Leerlingen „Liedewyde" discussiëren over milieu problematiek 1 Aankoop molen kan eerste aanzet zijn voor behoud van monumenten mmi Gemeente en schoolvereniging in het strijdperk WINKELS TOCH TOT NEGEN UUR OPEN In kader ran Vredcsiveek De smog en de frustraties In vergadering G.S.: telefoon telefoon mans 3, SCH1EDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 SEPTEMEER 1371 BR Hst forum, dat met ieeri'mgein van „liedewyde" discussieorde. over de milieu-verontreiniging. SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam „Vrede is meer dan geen oorlog". Dat is het thema van de Vredesweek die wordt gehouden op de r.k. schooi voor nijverheidsonderwijs „Liedewyde" aan de Parkweg. In het kader van deze week werd dinsdagmiddag in de school een forumdiscussie gehouden, die oorspronkelijk „Onvrede" als thema zou hebben, maar die misschien ook onder druk van de actualiteit en zeker ook door de samenstelling van het forum al spoedig uitsluitend de milieu-verontreiniging tot on derwerp kreeg. Opmerkelijk detail was dat de heer Schilder, voorlichtings functionaris van het Openbaar Lichaam Rijnmond op het laat ste moment af had moeten zeg gen onder de druk van de moei lijkheden met de luchtveront reiniging op dit moment in het Rijnmondgebied. „We zijn er niet helemaal uitge komen, maar dat had ook nie mand verwacht", zo besloot Liedewyde-directeur J. B. F. M. Huisman later de discussie. Wat wel te verwachten was, ge zien het onderwerp en de sa menstelling van het forum, ge beurde echter wel: de forumle den vlogen eikaar stevig in de haren. Het forum bestond namelijk uit ftfgïN HET RIJNMONDGE- is Alarmfase 3 deze dagen een gevleugeld woord ge worden. Hoewel slechts weinigen weten, wat althans scheikundig gezien zo'n alarmfase inhoudt, weten de meeste mensen wel wat het betekent: een zeer hinderlijke prikkelende geur, veroorzaakt door allerlei industrieën in het zo dichtbevolkte Rijnmondgebied. In Schiedbm, zelel van de klachten- dienst voor het Rijnmondgebied stromen de klachten over prikke lende lucht binnen en de staking gisteren bij Gus-to heeft geleerd, dat men allerwegen gefrustreerd raakt door de toenemende vervui ling van de lucht. Ook in Schiedam mag het ken nelijk geen mooi weer meer wor den zonder dat daar het dreige ment aan vast zit van luchtver vuiling op ernstige schaal. Al zijn er ook hier klachten geweest over die vervuiling, nog steeds kunnen we zeggen dat onze gemeente er niet slecht afkomt, zeker als wc naar buurman Vlaardingen. kij ken, al is dat natuurlijk een zeer relatieve vergelijking. DAT DEZE SITUATIE KAN ont staan, roept naast verbijstering veie vragen op. We zijn namelijk bezig met het maken van een stukje antireclame voor het Rijn- mortdgebied en zeker voor Schie dam. De plaatselijke overheid Zrd ®raaS iets aan de vervuiling wulen doen, maar ze kan het niet. De plaatselijke overheid wil graag door het aantrekken van medewerkers van buiten Rijn mond dn het schreeuwend aantal vacatures bij de gemeente voor zien, maar ze krijgt deze mensen met, omdat dit gebied „vervuild" iï,. De bedrijven die verantwoorde- i voc"r de vervuiling, heb* ben er geen pijn. aan, maar wij, omdat we alleen bij een goed functionerende overheid gebaat xyn ook in Schiedam, indirect wel. Zodat zich toch de situatie voordoet, dat de schuldigen ook in utt opzicht niet kunnen worden ge straft en de 'onschuldigen wel. ^LUCHTVERONTREINIGING to Rijnmond wordt niet of bijna met veroorzaakt door plaatselijke "Jven, dank zij een zeer voor- zichtig vestigingsbeleid voor in- ustrie <jat flp patste jaren is ge- Hoewel we dus niet als «vuiler kunnen worden aangc- nierit, hebben we wel de nade le daarvan, tegenover welke we ^achteloos staan. Rijnmonds Meldkamer kan in e Sr1^tiefs ondernemen, wij r* Schiedam kunnen toekijken de reputatie van dit gebied verder omlaag wordt gehaald roet alle gevolgen van dien. Kort- v&f' Yp^oende redenen om de ^,ers< de directies van do Yw!uf^©drijven constar een Pcnte nachtrust toe te wensen tevens eens nu te gaan hoe we situaties in de toekomst kun- kh? Tc-rden voorkomen. De sta» 4at Uusia heei't aangegeven, w 2®-fs in Schiedam de be vol- •«g steeds meer gefrustreerd terwijl we er bij Vlaardin- ri!£i_Yerj?e'elïeri r,c>2 niet eens zo "Wit afkomen. uiteenlopende figuren ais de heer Henskens van de Stichting Eur opo ort /Bo tlekb el an g en sprekend ais vertegenwoordi ger van de industrie en de che micus Breukelaar. lid van het CAR, het Centraal Actiecomité Rijnmond en verwoed strijder tegen milieuverontreiniging. Verder uit de heer Foppen, raadslid voor de KVP, de heer Weiten van het Katholiek Cen trum voor Wel zij nsbeharti ging en de heer De Hartogh van de Pacifistisch Socialistische Par tij. Gespreksleider was kape laan Banning, dekenaal assis tent. Als inleiding werd bekeken de film „In de ban van. het gebeu ren", vervaardigd in opdracht van de kerken en handelend over de problematiek in het Rijnmondgebied. De felste discussie ontstond, zoals ook verwacht kon worden, tus sen de heren Breukelaar (CAR) en De Hartogh (PSP) enerzijds en de heer Henskens (indu strie) anderzijds. De heer De Hartogh weet alle strijd tussen de industriële moeilijkheden aan de felle grootmachten op grond van het concurrentie beginsel en de ge ringe ir loed die de overheid heeft op de industrialisering. Hij' wilde naar meer bundeling van industrie, bundeling ock van de technische kennis en het onderzoek en dat dan meer ge richt op het zo schoon" moge lijk produceren van functionele artikelen, artikelen die de sa menleving dienen. De heer Breukelaar voerde ook alles terug op het streven naar het bereiken van een zo groot mogelijke winst. Hij meende, dat er te veel artikelen worden geproduceerd die én bij de pro- duktie én bij het gebruik én wanneer ze weggegooid worden vervuilend werken. „Niet de in dustrie is de schuld, maar de mensen die de industrie behe ren", meende de CAR-verte- gemvoordiger „en de burger staat machteloos". De heer Henskens voerde aan, dat er al zo veel aan het voor komen van milieu-verontreini ging wordt gedaan, dat de indu strie zo veel zaken produceert waaraan behoefte bestaat en dat de industrie vaak grote fi nanciële bijdragen, levert aan allerlei maatschappelijke voor zieningen. Op de vraag van de gesprekslei der hoe de panel-leden cle toe komst zagen stelde de heer weiten (Centrum Welzijnsbe- hartiging}, dat hij gematigd pessimistisch was. Hij vreesde, dat er eerst een ramp moet ge beuren voor men echt door drongen is van de ernst van de situatie en men er iets doortas tends aan gaat doen. De heer Foppen (raadslid KVP) had meer vertrouwen in de wil van de mensheid er iets aart te doen en meende dat er wei een oplossing gevonden zou worden, zij het via een langdurig proces van mentaliteitsverandering. De heren Breukelaar en De Har togh zagen beiden de situatie somber in. Hun mening kwam neer op de vrees dat de .over spoeling" door de industrie moeilijk nog te stuiten is, met alle gevolgen van dien. De heer Breukelaar zag nog één hoop: het op gang komen van ee-n „milieu-Industrie" voor ap paratuur om vervuiling tegen te gaan. plus dwingende bepa lingen die apparatuur ook te gebruiken. Schiedam Gedeputeerde Staten beslissen donderdag 30 september in het beroep van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk onderwijs te Schiedam inzake het weigeren van medewerking dooi de gemeente Schiedam bij de verbouwing van een gasverwar- mïngsinstallatïc in de Prins Bernhardschool aan de Burgemeester Van Haarenlaan. De derde kamer van. G.S. houdt die dag om kwart over drie een zitting over het geschil tussen gemeente en schoolvereniging, dat dateert van januari 1970. Schiedam Wethouder van stadsontwikkeling C. J. M. Bolmers, komt soms met originele ideeën. Zijn voor stel om de gemeente de mo len De Vrijheid te laten aankopen is nieuw, want tot nu toe nam de gemeente Schiedam niet of nauwe lijks deel aan het behouden van Schiedams molenbezit, dat toch altijd nog het aan zicht van de stad mede be paalt Gelukkig zijn er molen vrienden, die op basis van het particu lier initiatief de molens letter lijk en figuurlijk draaiende houden (men denfec aan de molen De Walvisch, die op het ogenblik gerestaureerd wordt), maar gelukkig is ook een in slechte staat verkeren de molen als De Vrijheid nu van zijn voort besta an verze kerd. door Ton Huijssoon Een stad ais Schiedam moet zuinig zijn op zijn monumen ten, die het gelukkig nog in vrij ruime mate bezit. De mo lens. binnenhavens, gebouwen dienen zoveel mogelijk intact te blijven. In samenwerking met de rijksdienst voor de Monumentenzorg moet de mo len De Vrijheid weer ais graanmolen in bedrijf worden gesteld en als zodanig worden opengesteld voor het publiek, waarbij met name gedacht wordt aan toeristen en aan scholieren. Het raadstuk geeft helaas niet aan, hoe de gemeente zich die exploitatie voorstelt, hoeveel dit gaat kosten en hoe het be zoek aan een weer echt wer kende graanmolen kan wor den gestimuleerd. Wellicht kan Bolmers dit in een toe lichting op zijn raadsvoorstel in de vergadering van 27 sep tember nog uiteenzetten. Toeristen, die Schiedam aan doen, kunnen de molens tot nu toe van binnen niet bezoeken. Nu dit in de toekomst moge lijk gaat worden, lijkt een be geleiding door de VVV onont beerlijk en zal ook naar bui ten reclame moeten worden gemaakt. Het zou overigens prettig zijn, indien de gemeente zich ook ging bekommeren om andere monumenten in Schiedam, die duidelijk node in het stads beeld kunnen worden gemist. De aankoop van de molen De Vrijheid, hoe terecht ook, heeft een precedent gescha pen, Wellicht is het nu zaak, eens na te gaan of ook niet de Havenkerk als één van de laatste waterstaatskerken in ons land kan worden behou den, bijvoorbeeld door samen werking tussen de gemeente en de Nationale Monumenten- stichting, die een optie op dit kerkgebouw heeft lopen. Het is maar een idee. Ondanks het weinig fraaie aanzien van de Havenkerk blijf; de vraag, of dit gebouw nu werkelijk uit het stadsbeeld zal moeten ver» dwij nen. 3VIet de aankoop van de molen is men er dus niet Zo is bijvoor beeld al eens eerder opge merkt, dat oude stadsgedeel ten zoals de Lange Haven steeds meer dreigen te ver pauperen, doordat panden on voldoende worden onderhou den. Wil men. de stadsgedeel ten. waarin, zich monumenten bevinden, werkelijk behouden, dan zal ook de inspanning van particulieren nodig zijn om dit te bereiken. Het pand van cle VCJC aan de Lange Haven, op een slordige manier dicht getimmerd en een. contrast met de omgeving, i» er e«-ni voorbeeld van hoe dit niet moet. Koopavond op donderdag: Schiedam Al staat de Witikel- sluitingsverordening toe, dat in Schiedam de koopavond op don derdag tot half tien duurt, in de praktijk zullen de winkels om negen nur dichtgaan. De heer Peet van het Activeringscen trum Rotterdamsedfjk/Broers- vcst heeft ons erop opmerk zaam gemaakt, dat ook in de vorige verordening de moge lijkheid bestond de winkels tot half tien open te houden, maar dat de winkeliers daarvan geen gebruik hmaakten, omdat het winkelende publiek dit tijd stip te laat vond. De meeste w-lnkels houden dus hun gewone sluitingsuur, alleen een dag vroege?< De gemeenteraad besloot in baar vergadering van 26 januari 1970 medewerking voor het aanbren gen van een gasverwarmingsm- stailatie te weigeren, maar wil de wel de helft van de onkosten betalen, die nodig zouden zijn om de ketel van de in gebruik zijnde oliestookinstallatie te vervangen en medewerking tc verlenen voor het Inbouwen van een viermengventiel. De raad vond, dat de gasverwar- mingsinstallatie de oliestookin stallatie niet had moeten ver vangen, omdat deze als norma le levensduur twintig jaar heeft en dus nog lang niet aan ver vanging toe is. De ketel van deze installatie moest na 1D jaar als gevolg va» condens vorming worden ver vangen. De schoolvereniging heeft daarbij volgens de des kundigen al te kwistig met het geld omgesprongen en had niet hoeven over te schakelen op een gasverwarmingslnstallatie, maar eenvoudig de ketel kun nen vervangen. De gemeente wenste het plaatsen van een nieuwe installatie dan ook niet te zien als een normaal onder houd aan de huidige installatie. Het schoolbestuur vindt niette min. dat cle gemeente geen aandacht heeft gehad voor aanvraag en een beslissing heeft genomen over geheel an dere zaken. B. en w. van Schie dam menen, dat diverse des kundigen hen in het gelijk stel len, zoals de bouwkundig in specteur voor het lager onder wijs en de hoofdinspecteur van het Lo. De hoofddirecteur van de pro^'in- ciale waterstaat in Zuid-Hol land meent echter dat door het schoner stoken met aardgas een hoger rendement verkre gen wordt en dat het aanbren gen van een nieuwe installatie bij verbranding van de brand stoffen geen luchtverontreini ging teweeg brengt, hetgeen hij gezien do situatie ir. het Rijn mondgebied bijzonder gunstig acht. De hoofddirecteur vindt veTder dat met het vernieuwen van de centrale verwarmingsketel en met het gelijktijdig overschake len op aardgas op 'n economisch verantwoorde wijze een bijdra ge wordt geleverd tot vermin dering van de luchtverontreini ging. hetgeen volgens hém met name in Rijnmond alweer door de overheid moet worden be vorderd De functionaris vindt dat de ge meente Schiedam door het plaatsen van aardgasinstalla ties in de nieuwe scholen al een voorbeeld heeft gegeven en meent dat de Prins Bemhard- school daardoor geen onjuiste ken/.** heefl. «crlrton. Het beroep v.'üi ih.'„ schoolvereniging dient volgens hem dun ook gegrond le tvorden verklaard. Uitspraak 80 september.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3