„Kermisspul brengt p ubliek dichter bij Stedelijk Museum I Het ontwerpen van verpak kingen heeft mij altijd zeer geboeid Die hele Jugendstill- toestand een verarming' m OntsparÈng bij Spaarbank anno 1820 Gemeente wil grond verkopen aan Wilton Dr. Poll wil boek schrijven over Sehiedamse kermis FUNCTIE MATERIAAL Grafisch ontwerper Dick Engelse: Beethovenpïein in Groenoord n 2S In juli: SLORDIG ONTWERPERS Zilveren jubileum F. van Rutten Orgelconcert in Musemnaula SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 Schiedam De tentoonstelling Kermisspul, die op het ogen blik in het Stedelijk Museum wordt gehouden, heeft meer dan één doel: door tentoonstellingen van deze aard moet het publiek dichter bij het museum worden gebracht. Dat is de overtuiging van de heer Chr. A. Poll, huisarts In Schiedam, lid van de commissie voor het Stedelijk Museum en als geïn teresseerd in alles wat met de kermis te maken heeft recht streeks bij de tentoonstelling betrokken. Dokter Poll, enthousiast kunst verzamelaar en overtuigd van het nut van Schiedams Stedelijk Museum, zou met ons over het fenomeen ker- den aantrok, die hun koopwa ren aanprezen en tussen men sen uit verschillende streken contacten legde. Dit nu is er niet meer bij, maar het maakte de kermis van vroeger wel een leuk studie-object". mis praten. In plaats daar- De dolle pret, die mensen uit de 18e en 19e eeuw op het kermis- van werd het eigenlijk een gesprek over kunst in het algemeen en over het Stede lijk in het bijzonder. Nog steeds bezoekt een betrekke lijk kleine groep er regelma tig alle tentoonstellingen (Dr. Poli: „De happy few ko men er, de anderen niet") en graag zou de heer Poll door dit soort tentoonstellingen het bezoek aan het museum zien toenemen. „Dat een dergelijke tentoonstel ling kan worden gehouden leuk. Vooral omdat er al zoveel moderne kunst in het museum is. Niet dat ik daar wat tegen heb, maar het museum moet meer open voor iedereen. Bij bijzondere tentoonstellingen, dat is nu zo en dat was vorig jaar ook het geval met de expo sitie over Schiedam In de oor logsjaren, komt er meer pu bliek, Geschiedenis, en daar be hoort ook de expositie Kermis spul toe, is „in" op het ogen blik. De mensen willen graag geschiedenis zien, terwijl aan de andere kant ook de educatie ve dienst van het stedelijk mu seum veel goed werk doet". Al jaren interesseert dr. Poll zich voor de kermis. In Sehiedam blijkt een enorme verzameling materiaal aanwezig over de kermis in Schiedam door de ja ren heen, verzameld door oud gemeente-archivaris Kuijer, Dr. Poll: „Het ïs verbazend wat die man heeft verzameld. Een enorme hoeveelheid mate riaal is bewaard gebleven". Straks zal er wellicht een boek over de Sehiedamse kermis verschijnen, want de heer Poll is vastbesloten het materiaal uit het gemeente-archief te be werken en in boekvorm te laten verschijnen. Er zal echter nog veel werk moeten worden ver richt, voor het zover is. Het doorwerken van het materiaal vereist veel tijd. terwijl ook alle gegevens historisch moeten kleppen. Daarvoor reist dr. Poll naar andere plaatsen in ons land. waar hij in plaatselij ke archieven kennis kan opdoen over de kermis. nik heb veel lezingen over de kermis gehouden, maar een boek schrijven is oneindig veel moeilijker. Het zal even duren voor het gereed is, want ik wil me overal op de'hoogte stellen. Het materiaal van Kuijer is erg leuk materiaal om te bewer ken". Over de huidige kermis aan het Emmaplein zal het boek niet of nauwelijks gaan. De kermis in zijn huidige vorm is voor dr. Poll niet aantrekkelijk. „De kermissen van vroeger waren beel anders. Er werd veel meer beleefd door de mensen, die vaak een heel jaar spaarden zich een week op de kermis te kunnen uitleven. Heel vroeg bad de kermis ook een sociale functie, doordat ze handelslie- terrein konden beleven ze hadden niet veel anders is nu verdwenen, omdat iedereen zijn amusement ook wel anders kan halen. De sociale funetie van de kermis is wezenlijk ver anderd, al blijven de exploitan ten. doorgaan met hun werk en bezoeken jaarlijks nog vele dui zenden botsauto of zweefmolen. De geschiedenis van de kermis van vroeger ook in het Ste delijk te bewonderen en van een schriftelijke toelichting van dr. Poll voorzien is evenwel boeiender en geeft ook een beeld van de sociale omstandig heden van toen. Het boek van dr. Poll zal daar straks zeker aandacht aan besteden. Een gedeelte van de expositie Kermisspulzoals die in het Stedelijk v/ordt Vlaaidingen Dick Engelse spreidt voorzichtig enkele karton nen doosjes op tafel. Kleurrijk en in fantasierijke vormen ge vouwen. „Kijk, dit is een schatkist. Het sleuteltje zit er bij." Een doosje met oosterse ornamenten versierd is het feestelijk omhulsel van een stuk toiletzeep." Andere vormen: een Oudhollands huisje als verpakking voor de Sinterklaassurprise van een Rotterdamse snoepfabrikant, een Schiedams grachtenhuisje voor de produkten van een jene verstokerij, een met veel dennen en klokjes bedrukt doosje voor kaarsen. „Past helemaal in de kerstsfeer, vindt u niet?" „Het werken met karton heeft mij altijd geïnteresseerd. Karton architectuur is bijzonder boeiend". De Vlaardingse grafisch ontwerper Dick Engelse raakt niet uitgepraat over zijn kar tonnen scheppingen die hem nationaal en internationaal veel roem hebben opgeleverd. "-cbiedam Als de gemeente raad met een voorstel daartoe van b en w akkoord gaat, zal jjst terrein in de omgeving van «e in aanbouw zijnde woonto ren aan de Laan van Bol'Es, de naam Beethovenpïein krijgen. Voor de r andbebouwing van Groenoord zijn de namen van buitenlandse componisten ge bruikt, zodat een voortzetting tnf1 gebruik b en w logisch Hikt. De adviescommissie voor straatnamen en de commissie vpor stadsonhvikkelig en stads uitbreiding kunnen zich met Het voorstel van b en w vereni- Veertig jaar geleden begon. Dick Engelse, die dinsdag 65 jaar werd. met zijn grafische activi teiten, „Ik werkte eerst voor een grootwinkelbedrijf in Dor drecht. Showeards en prijs kaarten ontwerpen. Daarna be gon ik voor mijzelf. Met veel moeite - had ik voor de oorlog een eigen zaak opgebouwd. Op de fiets moest ik de klanten af. Limonadefabrikanten, kaarsen fabrikanten en jeneverstokerij en aflopen. Je mocht blij zijn indien je voor het ontwerpen en vervaardigen van. een etiket voor een limon a defies 7,50 gul den ontving. En dan waren er nog fabrikanten die 7,50 gulden te veel vonden. Reclame had nog lang niet de waardering die zij nu heeft. Artistiek en vak technisch werden nauwelijks ei sen gesteld. Het was dan ook vaak een ratjetoe." De zorgvuldig opgebouwde zaak van Dick Engelse stortte tij dens de oorlog in elkaar. „Ook na de oorlog kostte het mij veel moeite om van de grond te ko men. Er was nauwelijks werk aan de winkel." De oprichting va nde Vereniging van Reclame Ontwerpers en Illustratoren bracht meer er kenning voor ons vak. De V.RX stelde tarieven, vast waaraan fabrikanten en ont werpers gebonden waren. Re clame heeft veel geld gewon nen." still-toestand vind ik een verar ming. De ontwerpen hebben te ruggegrepen naar een stijl van zeventig a tachtig jaar geelden. Ik had liever gezien dat er een heel nieuwe stijl was gekomen. Die Jugendstil! vind ik maar een flop. Het is gewoon toege ven aan de smaak van de pop- wereld." De specialisatie van Dick Engel se leidde er toe, dat één van zijn klanten Unilever hem dertien jaar geleden vroeg bij hem in dienst te treden. „Unile ver wilde meer aandacht beste den aan de verpakkingen van 2ijn produkten. ik ben er in ge stapt en wist de jonge ontwer pers enthousiast te maken voor dit deel van het grafisch vak. De verpakking is de eerste ken nismaking met het produkt. Je dient er dan ook de grootste aandacht aan te besteden. Kom je met slordige verpakking voor de dag, dan betekent dit voor vijftig procent al afbraak van je produkt. Aan de andere kant moet je er voor waken een te mooie verpakking te maken voor een prul. Als je de inhoud niet waar kunt maken, houdt het produkt geen stand. Het is dan ook zaak evenwicht te scheppen tussen verpakking en inhoud." Schiedam —Ook bij de Spaar bank anno 1820 heeft men vori ge maand gemerkt dat de va kantie-periode was aangebro ken. Voor het eerst dit jaar was er namelijk in juli sprake van een ontsporing omdat veie spaarders met het oog op de vakanties extra geld opnamen. In de afgelopen maand werd voor bijna 8 miljoen ingelegd en werd ruim 8,2 miljoen terug betaald. Aan het eind van juli bedroeg het jaaroverschot van de inlagen boven de terugbeta lingen ruim 4.2 miljoen tegen 3.3 miljoen in juli 1970. Het gezamenlijk tegoed van de inleggers bedroeg op 31 juli 1971 93.365.341.04 tegen ruim 84 miljoen in 1970. De aan de spaarbank toevertrouwde mid delen en de reserves waren per 31 juli 1971 voor ruim ƒ41,5 mil joen belegd in effecten, voor 9,4 miljoen in hypotheken en voor 32 miljoen in onderhand se leningen aan gemeenten e.d„ terwijl de ombelegde en op korte termijn belegde middelen f 14.921.991,87 bedroegen. Over de huidige reclamestijl zegt Dick Engelse: Die hele Jugend- Over de jonge ontwerpers zegt Dick Engelse: „Bij de jongeren die de kunstacademies verlaten zijn ongetwijfeld knappe ont- De grootste liefhebberij van Dick Engelse aangelegd ziei er goed verzorgd uit tuinieren. Zijn tuin die met veel goede smaak is werpers, maar het vergt veel van hun aanpassingsvermogen om in het teamverband van een reclamebureau mee te draaien. Het „aardig kunnen tekenen" maakt nog geen. reclameman. Creatief denken, de reclame aanvoelen en ideeën hebben, is veel belangrijker." Schiedam Voor het eerst sinds lange tijd zal de gemeente Schiedam weer grond gaan ver kopen. Het gaat hierbij om een stukje grond aan de Vlaardin- gerdijk, dat aan Wilton Feijcn- oord zou moeten worden ver kocht. Een grondtransactie met dit bedrijf vond In 1950 plaats. Het plaatsen van een afschei ding geschiedde echter zo on nauwkeurig, dat 40 m2 teveel hij het terrein van Wilton werd getrokken. Volgens b en w maakt dit op de totale grootte van de transactie weinig uit en zou de grond op basis van het oude contract als nog aan Wilton moeten worden verkocht. Zoals de grond nu ligt tussen het terrein van Wilton en de Deltadijk van het Hoog heemraadschap van. DelJland heeft de grond voor de gemeen te geen waarde, zodat b en w geen bezwaren tegen verkoop aanwezig achten. De gemeenteraad neemt het voorstel van b en w in de ver gadering van maandag 23 au gustus in behandeling. Schiedam De heer P. van Rut ten heeft donderdag de dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden bij Van 't Hoff Jon- gepier N.V. te Schiedam in dienst trad. De jubilaris, die deze heuglijke gebeurtenis in huiselijke kring vierde, werd in zijn woning aan de Lange Sin gelstraat 13b 's morgens toege sproken door de direkteur, door de produktieleider de heer J. Scheffer5, door zijn direkte chef de heer G. van Pelt en door de heer A, van Giezen, voorzitter van de personeels commissie. Speciaal werd hier bij gememoreerd zijn veelzijdi ge inzet in het bedrijf als li nieerder, drukker en snijder. Daarnaast werd evenzeer zijn zeer collegiale houding naar vo ren gebracht, welke o.m. tot uitdrukking kwam in zijn funk- tie als secretaris van de perso neelscommissie. Er waren voor de jubilaris verscheidene ge schenken, terwijl zijn echtgeno te een bloemenhulde werd ge bracht. Van het departement Schiedam van de Ned, Maatschappij voor Nijverheid en Handel mocht de heer Van Rutten de zilveren legpenning alsmede het ver erend getuigschrift in ont vangst nemen. Schiedam De organist Deo van Donselaar geeft zaterdag 21 au- gustes van 15 tot 16 uur een concert op het Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum. Het concert, dat voor museum bezoekers gratis toegankelijk is, staat onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum ia Schiedam-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3