EHBO-diploma geen waarborg tegen angst È- Badmeester: het strand wordt steeds heter Fracties maken mondjesmaat gebruik van toelage H mm Groenoord CURSUSSEN STARTEN WEER VAN PAPERCLIPS TOT BANKREKENING MET RENTE AFSTAND-ANGST LOTUS KEUZE Niet donderdag maar vrijdag gCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1971 bu- 3on JIS- tel gs- aon i ist, 30D ïle- 1st, 45, DU' m- oo. ise 39, at- lat Schiedam De eerste minuten na een ongeval kunnen beslissend zijn over leven of dood. Dat zijn de minuten voor de ehbo-er, de voorbijganger die juist en snel weet te handelen en die voorbereidingen weet te treffen voor de komst van GGD en politie. Zou elke burger een snel en resoluut ehbo-er zijn, dan konden er heel wat levens meer worden gered dan nu het geval is. Toch duiken er zo hier en daar nog grappen op over ehbo-ers die met verband- kisten onder hun bed slapen, om maar zo snel mogelijk te kunnen uitrukken als bij hen in de buurt die harde knal of gil weerklinkt, waar ze zich op de ehbo-cursus voor in de startblokken hebben gezet. 55, 78. I on r >u« l Schiedam De fracties in de Sehiedamse gemeenteraad hebben enige tijd geleden samen 5.400 toegewezen gekregen, teneinde hun fractiewerkzaamheden te finan cieren. Een onderzoek dat we hebben gehouden naar het besteden van dit bedrag door de diverse fracties leerde ons overigens, dat er met het geld nog niet al te veel is gedaan. De VVD-fractie ïn de ge meenteraad heeft niets gedaan met de toelage en het ziet er niet naar uit, dat dat gaat gebeuren ook. „We hebben het geld netjes op de Spaarbank anno 1820 gezet", zegt fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk, triomfante lijk met een fraai en nieuw spaarbankboekje zwaaiend. „Echt liberaal is dat, we zetten he geld op de bank en we trekken er rente van". 3ok KVP-fractielid W. J. C. Wiliemse zegt dat zijn frac tie nog niet veel met de toe lage heeft gedaan. „Het eni ge dat we bij miin weten hebben gedaan is het laten fotocopiëren van het pro gramma van de groep van 23. Verder hebben we nog niets met de toelage gedaan. Alleen het programma van de politieke tegenstanders is dus ten koste van de toelage van de KVP op de onkosten- nota geschreven". D'66's aankomend fractielid Aad "Wiegman zegt van de toelage diverse boekwerken cn zaalhuren voor fractie vergaderingen te betalen, „We hebben voor onze drie fractieleden een exemplaar van de Gemeentewet ge kocht van dat geld. Verder is er een en ander besteed aan kantoorbehoeften". Een nieuwe stencilmachine heeft CPN-raadslid Tjitte op 't Ende van de toelage, aan 2ïjn fractie verstrekt, bekos tigd. Het geld kwam hem goed van pas, want een ver- oudcrde stencilmachine was dringend aan vervanging toe. De aanschaf van een nieuw apparaat en van pa< pier zorgden ervoor, dat zijn toelage al grotendeels is op gesoupeerd. De PCG-fractie besteedt de toelage voorlopig aan het aanschaffen van studiemate riaal, terwijl oo vergader- kosten hieruit worden gefi nancierd. Pv&A-fractiesecre* taris Wierda zegt dat zijn fractie de gelden eveneens voor studiedoeleinden ge' bruikt voorlopig en dat er nog nader moet worden bsproken. wat de fractie in de raad met de grootste toe lage 1.650) gaat doen. Volgens SGP-fractielid L. H. Knipscheer is de toelage die ziin êénmansfractie krijgt, zeer welkom. Er zijn allerlei onkosten, zoals de aanschaf van studiemateriaal, corres pondentie en reiskosten te bestrijden en in dat kader is de toelage zeer welkom. Overigens hebben de meeste fracties zich nog geen oor deel gevormd over hetgeen ze met de beschikbare toela- Ee gaan doen. De behoefte aan dit gemeentelijke rugge- steuniie was dus kennelijk niet zo groot als werd veron dersteld. hetgeen wellicht enige voorzichtigheid zal wekken, als tijdens het vast stellen van de begroting voor 1972 een bedrag voor een jaarlijkse toelage aan de raadsfracties zal worden uit getrokken. '5* l i-. id Opmerkingen zoals: „Zorg er voor dat je uit de handen van ehbo-ers blijft als je wat hebt, want die maken het nog erger", worden nog steeds gemaakt. De gediplo meerde ehbo-er heeft weinig erkenning tegenover zijn grote enthousiasme dat hem door soms taaie oefenavon den en examens heenstuwt. Aan de vooravond van het nieuwe cursusseizoen in Schiedam hebben we eens met de voorzitter van St. Li- duina en de politie gepraat. „Wij leren de agenten altijd om er af te olijven als niet duidelijk is wat er met een slachtoffer aan de hand is» We waarderen een ehbo-er als hij een rustige figuur is en als hij die handelingen verricht die noodzakelijk zijn. Als wij er zelf afblij ven, dan hebben we eigen lijk liever dat hij dat even eens doet". „We zouden graag zien dat ehbo- ers zich met een pasje legitime ren, zodat we zeker weten niet met amateurs te maken te heb ben- We kijken hen eigenlijk al tijd een beetje met een scheef oog aan. Gelukkig kennen we de meesten in Schiedam wel, zodat er hier eigenlijk niet veel moeilijkheden zijn", aldus een politïe-off icier. Hij benadrukte dat een goede eh bo-er levens kan redden als hij er als eerste bij is. Slagaders afknijpen en het toepassen van kunstmatige ademhaling zijn hier sprekende voorbeelden. Ook in huis, waar moeder veel al als eerste bij een ongeval aanwezig is, is een zekere ken nis van ehbo geen overbodige weelde. De heer P. Lansbergen van St, Liduina: „Afstand is meestal fataal voor het snelle handelen. Een ehbo-er moet pardoes bij een ongeval terechtkomen, wil hij of zij metterdaad optreden. Daarom leren wij hen ook zo veel mogelijk met blo-te handen op te treden. Je hebt lang niet altijd wat bij je. Uitrukken met een verband-kist doe je alleen als je het vaker bij de hand hebt gehad en als je er niet al te erg voor terugdeinst. De r„ ff* Vjy" Mipifii s' - iSllv" meeste ehbo-ers hebben echter een sterke huiver voor het hulp verlenen, vooral als er slachtof fers liggen te kronkelen en te ■gillen. Ze moeten er vlak bij zijn als het gebeurt, anders blijven ze er weg. Als ze er met hun neus a.h-w. bovenop staan, is er wel degelijk sprake van een dadendrang die bij onge trainde mensen gevaarlijk zou zijn. Publiek kijkt naar je. Je voelt je gedwongen om iets te doen. Daarom leren wij hen ook om ergens vanaf te blijven. Daft is vaak nog veel belangrij ker dan optreden". „Die angst om in praktijk te brengen wat er geleerd is, be staat wel degelijk. Als een eh bo-er tijd heeft om zich te reali seren wat hij of zij voor gruwe lijks ziet, dan kost het heel wat moeite om door te gaan. Dat is voor ons dan ook de reden geweest om de examens zo goed mogelijk te ensceneren. Als je een verkeersslachtoffer moet onderzoeken, dan doet het wel erg gek aan als je dat in een huis moet doen, waar de centrale verwarming aanstaat. Je zou bij een ongeluk werke lijk een auto moeten neerzetten en examen doen op een stuk be straat terrein dat het effect heeft van een stu-k wegdek". lende duidelijk zichtbaar af. Ging het verkeerd, dan gaat hij door of maakt het erger. De ehbo-er zal bij gunstig resul taat ook de juiste inlichtingen uit hem krijgen, bij minder goed resultaat verkeerde. Bloe dende wonden blijven spuiten totdat een stelpende greep goed is gedaan. Pakt men een ge wond been verkeerd aan, dan klinkt er een gil die onervaren personen achteruit doet dein zen Een opleiding tot Lotus-slachtof fer vergt heel wat vrije tijd en doorzettingsvermogen. De heer Lansbergen zou gaarne meer Een EHBO'er sne! en doeltref fend aan het v/erk. door Andries Katsma De heer Lansbergen vertelt over de opleiding tot Lotus-slachtof fer due hij grotendeels heeft ge volgd. Dat is weer zo'n stap om de realiteit bij het droog-zwem- men zo goed mogelijk te bena deren. Lo-tus-siachroffers zijn ehbo-ers die naast hum gewone training ook toneelspeler zijn en grimeur. Ze kunnen een ge wonde zo natuurgetrouw naspe len, dat de ehbo-er de haren te berge rijzen als hij iets ver keerds doet. De heer Lansbergen: „Ze moeten hun eigen ongeluk kunnen ens ceneren en daar instructie over geven- Ze moeten de verschijn selen waarin 2e zich gespeciali seerd hebben, zo natuurge trouw nabootsen, dat een des kundige het verschil tussen echt en spel nauwelijks kan constateren". „Als ehbo-er is het belangrijk dat je de patiënt de overtuiging geeft dat je goede maatregelen treft. Je moet hem als het ware in je greep krijgen. Ook dat moet een Lotus-slachtoffer kun nen spelen. Hij moet kronkelen en gillen van de pijn totdat de ehbo-er pijn-verliehtende maat regelen heeft genomen. Is het goed gedaan, dan neemt zijn el- van dergelijke getrainde men sen in zijn vereniging hebben. Juist om die angst-drempel te verlagen die bij enige afstand tot ni et-handel en brengt. De heer Lansbergen hoort van zijn mede-ehbo-ers weinig over hun verrichtingen. „We worden wel eens op voetbalvelden uit genodigd. Ik heb zelf altijd het gevoel dat ik elke keer iets meemaak als ik een flinke tocht met mijn auto maak. ïk heb al zo vaak moeten helpen. „Je krijgt er een beetje kijk op. Er staan bijna altijd heel wat mensen die niets weten te doen. Als je hen bepaalde dingen vraagt, dan willen ze maar al te graag helpen. Ik vraag altijd een paar sterke kerels om het publiek weg te houden. Ook probeer ik hulp van anderen te krijgen, die er ook verstand van hebben. Als je namelijk en kele slagaderlijke bloedingen hebt, dan kun je er in het gun stigste geval twee dichthouden, maar dan ben je ook vastgena geld aan je plaats en niet in staat ergens anders te helpen". Commentaar krijgt de heer Lans bergen ook wel eens uit de rijen van het nietsdoem.de publiek. Eenmaal hoorde ik vlak bij mijn huis de bekende klap. Ik rende er heen. Er was een auto in el kaar gereden. Een man was lo pend naar e»n boer gebracht. Geen mens wist waar de be stuurder zich bevond. Ik pakte een zaklantaarn van een agent af, vond de man onder de ach terbank en sleurde hem er uit De mensen vonden achteraf dat 'ik dat niet had moeten doen. Ik had het wel erger kunnen ma ken. Zij wisten echter niet, dat 'de W2gen naar de benzine stonk ■en dus een gevaarlijke bom was geworden. Ik moest kiezen en hoop dat ik het goede heb gedaan. In zulke gevallen kan nietsdoen fataal zijn, maar handelen eveneens. Ik zou graag willen dat er veel meer ■mensen waren die een dergelij ke keus bewust weten te ma ken. De heer Lansbergen denkt dat ongeveer zestig procent van de cursisten werkelijk bij een on geval durft op te treden. Die anderen zullen het van hun me decursisten horen en vroeg of laat misschien ook durven. Het is volgens de heer Lansber gen noodzakelijk om elk jaar de verworven kennis bij te hou den. Er verandert zoveel. En volgens hem ook de Image van de ehbo-er. Zeer ver doorgefan taseerd zou men kunnen den ken aan Nederlanders die allen een ehbo-diploma hebben en aan ongelukken waar geen nieuwsgierigen meer omheen staan. Want ook nieuwsgierig heid wnrdt afgeleerd. Schiedam Wij hebben tot twee maal toe gepubliceerd dat dc cursusavonden van de EHBO- vereniging St Liduina op don derdagavond worden gehouden. Onze dubbele excuses. Het moet vrijdagavond zijn. BURGERLIJKE STANO Schiedam GEBOREN: Her- bert P. 2.v. J. van Geloven en C M H J Mouwens; Blanca d.v. A C W Jansen en M B van der Reek: Nicole d.v. H H Kleiser en H Glathe; Jacha d.v. W A Hulsker en C NI van Huuksloot- OVERLEDEN: HWA Herder, 31 jr, W Soudijn, 77 jr, Hoek van Holland Op het terrasje van strandexploitant J. Aars drinken een paar late toeristen een kop koffie. Een f handjevol mensen nog maar in deze septemberdagen die ge- t nieten van de late zonnestralen op het al wat killer wordende strand. De zakenmensen denken zo langzamerhand weer aan jjnpakken en wegwezen", Nen Duiis echtpaar spreekt zijn I Bewondering uit over het nieu we Hoekse strand. Zij vinden f ,v.erbrede en opgehoogd® I la^te een aanwinst voor ±:oek van Holland; dat wil zeg* gen, wanneer men er inderd<aad wJ1]66 saat doen, want zo «an net natuurlijk niet blijven. heer Aars: „Iedereen die hier ul- het allemaal even prchtig. Het beroerde is alleen dit jaar maar zo weinig v ^weest zijn." Hij vertolkt oaarmee de zorgen van alle ex- ?Q7i 'en- fitrandseizoen \~r "^gesproken slecht ge- weest, slechter dan in voor gaande- jaren. De meeste ex ploitanten hebben nog niet de helft van de omzet van vorig Jaar gehaald en dat geeft te denken. De negatieve publikatles rond de opspuiting van het strand zijn volgens velen de belangrijkste oorzaak. Henk Nutbey, chef van het Hoekse gemeentelijke zeebad, is het daarmee totaal oneens.(lHet zal misschien wel enige invloed hebben gehad", zegt hij, „maar het is zeker niet doorslaggevend geweest. Dat zou het wel zijn, wanneer ©lleen Hoek van Holland een slecht seizoen zou hebben ge had. Maar het regent klachten, van de hele Nederlandse kust," Volgens Nutbey is echter de toe nemende watervervuiling wel de belangrijkste oorzaak. De mensen le2en zoveel over vuil water dat ze wegblijven. Wan neer er vroeger een olievlek op het water dreef, dan kon je die waarnemen. Tegenwoordig wordt er ontstellend veel che mische afval in zee geloosd, dat ontelbare malen gevaarlijker is dan olie. Het is bovendien een vorm van verontreiniging die je niet kunt waarnemen en waar van je niet weet of ze wel of niet aanwezig is. Volgens da Hoekse badmeester is dat wal de belangrijkste oorzaak van het wegblijven van veel men sen. De grote zorg van de heer Nutbey is dan ook dat het nieuwe strand geen oplossing biedt voor deze problemen en dat het ■afnemen van het bezoek zich zal voortzetten. „Er moeten eindelijk eens scherpe maatre gelen worden genomen tegen de vervuilers", zo meent hij. „Iedereen gooit maar van allps in zee. Op die manier maakt men zowel de recreatie als de visstand kapot". Wanneer men de zee schoner kan maken, dan voorziet de heer Nutbey voor het Hoekse strand letterlijk en figuurlijk een scho ne toekomst. Men hoopt aan het eind van dit jaar gereed te zijn met het opspuitlngswerk in de eerste fase. Verdere opspuiting behoeft voor de heer Nutbey helemaal niet. We hebben nu een strand met vrijwel ideale afmetingen. Rijkswaterstaat hoopt aan het eind van dit jaar gereed te zijn mei spuiten en dan kan men er werkelijk ieta van maken. Door het poten van rietpollen alleen al is het strand gezelliger en minder eentanls geworden. Grote winstpunt is echter, dat het strand zich inderdaad ontwik, kelt zoals men dat bij Rijkswa terstaat voorspelde. Aan het begin van het seizoen liep het strand naar zee vaak zeer steil af. De gemeente waarschuwde voor gevaarlijk zwemwater, zeer tot ongenoegen van de ex ploitanten. Nutbey: „Het was natuurlijk niet leuk, maar wel noodzakelijk. Je kunt de men sen niet met open ogen laten verdrinken. We hebben het niet alleen bij waarschuwen gela ten. De gemeente Rotterdam heeft veel geld gestoken in ver betering van de reddingsutrus ting. Mensen van het gemeente- bad en de reddingsbrigade heb ben regelmatig baders uit ze« gered. We zijn er trots op dat we cok dit seizoen geen enkelo verdrinking behoefden te be treuren. Dat is te danken aan goed materiaal en een goeda teamgeest." Volgend jaar zal misschien alles weer helemaal normaal zijn. Het strand vlakt keurig af, er ontstaan weer banken en on een aantal plaatsen kan men alweer even ver in zee als voor heen, zonder direct m diep wa ter te geraken. Maar om weer tot een hoog be zoekerstal te komen, zal er niet alleen veilig (en schoon) zwem water moeten zijn. Hoek van Holland heeft als badplaats no a steeds te weinig alternatieve ontspann ingsm ogeli jkhede n. Bij slecht weer kunnen de toe risten geen kant uit. En dat is waarschijnlijk toch ook wel een belangrijke factor. Ontspanning trekt toeristen, terwijl de ene recreatiemogelijkheid vaak de andere aantrekt. Wat dat betreft is het strandleven als een sneeuwbal, al is dat dan een wat vreemde vergelijking. De rediame behoudt xlch hei recht voor brieven verkort weer 4e gerven. Voor publicatie in aanmerking toornende stukken werden irret de volledige naam van de inzender ondertekend Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie het met de strekking van deze me ningen. eens is. Enige tijd geleden stond er in de Schiedamsche Courant een stukje over de verdeling van „het groen" in G-oen oord. De kreet „Groen oord- Betonoord" vond ik prima gekozen, inderdaad worden er steeds meer stukken groen opgeslokt door kleine gebouwtjes, die tussen de woonblokken worden inge zet. Wat dat groen betreft wil ik nog een beetje verder gaan, ik vind met name de kinder speelplaatsen, zoals die zijn gepland of reeds aangelegd, niet geschikt om aan de be hoefte van de kinderen tege moet te komen, ze zijn ano maal veel te mooi. Alles moet natuurlijk zo efficient mogelijk gebeuren, mnar waar blijven de stukken grond waar de kinderen of jeugdclubs naar hartelust kunnen rommelen? Dat kan nu eenmaal niet op een keu rig netjes korl gehouden grasveld cn zo clean" moge lijke speelterreinen. Vandaar dat ik het p'an, dat de heer Adriaanse foubaos b1 j de Padvinderij) bij yijn af scheid lanceerde, de moede waard vind om te worden bekeken. Hij stolde namelijk voor, om op de nog onbe bouwde strook tussen Groenoord en Nieuwland een aantal mogeli jkheden te scheppen, zodat onze jeugd zal kunnen kamperen, vuur maken, boompje klimmen, hutten bouwen etc.--— Misschien kunnen we onze eco nomische voorwaarden ot.s op de tweede plaats zet ton en hier een gele een beid schepnen om de jeugd con kans te geven zich uit te le ven, 20dat zij straks minder agressief, minder gestoord in geestelijke en lichnmelüko ontwikkeling kan samen werken met de medemens. L. F. C. Relz medewerker Padvinders, Zuid-Iiolland

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3