Ozon: uitgesproken schadelijke stof Ylaardingen wenst spoed bij verbete ring van woonwagen kamp Schieda i i Herbert leent een boek De prijs- De nieuwe puzzel winnaars Wie schrijft eens? r SMOG EN OZON AUTOLOOS r i m Vlaardingen Ozon is een uit gesproken schadelijke stof. die niet alleen acute schade kan veroorzaken, maar bo vendien vrijwel alle levende organismen chronisch kan beïnvloeden. Ozongeur is waarneembaar bij concentra ties van twee tot vijf delen per honderd miljoen. Irritatie van neus en keel treedt op bij vijf delen per honderd mil joen, droogte van de neus bij Iets hogere concentraties. Im- missies van één deel per mil joen- veroorzaken meestal hoofdpijn, beïnvloeding van het gezichtsvermogen en overmatige bloedtoevoer naar de longen. Concentraties gro ter dan 1,5—2 delen per mil joen gedurende twee uur vor men de uiterste toelaatbaar heidslimiet. Vooral planten, maar ook dieren kunnen ern stige schade ondervinden van te hoge ozonconcentraties. Boven staande „oerdegelijke" zinnen zijn geschreven door ir. H. Peters. Zij zijn te vin den in zijn boek „Van milieu vervuiling raar milieube heer", Dat boek is verschenen in de reeks „moderne medi sche inzichten" en een. beetje ingespeelde boekhandelaar zou er voor kunnen zorgen, dat iemand als bijvoorbeeld minister Stuyt het over twee, drie dagen kon gaan lezen. Maar zo iemand zou natuur lijk ook zijn kennis hebben kunnen putten uit het Che misch Weekblad van een dik ke maand geleden of uit een boek als Stikkende Steden van Lewis Herber en ook wanneer hij maar één van die zaken, had gelezen, dan zou de mi nister zich wel zevenmaal hebben bedacht voor hii de gemakkelijke kreet „ik ver wacht binnen zeer afzienbare tijd een blijvende verbete ring" losliet. In het Rijnmondgebied gaai» stikstofoxyden de lucht in en die blijven de lucht ingaan zo lang er gestookt wordt en ge stookt wordt er een heleboel. En in het Rijnmondgebied zorgen- industrie en auto's voor koolwaterstoffen en ze zullen dat nog een hele tifd blijven doen. Het kan maar heel weinig helpen wanneer de industrie het e«n tijdje kalmpjes aan doet; het zou misschien kunnen schelen in de stikstofoxyden, maar het kan ook best zijn, dat er als gevolg van de afremming wat meer wordt verdampt, dat je meer koolwaterstoffen in lucht krijgt. Ir. Post van den Burgh van Rijnmond heeft er reeds op gewezen, dat minder stikstof oxyden en meer koolwater stoffen bepaald niet minder smog en minder ozon bete kent. In Los Angelos is zelfs het tegendeel geconstateerd'. Zodra er wat ultraviolet op de stikstofdiüxyde en de koolwa terstoffen komt krijg je de griezelige ketting: ozon en smog, smog en ozon. En de hele troep, die daar in Rijn mond dan nog eens bijkomt. Minister Stuyt legde zo losjes weg ook nog een „praktische oplossing" op tafel: het ver keer omleiden, zodat het geeö bijdrage kan leveren aan de smogvorroing. Nu is reeds een paaT keer vrij duidelijk geble ken, dat de Rijnmond smog er ooft zonder auto's wel komt bijvoorbeeld op stille zonda gen maar goed, het zou best fijn zijn: de auto is nu eenmaal ee» producent van stikstofoxyden en koolwater stoffen. Toch zou minister Stuyt er goed aan doen eens op 'een werkdag om ongeveer half acht auto'tjes te gaan turven bfj de Botlek brug. Het gehele Botlek-Europoort-ge- bled wordt met auto'* en bus sen voorzien van zijn werkers. Dat zijn er, vooral voor de nog konstrucrende bedrijven erg veel en ik zie deze rege ring bepaald niet in de buidel tasten om de kosten van een „autoloze" of „autohalve" dag te vergoeden. Het is toch wel vreemd, dat we al weer een optimist aan hel milieufront hebben gekregen. Na de blijmoedige vuile-zee- zwemmer Kruis inga komt dokter Stuyt ons vertellen dat het allemaal niet zo erg is „Als dokter vind ik het wel erg dat iemand m een zodani ge sfeer moet leven, dat hij er last van heeft. Het lijkt mij echter heel onwaarschijnlijk dat astmapatiénten, aan de smog doodgaan". Over de dui delijke ellende, die deze men sen beleven, geen woorden, wel de op niets stoelende op merkingen over „verbete ring" in de nabije toekomst. Het is jammer voor de minis ter, het is bar en boos voor ons, maar Rijnmond zal nog jaren „smogmond" blijven. Met alle narigheid, schade en ellende vandien. P. S, Ylaardingen De gemeenteraad heeft woensdagavond, uitvoerig ge sproken over de problemen van het regionale woonwagenkamp in Schiedam. Aanleiding daarvoor was een brief van de bewoners, waarin werd aangedrongen op spoed met de voorgenomen verbete ring van het kamp. B en w hadden voorgesteld deze brief in de ver gadering van november te behandelen, omdat zij het plan hebben de raad dan een voorstel te doen. Die maand verder uitstel lag echter een aantal leden van de raad zwaar op de maag. De heer Emmelot (PvdA) vreest, dat het met het oog op de ko mende winter veel te laat zal worden om tijdig de nodige voorzieningen te treffen. In het kleine kamp met 45 wagens en ongeveer 200 bewoners zijn maar drie kranen en 12 we's. Drie maatregelen dienen on middellijk getroffen te worden, nl. het plaatsen van palen voor de elektrische leidingen die nu gewoon op de grond liggen en gevaar opleveren voor de kin deren; het veranderen van de we's. zodat ze ook zonder be zwaar bij koude gebruikt kun nen worden en het aansluiten van alle permanent geplaatste wagens op de waterleiding, in plaats van de nu aanwezige kranen buiten. De heer Emme lot vroeg het college te probe ren aan deze gerechtvaardigde eisen te voldoen. Mevrouw Van Gent-de Ridder (KVP) die zei groot respect te hebben voor de manier waarop de bewoners van het kamp tot nu toe gestreefd hebben naar verbetering van de al jaren du rende ontoelaatbare situatie, sloot zich bij het betoog van de heer Emmelot aan en infor meerde of het, in afwachting van het betrokken raadsbesluit en de goedkeuring daarvan, wellicht mogelijk is met werk zaamheden te beginnen ten las te van het gewone onderhouds- fonds. Zij vroeg van het college bij GS aan te dringen op spoed met de goedkeuring en met een uitspraak over de plaats van definitieve ks het te stichten de; s kamp. Mevrouw BellingwoutRoo den- burg (PCG) en de heren Ma- dern (VVD) en V. d. Veer (onafh.) sloten, zich bij de vori ge sprekers aan, waarna wet houder Van Duijn-Spruijt ver zekerde dat ook het college ver ontrust is over de ontoelaatbare situatie in het kamp. Omdat er door inmiddels gewijzigde op vattingen enige aarzeling be staat bij GS over het vaststel len van een plaats voor een nieuw regionaal kamp zijn de drie in dit opzicht samenwer kende gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis het er over eens geworden, dat ver beteringen aan het huidige kamp in Schiedam noodzakelijk zijn. Begin november zal de drie ge meenteraden een eensluidend voorstel gedaan worden en van GS is mondeling de toezegging ontvangen dat zjj spoedshalve willen proberen de financiering van het plan buiten de normale procedure om te regelen. Me vrouw Van Duijn was daarom van plan om de dag na liet raadsbesluit bij GS „op de stoep" te staan en, mochten GS niet in staat zijn hun toezegging na te komen, meteen een ge sprek op het ministerie aan te vragen. Zij wil daar dan proberen van 'rijkswege al in de overgangsfa- de geld te krijgen voor het kamp. zoals dat ook voor een nieuw kamp het geval zal zijn. •Met het gemeentebestuur van Schiedam zal zij bespreken welke mogelijkheden er zijn al vast met de uitvoering te begin nen en de kosten daarvan te be strijden uit het voor onderhoud beschikbare geld. In tweede instantie pleitte d« heer De Lange (D'fifi) voor een eigen Vlaardïngs woonwagen kamp (dat er echter volgens de huidige wetgeving niet kan ko men) en mevrouw De Vries* van der Spek (PvdA) liet weten de maand uitstel ten zeerste lê betreuren. Herbert was erg slordig. Hij raakte altijd alles kwijt. „Je moet het op een vaste plaats leggen dan kan het niet weg raken," zei moder steeds. Maar ja, dat ver- gat Herbert Hij legde het ergens neer en wist dan la ter niet meer whkr hij het had neergelegd. Dat was nu ook gebaurd met het boek van Arent, zijn vriendje. Hij had het ge leend en nu was hij het kwijt. Herbert had zijn kast helemaal leeggehaald. Maar geen boek. O, wat erg! Hij durfde niet zonder boek bij Arent aan te ko men. Nog eens even goed nadenken. Waar was hij het laatst met het boek ge weest? Een paar dagen ge leden had hij er nog in ge lezen. Hier, in zijn kamer tje, op bed. Dus kon het niet ver weg zijn. Herbert zocht zijn hele kamertje af maar vond niets. Hij vond het verschrikkelijk. Wat moest hij beginnen? Hij durfde het tegen niemand te zeggen. De enige oplos sing was precies zo'n boek te kopen en dat aan Arent te geven. Het was duur. Acht gulden. Maar het moest wel. De andere dag ging hij meteen na school naar de stad. Hij ging vier boekwinkels af. Overal was het boek uitverkocht. „We kunnen het wel be stellen," zei de juffrouw van de laatste winkel, „binnen een week kunnen we het dan toesturen." Ik kom het wel halen," zei Herbert vlug. Hij betaalde het al vast maar. Bijna ne gen gulden. Nog meer dan hij had gedacht. Zonde hoor. De andere zaterdag ging hij het boek meteen halen. Thuis deed hij het papier er af en toen stapte hij opgelucht naar Arent's huis. Arent was in de tuin en zag hem aan komen. „Ik kom het boek terug brengen," riep Herbert en met een triomfantelijk ge zicht hield hij het in de hoogte. Arent keek naar hem of hij water zag bran den. „Mijn boek?" zei hij. „Ja, je boek. De schat in het dal, weet je wel. Dat had ik toch van je geleend.*' „Maar dat heb ik verleden week al terug gekregen," zei Arent, „boe kan dat nu?" „Hè, doe niet zo flauw, grap jas," zei Herbert? hier pak an." „Echt waar, ik heb het al," hield Arent vol, „kom maar kijken" En inder daad, het stond netjes tus sen zijn andere boeken. De schat in het dal. Dat kon niet missen, „Wie... wie heeft... heeft dat dan teruggebracht?stot terde Herbert, het leek wel toverij, „Mam, wie heeft dat nieuwe boek van mij terug ge bracht?" riep Arent naar beneden. „De moeder van Herbert. Verleden week al. Ze kwam thee drinken en bracht hït gelijk mee, voordat het kwijt raakte," zei ze er bij" Herbert kreeg een kleur als vuur. Hij zei niets meer, rende de trap af en de tuin door naar huis. Dat zou hij moeder betaald zetten, wat gemeen om stiekem het boek terug te brengen wat.... Maar halverwege ging hij langzamer lopen en dacht nog eens goed na. Wiens schuld was het nu eigenlijk? Alleen zijn eigen schuld. Had hij het maar aan moeder verteld. Dan had zij gezegd dat het hoek al terug was, dan had hij zijn geld nog gehad en geen flater geslagen bij zijn vriend. Stom van hem. „Uilebibber", zei hij tegen zichzelf. Natuurlijk vertelde hij wel aan moeder wat er was ge beurd en later ook aan Arent. Want die begreep er helemaal niets van. Twee boeken. Hoe kan dat nu? Ze gingen het hoek samen ruilen voor een ander. „Jij mag het ook lezen", zei Herbert, „laat je moeder het niet terug brengen hooi. Anders gebeuren er week zulke rare dingen". ANKE Omdat het zo lang zacht en zonnig weer was zijn we eigenlijk onge merkt in oktober beland. Volgende week begint de herfstvakantie al. Fijn, weer een weekje vrij. Als het dan nog zulk mooi weer is kun je lekker buiten spelen of misschien ga je ook nog wel ergens naar toe. Het strand of de dierentuin. Daar is het nu rustig. Anneke Muller, zeven jaar uit Vlaardingen maakte deze leuke tekening. 1 Hans Grocnendaal, Singel 125 Schiedam (acht jaar>; 2 Marij ke Hoüerhoek, Polderweg 194, Schiedam-Kethej (12 jaar). Jul lie krijgen een boek thuisge stuurd. De oplossing van de puzzel van 25 september was: 1 V.S., 2 los, 3 auto, 4 aarde, 5 ringen, 6 draaien, 7 Israël, 8 na gel, 9 rood, 10 een of elf, II N.S., De plaats was Vlaardin gen- Liesbeth Nouens, Frederik van Eedenlaan 54 in Delft zou graag corresponderen met een meisje van twaalf of dertien jaar (niet moer op de lagere school) dat in een andere plaats woont. Zelf houdt ze van beatmuziek en zou het leuk vin den als de toekomstige atfirijf* vriendin een pasfotootje bij dl briel deed. In elk vierkant vul je horizontaal zowel als verticaal vier woor den in. Steeds dus een woord van links naar rechts (horizon taal) en hetzelfde woord ook nog een keer van boven naar beneden (verticaal). De om schrijvingen ziJn: in het vier kant links boven: l tuingereed schap, 2 vrouwtjesaap, 3 soort ceintuur, 4 Koninklijk Neder lands meteorologisch instituut (afk), vierkant rechts boven: 1 morsdoekje voor baby, 2 bergplaats in bureau, of kust, 3 stroomt je bloed doorheen, 4 boom, vierkant midden: 1 zo mermaand, 2 meervoud van ui, 3 aardig, grappig, 4 vloei stof om mee te schrijven. Vier kant links onder: l vruchtje aan een steeltje, 2 voedei tot je nemen, 3 toespraak, 4 vlug, haastig. Vierkant rechts on der: 1 getal, 2 plots opkomende gedachte, 3 een sprookje begint altijd met Er was 4 wo nen de vogels in- De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier uur. Denk aas naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing. Dus niet alleen op de envelop. Dóór zet je op: Aan Anke, Ver- ttïadiik 6—8, Delft. X i i VALLIE KOLD1TZ (Schiedam) Leuk, dat je nu ook meedeed, lk hoop dat ik vaker 'n oplos sing en briefje van je krijg. Je kunt elke week de oplossing in sturen. Dan heb je kans dat je 'n boek wint. En cus je 'n briefje schrijft krijg je antwoord in ons hoekje. Vind je het leuk in de vijfde? Je hebt nu zeker ook al wat huiswerk he? ROBBIE DE JONG) Vlaardin gen) Ik zit al uit te kijken naar je tekening. Als het 'n leuke is komt hij in ons hoekje te staan. Je had nog geen prijs maar dat komt wel hoor. Iedereen komt aan de beurt. Je had de oplos sing helemaal goed. Puzzel je nu ook weer mee? LEONTINE VOORBERG (Schie dam) Jij had de oplossing zo leuk versierd met bloemetjes. Die kunnen we nu best gebrui ken. Het wordt overal alweer zo kaalDe bladeren vallen van de bomen en de planten zijn nu ook weer zo zoet/es aan uitgebloeid. Vind jij de herfst en winter leuk? Ik niet hoor. Ik heb liever de zomer. AGES v. d. VELDEN) Vlaardin gen) Fijn zeg, dat je je tweede zwemdiploma hebt. Wij hebben ook een marmot gehad maar die is dood gegaan. Hij is drie jaar geworden. Dat is voor een marmot al oud hoor. Ze wor den hoogstens vier jaarzei de dierenarts. Is je broertje op de kleuterschool? Doe hem de groeten maar van me. HENNY VAN REY Vlaardin genKijk eens aan, een getypte brief. Dat is fijn duidelijk. Ih typ de jeugdrubriek ook altijd. Dat is gemakkelijker voor de zetters. Je hebt het netjes ge daan hoor. De oplossing had je ook goed. Wil je volgende keer nog even schrijven of je een jongen of meisje bent? Als je eens een prijs zou winnen weet ik niet welk boek ik moet uit zoeken. FRIEDA WILDVANK (Schiedam) Jij had een leuk tekeningetje bij de oplossing gemaakt. Mag ik de eerste prijs, vraagt het meisje. Van mij mag het wel hoor. Maar je begrijpt, er moet geloot worden tussen de goede oplossers. Maar je kontt ook vast wel eens aan de beurt. Doe maar steeds mee. WIMJAN KOK (Vlaardingen) Be dankt voor je tekening. Hij komt vast in ons hoekje te staan. Rijd jij wel eens met bus 56 door Vlaardingen? Je hebt in ieder geval goed geke ken hoe het er allemaal uit ziet. ANDRé RITMAN Schiedam Heb je je boek al «i£?i Schrijf me maar eens hoe je het vond. Je zou me ook nog een verhaal sluren, lees ik. Nu, daar ber. ik wel benieuwd naar. Ik hoop dat het gauw komt. Dit was het laatste briefje weer van verleden week. Dag alle maal veel grosten en tot schrijfs, ANKE b. Si hf ih al le V( Zalf Li Pi 0 Pi De Unie tie Be P£ Schu Wi 6— 4— ^ion Tei 4— -3 tie;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 4