Consumentenbond heeft plaatselijke werkgroep Eerste winst Intiem '55 Hulp voor raads" en commissielid Authentiek en spontaan Fiësta Gitana in Stadsgehoorzaal Publiekmaaktdruk gebruik van kopieermachine in postkantoor SP0RTHUIS LEO V.D. VALK - - fv* |gÈ|| I' door Aadries Ratsma RAADSLEDEN TWINTIG MAN WATER PATRICK AUTEURSWET Van 17 oktober tot 5 december Versoberings- actie voor vluchtelingen Gasunie kondigt geluidshinder aan SCHIEDAMSCHE COUKANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1971 3 Schiedam De Consumentenbond heeft in Schiedam een werkgroep opgericht die bedoeld is als hulp en steun voor de consument die op enigerlei wijze zijn. belang door het be drijfsleven, de overheid of anderszins bedreigd ziet. De stich ting van deze werkgroep is mede gegrond op het feit, dat er uit Schiedam nogal vaak een beroep gedaan wordt op de cen trale documentatie van de bond in Den Haag, Oprichter en eerste belanghebbende is de heer J .van der Most die lid is van de adviesraad voor de detailhandel en die vond dat zijn functie beter tot zijn recht zou komen als hij op een werk groep zou kunnen terugvallen. Hij hoopt dat steeds meer con sumenten, leden van commissies, wijkorganen en gemeente raadsleden een beroep op deze werkgroep doen. Belangrijk is daarbij dat de consumentenwerkgroep volkomen onafhanke lijk wil zijn van welke politieke groepering of geloofsovertui ging dan ook." pe heer Van der Most: „De con sumentenbond is landelijk wol goed geïnformeerd, maar de plaatselijke problemen .worden in Den Haag niet bijgehouden. Als ik als lid van de adviesraad' 1 De heer Van der Most denkt niet dat er nog veel andere gemeen ten zulten volgen met hét Instel len van werkgroepen, omdat dan het experiment onvoldoen de vanuit Den Haag begeleid kan worden. Het zal nog wel even aanlopen, als men be denkt dat de vergadering van aanstaande zaterdag de eerste is die de werkgroepen onder ling houden, terwijl die van Apeldoorn toch reeds in sep tember 1970 startte. creatiemogelijkheden zie ik wel een samenwerking ontstaan met wijkraden. van de detailhandel goed gein- gjj het bedrijfsleven blijkt dat er wil l"Q« li" formeerd wil zijn dan kan ik daar wel eens mijn licht over algemene zaken opsteken*, maar hier in Schiedam heb ik duidelijk behoefte aan een ach terban. Ik wist dat er elders van die werkgroepen bij wijze van experiment gesticht waren en vroeg in Den Haag of dat hier in Schiedam ook niet kon. Men was er niet meteen vóór omdat het experiment met deze groepen niet te uitgebreid moet zijn, maar later gaf de doorslag dat er in. het westen van. ons land nog geen enkele werk groep bestaat. De ervaringen elders zijn tot nu toe gunstig geweest. Aanstaande zaterdag is er voor het eerst een verga dering van voorzitters, zodat ik dan uit de eerste hand kan ver nemen hoe het in Apeldoorn Enschede* Venlo, Roermond en nog een paar andere gemeen ten gaat.** De eerste Schiedamse vergade ring is twee weken geleden ge houden, De heer Van der Most vindt het een mooi resultaat dat daar 34 personen aanwezig waren. Allemaal eigen leden, waarvan afgelopen maandag een twintigtal weer bijeen is gekomen om de officiële werk groep te vormen. Het zijn. ei genlijk twee groepen geworden, met elk een eigen voorzitter, waarbij de heer Van der Móst als algemeen voorzitter en coördinator tussen Den Haag en Schiedam optreedt. De groe pen hebben een taakverdeling doorgevoerd. Eén groep houdt zich bezig met het bedrijfsleven en de andere groep met de over heid en de wijken van Schie dam, le heer Van der Most heeft ge constateerd* dat de werkgroe pen alle lagen van. de bevolking vertegenwoordigen en dat de leden afkomstig zijn uit vrijwel alle delen van de stad. Er wordt «rekening gehouden met het feit dat er vermoedelijk een samenwerking zal ontstaan met bijvoorbeeld wijkraden en dat een consumenten-vertegenwoor diger ooit eens zitting zal nemen in commissies zoals voor het verkeer, recreatie en middenstand, Op de eerste ver gaderingen zijn reeds enkele onderwerpen naar voren ge bracht die mogelijk een behan deling uit een specifiek consu* ca entenoogpunt behoeven. He heer Van der Most: „de wa tertarieven zijn mogelijk een onderwerp dat het bekijken waard is. Op de vergadering werd gesteld dut ze nogal hoog Zijn vergeleken mei andere ge meenten. Wat daar van waar is, moeten we nog onderzoeken. fn 20U 'k ir'e W0' eenS ^eziS jollen houden met de bejaar den in Schiedam er. de moge- tjkheden voor hen om korting iv °P de RET-tarieven. i'e willen ervoor waken dat Rotterdamse bejaarde wèi een Schiedamse bejaarde Seen korting krijgt. Voorts zijn niet erg tevreden over de ;sPeelvoorzienmgen in de wij- «en. De overheid meent dat er «hmrekken geplaatst moeten gorden op betegelde speel plaatsen. Wij constateren dat rekken toch maar erg wei nig gebruikt worden en dat de -eugd mogelijk meer behoefte weft aan een stapel stenen en «al zand. Er is in deze aange- sgenheden niet aan de consu lent gevraagd wat hij wil. Ook de verkeerscommissïe heeft pen consument zitting. Toch is ja ,wd degelijk een consumen- jfibelang dat men veilig kan «rakelen en gemakkelijk kan Pikeren. Op het gebied van re- nog niet altijd die service gege ven wordt zoals dat bijvoor beeld bij de groot-bedrijven het Hij wil voorts niet dat de werk voren brengen, zegt hij: „Daar ben ik het gedeeltelijk mee eens. Het is echter niet te ont kennen dat zij altijd vanuit een bepaalde politieke en of gods- dienstige gezichtshoek redene ren. Kijk bijvoorbeeld ook maar naar de organisaties van detailhan delaren. Daar zijn diverse groeperingen en overkoepelin- gen. Wij menen dat het belang rijk is dat er ook stemmen ge hoord worden die uitsluitend het belang van de consument naar voren brengen, afgezien van welke andere achtergrond ook. De heer Van der Most wenst dan •ook geen verdere typering ie geven van de consumenten die hij achter zich verzameld heeft. Hij noemt ze „consument" en daarmee af. geval is. We vinden echter wel dat de middenstand in Schie dam er iets van probeert te .maken. Voorts zijn er garantie problemen met wel of niet op tijd ingevulde formuliertjes. Er zijn nog steeds colporteurs die lastig 2ijn en een ongeoorloofde druk uitoefenen." De heer Van der Most constateert dat er in de commissie stads ontwikkeling geen consument zitting heeft. Op dc vraag of ge meenteraadsleden geen consu menten zijn en als zodanig deze belangen reeds voldoende naar groep beschouwd wordt als een samenzwering van pottekijkers en hij maakt dit aannemelijk door op het feit te Wij2en dat hij als consument reeds zitting had in de adviesraad voor de detailhandel. Hij wil zijn. func tie beter tot zijn recht doen ko men, evenals die van. andere commissieleden. Hij hoopt dat alle leden, van de consumenten bond de strevingen van de werkgroep zullen steunen. Over drie weken wordt er weer ver gaderd. Dan zullen er urgenties aangegeven worden voor de verschillende problemen. Vlaardingen De tweede competitiewedstrijd van Intiem 1 heeft twee kostbare punten opgeleverd en wel tegen Favoriet 1, dat in ei gen huis met 3—7 verloor vande Vlaardingse tafeltennissers. Sjaak Opstal won al zijn partijen, terwijl Milan Bublik en Sjaak Hoogen- dljk ieder twee punten scoorden. Dat geeft in ieder geval weer wat meer zeihertrouwen in het team, dat bij keuze in de eerste klasse is ingedeeld. De Hollandiaan. vorige week ge start met eenzege, moest er dit maal aan geloven. In Maassluis won TOG met liefst 91 en dat zegt genoeg. Het enige tegen- punt scoorde Frans Meyer. ABM 1 verloor in de tweede klasse met 73 van Intiem 3 en De Windmolens kwamen tegen Oversehie 5 niet verder dan een 55 gelijkspel, Braber speelde niet mee en dat drukte een stempel op het team. Het junio- renteam van Intiem was .tegen Wilno uit Tilburg niet te stui ten. Met 9I wonnen Hans Jaap Oppenheim. Arie Kooy en Harry Vrijhof. Intiem 2 won met 73 van De Wild er t l en hier was het Robert Jan Fuchs, dia een hattrick op zijn naam bracht. Intiem 3 was tegen Al- blasserdam 1 nergens, het geen een 100 nederlaag bete kende. Bij de meisjes won In tiem 2 met 73 van 21-Up 2 en verloor Intiem 1 van TOGB 2 met 4—6. De overige uitslagen van de Vlaardingse teams waren: In tiem 2—TOG 2 2—8; B B 1- Intiem 5 8—2; Intiem 6—TOG 3 73; Intiem 7O'schie 1 82; Intiem 8—Atlant 3 82; Alex 2Intiem fl 5—5; Holl 3Ta- venu 1 64; Holl 4—TE '68 5 5—5; Holl 5—Diveko 4 0—10; AEM 2—Elan 11 1—9: B'hoek 1ABM 3 9—1; ABM 4—Gulf 3 30—0. IN DE PASSAGE tegenover de bioscoop'.,."- Tel. 26.6E20 Donderdagavond koopavond VOOR AL UW SPORTARTIKELEN ADIDAS PUMA DUKlA MUMMEL MATSURU judo" en karate REPARATIE LEREN BALLEN BINNEN ENKELE DAGEN. Vlaardingen Het VJaardings Kunstcentrum, heeft op 4 november een optreden van Fiësta Gitana in de Stadsgehoorzaal op haar pro gramma staan. Dit jaar is het de vijftiende maal dat Fiësta Gitana zich in Nederland presenteert. Het bijeenbrengen van artiesten die normaal niet met elkaar samenwerken blbkt een formulé te zyn die het „doet". Het is echter niet mogelijk ent voor een „Feest van de zigeuners" een gezelschap van uitsluitend bekende artiesten te for meren, eenvoudig om financiële redenen. Om toch eensgoede Fiësta Gitana samen te stellen heeft men dit maal contact gezocht met een Andalusische groep, die in ei gen kring grote bekendheid ge niet maar niet in de draaimolen van theater, radio en televisie wenst mee te draaien. Het op treden van deze groep mis schien hier en daar wat boers en niet zo gepolijst is in ie der geval authentiek. De bezoe ker van dit Fiësta Gitana kan dan ook zeker zijn van een spontaan optreden. 23 man tellende gezelschap dat in Londen Fiësta Gitana bracht, zijn partner Loli FIo- res, winnares van de grote prijs Pastor Imperïo 1971 van Cordoba, met als eerste zanger Naranjito de Triana, een van de vier belangrijkste flamencoizan- gers van het ogenblik. Onder de guitaristen is een 20-jarige met uitzonderlijk talent. Tenslotte bevindt zich in dit gezelschap een sensationeel trio „wilde" zi geuners, natuurtalenten zonder enige ontwikkeling of opleiding. Het Feest van de zigeuners is dit- Lcöen van het Vlaardings Kunst- maal samengesteld uit veertien artiesten: Curro Velez, eerste danser, artistiek leider en cho reograaf en sterdanser van het Schiedam In het hoofdkantoor van de PTT aan de Lange Nieuw- straat staat sinds vier weken een fotokopieermachine, waar het pu bliek voor slechts een kwartje en door het verrichten van enkele eenvoudige handelingen duplo's kan laten maken van teksten» mu ziekstukken en cijferlijsten» De kopiëermadune in de hal van het postkantoor Het laatste wordt natuurlijk veel gedaan door de leerlingen van scholen, die in de nabijheid van het postkantoor staan, boven dien is zo'n kopieerapparaat wel eens makkelijk als je ja huiswerk niet hebt gemaakt. Over het algemeen wordt er dankbaar gebruik gemaakt van de machine, weliswaar voorop gesteld, dat nog niet iedere Schiedammer van het bestaai) van het apparaat afweet. De directeur van het hoofdkan toor, de heer A. C. van Broek hoven, is tevreden over de gans van zaken. „De machine staat hier een maand - en reeds achthonderd mensen, hebben een kopie laten maken. Op het ogenblik verke ren we nog voor onbepaalde tijd in een proefperiode, maar dc bedoeling is, dat we een om zet van tweeduizend klanten voor het apparaat per maand •halen. Gebeurt dat niet, dan wordt de machine weer verwijderd, om dat het niet rendabel is, daar ziet het op het ogenblik echter nog niet naar uLt. Met het plaatsen van kopieerma chines is men begonnen in kan toren in Arnhem, 's Hertogen* bosch, Maastricht, Tilburg er» Nijmegen. Toen bleek, dat da machines in de2& plaatsen in een behoefte voorzagen, heefi men nog tien kantoren in ver schillende steden, waaronder Schiedam, van deze. apparaten voorzien. Het ziet er naar uit, dat de proef zal slagen. Zo zal de service verlening van de PTT zich steeds meer uitbreiden. De kopieën hebben een grootte van 29,5 cm bij 21 cm. Het le kopiëren papier moet je op een glasplaat leggen onder een laag plastic, je stopt een kwartje in de machine, dan hoor je wat gezoem en de kopie is klaar". Elke gebruiker van.de machine wordt er op gewezen, dat het fotokopiëren of het op andera wijze vermenigvuldigen van teksten, partituren, en bewer kingen in de regel verboden is, wanneer meri' geeri- toestem ming heeft van de componist, schrijver, bewerker of uitge ver. Dit geldt eveneens voor weten schappelijke en literaire tek- fc'ren alsmede voor boeken en tijdschriften of gedeelten daar uit. Houdt men zich niet aan deze regel, dan heeft men kans op een boete van maximaal vijfduizend gulden. De Auteurswet beschermt in Ne derland het, recht van de schrij- ver van muziek of van een *tuk tekst toi vijftig jaar na zijn dood, ook als deze een buiten lander is. Wanneer u twijfelt of u iets al of niet mag kopiëren, kunt u toe stemming vragen aan de Buma, een copyright-organisa tie, Marius Bauerstraat 30, Am* sterdam-17, tel. 020-156822. Automobilisten die 's morgens en vooral 's avonds in het komen de jaargetijde s/echt wegkomen, kunnen mits ze daar wol geW fegenaon willen gooien, toch vlot op weg gaan. Er is- te hunner gerieve een occu-hulpd/ensf in het leven geroepen door drie samenwerkende accubedrï/ven. Het is eigenfiYfe-een-uffferëief^g van een dienstverlening die in Rotterdam reeds Bestaat Het komf erop neer, baf er sfeec/s van 's morgens vroeg tofJs nachts twaalf uur een auto gereed staat met opladers en reparatie- werktuigen. In het weekeinde wordt gewoon doorgedraaid. Deze dienstverlening is nodig geworden doordat het door.de grote verkeersdrukte moeilijk hl eek om op tijd. bij, de Schiedamse klan ten vaor de deur te komen. centrum kunnen tot 28 oktober schriftelijk plaatsen bespreken door middel van een bestelfor mulier. Leden en niet-Ieden kunnen aan de kassa van de Stadsgehoorzaal kaarten, kopen vanaf 1 november dagelijks van 10 tot 1 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Vlaardingen De Hervormde Wijkgemeentc Immanuëlkerk gaat meedoen aan de versobc- ringsactie „Bengaals vuur* voor hulp aan Oostpakistaanse vluchtelingen. De actie start io Vlaardingen op 17 oktober tege lijk met het begin van dc Ge zin sweek, waarvan het thema luidt „Tolerantie in het gezin"» tn de gezinsdienst die op 17 okto ber in de Immanuëlkerk aan de Rotterdaraseweg om 10 uur wordt gehouden en wordt geleid door ds. A. J. Hoorn zat het startsein klinken. De versoberingsactie zal duren tot 5 december. De bedoeling van deze actie is dat alle Ne derlanders eraan zullen mee doen, dat wil zeggen dat ieder* een consumptie-artikelen dia niet strikt nodig zijn. Iaat staaft. Door op deze wijze ta vasten" wil men de solidari teit met wat ia Bengalen ge beurt waarmaken al is het een solidariteit die aldus de Her vormde Wijkgemeentc Imma nuëlkerk op geen stukken, na tegen de omvang van da ramp op kan. Maar op deza wijze kan een aanmerkelijk be- drag uit de mond worden ge spaard en worden gestort op één van beide gironummers on der vemelding Bengaals vuur; 1111222 t.n.v. Stichting Mensen in nood, 's-Hertogenbosch of 5261 tm.v. Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht. Vlaardingen In verband met werkzaamheden. aan haar transportnet die de gasvoorzie- ning niet zullen, beïnvloeden, zal de N.V. Ned. Gasunie bij de Le- pelaarsingel in Holy vandaag, morgen en vrijdag een leiding- deel drukioos maken. Deze werkzaamheden, die gedurende korte lijd met een krachtig ge luid gepaard gaan, zijn onge vaarlijk. aldus de mededeling van de Gasunie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3