„We komen volgend jaar graag terug m Door trein gegrepen en gedood S3 scheveningen DE GROTE PLUS Rietsuiker Jeugduitwisseling S.G.: WATERWEGAGENDA de bruid van 3)6 boom cm-b& nelpIk wsis vemeebn - Aeze. eek oo&aM* veengrond groei t Wat is dat? 2 SCHÏEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1S7J SCHIEDAWSCHE COURANT RfJlN EEN ARTIKEL in de SAsSchiedamsche Courant van 20 juli werd een overzicht gegeven van de stand van zaken bij het al dan niet invoeren van zakjes riet suiker bij de gemeentelijke kof fie. zoals die ten stadhuize dage lijks en ook bij raadsvergaderin gen wordt verstrekt- B en w had den toen nog geen beslissing over het al dan niet invoeren genomen en waren kennelijk nog steeds be zig met het bestuderen van de resultaten van de proef, die al enkele maanden geleden werd gehouden met de verspreiding van 1Q00 2akjes rietsuiker in de gemeentelijke koffie. Nadien werd nooit meer iets van de rietsuiker-proef gehoord, totdat de zaak door het artikel in onze krant weer in de publiciteit kwam. Het raadslid D. J. Rens- man stelde vragen over de invoe ring van de zakjes rietsuiker en vroeg ook of de politieke leuze op de zakies eert rol 20u spelen bij een nêgatieve beslissing. Op deze vraag heeft hij antwoord gekre gen: de zakjes rietsuiker zijn al léén maar te duur en daarom dus geen rietsuiker. BIJ HET LEZEN van een der gelijke beslissing komen al snel vragen op. Immers, waarom moeten b en w eerst omstandig een proef aankondigen als ze la ter toch vinden dat de zakjes te duur zifn? De prijzen zijn snel op te vragen, een toch ook prijzi- ge proef kan dan rustig achter wege blijven. Cok wordt niet aangegeven hoevéél de zakjes rietsuiker dan wel duurder zijn. evemin als kennelijk is onder zocht of er geen andere manier is om de extra kosten, door de ge meente te laten opvangen. Door het dus kennelijk onvolle dige en zeer korte beantwoorden van de vragen van de hetr Rens- man wekt het college de indruk, dat destijds de proef maar geno men is om van het gezeur rond deze zaak'* af te zijn. De lange tijd die nodig was voor een beslis sing die eigenlijk nog door toe doen van een raadslid is genomen wekt die indruk evenzeer. OVERIGENS IS het niet de eerste keer, dat het college met een wat karig antwoord komt Juist in deze zaak echter zou eer» wat meer gemotiveerde beslis sing op zijn plaats zijn geweest, hoe men ook verder over het in voeren van zakjes rietsuiker mag denken. Vlaardingen-Schiedam De 43- jarige Turkse gastarbeider N. U. is gisteravond op de spoorwegovergang van het sta tion Vlaardingen-West door de sneltrein naar Hoek van Hol land gegrepen. De man, die in Schiedam woonde, was op slag dood. Het slachtoffer wilde direct na dat een trein in de richting Maassluis was gepasseerd, de spoorwegovergang over, maar tegelijkertijd naderde uit te genovergestelde richting een sneltrein, op \'olle snelheid De gastarbeider laat een vrouw en drie kinderen achter. SCHÏEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klacbtendienst: telefoon 26.08.30 van 19—20 uur; zaterdag van 17-19 uur Deze krant ivordt uitgegeven door de Siithoff Pers N.V. Schiedam We komen vol gend jaar graag weer terug naar Schiedam. De deelne mers aan de jeugduitwisse ling van de Schiedamse Ge meenschap zijn het over één ding eens: de jeugduitwisse ling 1971 is een succes ge worden. De twee weken, die jongens en meisjes uit Udine (Italië), Norrköpïng, Vienne en Esslingen in Schiedam doorbrachten, zijn een leuke i ervaring voor hen gewor- den. Vooral het door de j Schiedamse Gemeenschap i opgestelde programma met keuze-mogelijkheden heb ben ze zeer gewaardeerd. Naast de leuke ervaringen van de deelnemers was er ook vaak een oprechte verwondering over Nederlandse gewoonten en gebruiken en weinig waarde ring voor de Nederlandse keu ken, die voor veel deelnemers wel een te duidelijk verschil vormde met 3e meer vertrouw de spaghetti of Kartoffelsalat, Over de kwaliteit van het eten als zodanig waren evenwel geen klachten, maar niettemin misten bijvoorbeeld de Italia nen hun spaghetti en stonden ze wat vreemd te kijken naar bloemkool en blommïge aard appelen. ,Toen wij in Udine waren kwam de spaghetti ons trouwens op den duur de neus uit, zegt een Schiedamse deelnemer die twee weken, in de Italiaanse stad heeft gelogeerd, ook in het kader van de jeugduitwisseling. Al was 'het eten dan een pro bleem, de overige contacten hebben er niet onder geleden. Er zijn nauwelijks taalmoeilijk heden geweest. De Duitsers konden zich makkelijk redden, terwijl Italianen Frans of En gels spraken, de Zweden in het Duits spraken en de Fransen desnoods Engels spraken als hun landstaal voor de overigen onbegrijpelijk werd. De deelnemers aan de Jeugduit wisseling hebben op allerlei manieren kennis kunnen maken met de Nederlanders en hun gewoonten. De Italianen kwa men bovendien in contact met 't klimaat. Het weer hadden ze beslist onderschat: er moesten in allerijl warme kledingstuk ken worden aangeschaft tenein de de luchtige zomerkleding te vervangen. Voor de Italiaanse groep was hei verblijf in Nederland in feite het leukste. De vrijheid van Ne derlandse jongens en meisjes van omstreeks 15 jaar vinden de Italianen erg groot. „Bij ons r. SCHIEDAM VANDAAG Emmaplein, 1224. uur: kermis. Sitton, Lange Haven, 20 uur: offi ciële afscheidsavond in kader van jeugduitwisseling. MORGEN Emmaplein, 12-24 uur: kermis. VLAARDiNGEN VANDAAG Veerplein 118, 19-21.30 uur: ge meentelijk inlichtingenbureau. Oranjecarillon, Grote Kerk, 20-21 uur; concert door A. H. W. van Heel, stadsbeiaardier van Den Bosch. Triangel, 20 uur: werkavond smalfilmgroep F'68. 342212. Gemeentelijke sociale dienst. Fransenstraat 31, telefoon 350244. i Woningbedrijf. Emaus 31. Wf, foon 350411. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord, Van Slfo. gelandstraat 25, telefoon 70531H}, Stichting Hulp aan buitcnlanüst werknemers, Binnensingel 29 telefoon 351903. Interkerkelijk bureau voor maat schappelijk werk, Emmastraai 71, telefoon 351022. Stichting Centrale Hulpdienst, te- lefuon 340554. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN ïlolyziekcnhuis, Holysingel 3, Vla afdingen, tel. 345606. 14— 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 10-19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 uur. Gem, ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappe rtlaan 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 17-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur. Kraamafdeling 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur. Dr. Nolctstichling, Stadhouders laan 98, Schiedam, tel. 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 13.30-14.30 uur en 19-20 uur, eerste klas 33.30-14 uur en 19-20 uur. Kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en don derdag 18-18.30 uur. IT BELTIN VLAARDINGEN komt het niet voor dat een meisje van 15 's avonds alleen op straat mag", aldus een Ita liaanse deelneemster. De buitenlanders zijn er tijdens hun verblijf ïn Schiedam ook in geslaagd, te ontdekken dat poli tiek, godsdienst en radio in Ne derland moeilijke zaken zijn. Het aantal politiek partijen vin den ze te groot, de vele kerkge nootschappen zijn voor hen on begrijpelijk, terwijl de verba zing oprecht is als hun wordt verteld dat socialisten, libera len, katholieken en protestanten over een eigen of zelfs meer ra diozenders beschikken. De ac tie „Veronica moet blijven" werd evenmin begrepen. Er waren toch al zoveel zenders, dus waarom nou net Veronica verbieden... ,Het is voor ons een beetje ko misch", aldus een Zweedse deelneemster, die het politieke leven in ons land maar moeilijk ken begrijpen. Zaterdag vertrekken de deelne mers weer naar hun woon plaats, de Zweden nemen Schiedamse jongens en meisjes mee, die er twee weken in Norrköpïng zullen doorbrengen. Beladen met inkopen (voor de Zweden is Nederland tamelijk goedkoop) gaan de Zweedse gasten terug naar hun land, één van de meisjes met een tas vo! lip-stlck, die hier aanmerkelijk goedkoper bleek dan In Zwe den Politie, Delftseveer 0, telefoon 342355. Brandweer, Hoflnan 13» telefoon 34301)9. GG en GD. Hoflnan 7. telefoon 342541. Rijnmond, meld- en rege'karr.er, klachten vuile lucht en irrite rend geluid, telefoon 159U00. Gemce terrchief, Plein Kmnus 5, telefoon 342972 Gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven, Hoflnan 25. telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau, Veerplein 118. telefoon 342415. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Hoogstraat 220, tele- 342212. Rcinigings. en onlsmettïngs- dlcnst, Hoflaan 3. telefoon iUBELTINSCHËDAM] Politie, Lange Nieuwstraat 55. tel. 2G9333. Brandweer, Singel 81a, tel. 268578. GG en GD. Tuiiuaan 80, telefoon 2G9290, Rijnmond, meld- en regelkamar, klachten vuile lucht en irriL* rende geluiden, telefoon 1501100. Gemeentearchief, Oude Kerkhui 5, telefoon 266727. Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 264980. Gemeentelijk bureau voor hois' vesting, Westmolenstraat 26. telefoon 267756, Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau, Nieuwstraat 26, telefoon 269051, toestel 174. Relnlgtngs- en ontsmetiiogs* dienst, Buitenhavenweg 154, te lefoon 264895. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broers veld 142, tel. 264816. Woningdienst, Lange Haven 145, tel. 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noo. I, Van Slin- gelandtstraat 25, telefoon 705300. Spreekuur in Schiedam; donderdag van 14 tot 15 uur, Westvest 52. EXPOSITIES SM SCHIEDAM Stedelijk Museum, „Kermis- spul", miniaturen en tekenin gen over de geschiedenis van de kermis. Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17 uur en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Expositie tot en met 30 augustus. EXPOSITIES IN VLAARDINGEN De Kaitenbeker, Liesveld 151, tot en met 14 augustus schelpen?*- positie. Geopend dinsdag tot met vrijdag van 9 tot 18 uur zaterdag van 0 tot 17 uur. f vvj-a v.r 35 Krijntje stond bij de pomp toen zij haar pleegdochter zo zag aankomen. Van ontzetting sloeg zij de handen in elkaar. „Meidje, TE, heb je te water ge legen? Waar zijn je obLokken?" Til ja plofte neer op een omge keerde emmer naast de pomp, zij schaterde, haar handen in haar zijden. „Oeïjoe, moeke, d'n Flore Was net die ouwe kerel van op do Seinpost, de wieren hingen voor zijn ogen!" Geerten kwam de stal uit. Hij keek hij stutte zijn spado op de grond, „Wat...?" begon hij, een beetje stekelig door dat onbedaarlijke lachen, maar dan meteen mil der: „Waar zat je toch, ondeu gende keeja?" Op het verschijnen van Geertea trachtte Tilja zich te beheer sen.. „O vae, vae moet maar niet nijdig wezen om vanmid dag. Ik heb d'n Flore het wa ter ingedonderd. En hij spartel de, het water schuimde als zon dags hier „Weme7" Krljntje en Geerten riepen het te gelijkertijd. „Meid, ben ja non...?" Hijgens zat Tilja op da omgekeerde emmer. Echtig, vae, hij wou me zoenen en daar houd ik niet van." Nog even keek Geerten verbij sterd. „Wel..." Toen begon ook hij te la chen. Luid ging de zware klank over bet kleine erL Hij bleef maar lachen terwijl Tüja nu uitvoerig het verhaal vertelde. Zo'n duvelse keeja. Maar het was hem een Daar oblokken waard. Krijntje schudde het hoofd. Echt lachen kon zij niet om wat Tilja gedaan had. Het speet haar toch voor Floor. Niet dat zij zou willen dat hij en Tillekes.. Maar er waren toch wel andere manieren om van een jongen af te komen dan hem half t* ver drinken. Maar Geerten sloeg zijn armen om haar heen. „Krijn, v/ijf, kiik niet zo zwartig. Onze Til ia een keeja, die zich d'r door zal slaan, een verdijde keeja. Maar de jon zal niet an d'r komen als ze niet wE. Tiliekes» daar moet je ouwe vaar een zoen op. Je doet maar, m'n meidje, je geeft ze maar! Die Floor ook, zo'n smiekerd! En van zoenen zal je nog wel gaan houden met d'n échte joj, niettan." De eerste tijd hierna vermeed Floor het meisje dat hem zo'n Iss gegeven had. Er was een strijd in hem tussen bewonde ring en schaamte, Verzinke, dat had hij zich laten beetne men! Maar tenslotte was hij toch te eerlijk, om, waar hij zelf van grappen hield, een goe de grap van een ander niet te waarderen. Nu hij Tilja een poosje niet zag, begon hij haar eigenlijk hoe langer hoe be geerlijker te vinden. Bij haar vlagen tenminste de gebraden duiven je niet zo maar ijl de mond. Hij wilde best wat moei te doen voor een meisje, en vooral voor zo'n kittig trots ding als Tilja van ome Geerten. Floor had zorgvuldig opgepast dat niemand iets omtrent het gebeurde vernam. Dat zou zijn prestige duchtig schaden. Ge lukkig waren er geen toeschou wers geweest toen. aan het strand, en tegen degenen die hij onderweg naar huis was te gengekomen had hij gezegd dat hi1" van een hoofd afgegleden was. Nu ja, een leugentje om beswil... Hij had anders wat afgesakkerd op die tocht naar huis! Vae was zo nijdig als een spin geweest toen hij hem zag aankomen. Wat had hij, Floor, dan ook aan het strand te maken gehad als hij voor zijn vader moest hout- rijden? En waar had hij zo lang paard en wagen gelaten? Die hadden wel weg kunnen zijn toen hij terugkwam! „Liep je me niet voor?" gromde Leen achterdochtig. „Was d'r niet weer een. meidje in het spel? Jansje soms, kwam je Jansje niet eerst tegen, hm? Is dat van het hoofd afglijden geen mooie smoes?" „Jansje..." herhaalde Floor toen zacht, met een gezicht of hij iets proefde, „Jansje..." Hij grinnikte. Het maakte zijn vader goed in de war. Floor 2ei geen ja, hij zei geen nee. „Jans is een lekkere troel," zei hij, en schoot toen maar gauw de kamer uit en nam lachend, twee treden tegelijk, de trap naar 2ijn kamer. Nijdig was hij teen toch nog wel, d'n Flore. maar nijd verglijdt. Voor Derk was de tijd heel an ders verlopen. De eerste winter in Utrecht had hem eindeloo-s lang geduurd, ondanks dat hij weieens naar Amsterdam ging om De Goezinne en dokter Die ben op te zoeken, ondanks dat zij ook weleens naar Utrecht kwamen. In de zomer daarop repte Derk maar niet meer van thuiskomen. Het was een zwij gende overeenkomst tussen Ja cob en hem; 2ij gingen samen met vakantie. Af en toe kwa men Gxtta en Floor ook nog weleens. Dan nam hij hen mee uit en hield zich goed, en liet zien hoe hij zich erdoor sloeg. En hij sloeg er zich ook door, al voelde hij zich diep in zijn hart dikwijls ellendig. Eens toen hij met Gitta door de stad liep, schoof hij zijn hand door haar arm. Thuis zou hij dat niet gedaan hebben, maar wie kende hem hier? „En..." vroeg hij zachtjes, „hoe staat vae nu tegenover mij?" Gitta keek voor zich neer naar de bladeren die over het plaveisel om haar voeten ritselden. Die vraag had zij al eerder ver wacht. Die vraag lag aldoor achter alles wat zij spraken. Zij gaf er geen antwoord op om dat er geen antwoord op te ge ven was. Derk gaf niet toe, na tuurlijk niet, dat kon ook niet meer, en vae... vae wist van geen wijken. Derk zuchtte; hij begreep waar om zijn zuster geen antwoord gaf. „Dus altijd nog, „zei hij zachtjes, „altijd nog..." Gitta begon maar gauw over iets anders. In 1938, met het regeringsjubi leum van koningin Wüheimina, logeerde Derk in Amsterdam. De beide artsen Dieben en De Goezinne woonden nu in een veel bescheidener huis, hoewel het toch nog groot en statig ge noeg was. Jacob had voor kostbare versie ringen gezorgd. De gehele ge vel was verlicht door vetpotjes, en een grote stralende W prijk te boven de imposante, brede voordeur. Er was al een naderende dreiging in die tijd, maar men kon toch nog feestvieren. Men hield ogen en oren gesloten voor wat er buiten de enge landsgrenzen omging, en men brandde licht, licht, licht, dat men zich latex pijnlijk zou herinneren toen al len en voor sommigen voor goed donker was geworden. Nooit zag Derk de altijd wat af gemeten De Goezinne zo opgfr wekt. Zijn stem ging snel. Hij organiseerde een boottocht door de verlichte en versierde grachten, hij lachte en feestte en was bijna uitgelaten af en toe, zodat Derk snel naar hem moest kijken. Eens, toen zij samen door de stad liepen, bleef De Goezinne plot seling staan voor een van de vele omkranste portretten van de koningin. Hij keek ernaar als of hij het nog nooit gezien had, met een peinzende, hongerige blik. „Jongen, ik houd zoveel van haar", zei hijmet 'n veront schuldigend lachje. „Misschien komt dat omdat ik een jood ben. maar.... zij is voor mij het symbool van vrijheid, van de m ens-zoals-hij-hoort-te-zijn. (wordt vervolgd4 67. Plotseling klonk er, diep on der dit tafereeltje, een onheil spellend gekraak. Er voer een rilling door de reusachtige ei keboom. Takken zwiepten heen en weer, en toen ging de boom langzaam overhellen. De eik was topzwaar gewor den, en de wortels hoe wijd vertakt ze ook waren, vonden niet genoeg houvast meer In de zachte veenbodem. Het hoge gezelschap, de familie Botje en de gehuurde berg gids, klampten zich angstig roepend vast aan takken en gebladerte. <wordt vervolgd)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2