„Defensie" Schiedams KREUGER onderwijs te frustreren Voorstel woningen in Woudhoek-Zuid sal tegenstand raad ondervinden Voorwaardelijke celstraf voor inbraak bij Wilton Gemeente staat garant voor bouw van zwembad in De Gorzen 3 Raadsleden hebben het moeilijk ,Jk weet geen oplossingzegt wethouder Verweij-De Graaff door Ton Huijssoon MOEILIJKE KEUZE wmsrn GEEN OPLOSSING ONAANTREKKELIJK UITZONDERING TWEE TEGELIJK INBRAKEN VECHTPARTIJ S gCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1971 Schiedam De gemeenteraad zal maandag 27 september zon der enige twijfel moeite hebben met bet voorstel van burge meester en wethouders, 196 eengezinswoningen in Woud- hoek-Zuid te gaan bouwen die een maandelijkse huur zullen krijgen van 312,50 tot 357,50, een huur die voor veel Schie dammers nauwelijks te betalen zal zijn. Daar komt nog bij, dat de huurprijzen de prijzsn zijn die op dit moment worden berekend en dat dus geen re kening is gehouden met eventuele kostenstijgingen, die de huur nog hoger kun nen maken. Wie in Schiedam zal straks de woningen kun nen betrekken? Wie een huur kan verwonen van ruim 3Q0 per maand moet wei in een hogere inkomens klasse zitten en juist deze groep mensen is in onze ge meente vrij dun gezaaid! De Ziekenfondsen in Schiedam hebben in haar administratie ruim 80 procent vart de Schiedamse bevolking opge nomen, die verplicht verze kerd is cn dus onder een in komensgrens van ongeveer 17.000 per jaar blijft. Dc doorstroming zit er, on danks de bouw van de wo ningen, dus niet in. "Wie bij voorbeeld een goedkope wo ning in Nieuwland heeft, blijft daar wonen en ziet maar af van de veel duurde re, weliswaar grotere, wo ning in Woudhoe-k-Zuid. Het gevolg: Er zull®n straks wel veel niet-Schiedammers zijn, •die de 196 eengezinswonin gen in Woudhoek kunnen gaan betrekken. Die zuilen evenveel behoefte hebben aan een nieuwe wo ning, maar de gemeentelijke overheid stelt zich nu een maal voor de taak om zoveel mogelijk Schiedammers aan woongelegenheid te heipen. De cijfers over de gemiddel de inkomens en over de ruim 5000 ingeschreven wo ningzoekenden ma-ken dat dan ook wel noodzakelijk. Er zijn al raadsleden, die in eerste instantie zouden heb ben gezegd dat het bouwplan van wethouder Collé dan maar niet moet doorgaan, omdat grote groepen van de be\rolking cr toch geen baat bij zuilen vinden. Alternatief Is dus: niet bouwen. Gevolg is het kwijtraken van een contingent woningen en het althans voorlopig uitstellen van broodnodige bouwplan nen voor deze wijk. Schiedam Na de raadsverga dering van maandasr 27 septem ber kan worden begonnen met de bouw van het zwembad in Sehiedam-Zuid. Wanneer de eerste paal hiervoor dc grond ingaat, is nïet bekend maar na de raadsvergadering is het sta dium van voorbereidingen, dat jaren heeft geduurd, beëindigd. De Stichting Zwembad Zuid heeft 190.000 bijeengebracht door acties onder de burgerij, de gemeente zal garant staan voor 2,1 miljoen, teneinde de bouw ook financieel mogelijk t® maken. Er Is kans, dat een le ning zal worden gesloten bij de Spaarbank anno 1820. Met het overnemen van deze ver plichtingen door de gemeente ziet de particuliere stichting Zwem bod Zuid haar taak als beëindigd en zal de Stichting Openluchthaden Schiedam de werkzaamheden. overnemen. De exploitatie van de Schie damse baden komt daarmee ih handen van één orgaan, waar bij tevens een naamsverande- digza! optreden. De stichting zal voortaan Stich ting Zwembaden Schiedam he ten. Wel zou de Stichting Bad Zuid graag twee bestuursleden in de nieuwe stichting willen, hebben, terwijl ook twee raads leden zouden moeten worden toegevoegd, om de - juiste ver houding tussen raadsleden en niet-raadsleden te behouden. Zoals bekend hebben B. en W. en met hen alle raadscommissies die bij de bouw van het bad be trokken zijn geweest zich uitge sproken voor het ontwerp van de NV Interpool, dat inhoudt een. bassin van 10 bij 25 meter, een bassin van 8 bij 10 meter voor instructLczwemmen en een kleuter bad je op de zonne weide. Het exploitatietekort wordt ge schat op ƒ230.000 per jaar, ai zal de uiteindelijke jaarlijkse last voor de gemeente door de te maken kosten voor school zwemmen iets hoger uitkomen. Over de grootte van de rijks subsidie die voor de bouw be schikbaar zal komen is nog niets bekend, maar wel staat vast dat B. en W. het rijk zullen •vragen, het zwembad te subsi diëren in het kader van de ver betering van het woon- en. leef klimaat in oude stadswijken. DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROERSVEST 6 TELEFOON 26 82 06 Col-pulls zijn er bij ons in vele (zeer vele!) moderne uni-kleuren, maar ook in ongedwongen dessins. Het is dus niet alle en voor de raad, maar kennelijk ook voor de gemeente een moei lijke zaak. Deskundigen, be weren dat de bouwprijs van de woningen op zichzelf nies onredelijk is, maar dat aller lei bijkomende kosten (BTW, grondkosten) de Toouw en de huur zo duur maken. Aan die kosten kan de gemeente weinig, het rijk méér doen, zodat eigenlijk in Den Haag de eerste verant woordelijkheid voor deze zo duur uitgevallen woningen zal liggen. De raadsvergadering zal aan het agendapunt tot de bouw van het complex eengezins woningen (waar zo langza merhand wel iedereen in Schiedam om heeft ge vraagd) dus wel veel aan dacht besteden. De raad zal weinig keuze hebben, als hij niet een com pleet contingent woningen wil kwijtraken, maar een meerderheid uit de raad kan het voorstel onaanvaardbaar vinden en die is niet on denkbaar waardoor het ministerie in Den Haag wol met de neus op de SchiedaRi se feiten wordt gedrukt. Al met al lijkt dos een levendi ge behandeling van het raadsvoorstel te verwach ten, maandag. Vast staat en dat zal voor veel raadsle den belangrijk zijndat de Schiedamse bevolking bij de nieuwe woningen in de huidi ge opzet geen baat vindt. Hoe zwaar dit zal wegen, zal in de raadsvergadering blij ken. Veel raadsleden zullen uitgaan van het belang van de doorstroming, wat, gezien de cijfers over de inkomens ïn Schiedam én het aantal woningzoekenden beslist niet ten onrechte lijkt. Schiedam Een maatregel van het ministerie van defensie, in houdend dat gedurende 1S71 aan niet meer dan vijfhonderd dienstplichtige onderwijzers vrijstelling zal worden ver leend, dreigt het openbare basisonderwijs in Schiedam in ernstige mate te frustreren. De door het ministerie gestelde vrijstellingsgrens is namelijk bereikt en het gemeentebe stuur is te verstaan gegeven dat de nog lopende vrijstellings- aanvragen niet zullen worden gehonoreerd. Dc afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam heeft voor zes jon ge onderwijzers, die op één na het nieuwe cursusjaar in dienst zijn getreden, vrijstelling van de dienstplicht aangevraagd. De .bestu ren van het protestants christelijk en het katholiek onderwijs heb ben samen vier vrijstellingen aangevraagd. Het ministerie lijkt echter niet te vermurwen: de grens is bereikt en daarmee af. :Vt)or het openbaar basisonder- wijs is de situatie ln Schiedam zonder meer het penibelst. Naast de zes onderwijzers dia men hoogstwaarschijnlijk aan defensie zal moeten afstaan, zijn er nog zes ó'ie naar een standplaats elders hebben ge solliciteerd en binnenkort zul len vertrekken. „Het is een on mogelijke situatie en ik zie nog niét hoe we die moeten oplos sen", zegt Schiedams wethou der van onderwijs, mevrouw G. D. Verweij-De Graaff. „Voorheen hebben we nooit moei lijkheden met het ministerie gehad. Zowel dat van onder wijs als dat van defensie ver leende steeds medewerking. Dat schijnt nu voorbij te zijn". In twee vacatures kan het ge meentebestuur mogelijk voor zien. Voor de overige tien plaatsen, die zullen openvallen als defensie zich niet wat be reidwilliger opstelt, zijn er geen kandidaten. De dienst plichtige onderwijzers zullen tassen november en januari worden opgeroepen. onderwijs. Aanvulling van het tekort kan slechts worden ver kregen door benoeming van kandidaten die de pedagogische academies verlaten en door aanstelling van onderwijzers die hun dienstplicht nog moeten vervullen. Vijfennegentig procent van de sollicitanten bij het openbaar basisonderwijs in Schiedam uitgezonderd degenen die op de academies worden aangetrok ken, bestaat uit onderwijzers die hun dienstplicht nog moeten vervullen. In het verleden gaf het de gemeente wéinig -of geen problemen om voor die groep van personeelsleden vrijstellin; te verkrijgen. Dat lijkt thans duidelijk anders te worden. door Cor van Groningen De beslissing van het ministerie van defensie om aan niet meer dan vijfhonderd dienstplichtige onderwijzers vrijstelling te ver lenen in 3971, is genomen op grond van het feit dat het zoge naamde „.middenkader" .drin gend aanvulling behoeft. Dat „middenkader" wordt onder meer uit de groep onderwijzers gerecruteerd. V°J?r mevrouw Verweij-Da Graaff is defensie's beslissing een onbegrijpelijke. „Ik begrijp oef Elisie absoluut niet", zegt ze. *Er is een leerplichtwet die voorschrijft dat de kinderen Kaar school moeten. Maar als <i&iensie onze onderwijzers weghaalt kunnen we onmoge- hJK aan die leerplichtwet vol den. Kennelijk vinden ze In ^en Haag de militaire belan gen zwaarder wegen dan het onderwijs". Schiedamse wethouder heeft Kog geen contact gehad over de suuatie die dreigt te ontstaan met collega's uit omringende steden. Dat zal binnenkort wel gebeuren. Het is niet onmoge- dai men gezamenlijk actie w ondernemen tegen het voor fet basisonderwijs fnuikende voornemen van defensie. ..et openbaar basisonderwijs ïn ocftiedam, en niet alleen ïn die P-a.ats maar evenzeer in Maas- m*3 Vlaardingen, staat er •k&w betrekking tot de perso- «eelswerving toch at niet te ooskleurig voor. In Schiedam verd wi j nt jaarlijks ongeveer £eftig procent van het ruim ooriderd man omvattend onder wijzend personeel van het basis- Het feit dat Schiedam bij onder wijzend Nederland zo slecht „in de markt" ligt is naar het oor deel van wethouder Vèrweij-De Graaff niet loc te schrijven aan de werksfeer. Volgens haar is de situatie een gevolg van de onaantrekkelijkheid van de Randstad Holland als geheel. Het is daaraan toe te schrijven! vindt ze, dat slechts onderwij zers die vrijstelling van dienst behoeven, genegen zijn te solli citeren. Nu defensie ook die mogelijkheid dreigt'af te snijden, komt het basisonderwijs in Schiedam er wel bijzonder moeilijk voor te •staan. „Ik zie nog geen oplos sing", zegt mevrouw Verweij- De Graaff. „Misschien kunnen we wat gehuwde onderwijzeres sen aantrekken, maar een op lossing is dat natuurlijk niet. Als dat niet lukt zullen we klas sen naar huis moeten sturen en een rouleersysteem moeten toe passen". Daarbij zouden enkele honderden 'kinderen betrokken 2ijn. Een mogelijkheid is ook om de leerlingen van de gedu peerde scholen „op te splitsen" over andere scholen. In die op lossing ziet Schiedams wethou der een ernstige taakverzwa ring van het personeel en een aantasting van -de -werksfeer. De enige reële uitkomst die naar haar overtuiging kan worden geboden is dat defensie voor de Randstad Holland een uitzonde ring maakt en de bereikte vrij stellingsgrens voor dat gebied niet van toepassing verklaart. Mevrouw Verweij meent dat Schiedam daar, zeker ïn het licht van de toch al moeilijke situatie, méér dan recht op heeft» En als dat niet lukt? riIk heb al overwogen om alle gedupeerde kinderen dan. in een bus te zet ten en bij defensie af te leve ren", gramt 2e. „Moeten zij maar aan de eisen van de leer plichtwet zien te voldoen. Maar ik geloof dat je zoiets met kin deren niet doen mag. In over leg met de oudercommissies en ■de onderwijzers geloof ik toch dat we een actie moeten onder nemen. Als alles mislukt, natuurlijk. Het huis van de familie Wilton aan de Prins Sernhordlacn. Twee jongelui waren hier in dc nacht van 9 op 10 april binnengedrongen. De politie he.rc(o?e ren op heterdaad. Rotterdam Schouderophalend stond de 19-jarige timmerman Piet uit Schiedam voor de Rotterdamse politierechter mr. A. R. Jolles. Hij kon niet Vertellen waarom hij in de nacht van de negende op de tiende april met zijn vriend Bertus had in gebroken bij de heer B. YVilton in de Prins Bcrnhardlaan te Schiedam, ,Was je op geld uit?", vroeg mr. Jolles. Piet ontkende, hij wist het. niet. Wel vertelde hij naar een dansfeest te zijn geweest op de avond :van de inbraak. Tot diefstal was het niet geko men, omdat de politie snel ter plekke was. De officier van justitie mr. A. Niessen meende dat Piet onder invloed van wat drank was „meegelopen". Hij eiste zes weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, toezicht van de reclassering en honderd gulden boete. De politierechter veroor deelde de timmerman die nog vertelde dat hij een door hem in het huis gebroken ruit had vergoed conform de eis van de officier, Met gedoofd licht reed de 21-jari- ge sloper Karei uit Schiedam in de nacht van de twintigste fe bruari weg uit de Lange Kerk straat nadat hij daar twee au to's had aangereden. „Een zaak met een drankluchtje", noemde officier van justitie mr. L. Janssen het feit-van de niet- verschenen Kar al. De officier vorderde een boete van honderd gulden en zes maanden -ontzegging van de rij bevoegdheid. Bij de politie had Karei bekend met de woorden: „Ik zie wel in, dat ik goed fout ben". Voordat hij in de auto (die overigens van iemand an ders is) was gestapt, had Karei wat gedronken in een café. Hij was al drie keer eerder veroor deeld De politierechter mr. Poerink veroordeelde Karei tot een boete van honderd gulden en drie maanden, ontzegging van de rijbevoegdheid, Om aan zijn huiselijke moeilijk heden te ontkomen had dc 22- jarige chauffeur Arnold uit Schiedam vorig jaar in de nacht van 12 op 13 september ingebroken bij Hermes DVS in het sportpark Har ga en daar s.- ga rotten en koffie gestolen. Voor hij tot zijn inbraak kwam. had de chauffeur wat gedron ken in een café, waarna hij uit verveling was gaan-wandelen en aldoendc op het idee kwam een kraak te zetten. Jr. de nacht van 6 op 7 juli van dit jaar was het weer zover: na het nuttigen van wat clrank kuierde Arnold opnieuw rond in de omgeving van het sportpark en besloot toen zijn slag te slaan bij SVV, waar hij een ra dio en een gasaansteker weg haalde, Op de zitting verklaar de Arnold de sigaretten en de koffie thuis opgemaakt te heb ben. De radio en de gasaanste- ker had hij in de huiskamer neergezet. De politierechter vond het wense lijk dat er eerst een reclasse- ringsrapport wordt opgemaakt, alvorens vonnis te wijzen. Twee Schiedammers, de 19-jarige verwarmingsmonteur Menno en de 18-jarige opperman Mark. moesten voor de politie rechter verschijnen, omdat ze op 26' juni P. Zindel in het ge zicht zouden hebben gestompt. Menno was verschenen; Mark liet verstek gaan. De niet ver schenen Mark werd vrijgespro ken. Hij had tegen de politie ontkend te hebben gestompt en de politierechter zag geen be wijs dat hij het wél zou hebben gedaan. Ilenno bekende te hebben stompt. Hij werd conform de eis van de officier veroor- dcelcl tot zestig gulden boete.' O.a. deze soepele pull van goed wasbaar acrylon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3