WEES UW EIGEN „REFORM-DOKTER 1 Overlast door ongedierte in Schiedam neemt toe Krediet voor verplaatsing van bibliotheek-filiaal in Kethel ONDANKS MODERNE HYGIËNE De gebloemde schaal De prijswinnaars De nieuwe puzzel Brievenhoekje tk&> Hallo allemaal Voor* de jeugd Wie schrijft eens? Schiedam „De belangstelling a voor macro-biologisch voedsel en bomeopatische geneesmid delen groeit", zegt de heer G. Kluit, eigenaar van een re- formhuis op de Westvest. „De mensen worden zich er steeds meer van bewust, dat het voedsel, dat zij eten alle kracht heelt verloren, die er oorspronkelijk in zat. Die ge bleekte bloem, waar tegen woordig zoveel over wordt ge praat, bevat geen greintje vi- - tamine meer. Bij mij kopen mensen bloem om zelf brood te bakken". Een van zijn klanten: „Dat brood Is heer lijk, als ik naar familieleden of kennissen ga, neem ik op hun verzoek vaak een brood mee", GEZOND De heer Kluit- „Het reform- voedsel is zeer gezond. ïk eet het zeli ook en ik voel me er erg goed bij. Mensen die over stappen op het reformeten, knappen zienderogen op. Je blijft er ook jong bij. Een Roemeense professor beeft een vitaminepil uitgevonden, die de ouderdom belemmert toe te slaan. De nu zeventigja rige professor ziet er als veer tig uit. De pillen zijn bestemd voor mensen, die de veertig gepasseerd zijn". „Het belangrijkste verschil met gewone levensmiddelen is, dat in reformvoedsel geen chemi caliën zijn verwerkt, kleur stoffen evenmin. Dat wil zeg gen, dat de gebruiker ervan minder vergif naar binnen krijgt. Daar staat tegenover, dat reformvoedsel sneller be derft. Er zit mets doorheen, dat de bactenen doodt". Dat het reformvoedsel veel duurder is dan normale le vensmiddelen, ontkent de heer Kluit. „Het scheelt slechts een paar centen. Dat komt, omdat het niet m grote hoeveelheden geproduceerd wordt. De meeste artikelen komen uit Duitsland. Daar is ook een stijgende belangstel ling voor het macro-biologisch voedsel". LUN noeg geen vet in zit. Om toch aan de hoeveelheid vet te ko men, die de mens nu eenmaal nodig heeft, zijn er in de re- formhandel speciale zonne bloemoliën en plantaardige margarines. In het reformhuls is er voor elk wat wils: soepen, koeken, die zijn gemaakt van ongebleekte bloem, honing, jam zonder kleurstof, rietsuiker, rijst, tar we vlokken, melkpoeder, ha zelnootmoes, maar ook ver schillende vruchtensappen. Voorts heeft de heer Kluit m zijn winkel sappen van ver schillende krulden, onder an dere flesjes knoflooksap, ko riander- en als ems ap. HOMEOPATISCH hoofdzakelijk door vegetariërs en naturisten gebruikt. Onder hen waren er, die altijd op blote voeten liepen om zoveel mogelijk volgens de natuur te leven. Nog steeds stijgt de vraag naar het reformvoed sel. Met het gevolg, dat er in Nederland nu reeds dertig xe- formhuizen zijn en tweehon derd verkoopadressen voor de „zuivere" voeding. De heer Kluit heeft ook homeo- patische geneesmiddelen m zijn zaak, geneesmiddelen, die bereid zijn uit zuiver na tuurlijke produkten. Voor elke kwaal is er een medicijn. Het heeft op chemische genees middelen voor, dat het geen vergif is. Het Is niet mogelijk door een overdosis ervan te worden vergiftigd. ïet reformvoedsel is goed voor de slanke lijn, omdat er nage- De heer Kluit vertelt, dat het De heer Kluit is ervan over- reformvoedsel in de jaren tuigd, dat de geneesmiddelen dertig in de belangstelling m de meeste gevallen effect kwam Toen werd het echter hebben. „De gebruikers ervan raadplegen in de meeste ge vallen eerst een dokter", zegt Kluit, „ook zijn er mensen, die hun kwaal niet ernstig ge noeg vinden om er mee naar de dokter te gaan en de kwaal dan met homeopatische mid delen proberen te genezen". ,Het reformvoedsel wordt veel gebruikt door mensen, die op dieet zijn, maar tegenwoordig ook door hen, die de ouder dom met angst tegemoet zien. Wanneer je reformvoedsel ge bruikt, voel je je er beter op worden. Met het oog op het oude gezegde „beter voorko men dan genezen", komen er ook veei jonge mensen, om zo lang mogelijk hun jonge uiter lijk te sparen". SUGGESTIE De heer Kluit gelooft niet, dat het effect van het gebruik van reformvoedsel en homeopati sche geneesmiddelen berust De heer Kluit afs voorlichter over en verkoper van de re form-pro dutten. op suggestie. Hij voert aan, dat er in verschillende landen serieuze proeven mee zajn ge daan in ziekenhuizen. De proefpersonen knapten zien derogen op, terwijl ze zelf met wisten hoe dat kwam, dat werd hun later verteld. Het assortiment reformartike- len blijft groeien. Tegenwoor dig zijn er voor dames, die wiet tegen normale panties kunnen, reforpamties te koop, due met een speciale kleurstof zijn bewerkt. Ze irriteren de huid niet. Ook is er nu coffeünevnje oplos- koffie te koop, flessen levens kracht. vruchtenthee en pak ken zeezout. Voor een paar centen meer misschien een langer leven. Schiedam Ondanks steeds verdergaan de hygiënische zorg voor de Nederlan der, ondanks betere huizen, betere leef omstandigheden en een enorm pakket ai dan niet biolo gisch actieve schoonmaakmid delen, neemt in Schiedam de over last aan ongedierte toe. Plaatsvervan gend directeur A. Wessel van de ge meentelijke V.R.O.M.-dienst ziet als oorzaak: buitenlanders vesti gen zich in deze stad, maar ook de Schiedammer heeft veel meer contac ten met het buiten land dan vroeger. De dienst heeft een speciale afdeling die zich bezig houdt met het verdelgen van ongedierte en insecten Vlooien, wandluizen, mie ren, kakkerlakken, vliegen en muggen worden met kracht bestreden. Een paar honderd keer per jaar wordt de VRÖM-dienst ge beld door mensen die last hebben van vlooien, hetzij die- renvlooxen, hetzij mensenvlooien, of van aasvliegen. Af gelopen zomer werd de VROM soms drie a vier keer per dag gebeld voor assiten- tie. „Bij mieren of zo kunnen de men sen het wel af met een busje van de drogist. Maar kun nen. ze het niet meer zelf afhande len, dan kunnen ze bij ons terecht. Wij hebben een spuit- middel en verder elektrische appara tuur, het is het idee van een verfspuit met een compres sor De mensen moeten wel betalen voor zo'n behande ling. De prijs kan lopen van ƒ15 tot 5000. Met wat voor verdelgings in ïddel men werkt wil hij met zeggen: „We "willen geen re clame maken en het is niet belang rijk." Hoe de bestnjdings- methode in zijn werk gaat, vertelt de heer G. van der Tuuk, die toezicht houdt op de verdel ging van ongedier te. „Ik ga eerst kij ken wat voor onge dierte het is en waar het vandaan komt. De Insecten kunnen onder meer uit planten komen. Bij hondenviooien bijvoorbeeld bespui ten we de vloeren van de kamers Aan de honden doen wij mets, dat moet de dierenarts doen. Hebben we kakker lakken, die zitten meestal op warme plekjes. Dan moe ten we van bulten af m het gebouw naar de kern toe werken en zo de plaats ontdekken waar ze zitten en ze op die manier ver delgen. Soms ma ken we wel eens mee, dat het onge dierte overal achter en tussen zit. de boel moet dan ge sloopt worden, voordat wij erbij kunnen. Deze afdeling van de VROM heeft drie man m dienst, die tevens voor de rat tenbestrijding zor gen, De ongedierte- bestrijdingsdienst werkt onder de grootste geheim houding. Dit om on aangenaamheden voor mensen die vlooien of luizen of andere ongediertea m huis hebben» te voorkomen. „De mensen snappen vaak niet dat zij vlooien hebben. Ze willen er roet mee komen. Er waren bijvoorbeeld men sen die schaamlui- zen hadden. Eerst zijn ze naar de dok ter gegaan en toen bleek dat het hele bed ontsmet moest worden. Dat ge beurt allemaal m stilte, het gaat de buren van die men sen toch niets aan. Bij alleen staande oudere mannen komt het ook vaak voor dat ze zelf ver vuild zijn en dat het "huis ontsmet moet •worden. Dan moe ten ze naar het zie kenhuis en. er wordt aan ons gevraagd de woning weer m orde te maken, al dus de heer Van der Tuuk Van deze dienst van de VROM wordt steeds meer ge bruik gemaakt en volgens de heer Wessel geniet hij toch zeker een be paalde bekendheid bij het publiek, on danks de toeneming van allerlei schoon maakmiddelen en. steeds weer betere zeep neemt het on gedierte duidelijk toe in de huizen- Schiedam De kosten van de verplaatsing van het tijdelij ke bibliotheek-filiaal In Kethel zullen door het grondbe drijf van de gemeente moeten worden gedragen. Burge meester en wethouders stellen de gemeenteraad in ver hand hiermee voor het reeds verleende krediet voor het bouwrijp maken van het gebied Kethel-Centrum te verho gen met een bedrag van f 101.000. De verplaatsing geschiedt niet op verzoek of door toedoen van de bibliotheek» doch ten behoeve van de oplevering van bouwterrein, vandaar dat het volgens het college rede lijk is dat de kosten van deze verplaatsing door het grond- bedrij'f zuilen worden gedra gen. In 1956 werd het filiaal van de gemeenschappelijke openbare bibliotheek te Kethel gehuis vest in een semi-permanent gebouw aan de De Biestraat, tegelijk met een tijdelijk post kantoor Het PTT-kantoor is medio 1971 naar het Jacques Urlusplein overgebracht en het bibhotheekgebouwtje, ei gendom van de gemeente, kan m verband met de vergevor derde bouwplannen nog slechts kort worden gehand haafd. De PTT heeft de kos ten van de verhuizing zelf be taald, daar de buur voor vijf jaar werd aangegaan- De commissie voor het grondbe drijf kan zich ermee vereni gen, dat de kosten van de ver plaatsing door dit bedrijf wor den betaald uit de post bouw? rijp maken exploitatiegebied Kethel-Centrum. KinkeldeMnk! Met veel ge raas viel de grote, ge bloemde scbaal aan gm> reis. „O, o", zuchtte vader, „hoe hun Je dat nu uit Je handen laten vallen, Fred. Moeder heeft gelijk: man nen in de huishouding is niets gedaan". Ja, maar het moest wel want moeder en Erna, Freds oudere zus, hadden allebei griep. Ze moesten beslist een paar dagen in bed blijven, had de dokter gezegd. „Dat kan best-, zei vader, „wij zorgen voor allee, bê, Fred?" 7 e waren er en. thonslant aan begonnen maar bet viel niet mee, Gelukkig was tante Lotta er nu. Ze zou tot zondag .blijven en kon dan de ra men zemen en de kamera stoffen. Fred hield hele. maal niet ven tante Lotta. Ze was erg snibbig en vre selijk netjes. Er mocht geen kleedje scheel en geen stofje op de vloer liggen. Toen Fred de schaal Het vallen was ze gelukkig net boven bij de zieken, dus ze had het niet gehoord. »Rq]jxt vlug de scherven op*', zei vader, „en ga jtj dan maar even buiten spe len* Ik droog de rest wel af". Fred deed alles In de vuilnisbak en liep opge lucht naar bulten. Vader ging verder met afwassen. Maar opeens schoot hem te binnen dat de gebloemde schaal e cadeau was ge weest van tante Lotta. Ja ren geleden had ze de tthaal gegeven, toen moe der jarig was. Moeder vond het een afschuwelijk ding mi ze had het meteen ver weg in de kast gezet. Toe vallig had Fred hem giste ren gebruikt als alsbak. Wat zou tante wel zeggen als z ezag dat de schaal was gebroken? Ik stoo de scherven weg, dacht vader. Hij viste ze allemaal uit de vuilnisbak en deed ze in een krant. Eerst bracht hij ie kt de schuur maar dat vond Hj toch eigenlijk ook geen veilig plekje. Toen «kg hij naar de zolder en legde het pek kt de gereed schapskist. Tevreden kwam hij beneden en ruim de de vaten op en net wilde Mj cte krant gaan lezen toe* Hj opeens bedacht dat tante best eens een spijkertje in de kist kon gaan zoeken. Hij ging dus wee»- vlug de twee trappen op, stootte in de haast zijn hoofd ook nog en ging mop perend met het pak scher ven naar beneden. Waar hij ze laten? „Ik op de flets en gooi ver weg neer". Zo gezegd, zo gedaan. Een paar straten verder was een plantsoentje met een vijvertje. Het was wel niet zo erg netjes maar hij be sloot het pak in het water te gooien. Opgelucht liep hij even later naar zijn fiets terug. „Meneer, wat gooide u daar weg?" klonk er opeens een stem achter hem. Verschrikt keek va der om. Er stond een le vensgrote agent. Ach, Sieve help, dat ook nog! Vader vertelde eerlijk wat het was. „Eigenlijk moest ik u een bekeuring geven' zei de agent, „maar voor uit, voor deze keer zal ik het door de vingers zien. (k heb ook zo'n lastige tante. Dus ik begrijp het wel zo'n beetje. Doet h het nooft weer*5. „Nee agent", zei vader en hij fietste haastig weg. Hij was net thuis voor het eten. „Sjonge, jonge, wat een dag, hij was er moe van. Maar nu zou in leder geval niemand iets weten van de schaal, dacht vader tevreden. Dat had hij toch maar mooi op gelost! En er was nog een verrassing ook. Moeder en Erna kwamen beneden eten. Ze voelden zich al een stuk beter. Gezellig zo, weer met zfn allen aan ta fel. „Mam", zei Fred tus sen twee happen brood door, „ik heb bijna niets gebroken. Alleen een kopje en die gekke gebloemde schaal dat lelijke ding, weet Je wel?" Vader schoot bijna van zijn stoel af van schrik. En tante Lcfta verslikte zich in een aardappel. Toen ze uitge hoest was ze ze: „Zeg dat nog eenu Freddie» Die gek ke, gebloemde schaal ze? Je toch he? Fred knikte verbaasd van ja. „Mamma gebruikte hem nooit omda» hij zo -elfjk Is", knikte ölj, „Goed dat ik het hoor" ze? tante en ze stond op. „Dus die kostbare, fraaie schaal die ik jou voor je verjaar dag heb gegeven Annie, vind je lelijk. Geef me m'n jas Leonard, ik blijf hier geen minuut langer. Schande, om iemand zo te beledigen". Vader had wel een half uur nodig om tan te te kalmeren. Hij zei dat ze de schaal pas nog had den gebruikt en dat ze hem heus wel mooi vonden. Go?d, toen at tante dan wel verder. Maar 's avonds ging ze terug naar huis, Vader bracht haar weg. Anderhalf uur in de bus en toen nog een kwartier lo pen- Toen hij 's avonds om elf uur thuis kwam viel hij languit in een stoel neer. Wat had hij niet allemaal gedaan om de scherven de laten verdwijnen. En alles voor niets. Die Fred ook, met z'n praatjes. Als ie mand nog één keer „ge bloemde schaal" zegt, loop ik ook weg, dacht hij boos. Maar later moest hij er toch in z'n eentje om lachen. Het was dan ook wel een dwaze geschiede nis. ANKE Zorgen jullie dit jaar ook weer goed toot de vogels? Brood, vet en pinda's heb je allemaal wel eens. De pinda's (in de dop) rijg je aan een stevige draad en je hangt dat snoer in de tuin. Daar komen de koolmezen op af. Is er een poes in de buurt denk er dan aan dat je het snoer niet te dicht bij de heg of bij dichte struiken hangt Dat is zo'n fijn schuilplaatsje voor de poes als hij op da loer ligt De winnaars zijn: 1. Marja van der Hoeven, Maasstraat 2IB, Schiedam (12 jaar). 2. Rob ter Braak, Grote Markt 3, Schiedam (9 jaar) De oplossing was: 1 kalender, 3 sneeuwen, t spaarpot, 4 verloren, 5 gelukkig, 8 pinda, 7 zaterdag, 8 feestdag, 8 verloten, 10 11 december. De geluiden waren: knal, knetter. g Een racewagen die de eind streep nadert en wordt afge- vlagd. Deze tekening is van Rob Pranger, tien jaar uit Schiedam. Deze week weer eens wat „gymnastiek" voor onze denkhoofden. Je ziet hier acht vragen. Het zal jullie vast niet moeilijk vallen die goed te beantwoorden. De oplossingen verwacht ik weer vddr don derdagmiddag vier uur. Denk aan naam» adres es leeftijd op de brief of oplossing. Dus niet alleen op de envelop. BMr zet je opi Aon Anke, Verwen dijk 8—8, Delft. Hier komen de vragen? 1. Schrijf vijf jongensnamen op die met een W beginnen. 2 Schrijf vijf meisjesnamen op die met een E beginnen. 3 Noem vier dieren die kunnen zwemmen; vier dieren die kunnen klimmen, en vier dieren die kruipen (vogels. Insecten alles telt mee). 4. Noem vijf dingen uit bet huis met een B. 5. Noem vijf plaatsen die op „wijk" eindigen. 8. Weet je twee landen waar een koning of koningin is? Weet je ook twee landen waar een president het hoofd Is? 7 Welk jaargetijde vind je het fijnst? De lente, zomer, herfst cf winter? En waarom vind je die dan het fijnst? 8 We nemen het woord BOTERHAMMEN. Kunnen jullie nu uit dat woord weer andere woordjes maken? Maak er dan twee van twee letters, die woorden van drie letters en vier woorden van vier letters. Er zit bijvoorbeeld In: bot en ram en hes, 2de ]s wel? Doe je best erop,. En denk goed n*. MARJA VAN DER HOEVEN (SCHIEDAM) Ik kon bet wel le zen Marjamaar ik vond het toch prettig dat je het even had over geschreven. De tweede keer was het veel duidelijker. Zit je al op de Mavo af Havo? Vind je het fijn op schooi? ANNETTE VAN DER HEIJDEN (SCHIEDAM), ik wilde je «ven bedanken voor de mooi geteken de kerstbrief metde oplossing. Die had je ook al zo keurig overgetekertd. Had fe ai sens meer de puzzel opgelostik hoop dat fe deze week ook weer meedoet NGRID STURKENBOOM SCHIEDAMBi] one in de buurt werd er toch niet zo veel vuurwerk afgeschoten als verle den jaar. Ik denk dat de for* gens alles al hadden gebruikt want er werd de hele kerstva kantie druk geknald. We hebben wel voor het raam gekeken. Wl] hadden é4n stukje vuurwerk. Daar moest vuurwerk en dan Bengaals vuurwerk uitkomen. We zagen alleen wat geschitter en toen knaU was het gelijk uit. KARZN TEN WOLDE (SCHIE DAM) Bedankt voor je geteken de kerstkaartje. Ja, we zijn nu alweer een eindje gevorderd in het nieuwe jaar. We zulten maar afwachten wet dat ons weer gaat brengen, ik hoop in ieder geval, voor allemaal een goede gezondheid. HERMAN EN ANNEKE MUL- EER (SCHIEDAM) Hartelijk dank voor de mooie tekeningen. Een leuk hult van Anneke en van Herman ten jongen bij net kerstboom verbranden. Werden er bij jullie in de buurt ook bo men verbrand? Nu zijn jullie ai weer naar school. Heb al weer leuke dingen gehad? MIEKE WINKEL (SCfilEDAM). Het zou toch ook niet leuk zijn om altijd vakantie te hebben. Ik denk dat de kinderen zich ga uw zouden vervelen. Ik wens julLz ook nog 'n goed nieuw jaar We zijn alweer op de helft van d« maand Vind jij ook dal de dagen zo vlug gaan? AN JA VOORBERG (SCHIE DAM Fijn, dat jullie uitvoe ring zo n succes was. Gaan jul lie nu weer voor een nieuwe uit voering repeteren? Jammen dat zoiets altijd zo gauw voorbij is hé? LEONTINE VOORBERG (SCHIE DAM)). Mijn dochtertje heeft ook alleen sterrenregen aangsto ken hoor. En mijn man had nog een groot stuk vuurwerk maar dat was toch niet zo mooi at* m de advertentie stond. Zeker vochtig geworden of zo. Je Had een leuk tekeningetje gemaakt. JOLANDA V. D. LEE (SCHIE DAM). Leuk, dat jullie het nu om de beurt doen. Zou je steno* weten wie er aan de beurt te?. Je had de puzzel toch helemaal goed opgelost ik vind vuurwerk ook griezelig, ik heb nog nooit iets aangestokenhoor. Ik kijk er liever naar Leuk, was hef tekeningetje van Betty Boop. ERICA AALSMA (SCHIEDAM). Jij had ie oplossing versierd met dansende oUabaüen. leuk gedaan. Jammer dat niet meer in da krant kon want net oudejaar is m al weer lang voorbij. De ovfntnng had ie he lemaal goed. Puzzel je doe week ook weer mee. Dit was het laatste briefje va» verleden week. Dag ademaal veel groeten van ANKE. Corrle Moordam u ties jaar en woont Koningin Emmas trait lt in 's-Gravenzande. Ze wil graag corresponderen met een meisje van tien of cfct laar. Za Is op gym en baar verdere tnobbttl zijn aren es tekenen. Annette van Velzan, Baethoven» laan 113 m Delft wil graag cor» responderen mei reu me'S't van 13 (Annette ook 13) ot 14 jaai alt e«i andere plaats Ca houd: van orgei spelen «n td „gek op paarden", zoals ze zeil schrijft Verder spaart se «aar* ten ec poetzegels. Wie schrijft eens?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3