Jan Everivijn Een leven lang toneel en nog niet genoeg ervan s gr ST ADSGEWEST IS IDEALE OPLOSSING Optimisme over toekomst van slachthuis ONDANKS ONZEKERHEDEN: K D'66 en het dogmatisme/ pragmatisme Artsen en onderwijzers komen niet naar Maassluis 3 HULSBERG „TONEELBOND" CIIRISPIJN SR. TROELSTRA „HET MIRAKEL" B. en tv, van Maassluis: PROEVE MEER BETROKKEN Liefde en Vrede recipieert SCHIEDAMSCHE CÖURAi.T? SI.rSDAG 2 .;0/G:,IBER 1371 1 Jan Everv/ijn (77): /fAi heb ik dan oaif op hef grote toneel j staan, ik heb mij nooit „kunstenaar" gevoeld". Rotterdam Al meer dan zestig jaar is Jan Everwijn (77) ac tief in het amateurtoneel. De laatste jaren is hij een keer of tien jurylid geweest bij toneelwedstrijden, die werden geor ganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap. Everwijn: „Toen ik een jaar of zeventien, achttien was, zei mijn moeder op een dag, dat er een paar mensen aan de deur waren geweest voor mij. Zij wilden een toneelclub oprichten en mij daarbij hebben. Ik heb dat gedaan. Het was de katho lieke vereniging „Pius X". Die bestaat niet meer, want vlak vergissing van Troelstra". Het laatste stuk is vorig jaar uit gegeven. Everwijn: „Dat is ei genlijk geen toneelstuk van mijzelf. Ik heb het geschreven aan de hand van een oud Frans gegeven. Het heet „Zwendelaf- faire". voor het 25-jarig bestaan is hij opgeheven wegens financiële Als jurylid ibij toneelwedstrijde moeilijkheden." in het begin van zijn amateur- toneel-carrière heeft hij maar wat aan gespeeld, In stuur gebleven. Doordat zijn gezondheid verslechterde zag hij zich in dat jaar genoodzaakt 2ijn functie neer te leggen. de loop der jaren is er een Wel ging hij daarna nog door met stuk ervaring en kennis bij gekomen. Toch heeft hij met veel plezier stukken ge speeld, waar men tegen woordig gauw zijn. neus voor ophaalt en „draken",noemt. Stukken met titels als „Drank en misdaad" en „Pierre de galeiboef" duiden wel aan, dat het zogeheten „levensstukken" waren: „Maar dit is waarschijnlijk het soort toneel, waar de mensen altijd naar zullen blijven komen kijken." Aan het einde van de Eerste We reldoorlog bestond er een r.-k. toneelbond, die op het punt stond af te sterven. Niemand van het zittende bestuur zag het meer zitten en men dreigde af te treden, opvolgers of niet. Naar die laatste vergadering is Jan Everwijn ook geweest en daar vroeg men hem, of hij er iets voor voelde. Everwijn: „,Ik heb toen „ja" gezegd, hoe wel ik geen lid van één van de aangesloten verenigingen, was. „Pius X" was een gemengde vereniging en ik mocht geen lid worden. Eerst werd ik secreta ris en een jaar later ook voor zitter". Het aantal aangesloten verenigin gen verhoogde in de tijd van Everwijn van zeven naar tach tig. Tijdens zijn bestuursperiode bi] de „Roomsch-Katholieke Tooneelvereeniging" heeft hij ook een competitiesysteem voor het gehele land gemaakt. Zo konden de verenigingen on derling ook zien» wat men pres teerde. Ook met het beroepstoneel had hij contacten in die tijd. Rond 1920 was hij redacteur van „De Tooneelgids", een uitgave voor «et amateurtoneel, waar ook Louis Chrïspljn sr., een van de leiders van het toenmalige ..Rotterdamsch Tooneel". aan raeewe rkte. "Van Douis Chrispijn heb ik veel geleerd. Hij had in «ie tijd een toneelschool aan. do l^iergaardesingel, waar hij mij mee naar toe nam. Zo heb ik een groot deel van mijn inzicht opgedaan over het toneel, to neeltechniek enzovoort. Als amateur doe je dat nooit op. Daar moet je werken met al of niet aanwezig talent." *1*1 moest van de bezetter de bond verdwijnen en daarvoor in de plaats kwam N.A.T.U. Ever wijn is daar toen ook lid gewor den. Toen men moest gaan te kenen voor de „Kulturkam- wier" (ook de amateurs vielen daaronder) is de N.A.T.U. offi cieel opgeheven en na de oorlog weer „herleefd". Tot 1953 is hij daarna nog lid van het hoofdbe- regics bij diverse toneelvereni gingen. Onder meer in Rotter dam bij „V.Z.O.D." en „Luetor et Emergo", in Dordrecht bij „Art! et Amicitiae" en in Schie dam bij „Het Roomsch Too neel", Op dit moment doet hij een gedeeltelijke regie bij een onderafdeling van het „Nut" in Lekkerkcrk. Evcrwijn: „Ik zet dat stuk alleen maar in elkaar en geef ze wat aanwijzingen. Meer hoef ik er niet aan te doen". Jan Everwijn heeft ook toneel stukken doen uitgeven. Het eer ste was „Verdwaald". Hij schreef dit stuk naar aanleiding van „de vergissing van Troel stra". Na de Eerste Wereldoor log waren in Duitsland vrijwel alle heersers verdwenen en Troelstra verwachtte, dat Ko ningin Wilhelmina ook wel de langste tijd in functie was ge weest. Toen echter bleek, dat dat niet het geval was, heeft hij op een vergadering toegegeven, dat hij zich vergist had. Dit feit is bekend geworden als „,de heeft Everwijn wei gekke din gen meegemaakt. Eén daar van: „Ik moest een keer inval len voor een ziek jurylid. Dat was in Hulsberg, een plaatsje vlak bij Valkenburg, op mijn telegram, waarin ik vroeg, hoe ik er moest komen, kreeg ik als antwoord, dat Ik maar naar Valkenburg moest gaan, dan werd ik afgehaald. In Valken burg aangekomen, zag ik niets anders dan een leeg plein, vol met sneeuw, want het was op dat moment hartje winter. Ai- leen in een café in de buurt was nog wat licht. Daar ben ik maar heengegaan. Toen ik daar vertelde, wie ik was en waarvoor ik kwam, stonden een paar mensen op en toen bleek, dart zij er waren om mij op te halen. Het was de burgemees ter van Hulsberg met een mu ziekkorps. Zij hebben mij ïn een open landauer naar Huls berg gereden. Naast mij zat de burgemeester ln vol ornaat en voor ons liep de muziek. Een onvergetelijke gebeurtenis". In het begin van de dertiger ja ren werkte Evcrwijn op de re dactie van de „Maasbode". Op een dag kwam daar Johan de Meester jr. (vooral bekend ge worden door zijn „Elckerlyc-re- gies" in Delft) en die vroeg, of hij niet een stuk of honderd fi guranten kon organiseren voor de opvoering van het toneelspel „Het mirakel". In die tijd was dat een groot succes geweest van de Duitse regisseur Max Reinhardt. Everwijn: „Die figuranten had Ik vlug genoeg bij elkaar. Ik schreef gewoon een stukje in de krant. Bij de repetities was ik steeds aanwezig. Om de zaak (de figuranten) een beetje on der toezicht te houden en om Johan de Meester aan het werk te zien. Op zekere dag vroeg De Meester of Everwijn niet een rol wilde overnemen van één van de acteurs: een bisschap. Dat heeft hij gedaan en met veel plezier. „We hebben met dat stuk twee weken in Carré gespeeld en drie weken in de Groote Schouwburg van voor de oorlog, In de Aert van Nes straat dus." Tegenwoordig doet Jan Ever wijn het wel kalmer aan, maar zijn belangstelling voor het toneel is geenszins verzwakt. Regelmatig gaat hij naar de Schouwburg. Dat gaat gemakkelijk genoeg, want vanuit zijn kamer kim hij de Schouwburg zien. Het kost maar een paar minuten om er te komen. „Niet alles vind ik even goed. Natuur lijk niet. Maar de experi menten van tegenwoordig zijn vaak erg belangwek kend. Als ze goed worden gespeeld, mag ik ze graag zien. Die experimenten hou den het toneel levend en dat heeft het hard nodig." Maassluis Burgemeester ent wethouders van Maassluis zijn voor de vorming van een stadsgewest. Alle andere vormen van bestuur voor Rijnmond gooit het college overboord. De realisering van een stadsgewest met ver doorgevoerde gedecentraliseerde bestuurs- eenheden, wordt ideaal geacht en de gemeenteraad in overweging gegeven dat als zijn mening bij het bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond naar voren te brengen. De raad aal morgenavond beslissen. De Maassluise gemeenteraad heeft al ln een eerder stadium met nadruk gesteld dat er geen zgn. vierde bestuurslaag mocht worden gecreëerd en dat inspraak van de gemeenten/be volking bij elke toekomstige be stuursstructuur gewaarborgd moest zijn. Ook een afdoend fi nancieel statuut werd als zeer wenselijk gezien. Op grond van beide overwegingen zal de ge meenteraad morgenavond te gen het concept-voorontwerp van Wet gewest Rijnmond van de voormalige staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Van Veen, stemmen. Omdat ook de „proeve" van een voorontwerp voor een Wet ge west Rijnmond van een viertal burgemeesters uit deze regio uitgaat van een vierde be stuurslaag, wordt ook deze voorgestelde structuur als niet wenselijk gezien. De mogelijkheid die binnenkort in de Grondwet geschapen wordt om in plaats van be staande provincies of gemeen ten andere territoriale openba re lichamen ln te stellen, geeft het Maassluise college de gele genheid de raad voor te stellen de vorming van een krachtig stadsgewest te bepleiten. In een eerder stadium werd dat o.a. ook door Rotterdam, Rijnmond en Vlaardingen gedaan. Een gewest als hier bedoeld staat direct onder de rijksoverheid zonder bemoeienis van een pro vincie en zonder de aanwezig heid van gemeenten. De radd van het stadsgewest wordt zoals de huidige gemeenteraad door de inwoners gekozen, het geen volgens b. en w. van Maassluis tot gevolg heeft dat het gewestbestuur aanmerke lijk meer de bevolking aan spreekt dan thans het geval is Door decentralisatie van bestuur kunnen aan de onderdelen van het gewest bestuursbevoegdhe den worden toegekend, waar door, volgens burgemeester cn wethouders van Maassluis, mag worden verondersteld, de burger zich meer betrokken gaat voelen bij dat bestuur. f Schiedam De toekomst van het Openbaar Slachthuis in Schiedam zal afhangen van een groot aantal factoren, die zich in de slacht huiswereld buiten Schiedam voordoen en die van hieruit niet zijn te beïnvloeden. Er is een sluiting van onrendabele abattoirs aange kondigd, waarbij de slachthuizen zijn betrokken die tekorten ople veren. In de beleidsnota van de wethouder voor het slachthuis wordt de toekomst evenwel niet ongunstig genoemd, al is het niet mogelijk enige voorspellingen daaromtrent te doen. Het interieur van het Schiedamse Slachthuis Het Schiedamse slachthuis heeft te maken met een aantal facto ren, die het aantal slachtingen kunnen gaan beïnvloeden. Zo is onbekend wat er gaat gebeuren met het Openbaar Slachthuis In Rotterdam, welk bedrijf ver moedelijk over acht jaar 2al worden gesloten. Het is niet be kend of het wordt verplaatst en, indien dit het geval is, in welke richting. Verder is niet bekend hoe de acti viteiten van. de grossiers zich zullen ontwikkelen. De eisen ten aanzien van de export naar de Verenigde Staten en ten aan zien van de EEG zijn evenmin bekend. Na de eisen op hygië nisch en koeiteehnisch gebied, kan een uitbreiding van het la boratoriumonderzoek met be trekking tot vlees en vleeswa ren worden verwacht. lii het Schiedamse slachthuis neemt het aantal noodslachtin- gen door de steeds verdergaan de verstedelijking (ook Vlaar dingen en Maassluis behoren tot de keuringskring Schiedam) steeds verder af. Dit is ook het geval met het aantal kadavers. De steeds strengere eisen, die aan bedrijven warden gesteld om vervuiling van de lucht te gen te gaan, zijn ook van be lang voor het Schiedamse slachthuis. Naar men ver wacht, zullen de kosten van het toezicht op en de verwerking van afvalstoffen een stijging ondergaan. Ook moet rekening worden gehouden met een kos tenstijging in de personeelssce- tor. Tegenover de kostenstijging staat een stijging van de produktie, maar deze is onzeker. Een be- drijfsreserve kan in de toe komst worden gebruikt om eventuele verliezen op te van gen. Het slachthuis heeft voorlopige contacten gelegd om te komen tot grotere vleeskeuringskrin gen, waarin samenwerking in de nabije toekomst op allerlei terreinen, zoals bij voorbeeld af val verzameling en laborato riumonderzoek, voordelig kan zijn. Ook is de mogelijkheid tot specialisatie aanwezig. Voorlo pig wil men geen tarieven ver hogen, omdat dit de concurren tiepositie zou verzwakken. ALS LID VAN D'68 zou ik graag reageren cp een opmerking in uw artikel van zaterdag, 30 ok tober. „Samenwerken zonder eensgezindheid. In dit artikel suggereert u dat de raadsfrac tie van D'66 zich dogmatisch opstelt met haar opmerkingen over openbaarheid van versa deren. U vindt dit opmerkelijk voor een partij, -die zegt prag matisch te zijn. f Jammer, dat een deel van de vergadering besloten was, zo dat de burgers nooit te weten zullen komen, wat er precies gezegd is, en waarom Vincent Broeke zo iei reageerde. Ook de pers moet een oordeel vor men 2onder precies te weten wat er allemaal gezegd is). Pragmatisch betekent niet met alle winden meewaaien en te gen het eigen verkiezings-pro- gramma ingaan. Voor zover ik het altijd begrepen heb, betekent het zich pragma tisch opstellen, dat men in een steeds veranderende en in be weging zijnde maatschappij geen starre, van tevoren vast- liggende methoden wil gebrui ken om de vele problemen op te lossen. Iedere fatsoenlijke me thode is goed. Eén van de veie problemen is het gevoel van machteloosheid van de burgti. wanneer hij merkt dat hij geen enkele inbreng heeft in aues wat er beslist wordt; wanneer hij overal buiten wordt gehou den. Voor ieder ander probleem zou men kunnen zeggen dat Dr66 pragmatisch bereid is mee te werken aan een oplossing, en dat kan zijn door middel van besloten besluitsvorming. Maar men kan slecht van D'60 verlangen dat deze partij de kiezers beduvelt door zelf actief mee te werken aan het vormen van een nieuwe besloten groep. Dit heeft niets te maken met dog matisme of pragmatisme; al leen met eerlijkheid en fatsoen! Alle respect voor Vincent Broeke, die zijn kiezers niet teleurstelt. M. J, Spler-Walraven, W. d. Zwijgerlaan 48, Schiedam. Maassluis Het wordt steeds moeilijker om artsen, tandart sen, onderwijzers en ambtena ren naar Maassluis te krijgen. Al jaren zijn de bevoegde in stanties bezig om voor Maas sluis-West één of meer hulsart sen aan te werven; In dit ge bied waar 8.00Q mensen wonen is thans één huisarts gevestigd. Hoewel de Maassluise bevolking steeds verder toeneemt, breidt het aantal tandartsen zich niet uit. Zodat nieuwe bewoners van Maassluis genoodzaakt zijn in hun vorige woonplaats naar de tandarts te gaan. Hetzelfde is het geval bij het onderwijzend personeel. De heer Westerhof, hoofd van de Groen van Prinstererschool, verklaarde in de laatste fractie vergadering van de gezamenlij ke christelijke fracties, dat hij sinds augustus bezig is een leerkracht voor zijn schoot aan te trekken, zoner resultaat. De kandidaten voelen niet voor een „vervuild" Maassluis. Men heeft uitvoerig overwogen wat er te doen is tegen het overtrokken idee, dat zich steeds meer uitbreidt, als zou Maassluis niet meer te bewo nen zijn. Uiteraard was men de mening toegedaan dat de indu strie aan de overkant van de Waterweg en m Maassluis zelf nauwlettend in het oog moet worden gehouden. De indruk zou bestan dat de plantsoenendienst van Maas sluis weinig te betekenen heeft. Maar in de begroting voor 1971 is 2.6 procent (f 1.200.000) voor deze dienst uitgetrokken. Vlaardingen De Christelijke Jeugd Vereniging Liefde en Vrede houdt, in verband met haar.85-jarig bestaan, op zater dag 13 november in gebouw Triangel 's middags van twee tot vier uur een receptie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 3