze olotseling hard remde. Beide auto's liepen zwa re schade op. De bestuurders werden niet gewond. Op de se cundaire rijbaan van de Schelp- weg werden gisteren twee au to's vrijwel geheel vernield door een verkeerde manoeuvre van P. v. W. Hij ramde de auto van G.S. Westland Dc Amerikaan Malcolm L. Lentz uit Glendalc is ervan overtuigd, dat zijn manier om groente en tomaten te kweken waarbjj geen ieeitaarde, maar slechts water met voedingsstoffen worden gebruikthet wereldvoedselprobleem volledig kan oplos sen. Hii noemt zijn systeem Hydroponic of watercultuur, waar mee niet alleen meer groente kan worden gekweekt door snel op elkaar volgende teelten, maar ook op minder ruimte dan thans het geval is- Volgens de heer Lentz is het mo gelijk met 2ijn systeem om in de Sahara, op de bevroren bo dem van IJsland of zelfs op de daken van. huizen groenten te kweken. Hydroponic is niet nieuw. Reeds ongeveer 300 jaren geleden heb ben geleerden deze methodo trachten te ontwikkelen, maar ze leverde toen niet het resul- taat op, dat men ervan, ver wachtte. In de huidige tijd wordt de watercultuur reeds vele jaren intensief in laborato ria en proefstations bestudeerd en zelfs op zeer kleine schaal in verschillende landen in de praktijk gebracht. De heer Lcntz heeft in het Ameri kaanse Glendale bewezen, dat experimenten met hydroponic zin hebben. In nauwelijks zeven dagen kweekt hij sappig groen voedsel en de tomaten, die met deze methode zijn gegroeid, zijn volgens supermarktdirec- leuren van zeer goede kwali teit. Een tijdje geleden is hij begonnen met de teelten van bloemen, fruit en komkom mers, die evenals de andere produkten wegens het ontbre ken van teelaarde vrïjzijn van bodemzlekten. Het systeem werkt als volgt: In de lengte richting van de broeikassen worden ondihpe geulen gegra ven, waarir>**en zwaar soort plastic wore Vflegd. Hierin ko men weer g« [yforeerde irriga- tiepijpen, waardoor water stroomt, dat met voedingsstof fen is vermengd. Het geheel wordt bedekt met een vijfen twintig centimeter dikke laag van 2uiver gewassen gravel. De plastic bekleding in de geulen houdt de gravel op zijn plaata en voorkomt, dat het water in dö grond verdwijnt. Vervolgens worden de Memplan- ten ln de gravel geplaatst, waarbij hydrostaten automa tisch de waterpompen in wer king stellen, die aan het eind van elke geul zijn opgesteld. Ze zorgen voor een juiste dosering, waarna het water weer in de tanks terugstroomt om later opnieuw te worden gebruikt Het water wordt, regelmatig ververst. Aan het eind van de kas wordt de lucht door een fil ter naar binnen gezogen, ter- wijl 's winters de kachel aan het andere einde voor warmto zorgt. Om de andere dag wor den de planten met behulp van een elektrische tandenborstel bestoven. Vlaardingen —.Vrijdagavond ver loor de bestuurder van een vrachtwagen op de Schiedamse- dijk de macht over het stuur doordat de auto slipte. Het ge- x'olg was dat de auto over de kop sloeg. De echtgenote van de bestuurder liep een hersen schudding op. Zaterdagnacht verloor de 21- jarige R. C. P. D. uit Vlaardin gen eveneens de macht over zijn stuur. Een naast hem zit tende passagier die zich om draaide naar passagiers achter in de wagen, stootte tegen het stuur. De auto slipte. Toen de wagen eenmaal dwars op de weg tot stilstand was gekomen, wilden de passagiers de auto in de berm duwen, maar inplaats daarvan reed de wagen het talud af en kwam in een sloot terecht. Dc bestuurder en twee inzittenden liepen snijwonden aan het ge laat op. GEBOREN: Patrick JMzvPC M Louwe en M C T Rodenrijs; Adrianus J R z v H A Tennis sen en H C den Broeder. OVERLEDEN H van der Ree, 61 jr, echtg G Lupker, G Apon, 78 Jri G- van den Bos, 80 jr, echtg J Mak, S W Putters, 81 jr wed J van der Hu], J de Lange, 77 jr. Vlaardingen Scouting, het spel van verkennen, begint in Vlaardin gen, Maassluis en Maasland weer haar activiteiten op saterdag, 14 augustus. Jongens en meisjes die zich willen aanmelden kunnen dat doen bij hopman A Ouwendijk jr. tel. 353205, akela K. van Slooten-Eph- raïm, tel, 344033 of bij de Maassiuise Gemeenschap, tel. 01899-3339. Thans zijn er zo'n 700 verkenners, onderverdeeld in 36 groepjes van jongens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 7—11 jaar 11—15 jaar en ouderen. Elk groepje bestaat uit 20 leden ondergebracht Ln cén van de groepshuïzen van het Vlaardingse Padvinderscentrum o£ in het groepshuis aan de Boonervliet in Maassluis. De zeever, kenners hebben hun eigen centrum aan de Hoflaan nummer 1' met een jachthaven. Niet alleen de kinderen zijn welkom bij Scouting Nederland ouders kunnen zich ook aanmelden als lid van een ouder- ol groepscom- missie of als instructeur of beoordelaar voor één van de SchoutinE- vaardigheidsinsignes. Men kan zich ook aanmelden als leider/leid- ster ot assistent-leider/leidster van één van de groenen bij boven vermelde adres.,:-,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3