UITBREIDING AANTAL KANTOREN VOOR WISSELEN VAN GELD [freuwj aars wensen voor liet Gemeen teziekenhuis Een koster ruimt het kerstfeest op Al drie jaar op zoek naar een eigen ruimte I,: êm 2 kranten voor één prijs! ij eer dienstbetoon van de PTT Initiatief Ziekenomroep iutodieven onderschept Gehandicapten spoHvereniging „De Ooievaars DRUK - m ANDERE SPORT SCHUUR „LENTEFEEST" CARNAVAL Loonstructuur metaalsector in discussie Bevorderd bij de politie Geen spreekuur burgemeester SC-IIEDAMSCHE COURj I iiinsdag 28 december 1971 "TONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 710938 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24294 Ichiedam De PTT gaat met m- jang van 3 januari het aantal kantoren waar pasmunten, gul dens en rijksdaalders kunnen worden ingewisseld, sterk uit breiden. Vooral voor het be drijfsleven is deze uitbreiding van belang. kt hoofdkantoor te Schiedam en het bijpostkantoor in Nieuw- land behoren tot de plaatsen, waar deze gelegenheid zal wor den opengesteld. Tot nu toe kon men voor de mun- tendienst alleen terecht op de hoofdpostkantoren en slechts enkele bijkantoren, doch met Het ligt in de bedoeling, da^ de ingang van eerdergenoemde kantoren, die bij de munten- datum worden hiervoor a He dienst zijn betrokken, ook wor- hoofdkantoren, bijpostkantoren den aangewezen voor het inne- en hulppostkanïoren eerste klas es aangewezen, waardoor het aantal kantoren, dat is In geschakeld in de „munten- denst" op byna 500 komt. men en uitgeven van guldens en rijksdaalders. Het aanbie den en het in ontvangst nemen van munten zal ook worden vergemakkelijkt. Behalve de bestaande geldt elm a chines, zul len nieuwe geldsorteer- en tel- automaten in gebruik worden genomen. De automaat Is voor zien van een daaraan gekop peld ïellertableau en op de ba lie f aan het loket wordt een clectronische bedragtelier ge plaatst, waardoor zowel de lo ketambtenaar als degene, die geld komt aanbieden, de bedra gen kan aflezen. Op de kantoren zün dc papieren wikkels reeds vervangen door plastic muntzakjes. »r Schiedam is dit initiatief irieuw. In Haarlem bij voor- héld verzorgd men al enkele jaren een dergelijk program- Telefonade". Dit wordt verzorgd door de ziekenradio „Parade" in het „St. Joannes ée Deo "-ziekenhuis in die stad. rj. ElJen Vogel, medewerkster asn deze omroep: „Wij doen et al enkele jaren, omdat wij iaar de zieken toch een enorm plezier mee blijken te doen. gaat alles in nauwe samen werking met de zaalzusters om- ial er wel eens patiënten zijn, ";eop een dergelijke wens, wat ha ziektebeeld betreft, nega te! reageren. Wel wordt voor chiedam De Stichting Ziekenomroep Schiedam gaat op Ou dejaarsavond een proef nemen met nieuwjaarswensen, die direct uitgezonden worden. De bedoeling van dit initiatief is, volgens omroeper Wïm van de Steen, de zieken op deze avond een geluid van het thuisfront te laten horen. In andere gemeenten wordt dit al een tijd met succes gedaan. De zie kenomroep hoopt hier als het succes heeft dan ook mee .door je blijven gaan. A-- Schiedam Vóór de coulissen is het kerstfeest een gebeurte nis, geur en wijding. Achter de coulissen voor predikanten een „tiendaagse veldtocht" als men de jaarwisseling er bij rekent. Achter de coulissen ook een aangelegenheid van ver sieren en opruimen, bergen kerstgrocn die aan- en afgevoerd «orden en van dienstverlening aan mensen die Iets komen doen op de kerkelijke podia. Kosters weten ervan mee te praten. Zy hebben een speciale kijk op die gezelligheid. Daar om midden in deze tijd van bezinning ccn praatje met een van hen: A. Winkel in de Magnalia Deikcrk aan de Albarda- siraat, een der drukste kerken in deze dagen. ,,Zc weten onze kerk steeds meer te vinden. De akoes tiek ïs er erg goed. Vooral voor zangkoren die concerte ren. Het podium is weken lang in bedrijf". Koster Winkel is overdag ie mand in stofjas die in een fors tempo door de zalen en lokalen gaat, intussen aan wijzingen roepend naar een paar jongens die hem in deze vakantietijd graag wil len helpen. Die aanwijzingen voorkomen enkele onhandig heden die uitsluitend te voor zien zijn als je vaker „assis tentie" van jongelui hebt. De heer Winkel weet temidden van de wanorde ergens twee koppen koffie vandaan te ha len, een tafeltje in een bij- ruimte te ontruimen en zo zijn kantinetijd met een in terviewtje te combineren. „Deze kerk doet het al acht jaar erg goed. De ruimte is gezellig. Ook als alle plaat sen bezet zijn, zit je toch niet ver van de preekstoel en het podium af. Er worden hier steeds meer concerten gegeven. De mensen kunnen hier gemakkelijk binnenko men. Er is parkeerruimte en de garderobe is goed ruim. Dat is toch wel een heel ver schil met vroeger. Als je dan de deur van een kerk open deed, had je altijd het gevoel of er heel hard boe geroe pen zou worden. Tegenwoor dig zie je de mensen veel on- tiedwongener binnenkomen. Er is alleen wel een verschil le zien tussen de eigen kerk mensen en buitenstaanders. Laatstgenoemden bewegen zich toch wat onwennïger. De jongelui van elders zijn bovendien wat voorzichtiger met het gebouw". aiedam De Rotterdamse po- die heeft maandagavond op !t Maastunnelplein een auto Tiet vier inzittenden aangehou den. De auto was omstreeks ze- pn uur gestolen op de Delf- ■andseweg in Schiedam. Toen eigenaar van de auto, de ieer M., bij de politie melding Md gemaakt van. de diefstal, waarschuwde deze de Rotter damse politie. Tegen het vier- •al,_ twee 16-jarjgen en twee 19- örige jongens, van wie één Ne derlander en drie Bel gén, is proces-verbaal opgemaakt. Inbraak bij Schmeink fcedam Bij de technische •Reisonderneming Schmeink ■u is maandag ingebroken. Er forden tien flessen gedistil- ,;Êr£i drie kerstpakketten en :ei bluidenbusje vermist. de patiënten gewacht tot hel laatste moment om te vertel len, dat er een wens voor hen op de radio komt. Door middel van de zuster of zo. Ook dat hang helemaal af van de con ditie van de patient." Wel vond juffrouw Vogel het gok-element in Schiedam erg groot. Wim van de Steen, hier over: „Het is wel zo, dat wij ons erg afhankelijk gemaakt hebben van. het aanbod, dat spontaan komt. Maar nu juf frouw Vosel dat uit haar erva ring weet, zullen wij dat in een bespreking wel doornemen. Het is natuurlijk zo, dat wij wel een paar afspraken gemaakt heb ben. Toch is dat aantal te ver waarlozen, maar daar zullen we dan iets aan veranderen." De proef, die dus op Oudejaarsa vond genomen wordt, is vooral bedoeld voor familieleden en kennissen van de patiënten en het verplegend personeel van hét Schiedamse gemeentezie kenhuis, die op Nieuwjaarsdag niet in staat zijn, naar het zie kenhuis te komen. Zij kunnen op Oudejaarsavond tussen half elf en half één opbellen. De te lefoonnummers, die hiervoor gereserveerd zijn, luiden: 704671 en 706870. De telefonische wensen zullen door omroeper Wim van de Steen aan elkaar wprden ge praat en omlijst door een gezel lig muziekje rechtstreeks te be luisteren zijn. Hij hoopt, dat de telefoons niet stil zullen staan. Toch zal hij rekening houden met de ervaringen, die juffr. Ellen Vogel bij „haar" zieken omroep heeft opgedaan: „Als je iets wilt doen slagen, moet je het helemaal regelen. Je mag en kunt niet alles laten afhan gen van patiënten of hun thuis front. Daarnaast moet 't ge woon gezellig blijven, zeker als je 't op oudejaarsavond doet." ?5 Schiedam De Schiedamse sportvereniging voor gehandicapten „Dc Ooievaars" zoekt onderdak. De vereniging is op zoek naar een ruimte, waar de leden zich kunnen uitleven, in verschillende takken van de sport, zoals basketbal, zit-volleybal, tafeltennis en boog schieten. Momenteel beschikt de vereniging twee avonden in de week, maandag- en donderdagavond, over een ruimte in de gist- en spiritusfabriek „Hollandia" aan dc 's-Gravclandseweg. De ene avond wordt er druk gesport, dc andere wordt ev gezellig gepraat, waar ook veel behoefte aan is. ''«ÜMtr rtu vars hit uniek* aanbad 2 kmntti» t* entvinjin voor de prijs val» één: i "itiifwche Courant m« nieuwi uit uw scad «n omgevinr. «n het ftotterdamsehB mee htt tuuie iïnnen-«n buitenlandse nieuwa. Geef ons nu opdacht ook bit fl "'^da^en jracij, aondar inije vtrplichtinj, do SC 4- RN te bezorgen en ontdek g Kif de velt pluspunten. Deze bon in optn envtlop, zonder pomttel. sturen Rotterdamach Nieu^fbltd, antwoordnummer 834.Rotterdam de SC RN 14 dijen gradf Mirt «B.I.V.Ï.. wconpi. telefoon in gebruik mochten nemen. Dp gemeente zei geen ja, maar stond er bepaald niet afwijzend tegenover. En ineens moest ik constateren, dat de •wijkvereni- ging „Nieuwiand" de oude school reeds betrokken had. Dat is een voorbeeld. Maar ik geef de moed niet op. Ik blijf zoeken". Toch zijn die twee avonden te weinig, mede gezien het feit, dat de sport de enige manier voor een gehandicapte is om li chamelijk iets te presteren. De sport wordt dan- ook met veel enthousiasme beoefend. Mevrouw C. W. van Roljen-De Waart, penningmeesteres van. de vereniging, weet daar meer over te vertellen. ,,We verkeren op het ogenblik in een hopeloze situatie. De behoefte om aan sport te -doen wordt bij de ge handicapten steeds groter, maar we kunnen nergens spor ten. Bij „Hollandia" kunnen we alleen maar tafeltennissen. Die ruimte die we daar hebben is net groot genoeg om er drie tennistafels naast elkaar te zet ten en. dan kunnen er nog wat mensen langs "de kant zitten". „Dat is natuurlijk niet ideaal, want we willen ook wel eens een andere sport doen. Daar komt bij, dat men bij „Hollan dia" heeft gezegd, dat we zo langzamerhand maar eens naar een andere ruimte uit moeten kijken, wat we overi gens al drie jaar doen. Maar overal gaat de deur voor 0n;e Kroo!sts vtns ,s em eigcn onze neus dicht. t,lk wil een ruimte, waar we kun nen soorten, al is het een oude schuur, kan me niets schelen. Als we maar een ruimte krijgen, dc rest komt vanzelf. Sommige kennissen hebben zich reeds be reid verklaard om de ruimte, die we eventueel krijgen, op te knappen, er elektriciteit in aan te leggen en voor verdere voor zieningen te zorgen. Maar ze willen ons nergens heb ben. Een gymnastiekzaal- een paar avonden in dc week zou ook ideaal zijn. Die krijgen we niet. omdat we te veel rommel maken. Dat is wel waar, rol- De zou zijn, als die ruimte ook ge schikt zou zijn voor de slalom, hardrijden in de rolstoel. Een andere motivering voor het niet beschikbaar stellen van een ruimte is, dat we ons onder de validen moeten begeven. Dat doen we vaak genoeg. Aiie leden van de vereniging hebben dagelijks met validen te ma ken, maar iedereen wil toch ook wel eens met iemand spre ken van zijn eigen groepje? Nou. de gehandicapten ook. Er is alleen geen gelegenheid, waar dat kan. Nu komen ze allemaal naar mij toe. Dat vind ik hele maal niet erg, maar op den duur is dal toch ook geen houd bare situatie. Hadden we maar een oude schuur". Mevrouw Van Roijen wil niet zo veel zeggen over de actie „Lentefeest" van Rietje Ko- nïngs. ,,JIet is natuurlijk een prachtig initiatief, maar eer dat clubhuis voor gehandicap ten klaar is, waar de actie voor worde gehouden, zijn we vijf jaar verder en voor die tijd wil ik toch echt een ruimte hebben. Bovendien zouden we in dat clubhuis maar een avond per week mogen sporten, cn dat is veel te weinig. Mevrouw C. W. van Royen— De Waart op haar praatstoel in een groot aantal sympathi santen, wat een week geleden aan het licht kwam tijdens een bijeenkomst van de leerlingen en het personeel van de scho lengemeenschap „Nieuwlant". De leerlingen hadden vóór Kerst mis een collecte gehouden op school voor de aanschaf van een rolstoel ten behoeve van „De Ooievaars". Tijdens de bij eenkomst sprak mevrouw Van Roijen namens de vereniging een dankwoord, dat zo insloeg, dat bij een tweede inzameling genoeg geld werd opgebracht om nog een rolstoel te kopen. De opbrengst van die actie is nog niet precies bekend, de vereni ging mag het zelf besteden. stoelen laten altijd wat moddcr- sporen achter, als ze net van buiten komen, een prothese geeft al gauw zwarte strepen op de vloer. enige sport, waarin we mo- Bii het Joh. Struasspiein kwam een houten noodschoot leeg te staan. Zo gauw ik dat wist bei de ik de gemeente op. of we die ment eel uitblink en. is taf clien- nis. Op landelijke toernooien hebben we al een aantal prijzen in de wacht gesleept. Dat is voor een deel te danken aan onze trainer: Peter van den ruimte, waar we zelf aanspra- Broek van "1 SF kei ijk zijn voor dc schade, die Ondanks dc tegenwerking bij bet wc aanrichten en waar we wat zoeken naar een geschikte vaker terecht kunnen dan twee ruimte, mag de sportvereniging keer in de week. Het -mooiste „De Ooievaars" zich verheugen ..De Ooievaars" viert 29-januari carnaval in de aula van de scholengemeenschap „Spie- ringshcek. Evenals vorig jaar komt er weer een carnaval ge zel schap uit Fijnaarl. De op brengst is bosiemd voor het opknappen en aankleden van de to zijner tijd beschikbare ruim te, waar het bestuur naar blijft zoeken. Het bestuur bestaat tegenwoordig uit de heren C. Kroont, voorzit ter, B. Florijn, secretaris, me vrouw Van Roijen. penning meesteres en de heren P. van Miii, tweede secretaris en J- FdoI, tweede penningmeester. De grootste wens is een oude schuur, die de leden van de „Ooievaars"' op het ogenblik ruim dertig, naar eigen inzicht kunnen opknappen. Koster Winkel heeft tijdens deze uitlatingen een pakje in ontvangst genomen, jongens verteld waar wat te vinden is en gevraagd of ze een sta pel stoelen ergens heen wil den sjouwen. Er is in die paar minuten een leveran cier geweest en net als hij verder wil praten, komen er twee dames iets terughalen van een kerstspel. Een mi nutenlange onderbreking. Een snelle klauterpartij naar het balkon naast het or gel. Het leeggieten van een stenen kruik. Het maken van een papieren prop ter afslui ting. zodat het boodschap penmand je van de dames droog blijft. Met een vrolijke lach geeft de heer Winkel toe dat dit afwisselende werk hem goed bevalt. Hij en zijn vakbroeders zijn vol komen eigen baas. Ze wor den gecontroleerd door men sen die zich vrijwel nooit als echte werkgevers gedragen. Ze maken vrijwel allemaal lange dagen van 's morgens vroeg tot nogal eens laat in de avond. In de december maand is de agenda van de heer Winkel volgekrabbeld. Dan zijn er weinig vrije avonden. Hij bekent wei dat je als koster veel werk op je hals kunt halen als dat je aard is. Illustratie hierbij is de versiering.Iemand vroeg of de kerk versierd kon wor den. De koster zei: „Ik hang wel wat op"'. Resultaat: vele uren^ werk aan smaakvolle versieringen. Relativering: „Ik kan, ais ik daarom vraag, aardig wat hulp krij gen". Schiedam Voor de leden van de Metaal Dedrijfsbond van de nvv die werkzaam zijn bij de Dok- en Werf maatschappij Wil ton-Fijenoord NV wordt dins dag 4 januari een bijeenkomst gehouden in zaal „Rotonde" in het Rotterdam se Groothandels- gebouw. Op deze avond geeft de heer A. Schraven made, di strictsbestuurder van de bond, een uiteenzetting over de loon structuur, in de nieuwe CAO.. De vergadering begint om acht uur. Schiedam Bij de Schiedamse politie krijgen drie ambtenaren per 1 januari een hogere func tie. De hoofdagent H. O, van Haagen wordt brigadier, de brigadier J. F. van Biezen krijgt de functie van adjudant, evenals briga dier J. van der Loo. Schiedam Burgemeester H. Roefsema is maandag 10 janua ri verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1971 | | pagina 1