Cash en Carry krijgt geen bouwvergunning F rustratie-weckemde leverde heel wat Kunstgrepen dekken wéér tekort Vredesweek Botsing op rijksweg 20 Behandeling begroting in november Commissie ivijst beroep af Esperanto-agendo Wi nkcldievegges Gemeente begroting 1972 SCHÏEDAMSCHE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1371 3 Da redactie behoudt xich het recht voer brieven verkort weer te gerven. Voor publicatie in tatiTtieriring komende stukke» worden met de volledige naam va» de inzender ondertekend Opname van. de stukken bete kent niet dat de redactie het met de mrekking van deze me ningen eens Is. Gedurende de vredesweek heb ben de leerlingen van de Sint Martinusschool zich intensief beziggehouden. Dat ging aan de hand van de „Ruziekrant", een blad vol vrede sproble ma tiek en een bijna lege voorpagina, die uitsluitend koppen als „Ajax- straat-Feijenoordsiraat", „Wat is ruzsie" en „Ruzie in liet groot" bevatte. De kinderen hebben hun eigen, krantje vol geschreven en de vijf mooiste resultaten zijn in de Wereldwin kel ten toon gesteld. De creativiteit van de leerlingen richtte zich niet alleen op huise lijke aspecten. Bij een uitge knipt artikeltje over de moord op de Cypriotische generaal Grivas tekent Birgit Bohm aan: „Als grote mensen ruzie hebben of haat, dan gaan ze soms zo ver, dat ze des enen gaan vermoorden of verwon den", En ergens anders: ,,Je hebt pok oorlog, dat komt altijd in de krant, bij voorbeeld bur geroorlog in Pakistan en Noorci- lerland". Hans Schellekens noteert bii een opgeplakt artikeltje over mas sa-arrestaties in Portugal droogjes: „Deze mensen heb ben ruzie", en wat eerder; „Het komt vaak voor bij de bus met het dringen. Het komt ook voor in de politiek. Ook in het verkeer, als er haast iemand tegen jou mooie auto rijdt. De ruzie groeit van klein tot groot". Oplossingen: „Jolanda Roeling schrijft: ,,Bij jezelf nadenken en zeggen; „Wat heb ik toch aan al die ruzie?" Zeiden ze dat allemaal maar, in de poli tiek, in Pakistan en in Noord- Ierland. Wereldwinkel Schiedam De gemeente-begro ting voor het volgende jaar wordt dit jaar wat vroeger be handeld dan tot nu toe gebrui kelijk was. De openbare behan deling van de begroting en van het investeringsprogramma voor de jaren 1972-1976 zal wor sen gehouden op maandag 22, woensdag 24, vrijdag 26, maan dag 29 november en eventueel op woensdag 1 december, tel kens om acht uur in de raad zaal van het stadhuis. De vergadering van de gemeente raad die op 27 december zou worden gehouden, wordt in ver band met hot kerstreces gehou den op maandag 20 december 1971. Schiedam Ondanks een beroep dat de heer J. W. Salari, eige naar van een cash- en carry bedrijf aan de Van Devon ter- straat, heeft ingediend bij de beroepscommissie bouwveror deningen tegen het besluit van de gemeente Schiedam, hem een vergunning te weigeren voor verbouwingswerkzaamhe den aan dit pand, heeft de eigenaar van het bedrijf toch geen bouwvergunning gekregen: de commissie heeft zijn beroep afgewezen. Tijdens dc behandeling van zijn beroen door dc commissie, eni ge tijd geleden, werd een juri disch steekspel gevoerd door Salari's advocaat mr. P. van Bochove en een woordvoerder van de gemeente over het al dan niet van toepassing zijn van het bestemmingsplan voor liet gebied waaronder de Van Deventerstraat valt op een ves tiging van een cash en carrybe- drijf. Het gebied is industriegebied en daardoor meende de gemeente, dat een bedrijf als dat van de heer Salari er niet thuishoorde. Verwezen wordt naar een uit spraak van de Amsterdamse rechtbank, waarin wordt ge steld dat het bedrijf zich duide lijk richt tot de consumenten dus niet op een industrieterrein thuis hoort. De commissie meent dan ook, dat de bouw vergunning terecht is gewei gerd. De commissie heeft het be roepschrift dat de heer Salari via zijn advocaat heeft inge diend, niet ontvankelijk. ver- Waard. De punten, die hij daar in aanvoert, worden stuk voor stuk te licht bevonden. De com missie meent dat andere ver kooppunten in het industriege bied slechts onderdelen van be drijven zijn en ziet daarin een duidelijk verschil met het be drijf van de heer Salari. Het argument dat de heer Salari wel een slijterij vergunning he-eft gekregen, vindt de com missie niet tellen voor een be wering, dat b. en w. dan wel met het bedrijf aan de Van De- ven te rstraa-t akkoord zouden zijn. De te-rm „onbehoorlijk be stuur", als verwijt aan het col lege in het beroepschrift opge nomen. vindt de commissie on- iuist. Een brief van de directeur van de woningdienst, waarbij goedge keurde stukken voor het bouw plan werden teruggezonden aan tie eigenaar van hei bedrijf vindt da commissia onvoldoen de vcor het argurner.', van Sala ri, dat hiermee tevens goedkeu ring voor da verbouw zou zijn verleend. Salari was reeds voor de aanvraag mei de werkzaam heden begonnen, totdat deze door door de bouwpolitie wer den stilgelegd. De commissie komt tot de slot som. dat het bedrijf inderdaad een vergunning moet worden •geweigerd en stelt daarmee de gemeente Schiedam in het ge lijk. Het advies van de commis sie komt in de raadsvergade ring van maandag 25 oktober in. behandeling. Vlaardingen Ongeveer 70 leid(st)ers cn voortrekkers/sters uit het gewest Zuid-Holland van de Nederlandse Padvinders, voelden zich st erk genoeg om het afgelopen weekeinde deel te nemen aan het frustratie-weekeinde dat werd gehouden op het Vlaardingse Padvinderseratrum aan de Broekpolderweg. De gemeente wil de molens die uniek zijn voor het stadsbeeld, bewarenIn samenwerking met de rijks dienst voor Monumenten zorg zaf gepoogd worden c/e molen De Vrijheid te restaureren en weer geheel bedrijfsklaar te maken. In de begrofingsnofa wordt de opmerking gemaakt dat hef co/Jege van b. en w. het oprichten van een co mité voor de mo/ens zatr willen stimuleren, In dat comité zouden dan tevens de eigenaren van de twee andere Schiedamse mo/ens zitting moeten hebben. Op de foto de wiek-lq_z£mo^ le^Dfi^ypih&id, zoa/s hij hef stadsbeeld in de rich ting Groen oord domineert. Schiedam Merkredon, la 20an de oktobro kiubvespero. Ce estos iu, kiu havas interesan te-mon por priparoli ie kado H. Letch sr Lekstraat lflü fa. Na het openings- en welkomst woord van de Gewestelijk Com- missaresse, akela Van Melle- I-iermans, hield de heer Schil der, hoofd van de afdeling voorlichting van het openbaar lichaam. Rijnmond, een inlei ding over het werk van de Cen trale Meld- en Regelkamer in Schiedam. Daarna werd druk gébruik gemaakt ven de gele genheid vragen te stellen naar aanleiding van deze inleiding. Tot slot van de eerste avond was er een mini-popfestival met een optreden van de Haagse beat- formatie Lava, dat dermate hoge aantallen decibellen pro duceerde, dat horen en zien verging. Jan Reneman boeide vervolgens het publiek met tal van luisterliedjes. De volgende morgen rond tien uur begon de frustratie tocht, die was uitgezet door leden van dc Centrale Westlandstam uit Naaldwijk. De route ging via vele industrieën, verontreinigde gebieden en wateren water monsters werden met behulp van een microscoop, in bruik leen van le VJaardingse Analis- tenschooi, op hun zuiverheid onderzocht) langs de weg Vlaar dingen, Hoek van Holland, Monster, Rijswijk, Delft en Schiedam. Terug in Vlaardin gen konden de deelnemers kij ken naar het frustratie-cabaret „Stal '71" van voortrekkers van Stam '68 uit Zoetermeer, Vervolgens sprak de heer J. Zwier, medewerker van het In stituut voor Natuurbescher- mingsedukatie (I.V.N.) over bet werk van 2ijn instituut en vertelde iets over de werkgroep „Milieu-edukatie", een samen werkingsverband van Scouting en het I.V.N., een werkgroep die tweemaal per jaar een weekeinde organiseert waarin een bepaalde activiteit op het gebied van. natuur, natuurbe scherming, milieubeheer enzo voorts aan de orde wordt ge steld. Tenslotte werd de bijeen komst besloten door akela Van Melle en hopman Retz. Zij spraken de wens uit dat dit weekeinde spel suggesties heeft opgeleverd, ter verwerking in de programma's voor welpen en verkennersbijeenkomsten. Maasland Zonder ook maar één schrammetje te hebben op gelopen kroop dc 31-jarige Maassluizcr C.G.R. gistermid dag om half drie uit zijn totaal vernielde Volkswagen. Op het driebaans gedeelte van rijks weg 20 onder Maasland nabij dc Nel weg was hij frontaal in botsing gekomen met do vrachtwagen van de 47-Jarïge Pocldijkse chauffeur J. A. L. M. De vrachtwagen reed in de rich ting Vlaardingen en de Maas- sluizer in tegenovergestelde richting. Eeiden waren aan het inhalen en zagen geen kans de middelste rijbaan tijdig te ver laten. Als een biljartbal kaatste» de VW na de klap in de berm om tegen enkele bomen defini tief tot stilstand te komen. De schade aan de vrachtwagen was gering. Hoek van Holland Twee Hoek se huismoeders van resp. 33 en 35 jaar oud, werden in het win kelcentrum in Rijswijk aange houden. De dames hadden goe deren in hun tas gestopt zonder deze te betalen. Er werd proces-verbaal opge maakt en het tweetal zal zich te zijner tijd bij de rechter moe ten verantwoorden. Schiedam Eén ding wordt bij het bestuderen van de begro ting van de gemeente Schiedam voor 1972 duidelijk: de roemruchte passage uit het programma van de groep van 23, waarin wordt gesteld dat geen verantwoordelijkheid moet worden aanvaard voor begrotingstekorten, kan worden ver geten. Nefc zoals vroeger heeft de wethouder van financiën (óók lid van de groep van 23) alle moeite moeten doen om het gat voor 1972 fce dekken. Ook nu lljkfe dat weer vrij redelijk te lukken. Er zijn tenslotte ge meenten, die er beroerder voor staan en een groter tekort heb ben (ongedekt) dan ruim 870.000. De Schiedamse burger zal moeten boeten voor het slecht uitgevallen gemeentelij ke huishoudboekje. Water-, gas* en huisvuiltarieven gaan om hoog. terwijl ook de zeehaven gelden worden verhoogd, al zal de bevolking daar geen pij» aan (hebben. De burger is dus het kind van da rekening, maar de wethouder van financiën baast zich te ver klaren, dat deze rekening niet 7.o hoog is. Ook andere steden moeten tarieven verhogen, om dat ze er anders niet uit komen. Overigens worden de verhogin gen nog op een redelijk peil ge houden, al dreigen voor de ko mende jaren telkens weer nieu we verhogingen, als de finan ciële toestand er niet heter op wordt. door Ton Huijssoon Er zijn voor het nieuwe jaar ook nog andere verhogingen aange kondigd. Ambulances, sportvel den, de Koopmansbeurs en het entrepot worden duurder in ge bruik. maar deze bedragen zijn naar verhouding nog ai feiein. Eurgemeester en wethouders hebben elk een beleidsnota ver vaardigd. waarin ze aangeven wat zo nu precies van plan zijn mot de portefeuilles die ze be heren. Dat is een verdienste, want men kan nu ongeveer we ten wat het college zich voor stelt in het nieuwe begrotings jaar te doen en zich tegelijker tijd een oordeel vormen over de gang van zaken bij de diverse diensten. Uit de aanbiedingsnota Is geble ken. dat we ons 7fl0-jarig eeuw feest in 1975 groots kunnen vie ren. Al heeft het college nog niet beslist of dit zal gebeuren en zo ja, op welke wflze, toch wordt vast 120.000 beschik baar gesteld. Dan hebben we alvast wat om straks een enorm feest te houden. Of zo'n investering verstandig is gezien de precaire financiële situatie waarin elders in de aanbie- dingsnotu wordt geklaagd, blijft hierbij wel de vraag. Re den te meer. om de plannen die momenteel bij dc SO in voorbe reiding zijn. met belangstelling tegemoet te zien. SOCIAAL RAADSMAN Van alle beleidsnota's bevat die van wethouder Colle de meest behartigenswaardige dingen, bij voorbeeld over het maat schappelijk werk in Schiedam, dat hopeloos achter loopt. Over een sociaal raadsman evenwel, het zozeer begeerde instituut door de groep van 23, vindt men in de beleidsnota geen woord. Toch is daarover een onderzoek gaande. De voorstanders van een sociaal raadsman zullen er tijdens de behandeling van dc begroting in november zeker op terug ko men. vooral omdat de groep van 23 de raadsman als priori teit nr. één beschouwt. Als je er dan niets over terugvindt in een beleidsnota die door een Üd- wethnuder van die groep is op gesteld, roept dit vragen op. Die zullen op 22 november dan ook wel worden gesteld. Na het lezen van de begroting voor 1972 kan men zeggen dat het ook dit jaar voor Schiedam financieel sappelen blijft. De gemeentelijke overheid wil wel, maar kan veel niet uitvoeren. Tariefsverhogingen, die de be volking moet betalen, vormen een oplossing, maar geen büi- vende.. Ook 1972 moet voor de bestuur ders wel een moeilijk jaar ?ijn, vooral omdat niets er op wijst dat er enige verandering zal komen ïn de financiële positie van de gemeente Schiedam en trouwens, van alle gemeenten. Financieel gezien zal dit colle ge dan ook wel moeten blijven doormodderen, ondanks alle overmoedige passages uit het programma van de groep van 23, De realiteit is nu eenmaal niet anders.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3