FRANS Y. WEES GAAT HARD EN OPTIMISTISCH TEGENAAN Ergernissen van buitenlanders nemen steeds toe Schiedamse eerste opbouwwerker is zelf ook nog in opbouw WERKGROEPEN, HEARINGS KADERVORMING door Aadries Ratsma Raad voor jeugd en jongeren: Werkgroep bezig met inventarisatie Sluitende begroting door meeropbrengst van bijna één miljoen Filmprogramma in Stedelijk 66 MILJOEN ONVOORZIEN Top-tien Buitenlandse werknemers nemen toe in aantal Kimstklassen in Stedelijk hebben nog plaatsen vrij Ook in Schiedam: Huijssooa gCHlEDAMSCHE COUKtWf VKi.iDAG 10 SiiFiEMBEK 1971 Schiedam De 21-jarige Frans van Wees uit Den Haag is Schiedams eerste en enige opbouwwerker. De gemeente heeft hem op een koopje en tijdelijk, omdat hij door het mi nisterie van CRM betaald wordt en omdat hij na juli 1972 nog weer een half jaar de schoolbanken inmoet, Frans van Wees werd voor het eerst op Schiedamse problemen geatten deerd toen hij iets las over het participatieprojeci van de wijk Woudhoek-Spaland. Ilij was vlak daarvoor van het vor mingswerk naar het opbouwwerk omgezwaaid, omdat hij vond dat je daarin sneller kunt werken aan de samenlevings opbouw. Je kunt mensen meer zelf laten doen. Met drie me de-studenten doolt hij in de Schiedamse problematiek. Hij is als enige overgebleven en hoopt nu enige tijd te werken aan cn in de wijk Groenoord. Minimale motivering is dat alle beetjes helpen. Maximale grens lijkt hem een twintig procent betrokkenen bij het wijkgebeuren. Frans van Wees pendelt nu nog steeds heen en weer tus sen Schiedam en de grens van Den Haag. Maandag be trekt hij twee kamers in de Rijnmondflat, niet omdat er in de gemeentelijke gebou- wen geen kamertje te vin- ™erkl™eren den zou zijn» maar. omdat •gens hem nauw aan elkaar ver bonden zijn. zijn werk zich zoveel moge lijk buiten de gemeentelijke sfeer moet afspelen. stichten, hearings houden, be hoeftepeilingen vei'ri cht en en het wijkbiad beter later functio neren, Vooral dit laatste vormt een probleem. Elders is geble ken dat 'n blad als Groenoord Akkoorden een belangrijke so ciale functie kan hebben. In Groenoord is daar echiter nog veel aan .te verbeteren. Hij is officieel in dienst van de "Nederlandse Bond voor Sociaal Cultureel Vormingswerk. Deze bond heeft hem "uitgeleend aan de Stichting Samenlevangsop- Gevraagd naar voorbeelden van bouw Schiedam Noord. Frans wat hem voor ogen staat, zegt van Wees denkt dat deze laat- hij: ,,Bij de hearings over gte typisch het orgaan as dat "Woud'hoek-Spaland zijn -de men-1 ook voor arid ere stadsdelen kon sen reeds geconfronteerd met gaan werken. Het heeft nu ech ter nog geen rechtspersoonlijk- hun eigen noden, vooral hun woningnood. Daar is tot nu toe echter niets mee gedaan. Daar Om niet igaan, omdat je de mensen niet in de kou kunt laten staan met de bij hen gewekte verwachtin gen. Dor, dit werk oefen je dus meer druk uit op de gemeen te". Op de vraag of ook hier geldt dat jc je werk op de hals haalt als je je ergens mee bemoeit, ant woordt Frans dat er wel dege lijk kader gevormd zal moeten worden. Veel kader is er reeds aanwezng in de beslaande orga nen zoals verenigingen. Dik moet geactiveerd worden. Veel doublures kunnen worden voor komen als men niet meer langs elkaar maar met elkaar werkt. Door deze bundeling van krach ten, is er meer energie beschik baar voor het activeren van het buurtleven. Frans gaat er van uit dat er geen. mensen bestaan die nooit ergens aan mee willen werken. Het is volgens hem een kwestie van juiste benadering. Als je denkt dat de mensen •geen. zin hebben om mee te doen, dan ihèbben ze ook geen zin. Hy gaat er dus hard cn hoopvol tegenaan. Hij steunt hierbij enigszins op de hoopvolle erva ringen van collega. Hij wordt gesteund door de Bond en ge- coached door de Sociale Acade mie, Ilij neemt aan dat zijn jeugdig voorkomen hem vooral de entree in hefc jeugdwerk zal vergemakkelijken. held. A!ls die er as dan zou er volgens Frans een bureau moe iten komen, zoals men dat in Den. Haag kent en voorts een team dat alle aanwezige krach ten bundelt. Veel is er namelijk reeds volgens Frans aanwezig. Tot '27 september is hij met 'n in ventariserend onderzoek bezig Hij praat met allerlei raden, ambtenaren en particulieren om mogelijkheden en proble men on Groenoord na te gaan. Tot nu <toe heeft hij geen spoor van een echt samenleving sop- bouwbeleid aangetroffen. Van gemeentewege as hem ge zegd dat er een plan op dit ge bied in voorbereiding is. Een .typische zaak vdridit hij dat het jeugd-, en jongerenbeleid onder een andere portefeuille valt dan dat van de samenlevingsop bouw. Twee wethouders werken op deze twee terreinen die voi- moet je ook eigenlijk een heel team voor hebben. Door mijn werk zouden de ontevredenen m Groenoord meer inspraak kunnen krijgen. Het is een stap op weg naar de mondigheid van de -mens. Het rapport over Woudhoek-Spaland is bij de ge' meente nogal hard aangeko men. Toch moet ze nu door- geheel onbekend te blij ven zal hij met foto en aanprij zend stukje in het wijkbiad ver schijnen. Hij is vrijgezel en kan er dus veel tijd aan besteden. Hii hoopt er voor zijn studie veel van te leren en dat de ge gevens die hij aanboort lande- ïïjk van nuifc zullen zijn voor on derzoekingen op dit 'gebied- Hij heeft zelf namelijk, veel uit "4 Frans van Wees Amerikaanse leerboeken moe ien halen. Hij vindt het belang rijk dat er een Nederlandse „school" op dit gebied ontstaat, 'gebaseerd op goede rapporte ringen door de jongelui die steeds meer het werk van op bouwwerker blijken ie kiezen Schiedam Op de tweede verga dering van de raad voor jeugd en jongeren as een werkgroep ingesteld, die al het jeugdwerk van Schiedam gaat inventarise ren. In de beginfase denkt deze werkgroep aan een inventarisa tie van aile bestaanoe jeugd- v or men. gebouwen, beroeps- en vrijwillig kader en subsidiebe dragen. Verder moeten gegevens worden verzameld bij gemeente, ker ken, wijkverenigingenscholen en bedrijven. Niet deze gege vens wil men gaan werken om de schiedamse situatie op het terrein van jeugd en jongeren werk te verbeteren. Iedereen die zich hiervoor interesseert kan deelnemen aan dit onder- 2oek, Men kan zich opgeven bij riet kantoor van de WV in het ■Proveniershuis ■FORSE STSJGIN VAIN BELASTINGEN in de aula van het fn™ Museum worden twee rihns vertoond op vrijdag, za- o en zondag: Fingers yrid Clay" en „Songs of the a°ri". De voorstellingen wor- oen gegeven op vrijdagavond om half negen, op zaterdag om en- pp zondag -eveneens om dme uur. Vlaardïngen De plaatselijke belastingen zullen in 1972 fors stijgen. Alleen al de straat- cn rioleringsbelasting moet volgend jaar ƒ450.000 meer opbrengen dan in het lopende jaar. Wethouder A, P. Weeda (financiën) heeft dit vanmorgen gezegd bij dc aanbieding van de begroting voor 372. Acht verschillende belastingen of tarieven zullen bijna 1.000.000 meer moeten op brengen om voor 1972 een sluitende begroting te be reiken. teerde minimum-normen di* voor 1972 zijn gestegen. De gemeentelijke inkomsten en uitgaven zullen volgend jaar een bedrag bereiken van bijna 36 miljoen gulden. Ten opzichte van het lopende begrotingsjaar betekent dat een stijging van 14,5% ol bijna 10 milioftn gul den. Wethouder Weeda toonde zich er over verheugd, dat hij de raad e«i sluitende begroting kan aanbieden. „Een. sluitende be groting heeft op zich geen doel Wel heeft een gemeente daar door een grotere vrijheid van handelen. Het toezicht op het beleid van gemeenten met een niel-sluitende begroting» wordt namelijk veel stringenter uitge voerd", aldus de-wethouder. Wethouder A. P. Weeda be/ostfngen aanpassen Die hebben betrekking op leges 164.500), zakenvervoer 58.0UO) retributie- en preca- rjo rechten 35.000), straat- en rioleringsbelasting 450.000), reinigingsrechten, inclusief huisvuil (ƒ151.100), marktgel- den 7.700), weeggeldew 7000), en opeenten op de per sonele belasting (ƒ37.500). Aan een verhoging van de belas ting was niet te ontkomen, lichtte de heer Weeda vanmor gen mede namens het college* van burgemeester en wethou ders toe. Behalve dat die nood zakelijk is om te voorkomen dat de tarieven te ver achter blijven bij de ontwikkeling van de lonen en prijzen, moest ook een aanpassing plaatsvinden aan de door de minister gehan- De sluitende begroting bevat een post van 1.147.969 voor uitga ven die nog niet te voorzien 2ijn. Overigens is nu al bekend dat wellicht 3QQ.Q0Q ervan zal moeten worden aangewend voor dekking van kapitaalslas- ten die voortvloeien uit de door de gemeenteraad verleende kredieten in het laatste halfjaar van 1971. Van het dan resteren de bedrag zal gelet op de er varingen in de afgelopen jaren 450.000 nodig zijn voor las ten die voortvloeien uit kredie ten. die de raad het komende begrotingsjaar zal verlenen. Voor de werkelijke onvoorziene uitgaven resteert daardoor nog een bedrag van bijna vier ton. 1. Borriquito: Peret 2. Black and white: Greyhound 3. One way wind: Cats 4. Blossom lady, Shocking Blue 5. Manuela: Jacques Herb m.m.v. De Riwi's 6. Pour un flirt: Michel Delpêch 7. Hey you love: Mouth and MacNeal 8. We shall dance: Demis Roussos 9. Because I love you: Majority One 10. Bangla Desh: George Harrison Schiedamse Top-Tien 1. Manuela: Jacques Herb m.m.v. De Kiwi's 2. Blossom lady: Shocking Blue 3. Black and white: Greyhound 4. Because I love you: Majority One 5. Bangla Desh: George Harrison 6. Just a friend: Sandy Coast 7. Borriquito; Peret 8. Soldiers who want to be heroes: Rod MacKuen 9. Storm and thunder: Earth and Fire 10. Hey you love: Mouth and MacNeal Schiedam Het aantal buiten landse werknemers in Schie dam stijgt nog steeds. Blijkens een opgave van adjudant van gemeentepolitie en chef van de vreemdelingendienst C-hr. A, Habermeh! zijn thans in Schie dam woonachtig 66 (55) Grie ken. 80 (77) Italianen, 245 (120) Joegoslaven. 66 (66) Marokka nen. 33 (28) Portugezen, 392 (3S2) Spanjaarden 645 (568) Turken, in totaal 1527 personen. De cijfers van de vreemdelin gendienst zijn gebaseerd op de huidige situatie, de cijfers tus sen haakjes geven de situatie in .iuni 1971 weer. Het toenemen van hefc aantal buitenlanders in Schiedam houdt ook verband met gezinnen, die zijn herenigd door overkomst naar Neder land van vrouwen en kinderen. Schiedam De kunstklassen in het Stedelijk Museum zijn weer van start gegaan. In enkele klassen is nog plaats. Hiervoor kan men zich aanmelden bij de administratie van het museum. Onder leiding van enkele kun stenaars kunnen de deelnemers schilderen, tekenen, en andere expressie-vormen uitoefenen. Schiedam Wie gistermiddag dc openbare vergadering van de commissie voor opvanging en begeleiding van buiten landse werknemers heeft meegemaakt, moet wel enigs zins geschrokken zijn van het aantal frustraties, dat zolang- zamerhand bij de buitenland se werknemers, die in Schie dam wonen, en werken, blijkt te zijn ontstaan. Er bestaat in Schiedam geen wijk „Oude Westen" maar toch zijn de buitenlandse werknemers niet In alle opzichten tevreden, al noemt wethouder Collé hun huisvesting in doorsnee rede lijk. Veel buitenlandse werknemers hebben niettemin wat aan te merken op hun. sociale om standigheden en via de heer Arling van de stichting Hulp aan Buitenlandse Werkne mers en de goed Nederlands sprekende leider van het Spaanse centrum aan de Lan ge Haven kwamen deze pro blemen goed onder de aan dacht. In het algemeen voelt de buiten landse werknemer zich in Schiedam niet thuis. De des kundigen zeiden het gister middag, de commissie besloot tot instelling van een "werk groep om daar althans ieU aan te doen. Eerlijk gezegd, de honderden buitenlanders: hébben ook voldoende redenen om zich niet thuis te voelen. De Spaanse werknemers, die sinds 1969 pogingen onderne men om een redelijk voetbal- veid te krijgen en zich tenslot te met een moeilijk bespeel baar veldje aan de Schiet baanstraat moeten behelpen, kijken met een schuin oog naar de Nederlandse voetbal lers, die op Harga en Thurie- de over de fraaiste velden be zitten. „Waarom zij wel en wij niet?" vroeg de leider van het tehuis aan de Lange Ha ven gisteren. Het antwoord bleef uit. Al zijn in Schiedam nog geen toestanden te bespeuren zoals die zich in Rotterdams Oude Westen voordoen, toch voor spelde de heer Arling een dreigende explosieve situatie. Integreren in de Nederlandse samenleving willen de meeste buitenlandse werknemers niet. „Als "stichting wachten wij op het barsten van dc vol gende bom" zegt Arling ver wijzend naar de recente on lusten in de Rotterdamse Oleanderstraat en in het Oude Westen. In Schiedam-zal er dus iets aan de sociale problemen van de buitenlandse werknemers moeten worden gedaan, ten einde Rotterdamse toestanden te voorkomen. De werkgroep is een goede stap in die rich ting, maar is onvoldoende om de problemen op te lossen. Nu ook in de laatste tijd het aantal buitenlandse werkne mers in Schiedam is toegeno men er zijn nu zelfs enkele tientallen Jordaniërs hier ge vestigd zal men steeds meer met de buitenlandse gasten worden geconfronteerd en zal de noodzaak steeds meer worden gevoeld, om deze buitenlanders in het plaatselijk leven, „in te pas sen". „Meer begeleiding vanuit de ge meente Schiedam zal dan ook zeker op zijn plaats zijn, wil de situatie niet totaal uit de hand lopen. Voorlopig vormt het taalprobleem de grootste moeilijkheid, omdat met name Turkse en Marokkaanse werknemers maar nauwelijks mensen kunnen leveren, die hot Nederlands voldoende machtig zijn. Overigens lijken de recente pro blemen van de voetbal minnen de buitenlandse werknemers ook op te lossen door Neder landse bemoeiingen, want voor het tekort aan speelruim te móét in Schiedam een ver eniging kunnen worden gevon den, die haar veld voor enkele uren in het weekeinde be schikbaar stelt en móét een ruimte kunnen worden gevon den, waarin Islamitische werknemers hun wekelijkse gebed kunnen houden. Het oplossen van deze concrete moeilijkheden zou een eerste stap zijn op weg naar een ver dere mogelijkheid tot samenle ven van Schiedammers en buitenlandse werknemers, die toch altijd met een aantal van ruim 1.509 zijn vertegenwoor digd. De heer Arling van de Stichting voor Buitenlandse Werknemers heeft gisteren duidelijke waarschuwingen gegeven. De goede verstaan der moet zc hebben begrepen en nu reeds moet worden be nadrukt, dat Schiedam geen „Oude Westen" mag worden. Want dat zit er in, als niet snel iets aan de schreeuwende problematiek van de buiten landse werknemers wordt ge daan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3