Vijf Passagebewoners zonder huurcontract alarmnummers de bruid van 33 WATERWEGAGENDA W. VAN PELT ERVAREN NIEUWROliWSCHILDERS Huurverhoging doet boekhandelaar De Kruis de das om [EXPOSITIES IN I SCHIEDAM redelijk K.V. SCHILDERSBEDRIJF A, Wokken Zn uekrm „Een vervelend jochie" 2 riCnn.jjAiUsU.-E „GEKANT Za'l'EKUAsj li AlGUSTUS 19;] Spalkt Lwr.ey 92 Onze organist heeft een prijs gewonnen met een muziekstuk! 'i Is toch! Lukkerman! Die is non in de feulio. dat kan je ge loven. Hij moet er alleen niet wereldgeliikvormig van woi- den, dat weet je'*'. Janna de spelden van haar kap wipten bij elke beweging van haar hoofd, als twee tastende voelhorentjes zat tegenover Krijntje aan de keukentafel. Terwijl Krijntje aardappels schilde, praatte Janna verder. •Maar terwijl zij ratelde, de zo bijzonder vrome Janna, die zo recht in de leer was, dwaalden haar blikken voortdurend naar de openstaande deur tussen keuken en kamer. Daar zat dat meid je voor het raam met d'n Flore van Leen dicht genoeg naast haar. Zo maar van zijn werk was dat jonk kornen lo pen, de houtvlenter zaten in zijn haren. Daar zat hij nou, die beersem met dat halfzieke meidje allenig in de kamer. Dat gaf toch geen pas zo iets, of de deur naou al of niet open stond. „Hoe kan 't, niettan'% ratelde Janna verder. „Die Ouwe- ba er d heeft dan. zo'n. muziek stuk geschreven en daar was toen een soort wedstrijd voor en hij won de prijs. Kan je't verstaan meid? Kooit heeft hij een. draad gegeven, zelfs niet tegen zijn vrouw en ineens, Als het maar geen onchristelij ke muziek is..." Krijntje schudde het hoofd of knikte al naar gelang dat bij do praat te pas kwam. Met nieuwtjes was Janna altijd ge dienstig, maar liever met kwaad dan met goed nieuws. Hu, wat zat ze toch te loeren en te glurenl Ga je gang maar, buurvrouw, dacht Krijntje, mijn oren zijn uitstekend en mijn ogen mogen er ook best zijn. Wat valt er al niet allemaal te zeggen op die Aegt van jou? Die gaat met Jan e alleman als d'r vrijer vort is. «.Gaat het al wat met lopen bij Til?" vroeg Janna plotseling. Krijntje dacht: nou oppassen. Even keek zij op in het fel nieuwsgierige gezicht met de spitse neus en kin en de gretige ogen. „Och", zei Krijntje en trok een beetje met haar schouders, „erg wil het nog niet, hé.... ..Ja. ja", zei Janna. Zij rechtte haar rug en tuurde door het raam naar haar eigen erf „Ja, ja... Dat komt van de zondighe den, meid, van de astrantighe- den. De Here is wijs en recht vaardig Krijntje zuchtte; de rimpeltjes om haar ooghoeken trokken on willig. „Staan jouw aardappels al op meid?" „We moeten het toch horen", ging Janna voort en negeerde de vraag van Krijntje. „En wie niet horen wilStraf voor de zonde! „Ze trok ee, bedenke lijk gezicht. Straf voor de zonde, dat zei Jan na altijd en doorgaans gaf Krijntje maar weinig antwoord. Maar nu het Tilja gold... „Vind je het nou niet een beetje kinderachtig voor Onze-Lieve- Heer om voor 2o'n uur of wat te Iaat thuiskomen dat meidje d'r been te laten breken? Zou jij zo iets doen als Aegt of Trijntje of Pleuntje iets hadden uitge haald? Nee immers - en dan ben jij nog maar een mens". Krijntjes stem was klein en ze keek buurvrouw niet aan ter wijl ze sprak, maar achter wat zij zei stond overtuiging. Janna's spinnige ogen werden groot van ontzetting. „Nee, maar zó is het niet?" ging zij zeurig en wat medelijdend verder. „Zo is het krek niet, Krijntje. Jouw Til is een wilde keeja, nou..Ze wil altijd an ders dan anders en ze is ook niet in de dracht, zoals een fatsoenlijk meidje van ons maken, zij past op d'r eigen, wees gerust". En of het nou om d'n Flore is, zoals Janna denkt, of om dat later thuiskomen. Janna zit ook niet bij Onze-Lie- ve-Heer aan tafel, doet Janna wel? Janna kneep de dunne lippen sa men. Nu wist zij nog niet of het werkelijk, wat was tussen. Tilja Floor van Leen. Wa- Aegt, nou ja, daar is tenminste nog wat an. Wat zou ze tegen d'r moêr wel over ons ge smoesd hebben? Ze is zo ja loers als wat. Ik kan wel raden wat ze gezegd heeft, jij niet, Til? Over ons, m'rt meidje, over jou en FJoortje! Daar hoef je geen nee over te schudden, ik vind het heel niet erg, m'x> pand" ren Krijntje en Geerten 20 naïef Die zomer ging Derk weer mei dat ze niet merkten dat die jon gen kwam voor hun meidje? Of was het inderdaad alleen maar de neet die op bezoek bij het nichtje kwam? Het nichtje...nu ja. Janna stond op; haar schorte» kleed ritselde, ,,'k Ga weer es", kondigde zij stommelend aan. „Rinus komt voort en Tijntje is zo weerom van de schuur". Zij aarzelde even, keek uit haar ooghoeken weer naar Krijntje, en tegelijk trachtte zij om een hoek van de deur heen in de ka mer te zien, waar zij gedempt Floors stem hoorde vertellen en Tilja lachen.... een. onwrikbare Janna kwam wat dichter bij haar buurvrouw staan. „Kijk uit, meid", fluisterde zij, „voor je 't weet gaan jullie allemaal naar de hel..." En dan hardop: „Dag Krijn, das Til. dag Floor!" ..Gedag, buurvrouw", groeit» Krijntje stug. Tilja riep een groet uit de andere kamer en Floor groette over dreven nadrukkelijk mee. soort past. En dan..... zo'n Toen was er een gedempt maar met d'n avond in het donker. Flore... D'n grootste beersem van heer Scheveling.... Had hij haar soms niet in zijn. ar men toen ze aankwamen? Nou? Nou?" Krijntje zette de bak met aardap pelen op tafel en klopte de laat ste schillerestjes van haar schortekleed. ,,'k Zal je 'ns wat zeggen, Janna" Krijntjes stem was scherper dan gewoonlijk „ons Til, wel, „Zo'ne 'erreketek, over haar hoeven wij ons, de mompelde Floor. onmiskenbaar proesten daar-» binnen, en een tamelijk ver staanbaar fluisteren van Floor, dat eindigde met de woorden: „Die heilige zus, niettan", maar Janna hoorde het niet meer, ze trok net de deur ach ter zich toe. Haar hoofd wiegde meewarig en haar lippen waren nog dunner dan anders toen zij snel het erf overstak naar haar eigen huis. verdijt!" »Van die Heer zij dank. geen zorgen te moet ik nou net niets hebben. De Goezinne eropuit. Zij ont moetten elkaar in Rotterdam, waar de jonge arts nog iets te doen had. Daarvandaan zouden zij doorrijde! ïaar de Veluwe, waar zij dan 'n r u iter va kantia wilden houden. In diens kleine, groene sportauto geparkeerd aan de rand van het trottoir, wachtte Derk op de terugkeer van zijn vriend. Het kon wel een poosje duren in het notariskantoor, maar Derk was in vakantiestemming hij had de tijd. Langs hem roesde het ver keer van de grote boulevard, Het was druk en roezig en roke rig. Rotterdam eigen. Derk glimlachte. Jacob was verliefd op Rotterdam. Nu ja, hij hield meer van Scheveilingen. Het zou er wel aan liggen waar je geboren was. Toch was hij beslist niet 20'n -chauvinist als Jacob de Goezin ne. Rotterdam was zijn zwakke punt. Als iemand daarvan iets waagde te zeggen, dan werd zijn gezicht overtrokken met dat koel hooghartige waas, dat hem 7.0 iets ouds en van ver vervlogen eeuwen kon geven. Derk dacht soms dat De Goe zinne in Rotterdam de wereld zag. dat zijn liefde tot de we reld zich concentreerde op zijn geboortestad. Ergens sloeg een klok. Derk keek op zijn polshorloge, vergeleek de tijd daarop met het klokje jn het dashboard voor hem. Jacob bleef toch wel erg lang weg. Hij zou zich wel verbijten dat er zo veel tijd van. 2ijn eerste vakan tiedag werd afgeknabbeld. (wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad. Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.3^ van 15—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sythoff Pers N.V. SCHIEDAM Schiedam Twaalf van de zeventien huurders van objecten van de Passage NV in Schiedam zijn akkoord gegaan met de forse huurverhoging die beheerder Makelaarsbureau S. J. de Jong in Rotterdam op grond van de nieuwe wet op de huur en verhuur van bedrijfspanden heeft bedongen. De winke liers van dit de laatste jaren aftakelende koopcentrumpje ontvingen enige tijd geleden een brief van De Jong, waarin hun de huur, gestoeld op de oude voorwaarden, per 1 juli werd opgezegd. Invoering van nieuwe - in Je wet genoemde bepalingen in het huurcontract moest de In stemming hebbett van de be trokkenen, anders bleef de op- zegging van kracht. Tussen l mei en 1 juli moest het nieuwe contract worden getekend. Vijf huurders hebben dat om uiteen lopende redenen nog niet ge daan. Zij zitten- dus zonder con tract en eigenlijk zonder rechten. Directeur P. J. van der Meer van het Makelaarskantoor: „Het verschil tussen de twee con tracten .s dat de huurder in het nieuwe meer zekerheid heeft en dat hij bij mogelijke opzegging van de huur naar de kanton rechte* Kan stappen. Het huur- door Peter I'Ami bedrag moet steeds redelijk zijn. Hij leest een belangrijke passage voor uit de aan de win keliers gezonden brief: De huurprijs is herzien op basis van de huidige econo. mische huurwaarde en zal jaar lijks -aan de hand van een in dexcijfer van het Centraal Bu reau voor de Statistiek worden aangepastDe huurverho ging is niet mis. Enkele bedra gen: 568 wordt 863, 117 xvordt 200, 218 wordt 420 en Algemeen 00 wordt f 129, Het aan bakke rij Van der Meer Schoep be rekende bedrag van f 534 blijft echter 534. „Die man betaalde al een poosje het juiste huurbe- drag; het hoeft niet te worden verhoogd", aldus de heer Van der Meer, die moet toegeven dat de verhoging de nering doenden zwaar op de maag ligt. Hij voegt er aan toe dat ze het nieuwe huurbedrag pas over drie jaar moeten betalen. Het eerste jaar dus nu springt de huurder voor negentig pro cent in de meerprijs bij, het tweede jaar voor zestig en het derde jaar voor dertig procent. Na 1 juli 1974 wordt pas het vol ledige bedrag betaald. overige vijf niet? „Tot die vijf behoort de sexwinkel op de hoek van het Brocrsveld. De ei genaar gaat wel akkoord met de huurverhoging, maar heeft bezwaar tegen allerlei bepalin gen. in het huurcontract. Wc zullen het wel met hem eens worden. Hij is overigens de eni ge die naar de kantonrechter is gestapt." De sexbaas verklaart dat hij in derdaad geen bezwaar heeft te gen de nieuwe huurprijs. De hierbij -aangevoerde argumen ten zitten hem echter niet lek ker. „De verhuurder zegt: We hebben dertig jaar lang in de Fassage met verlies gedraaid. Daar heb ik niks mee te ma ken. Ik ben hier twee jaar gele den gekomen. Bovendien moet ik voor het plaatsen van een uithangbord een schriftelijk verzoek indienen. Daar protes teer ik ook tegen. Van de huur der wordt een borgsom van vijfhonderd gulden gevraagd «.n- is vijftien procent van de op brengst van de zaak bij ver koop voor de Passage NV. Dat vind ik onredelijk. Ikzelf heb voor duizenden guldens in de zaak opgeknapt. En ik ben niet dc enige die dat heeft gedaan," MAANDAG Trefcentrum, Willem Andriessen* laan 65, 10.30—13.30 uur: over- blijfgeiegenheid 't Twaalfuur tje. iVLAARDENGEN VANDAAG Luxor, 20 uur: „Groene ogen in de nacht", 18 j. MORGEN Grote Kerk, 10 uur: special» dienst Kon vent van Kerken. Luxor, 14.30 uur: jeugdmatinee, al.: 17 uur: „Geheiraagent jp Casablanca", 14 jaar; 20 uur: „Groene ogen in de nacht", 18 j- YIAANDAG Binnensingel 69, 8.4511.45 uur» peuterspeelzaal. De Heipaal, Reigerlaan, 8.45— 12.15 uur; peuterspeelzaal. Stadhuis, 19.30 uur: openbare ver gadering commissie voor de stadsontwikkeling en volkshui»' vesting. Triangel, 20 uur: schaakvereni ging HVO. De Oude Markt, 20 uur: cluba vond kjv D.O.M. Maranathakerk, 2022 uur: repe titie christelijke koorverenigms Progeza. Van Aerssenstraat 30d, 20 uur; baha'i fire side. Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers, Binnensingel 29 telefoon 351993. Interkerkelijk bureau voor maat schappelijk werk, Emmastraat 71, telefoon 351022. Stichting Centrale Hulpdienst, te- lefoon 34Q554, IU BELT SN SCHIEDAM] MAASSLUIS MORGEN Grote Kerk, 20.15 uur: Orgelcon cert Feike Asma. Politie. Lange Nieuwstraat 55. tel. 269333. Brandweer, Singel 81a, tel. 268578, GG cn GD, Tuiniaan 80, telefoon' 269290. Rijnmond, meld- en regelkamer, klachten vuile lucht en irrite. rende geluiden, telefoon 150000. Gemeentearchief, Oude Kerkhoi 5, telefoon 206727, Gemeentelijke technische bedrij ven, Dwarsstraat 42, telefoon 204980. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Westmolenstraat 26, telefoon 267756. Gemeentelijk Voorlichtingsbn- reau, Nieuwstraat 26* telefoon 269051, toestel 174. Keinïgings- cn. ontsmetting? dienst. Buitenhavenweg 154, te lefoon 254895. Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 142, tel. 264316. Woning dienst, Lange Haven 145, tel. 2G9375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Nonii, Van S!in- gelandtstraat 25, telefoon 705300. Spreekuur in Schiedam: donderdag van 14 tot 15 uur, Westvest 52. EXPOSITIES IN VLAARDiNGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Holyziekenhnis, Holysingei 3. viaardlngen. tel. 345666, 14 14.30 uur 3e klas, 14-15 uur 2e klas Zondag 14-15 uur alle klas sen. Alle werkdagen 's avonds 19-19.30 uur 3e klas, 19-20 uur 2e klas. Kinderafdeling 14-14.30 uur en 18-18.30 uur. Gem. ziekenhuis Schiedam, Bur gemeester Knappertlaan 25, tel. 269126. Zaal 13.30-14 uur en 17-19.30 uur. Klas 13.30-15 uur en 19-20.30 uur. Kraam afdeling 13.30-14.30 uur en 19-19.30 uur. Dr. Noletstichtlng, Stadhouders laan 98. Schiedam, tel. 260080. Derde klas 13.30-14 uur en 19- 19.30 uur, tweede klas 33.30-14.30 uur en 19-20 uur. eerste klas 12.30-14 uur en 19-20 uur. Kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag 13.30-14 uur en maandag en don derdag 18-18.30 uur. De Kattenbeker, Liesveld 151, ex positie collectie mineralen. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 18 uur en za terdag van 9 tot 17 uur. Expo sitie tot 11 september. Stedelijk Museum, „Kermis- spul", miniaturen en tekenin gen over de geschiedenis van de kermis. Geopend dagelijks van li) tot 17 uur. zondag van 12.30 tot 17 uur en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Expositie tot en met 30 augustus. EXPOSITIES IN MAASSLUIS UBÉCTfN VLAARD8NGEM n Politie, Delftseveer 342355. telefoon Hoflaan 13* telefoon Dc Sc/iïedomse Possage, door sommige winkeliers een „dood kindje" genoemd. Volgens directeur Van der Meer heelt ook de autorijschoolhou- der Kiela nog niet getekend, omdat enkele bepalingen in het huurcontract onwelkom waren, Ook de brood- en banket bakkerij NV Van der Meer Schoep heeft het nieuwe huur contract nog niet van een ak koord voorzien. procuratiehouder Twaalf huurders zagen het rede lijke van de i-erhogiag in. De J. Onderwaste r van de NV: „In feite hebben wij allang betaald, wat anderen straks gaan beta, len. Wij blijven ƒ534 betalen. Tegen de huurprijs heb ik geen bezwaar. Maar ik wil nu ook da faciliteiten hebben, die de ande re winkeliers straks krijgen. Dus dde kortingen in een over gangsfase. Dat zou dan voor ons een huurverlagmg inhou den. Thans ben ik bezig met het verkrijgen van die faciliteit. Ik wil in hetzelfde gareel lopen. Dan praat ik niet over het ver leden, waarin ik teveel heb be taald. Het makelaarskantoor S, J. de Jong is hiervan op de hoogte gesteld, maar ik heb nog geen. antwoord: gekregen". Het Vrije Volk - en de heer Wiegman tekenen beiden ook protest aan tegen de huurver hoging. Hun handtekeningen ontbreken nog onder het nieuw» contract. De heer L. Kruis, antiquair en boekhandelaar aan de Passage deelt mee dat de huurverhoging hem de das omdoet. Hij betaal de tot op heden 271, welk be drag over drie jaar bijna is verdubbeld. „Dat vind ik teveel voor deze dode hoek in de stad. Ik zal de zaak moeten opdoe ken. Momenteel beschik ik al over een ruimte in het Prove niershuis. Daar betaal ik maar vier gulden vijftig in de week. Eigenaar B. L. We-ij van de Schiedamse Stempelfabriek: ziet het niet zo somber. ,,Ik be taal liever meer geld aan huur dan aan belasting", zegt hij. „Ik vind die verhoging niet on- redcLijk. Ik maak me geen zor gen over wat ik over drie jaar ga betalen. We krijgen er ten slotte verbetering voor. Het dak van de Passage krijgt 'n beurt en er wordt geschilderd. Zo wordt de Passage weer aan trekkelijk. Hij is nu een „dood kindje". vraagt voor direkt: voor werk te Schiedam. Aanmelden: NV, SCHILDERSBEDRIJF W. VAN PELT Kaam 3 - Schiedam - Tel. 010-26.78.78-26.06.80 Na 18.00 uur 010-26.95.45. Exclusieve maatkleding en confectie Rotter£a rriseöljfc a Tel. 2G 8i a jacr-ief-am Si alen op »#rrsn»% veriu-fig&Mr. Brandweer, 343099. GG en GD. Hoflaan 7, telefoon 342541. Rijnmond, meld- en regelkamer, klachten vuile lucht en irrite rend geluid, telefoon 150000. Gemeentearchief, Plein Emaus 3, telefoon 342D72. Gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven, Hoüaan 25. telefoon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau, Veerplein 118. telefoon 342415. Gemeentelijk bureau \roor huis vesting, Hoogstraat 220. lele- 342212. Keïnïgings- en ontsmetting s* dienst, Hoflaan 3, telefoon 342212, Gemeentelijke sociale dienst. Fransenstraat 31, telefoon 350244. Woningbedrijf, Emaus 31. tele foon 350411. Gewestelijk Arbeidsbureau Nïeti" we Waterweg Noord, Van Slin- gelandstraat 25, telefoon 705300. Gemeentemuseum, Zuiddijk, ex* positie werk van de vijf Delftse kunstenaars Ton van Bokhoven (zilveren sieraden). Tosca van der Haak (dierplastieken). Jan Kot (koperplastieken), Aggie Schmit2 (wandkleden) en A. W. Wijkniet (schilderijen). Ge opend: dinsdag tot en met zon dag van 14 tot 17 uur en dins dagavond van 19 tot 21 uur. Ex positie tot 13 september. Rotterdam „Ik vind het een vervelend jochie", merkte poli tierechter mr. A. R. Jolles vrij dag op over de 21-jarige va rensgezel Kees uit Vlaardingen. Kees was niet verschenen. Hij had op 27 maart de auto van C. Hartman beschadigd en de ei genaar van de wagen boven dien mishandeld. Al eerder had de varensgezel acht dagen uit gezeten wegens mishandeling. Conform de eis van de officier van justitie, mr. A. Nlessen, ia Kees veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf. Voor het bezit van twaalf gram hashiesh is een 24-jarige zwer ver geboren in Vlaardingen veroordeeld tot een beote van tachtig gulden. De officier had een boete van honderd gulden geëist. SCHIEDAM Politie: £64665. brandweer: 269128, GG cn GD: 2B9286, Apotheek voor avond- en nachtdienst: na 1Ï.3» uur lel. 2G19IK. VLAARDINGEN Politie, brandweer en GG en GD: 344444. Apotheek voor avond- en nachtdienst: 342093. Walrave, Hoflaan 49, tel MAASSLUIS Politie, brandweer er. GG en GD: 3333. Apotheek voor avond- cn nachtdienst: Rijnmond, Mozartlaan, tel. 2209. MAASLAND Politie: 2375, brandweer: 2326, GG en GD: 2099. HOEK VAN HOLLAND Politie: 2133, brandweer: 2345, GGenGD: 2133.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 2