Hoilandia gistfabriek die de gist zelf houclt GRAANALCOHOL IN OPMARS Bromfietser na val overleden Bejaarde man aangereden door Andries Ratsma SMAAK VERSCHOOF LOZE KREET SPOELING Disf/V/eerkefe/s op een rif- Schiedam Hoilandia is cen gistfabriek die zijn gist zelf houdt, die steeds ruimer in zijn oude jas komt te zitten en toch meer produceert en die nog steeds op een stuk grond staat dat niet iir het straatnamenregister voor komt. Een oude onbekende bekende dus die bovendien zicht heeft op een vrij goede toekomst waarin de vraag' naar kwaliteit het lijkt te winnen van de „goedkoop te". Directeur F. L. Geerdes betoogt dat het Schiedamse bedrijf een grote zelfstandigheid geniet ten opzichte*, van het Delfisq moe de rbediSiïi:. Het werkt in een drie-ploegend ienst, maar het continu-gedeelte wordt gerund door slecht enkele mensen. Het Schiedamse bedrijf is vormoe- delijk nog het enige dat zo dui- I delijk geschiedenis en toekomst bijeen weet ie houden. Bezoe kers kunnen in enkele ogenblik ken een hele ontwikkeling na- i voelen en doorlopen, dwalend over leegstaande meelzolders, kijkend naar terzijde gelegde molenstenen en naar het enor me stuk grond dat rondom de fabriek nog over is. Er is zoveel ruimte inwendig vrij gekomen dat men van een ge zonde vermagerin kan spreken die nog wel even voortgezet zal worden. De te ruime jos zal nooit meer passen. Sollandia was in Schiedam de eerste grote branderij met een capaciteit die ongeveer gelijk was aan die van- veertig bran derijen. Op deze schaal kon een zekere mechanisatie worden doorgevoerd, een mechanisatie die het bedrijf steeds vaster in de greep heeft gekregen. Voor al nu de gist-produktie geheel stopgezet is en het alleen nog om de alcohol gaat. de graan al cohol die een goudkleurige toe komst voor zich heeft nu de «naak van het publiek zich be- Ifint te verfijnen. De oude borrel, gemaakt van moutwijn, is verdrongen door de jonge die uit melasse ge stookt werd, een goedkoper produkt uit suikèrafval. De smaak van het publiek „ver schoof". De geprononceerde smaak van moutwijn die de oude borrel nog steeds zijn ei gen gezicht geeft, wordt steeds minder geapprecieerd. De smaak van het publiek ver flauwt. ^ij Hoilandia ging men daarom over op de produktie van graanalcohol, dat als spiritus een geheel eigen weg insloeg. Deze produktie is wat minder gevoelig voor de grondstoffen die gebruikt worden. Je kunt wat meer meegaan met wat de inarkt te bieden heeft. Boven dien kan dit produktieproces geheel in gesloten ketels verlo pen, hetgeen bodrljfstechnisch gezien veel aantrekkelijker is. r valt meer te automatiseren. Er zijn minder bewerkingen no dig. Als zijsprong om een over- produktie aan moutwijn te voorkomen, wat dit alleszins acceptabel. De oude liefde voor Ie borrel was daarmee echter üet verloren gegaan. Niet zo- ka bleken enkele distillateurs Jfzet te vinden voor de duurde- *e borrel die van graanalcohol gemaakt werd, nf de fabriek Ijng hierin mee. Wat eerst een djsprong uit nood leek, is nu 'en produktiefase die de toe komst in zich lijkt te hebben. Besfagbakken voor de moutwijn op bun refour.. De etiketten op do borrelfles met tasse onder het graan". Er btjj- nï» nog geen beschermende maatregelen zouden wij toch ook wat beter weien, waar wij aan toe zijn". Met enige variatie op een bekend gezegde zou men hier ook weer kunnen zeggen: Er zit veel me- lay graan". Er blijken name lijk nog geen beschermende maatregelen te bestaan die kwaliteitsaanduidingen waar borgen. Hoilandia wacht op de kabbelingen ïn het EEG-water die alle landen in dc omtrek zouden moeten bereiken. De heer Geerders: „Jenever" is een loze kreet. Er is geen wet telijk houvast, geen bescher ming. Wij zijn volkomen afhan kelijk van de receptuur van de distilleerderijen. Er zouden ei genlijk wettelijk vastgestelde benamingen moeten zijn met voorgeschreven samenstellin gen, zoiets als wat men in Duitsland reeds gewend is. Wij zijn weliswaar leverancier van de ruwe grondstof voor de distillateurs, maar door deze maatregele zouden wij toch ook wat beter weten waar wij aan toe zijn". Internationale ontwikkelingen hebben nogal hun invloed op de Alles r,u in gesloten ketels. gist- en alcoholfafcricage doen gelden. Gist uit Schiedam bleek in kwaliteit onder te doen voor •die uit het Delftse moederbe drijf. Een verdeling van de ta ken bleek efficiënter. Schiedam maakte na 19G3 alleen nog maar alcohol- Dat scheelde twaalf man personeel en deed het be- drijEsrcndement stijgen. De produkt ie verse huiving kon hier door ook gemakkelijker worden opgevangen. Graanschepen, geen verieden tijd. Los van de problemen aan de produktiekant staat dat aan de afvalzijde. De spoeling, het wa terige afvalprodukl van het destillatieproces, moet «van boe ren geleverd worden die steeds minder in de naaste omgeving te vinden zijn. De opbrengst van dit eilwitrijke veevoeder wordt zeer nadelig beïnvloed door de kosten van transport. De spoelingshandelaar is vandaag de dag nog een soort melkslijter die bij elke boerderij een vrij kleine hoeveelheid aftapt uit zijn houten bak op dc wagen. Hij verhandelt weliswaar een produkt dat warm is en dat zó door de dieren opgeslobberd kan worden, maar zijn kleine om zetten gaan gepaard aan vrij hoge kosten. Mooier zou het zijn als er zeer grote agrari sche bedrijven bestonden die in één keer een hele tankauto kon den afnemen. De heer Geerdes heeft rapporten in de kast liggen over deze ma terie. De toekomst van de vee teelt is zeer sterk van invloed op de uiteindelijke kostprijs van zijn produkt: de alcohol, De verhalen die willen doen gelo ven dat de koe binnen de kortste keren samen met vele lot- en soortgenoten op zolder gehou den zal worden, sender gras tussen de hoeven of de moge lijkheid een weitje om te gaan. gelooft de heer Geerdes niet zo erg. Dat zouden dan bedrijven moeten worden met zo'n 600 koeien. Zc bestaan, nog ner gens. Toch zouden uitgere kend deze bedrijven in staat zijn tot een vér doorgevoerde mechanisatie en automatise ring. 3n dergelijke bedrijven zou je dan ook minder verschil voelen tussen de zomer- en do winterperioden. Voorlojig is het echter nog zo dat er druk nage dacht wordt over cen verdaging van de vervoerskosten. Negen- lig procent van dc spoeling be staat uit water. Logisch dus dat er over het drogen van spoeling gedacht wordt. Dat is echter óók duur. Grotere tankauto's zouden eveneens de prijs per eenheid kunnen doen afnemen. Hoilandia heeft spoeling voor zo'n vierduizend koeien per dag. De heer Geerdes verwacht niox dat zijn bedrijf veel invloed op de ontwikkelingen kan uitoefe nen. Misschien kan de groep dat, waar zijn bedrijf deel van uitmaakt. Misschien ook zijn er overheidsmaatregelen te ver wachten, De bierbrouwerijen zitten eveneens met een derge lijk probleem. Hun afvalpro- duktïe is niet meteen voor con sumptie gereed, zodat zij iets achter liggen. Voorlopig zijn er echter nog wel koeien genoeg die voor deze voeders in aanmerking komen. De heer Geerdes kan uit zijn raam aanwijzen waar zijn spoeling vroeger bleef. Voor het afpalen van zijn huidige uit- brenggebied moet hij de land kaart op tafel leggen. Het Is een rondlopend rayon met Leiden, Woerden cn Roosendaal op de randen. Mocht dit rayon, ook na nog verdere uitbreiding, niet voldoende geld over heb ben voor de Schiedamse spoe ling, clan wordt de borrel hier duurder. Niet is gebleken of het betreffende rayon hier van on der de indruk is. Wel is duide lijk dat de consument steeds minder vet aan het koeïenvlees wenst cn dat hü zo via zijn etcÉlziin borrel-prijs beïnvloedt. Dunbele gezondheid Schiedam De 3l-jarige straler II. W. A. H. uit Vïaardingen is na een val met zijn brommer in het ziekenhuis overleden. De heer H. reed in de nacht van maandag op dinsdag om half een in de Burgemeester Knap- pertlaon met zijn bromfiets te gen een lantaarnpaal, die aan de linkerkant van het rijwiel pad stond. Hij is door de GG er». CD naar de Dr. Noletstichting gebracht, waar hij later over- leed. Schiedam Op de Burgemees ter Knappertlaan is maandae- middag de 81-jarige heer A. de Lange door een bromfietser aangereden. De bromfietser, de 20-jarige banketbakker M. A. Z., had niet tijdig gezien dat de heer De Lange het zebrapad overstak. Het slachtoffer is mee een hersenschudding in het Ge- me entoziekenhuis opgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3